Jedną z najlepszych rzeczy w WordPress jest to, jak łatwo jest dokonać gruntownych zmian w witrynie w ciągu zaledwie kilku minut. Ale bez łatwego sposobu na przywrócenie strony do poprzedniego stanu, możesz bardzo szybko stracić wiele pracy, jeśli nie będziesz ostrożny.

VersionPress przynosi moc Git do WordPress, dzięki czemu można wprowadzić tyle zmian, ile chcesz ze świadomością, że cofnięcie każdej zmiany jest tylko jednym kliknięciem.

Jeśli kiedykolwiek stworzyłeś nawet prostą stronę internetową od podstaw, możesz lepiej docenić moc WordPress. Dzięki WordPress wystarczy kilka kliknięć, aby całkowicie zmienić wygląd witryny, instalując nowy motyw, nowe funkcje można dodać natychmiast, instalując wtyczkę, użytkownicy Witryny mogą być łatwo zarządzani, a wszystko to można zrobić bez wpisywania jednej linii kodu.

Jedynym problemem jest to, że większość działań w WordPress są nieodwracalne. Z wyjątkiem wersji stron i postów, które są śledzone całkiem dobrze przez rdzeń WordPress, jeśli chcesz cofnąć wszelkie zmiany, musisz je odtworzyć. Co gorsza, jeśli nie jesteś programistą WordPress, istnieje duża szansa, że wiele zmian wprowadzonych w Twojej witrynie zostanie wprowadzonych do twojej witryny na żywo, co oznacza, że jeśli coś pójdzie nie tak, konsekwencje mogą być poważne.

VersionPress to projekt, który obiecuje to wszystko zmienić. Wprowadzając moc zarządzania wersjami Git do witryn WordPress, VersionPress dodaje przycisk Cofnij do każdej zmiany wprowadzonej w witrynie WordPress. Dokonaj zmiany, której żałujesz, a cofnięcie tej zmiany to tylko kliknięcie przycisku.

screenshot of the versionpress website

VersionPress: Podstawowa Idea

Podstawowa koncepcja VersionPress jest podsumowana w kilku prostych pomysłach. VersionPress to narzędzie, które można wykorzystać do:

 • Śledź każdą zmianę wprowadzoną w witrynie WordPress.
 • Ułatw cofnięcie pojedynczej zmiany, grupy zmian lub przywrócenie witryny do poprzedniego stanu, cofając wszystkie zmiany z powrotem do tego punktu.
 • Ułatw sobie pracę z witrynami etapowymi i scal bazę danych witryny etapowej z powrotem z aktywną bazą danych bez utraty danych z dowolnej bazy danych.
 • Twórz kopie zapasowe o wiele bardziej wydajne.
 • Spraw, aby Kontrola wersji i inscenizacja były dostępne dla nietechnicznych użytkowników WordPress.

W istocie, VersionPress jest zaprojektowany jako “przycisk Cofnij dla WordPress”.

 • Dokonać zmiany treści, której żałujesz? Just hit Cofnij.
 • Zmienić strukturę permalink przypadkowo tym samym łamanie wszystkich linków post w procesie? Nie ma sprawy. Just hit Cofnij.
 • Przełącz motywy tylko po to, aby uświadomić sobie, że masz teraz kilka brzydkich skrótów do posprzątania? Hit Cofnij, Utwórz środowisko testowe, wyczyść je i przepchnij zmiany z witryny testowej do witryny aktywnej, nie tracąc w międzyczasie żadnych aktualizacji dokonanych w witrynie aktywnej.
 • Potrzebujesz downgrade do poprzedniej wersji WordPress z powodu niezgodności wtyczki z najnowszą wersją WordPress? Nie ma problemu, VersionPress pozwoli nawet cofnąć podstawowe aktualizacje.

A to tylko wierzchołek góry lodowej. VersionPress ma na celu śledzenie każdej drobnej zmiany, nawet odwołania powiadomień administratora i ułatwienie selektywnego cofania czegokolwiek. VersionPress to ambitne przedsięwzięcie, które ma na celu wprowadź kontrolę wersji do mas.

