Interfejs użytkownika WordPress stale ewoluował od pierwszego wydania w 2003 roku. WordPress rozpoczął się jako prosta platforma blogowa, a teraz dojrzał do pełnoprawnej platformy CMS. W tym artykule przeniesiemy Cię w czasie, aby pokazać różne etapy ewolucji interfejsu użytkownika WordPress od 2003 do teraz.

Evolution of WordPress user interface since 2003

Początki WordPress

WordPress rozpoczął się w 2003 roku. Głównie dlatego, że prace nad już popularnym oprogramowaniem do blogowania B2 / cafelog zostały przerwane przez ich głównych programistów.

Dwaj pasjonaci b2 / cafelog, Matt Mullenweg i Mike Little, postanowili zbudować nową platformę na bazie b2 / cafelog. W ten sposób WordPress został po raz pierwszy wydany 27 maja 2003 roku. Dowiedz się więcej o historii pochodzenia WordPress w naszym artykule na temat historii WordPress.

Od tego czasu pojawiło się wiele wydań WordPress. W tym artykule przedstawimy te, które wprowadziły dużą zmianę w interfejsie użytkownika panelu administracyjnego.

WordPress 0.71 – (Czerwiec 2003)

Strona docelowa panelu administracyjnego WordPress 0.71 była bezpośrednio stroną napisz post. Jak widać nie było deski rozdzielczej.

Funkcje były bardzo ograniczone i były proste. Do każdego postu można przypisać tylko jedną kategorię. Ta wersja WordPress miała żmudną metodę instalacji, w której trzeba byłoby ręcznie zmienić wiele informacji.

WordPress 1.0.1 (Mile – 2004)

WordPress 1.0.1 Miles was released January 3, 2004

Począwszy od tej wersji, WordPress zaczął nazywać swoje główne wydawnictwa po muzykach Jazzowych. Jak widać, wydawnictwo zostało nazwane na cześć znanego muzyka Milesa Davisa.

W tej wersji WordPress przestał używać struktury plików b2 i przeniósł się w kierunku własnego stylu struktury zgłoszenia. Nowe funkcje obejmowały wybór wielu kategorii, przyjazną dla SEO strukturę URL, moderację komentarzy, nowy instalator i kilka innych ulepszeń.

WordPress 1.2-Mingus (Maj 2004)

WordPress 1.2 Mingus User Interface

Nazwany na cześć Charlesa Mingusa, WordPress 1.2 był monumentalnym wydaniem. Jednym z najważniejszych uaktualnień w tej wersji było wprowadzenie “wtyczek”.

Inne godne uwagi zmiany to podkategorie, pola niestandardowe, tworzenie miniatur, podgląd postów, szyfrowane hasła i możliwość pingowania więcej niż jednej usługi na raz.

WordPress 1.5-Strayhorn (Luty 2005)

Ta wersja WordPress została nazwana na cześć Billy ‘ ego Strayhorna. Pokazał pierwszy rzut oka na nowy styl deski rozdzielczej. Nie używał Ajax i był o wiele wolniejszy niż WordPress, którego używamy dzisiaj.

Inną istotną cechą było wprowadzenie stron wzdłuż postów bocznych, umożliwiając użytkownikom tworzenie statycznych stron, które nie były częścią ich bloga. W tej wersji dodano również wsparcie dla instalowania wielu motywów w jednej instalacji WordPress.

WordPress 2.0 – Duke (Grudzień 2005)

WordPress 2.0 Duke

WordPress 2.0 przyniósł poważny uphaul do interfejsu administratora WordPress. Miał duży niebieski nagłówek na górze kompletny przegląd obszaru administracyjnego. Było to o wiele szybsze niż poprzednie wydania, ponieważ wykorzystywało Ajax do wykonywania pewnych zadań.

To wydanie zawierało również pełny edytor WYSIWIG. Akismet został wprowadzony jako wtyczka do walki z rosnącym problemem spamu z komentarzami. Inne godne uwagi funkcje to przesyłanie obrazów / plików, podgląd motywu za pomocą miniatury (zrzut ekranu.png), Poprawiona szybkość publikowania, nowe haki dla programistów i wiele innych.