Wprowadzenie wielkiego pomysłu na rynek

W 2012 roku dwóch programistów internetowych, Borek Bernard i Jan Voracek, rozpoczęło pracę nad systemem kontroli wersji, który pozwoli im lepiej koordynować swoje wysiłki podczas pracy nad projektami programistycznymi WordPress. W tym czasie system był wewnętrznym projektem, którego obaj Programiści używali do zarządzania własnymi projektami i pracowali nad tym pomysłem w miarę upływu czasu w latach 2012 i 2013.

screenshot of blog post introducing versionpress

Na początku 2014 r.położono wystarczająco dużo podstaw technicznych, aby byli pewni, że stworzenie solidnego, przyjaznego dla użytkownika systemu kontroli wersji dla WordPress było technicznie możliwe. Nie byłoby to jednak łatwe. Aby móc poświęcić czas potrzebny na opracowanie VersionPress, potrzebowali finansowania.

VersionPress został ogłoszony w czerwcu 2014 roku, a jednocześnie rozpoczęto kampanię crowdfundingową. Podczas kampanii crowdfundingowej podjęto decyzję o uczynieniu z VersionPress w pełni licencjonowanego projektu na GPL, aby był w pełni przyjęty przez społeczność WordPress. Jednak w tym czasie rozwój wersji był jeszcze zakończony prywatnie przez Borka i Jana.

Podczas gdy kampania crowdfundingowa zebrała skromną sumę, odpowiedź społeczności WordPress była entuzjastyczna i zdecydowanie wspierająca. W rezultacie Jan i Borek zdecydowali się na kontynuację projektu, mimo że ich cel zbiórki nie został osiągnięty.

funding level options from versionpress' crowdfunding campaign
Tylko 13,500 dolarów z 30,000 dolarów cel został podniesiony. Borek i Jan postanowili jednak i tak ruszyć do przodu.

Po zakończeniu kampanii crowdfundingowej, w drugiej połowie 2014 roku, kilka przedpremierowych wersji wtyczki zostało udostępnionych sponsorom kampanii. Następnie w styczniu 2015 r. Program Wczesnego Dostępu zostało ogłoszone. Był to płatny program otwarty dla każdego i pomyślany jako sposób na sfinansowanie ciągłego rozwoju wtyczki, dając jednocześnie zwolennikom wczesny dostęp do wtyczki, gdy osiągnęła ona kamienie milowe rozwoju. Pierwsza większa wersja wtyczki, VersionPress 1.0, została wydana do Program Wczesnego Dostępu członków 3 miesiące później, w kwietniu 2015 roku.

W październiku 2015 roku została wydana wersja 2.0 i jednocześnie ogłoszono rundę finansowania zalążków w wysokości 400 000 USD. W następnym miesiącu, VersionPress przeniósł się do GitHub w oczekiwaniu na przejście z prywatnego na model rozwoju open-source, przejście, które nastąpiło w kwietniu 2016 roku.

29 kwietnia 2016 roku ogłoszono pierwsze całkowicie otwarte wydanie wtyczki, VersionPress 3.0.

Podczas gdy Wersja 3.0 jest nadal uważana za wersję wczesnego dostępu wtyczki, zapewnia oryginalną obietnicę wprowadzenia kontroli wersji dla mas.

 • Śledzenie zmian w wersji 3.0 jest dokładne i automatyczne.
 • Zmiany można cofnąć pojedynczo lub zbiorczo.
 • Obsługiwane jest tworzenie witryn postojowych, podobnie jak łączenie witryn postojowych z witryną produkcyjną na żywo.

screenshot of version 3.0 release announcement

Jednak nie oznacza to, że wszystkie ciężkie podnoszenie jest zrobione. W przyszłości planuje się jeszcze kilka ważnych etapów.