WordPress 2.1-Ella (Styczeń 2007)

WordPress 2.1

WordPress 2.1 był pierwszym wydaniem wprowadzającym nowy ekran administratora do zarządzania komentarzami. Proces zarządzania komentarzami został znacznie ulepszony, ponieważ użytkownicy mogli usuwać lub zatwierdzać komentarze bez przeładowywania ekranów administracyjnych.

WordPress 2.3 – Dexter (Wrzesień 2007)

WordPress 2.3

To wydanie nie drastycznie zmienić interfejs użytkownika WordPress, ale dodał kilka istotnych ulepszeń. Po raz pierwszy WordPress ulepszył natywną obsługę dodawania tagów do swoich postów.

Wprowadzono również powiadomienia o aktualizacjach, dzięki czemu rdzeń WordPress i wtyczki wyświetlają powiadomienia, gdy dostępna jest nowa wersja. Ta wersja rozpoczęła również automatyczne przekierowywanie użytkowników do poprawnego adresu URL WordPress zdefiniowanego w Ustawieniach.

WordPress 2.5-Brecker (Marzec 2008)

WordPress 2.5

W przypadku WordPress 2.5 zespół WordPress współpracował z Happy Cog, wiodącą firmą konsultingową zajmującą się projektowaniem stron internetowych, aby zmienić interfejs użytkownika WordPress. Był to poważny re-design, a raczej reimaginning WordPress, jak go dziś używamy.

WordPress 2.5 Editor

Pulpit nawigacyjny stał się znacznie lepszy, ponieważ dodano tam więcej przydatnych informacji. Była to pierwsza wersja, w której widzieliśmy uaktualnienie jednym kliknięciem dla wtyczek, które były w katalogu wtyczek WordPress. Znacznie lepszy edytor wizualny i wbudowana Galeria zostały również zawarte w tym wydaniu.

Wiele podstawowych elementów tego przeprojektowania jest nadal ważną częścią oprogramowania. Jednak jego wygląd szybko zmienił się zaledwie 10 miesięcy później.

WordPress 2.7 – Coltrane (Grudzień 2008)

WordPress 2.7

WordPress 2.7 przyniósł kolejną ważną aktualizację interfejsu użytkownika WordPress admin. Użytkownicy mogli teraz dostosować elementy pulpitu nawigacyjnego WordPress. Wprowadzono opcje ekranu, aby użytkownicy mogli wyświetlać i ukrywać elementy, aby spełnić ich wymagania.

Inne godne uwagi funkcje obejmowały automatyczną instalację wtyczek za pośrednictwem panelu administracyjnego WordPress. Odpowiadaj na komentarze z panelu administracyjnego, komentarze z wątkami, posty przyklejone, skróty klawiaturowe, stronicowanie komentarzy i inne.

WordPress 2.9-Carmen (Grudzień 2009)

WordPress 2.9 Image editing

WordPress 2.9 Plugin update screen

WordPress 2.9 nie zmienił interfejsu użytkownika, ale dodał kilka nowych funkcji, które pięknie zintegrowały się z interfejsem WordPress. Jedną z tych zmian był system aktualizacji wtyczek, który pozwolił użytkownikom aktualizować swoje wtyczki do nowszej wersji za pomocą jednego kliknięcia.

Kolejną ważną zmianą w wydaniu były funkcje edycji obrazów, które pozwoliły użytkownikom przycinać, zmieniać rozmiar, obracać, skalować i odwracać obrazy w WordPress.

WordPress 3.0-Thelonious (2010)

WordPress 3.0

WordPress 3.0 Thelonious był głównym uaktualnieniem WordPress, który naprawdę przekształcił WordPress z platformy blogowej w pełnoprawny CMS. Wprowadzono typy postów, taksonomie, niestandardowe tła, nagłówki, skróty i menu nawigacyjne. Zapoczątkował również tradycję wprowadzania nowego domyślnego motywu każdego roku, ten nowy domyślny motyw nazywał się Twenty Ten.