Przyszłość VersionPress

Więc jakie funkcje są nadal brakuje w VersionPress? Chociaż wiele zostało zrobione, wciąż pozostaje wiele do zrobienia:

 • Wersja działa najlepiej w prywatnym środowisku hostingowym, chociaż niektórzy dostawcy hostingu współdzielonego robią to.
 • VersionPress jest nadal bardzo produkt dla programistów i użytkowników technicznych. Nie nadaje się dla nietechnicznych użytkowników i to musi się zmienić, aby Wersja była długoterminowym sukcesem.
 • Chociaż wtyczka działa dobrze z dość standardowymi witrynami WordPress, VersionPress nie działa z wieloma złożonymi wtyczkami i bogatymi w funkcje motywami. Większa kompatybilność z wtyczkami innych firm jest głównym obszarem zainteresowania dla VersionPress 4.0.
 • Podczas tworzenia witryn i klonowania witryn jest obsługiwana, można to zrobić tylko za pomocą WP-CLI. Przyjazny dla użytkownika graficzny interfejs użytkownika (GUI) dla użytkowników nietechnicznych nie został jeszcze opracowany.
 • Multisite nie jest obsługiwany, chociaż wsparcie dla wielu witryn jest na mapie drogowej i poszukiwani są współtwórcy tego konkretnego kamienia milowego.

Biorąc VersionPress na jazdę próbną

VersionPress brzmi niesamowicie, tak bardzo, że skonfigurowałem świeżą instalację WordPress, pobrałem najnowszą wersję wtyczki z GitHub i dałem jej jazdę próbną.

W tym miejscu powinienem zaznaczyć, że VersionPress nie jest gotowy na zakłady produkcyjne. Jeśli chcesz spróbować Wersjipress dla siebie, skonfiguruj zupełnie nową instalację WordPress i wypróbuj ją na stronie, na którą możesz sobie pozwolić. Należy również pamiętać, że VersionPress nie gra jeszcze przyjemnie z wieloma złożonymi wtyczkami i motywami do tworzenia stron. Lepsza kompatybilność ze złożonymi wtyczkami i motywami jest na mapie drogowej dla VersionPress 4.0, ale na razie wtyczka nadal nie nadaje się do niczego, ale dość prostych-waniliowych stron WordPress.

Oto, czego nauczyłem się, wypróbowując VersionPress dla siebie.

Instalacja jest łatwa

Jeśli kiedykolwiek zainstalowałeś wtyczkę ręcznie, możesz zainstalować VersionPress. Po prostu pobierz najnowszą wersję, udaj się do Wtyczki > Dodaj Nowy, wybierz Upload i zainstalować wtyczkę. Po zainstalowaniu wtyczki aktywuj ją.

Drugi krok aktywacji zakończony na ekranie VersionPress admin jest wymagany do pełnej aktywacji wtyczki. Drugi krok aktywacji obejmuje listę wymagań systemowych, która weryfikuje, czy środowisko hostingowe spełnia wszystkie wymagania systemowe VersionPress.

Jeśli Twój system nie spełnia żadnego z wymagań, VersionPress poinformuje cię, które Wymagania systemowe nie zostały spełnione.

versionpress welcome screen including a list of system requirement checks

Zakładając, że Twój system spełnia wszystkie wymagania, kliknij Aktywuj Wersjęprzypisy. Proces konfiguracji może potrwać minutę lub dwie.

the first logged change is "activated versionpress 3.0"
Pierwszą zmianą zarejestrowaną przez VersionPress jest aktywacja wtyczki.

Podstawowa funkcjonalność VersionPress jest solidna

Każda zmiana dokonana w witrynie WordPress podczas aktywacji VersionPress będzie rejestrowana i widoczna z ekranu administracyjnego VersionPress. Na tym ekranie możesz zobaczyć i przejrzeć szczegóły każdej zmiany, cofnąć dowolną zmianę, cofnąć wiele zmian jednocześnie i całkowicie przywrócić witrynę do poprzedniego stanu.