To wydanie połączyło siostrzany projekt WordPress o nazwie WordPress MU w rdzeń samego WordPressa. Ta funkcja jest teraz znana jako WordPress multisite. Podstawowy styl interfejsu administratora był w stanie dostosować wszystkie te główne zmiany bez znaczącego remontu obszaru administracyjnego.

WordPress 3.1-Django Reinhardt (2011)

WordPress 3.1

WordPress 3.1 kontynuował dodawanie funkcji do solidnego interfejsu użytkownika WordPress. W tej nowej wersji WordPress wprowadził Pasek administratora, formaty postów i lepszą funkcję łączenia wewnętrznego.

WordPress 3.3-Sonny (2011)

WordPress 3.3 UI

Wydany w grudniu 2011, WordPress 3.3 przyszedł pełen funkcji i ulepszeń do istniejącego interfejsu WordPress. Dodano menu fly out dla lepszej nawigacji w obszarze administracyjnym, odświeżony Pasek administracyjny, przeciągnij i upuść, aby przesłać Multimedia i porady narzędziowe. Zobacz więcej funkcji i zrzutów ekranu WordPress 3.3.

WordPress 3.5-Elvin (2012)

WordPress 3.5

Urządzenia mobilne i wysokiej rozdzielczości były już dostępne dla wszystkich użytkowników. WordPress 3.5 usprawnił interfejs użytkownika dla nowoczesnych urządzeń wyświetlających retina. Obejmowały one Ulepszone ikony i adaptacyjne style, które wyglądały świetnie w każdej rozdzielczości ekranu. Zobacz więcej funkcji i zrzutów ekranu WordPress 3.5.

WordPress 3.8-Parker (2013)

WordPress 3.8 Admin UI

Wygląd i podstawowy styl interfejsu użytkownika WordPress nie został zmieniony od 2008 i był zbyt spóźniony na poważną aktualizację. Celem tej aktualizacji była bardziej elegancka obsługa urządzeń mobilnych i zwiększenie dostępności WordPressa. Po wielu pracach nowy interfejs użytkownika WordPress został wydany z WordPress 3.8.

Nowy interfejs użytkownika, który jest nadal używany (z niewielkimi ulepszeniami) był responsywny mobilnie, miał więcej schematów kolorów, używane czcionki ikon i otwarte czcionki do typografii.

WordPress 3.8 mobile

WordPress 3.9-Smith (2014)

WordPress 3.9

WordPress ulepszał interfejs użytkownika, aby obsługiwać nowe funkcje. WordPress 3.9 dokonał kilku ulepszeń, zaczął używać płaskich przycisków w edytorze postów, przeciągania i upuszczania przesyłanych obrazów,podglądów galerii i innych. Dodano również podgląd na żywo podczas dodawania widżetów w dostosowywaniu motywu. Zobacz więcej funkcji i zrzutów ekranu WordPress 3.9.

WordPress 4.0 – Benny (2014)

WordPress 4.0

W tym samym roku WordPress 4.0 został wydany. Nie było większych zmian w interfejsie użytkownika. Jednak pojawiły się fajne zmiany, które pasują bezpośrednio do istniejącego wyglądu administratora WordPress.

Wprowadzono nowy widok siatki dla galerii mediów z nieskończonym przewijaniem i płynną edycją. Zobacz zrzuty ekranu i funkcje WordPress 4.0.

WordPress 4.2-Powell (2015)

WordPress 4.2

WordPress 4.2 przyniósł niewielką, ale znaczącą poprawę schematu kolorów w obszarze administracyjnym. Szarości otrzymały lekki niebieski odcień, a Błękity zostały zmienione na czysty niebieski bez czerwonego kanału. Zobacz więcej funkcji i zrzutów ekranu WordPress 4.2.

WordPress 4.5-Coleman (2016)

Inline link editing in WordPress 4.5

WordPress 4.5 przyniósł pewne ulepszenia w domyślnym edytorze postów wizualnych WordPress. Wprowadzono nową funkcję edycji łącza wbudowanego wraz z kilkoma nowymi wbudowanymi skrótami tekstowymi.

Responsywne podglądy zostały dodane w dostosowywaniu motywu, co pozwoliło użytkownikom na podgląd ich pulpitu motywu, tabletu i telefonu komórkowego bez zmiany urządzeń. Aby uzyskać więcej funkcji, zobacz nasz artykuł na temat wydania WordPress 4.5 z zrzutami ekranu.

WordPress 4.6-Pepper (2016)

Shiny updates in WordPress 4.6

W WordPress 4.6 zespół core postanowił zacząć używać czcionek natywnych zamiast ładować Open San z serwerów Google. To wydanie usprawniło również aktualizacje, które pozwoliły użytkownikom instalować, aktualizować i usuwać wtyczki/motywy bez opuszczania strony.

WordPress 4.8-Vaughan (2017)

Media Widgets introduced in WordPress 4.8

WordPress 4.8 wprowadził nowy zestaw widżetów do dodawania multimediów, takich jak obrazy, audio, wideo i tekst sformatowany. Dodano również nowy widżet pulpitu nawigacyjnego, który wyświetlał wiadomości i wydarzenia WordPress. Aby uzyskać więcej funkcji i zrzutów ekranu, Zobacz nasz przegląd WordPress 4.8.

WordPress 4.9-Tipton (2017)

New Theme browsing experience in WordPress 4.9

Ostatnia główna wersja WordPress dla 2017 dodała więcej funkcji do dostosowywania motywów. Dodano nowe doświadczenie przeglądania motywów i podglądu w dostosowywaniu.

Ułatwiło to również edycję kodu w niestandardowych edytorach CSS i motywów / wtyczek, dodając podświetlanie składni i funkcje automatycznego uzupełniania.

WordPress 5.0 – Bebo (2019)

Gutenberg

WordPress 5.0 był głównym wydaniem w 2018, który został wyposażony w zupełnie nowy edytor treści oparty na blokach o nazwie Gutenberg.

Gutenberg pozwala łatwo tworzyć piękne układy treści za pomocą interfejsu przeciągnij i upuść. Możesz także zapisać i ponownie wykorzystać swoje bloki WordPress.

Chociaż Gutenberg ma jeszcze długą drogę, aby stać się w pełni funkcjonalnym kreatorem stron WordPress, istnieją plany rozszerzenia funkcjonalności Edytora bloków w innych obszarach WordPress.

Zobacz: Gutenberg vs WordPress page builder, aby zobaczyć pełne różnice.

Kiedy po raz pierwszy został uruchomiony, wokół nowego edytora bloków Gutenberga pojawiło się wiele kontrowersji. Wielu użytkowników nawet wyłączyło Gutenberga na rzecz klasycznego edytora.

Uważamy jednak, że ta aktualizacja była niezbędnym krokiem naprzód dla WordPressa, ponieważ stary klasyczny interfejs edytora wydawał się nieco przestarzały w porównaniu z innymi popularnymi kreatorami stron internetowych na rynku.

W pracy jest wiele ekscytujących rzeczy, które pomogą popchnąć interfejs WordPress do przodu w nadchodzących wydaniach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zobaczyć ewolucję interfejsu użytkownika WordPress od jego pierwszego wydania w 2003 roku. Możesz również zobaczyć naszą listę najlepszych firm i firm WordPress.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak automatycznie publikować na Facebooku z WordPress?

W artykule: Dlaczego automatycznie udostępniać posty WordPress na Facebooku?Automatycznie Publikuj na Facebooku…

Jak zmienić schemat kolorów Administratora w WordPress (Quick & Easy)

W artykule: Po co zmieniać schemat kolorów Administratora w WordPress?Jak zmienić schemat…

Czym jest Nightografia? Poznaj smartfon Samsung Galaxy S22 5G

W artykule: Nightografia, czyli jak robić zdjęcia nocą telefonemAparat do zdjęć nocnych…

Ile kosztuje uruchomienie witryny członkowskiej? (Edycja 2021)

W artykule: Jak obliczyć koszt strony członkowskiej?Członkostwo Hosting i koszty konfiguracjiKoszty przetwarzania…