Aby wszystko się zaczęło, wprowadziłem kilka zmian. Oto co zrobiłem:

 • Opublikowałem nowy post zatytułowany Stanowisko Testowe;
 • Stworzyłem nową stronę o nazwie Strona Testowa;
 • Utworzyłem nowego Użytkownika o nazwie Fikcja;
 • I dodałem nowy komentarz do domyślnego Hello World poczta.
versionpress log of changes made

Jak magia, wszystkie moje zmiany były śledzone.

Być może nawet bardziej imponujące, gdy zmiana jest dokonywana w jednej karcie przeglądarki, podczas gdy ekran VersionPress admin jest ładowany w drugiej karcie przeglądarki, na ekranie versionpress admin pojawi się monit informujący, że wprowadzono dodatkowe zmiany i można je zobaczyć, odświeżając stronę..

automatic notification letting me know to refresh the page to see new changes logged in VersionPress

Cofnięcie zmiany było równie łatwe, jak to tylko możliwe. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać Cofnij to. Zanim zmiana zostanie cofnięta, pojawi się komunikat z potwierdzeniem z przypomnieniem, że dobrym pomysłem jest posiadanie kopii zapasowej pod ręką, ponieważ wtyczka jest nadal w stanie wczesnego wydania.

versionpress makes undoing something a two-step process to avoid accidental undos
Naciśnij “Cofnij” przez przypadek, a VersionPress daje Ci drugą szansę. Heck, zawsze możesz “cofnąć “”cofnąć”, jeśli to konieczne.

Przywrócenie wielu zmian było również bardzo łatwe. Aby to przetestować, wróciłem do jednej z najwcześniejszych zmian zarejestrowanych i wybranych Wróć do tego. Ponownie pojawił się komunikat potwierdzający i musiałem wybrać Ok aby cofnąć się do poprzedniego stanu.

Co zaskakujące, kiedy cofnąłem witrynę do poprzedniego stanu, natychmiast wylogowałem się z panelu administracyjnego WordPress, a kiedy próbowałem się zalogować ponownie, nie byłem w stanie tego zrobić. Po zresetowaniu hasła zdałem sobie sprawę, co się stało. Jedną ze zmian, które cofnąłem, gdy zdecydowałem się cofnąć witrynę, była zmiana hasła. Kiedy przywróciłem witrynę do poprzedniego stanu, moje hasło zostało zmienione wraz z innymi cofniętymi zmianami.

VersionPress nie jest jeszcze gotowy na masowe

Moja wersja testowa nie była tak gładka, jak mogłoby być. Prawda jest taka, że natknąłem się na kilka blokad drogowych podczas konfigurowania VersionPress i wprowadzania go przez jego kroki.

Pierwsza lekcja: musisz dobrze znać Git, serwery i WordPress, aby skonfigurować VersionPress.

Aby korzystać z VersionPress, Git musi być dostępny na serwerze. Przed napisaniem tego artykułu nigdy nie instalowałem Git ‘ a, nie korzystałem z niego za pomocą linii sterowania, ani nie używałem go do kontroli wersji. Chociaż grałem trochę z Githubem, przyznaję, że nie jestem tak dobrze obeznany w kontroli wersji lub gitu, jak powinienem.

Na początku próbowałem uruchomić VersionPress lokalnie na instalacji WordPress opartej na XAMPP. Jednak po godzinie lub dwóch badaniach nad konfiguracją GIT i XAMPP do współpracy przeszedłem na używanie mojego konta hostingowego.

git information from versionpress system info scree
VersionPress sprawdzi czy Gita nie ma i zgłosi co znajdzie.

Na szczęście mam konto hostingowe Siteground, a Siteground jest jednym z niewielu współdzielonych dostawców hostingu znanych z obsługi VersionPress. Stworzyłem zupełnie nową instalację WordPress ręcznie, usunąłem wszystkie wtyczki i zainstalowałem VersionPress bez problemu.

Wszystko szło całkiem dobrze.

Jednak kiedy wprowadzałem zmiany, nie pojawiały się one na ekranie administracyjnym VersionPress. Myślałem, że może coś poszło nie tak podczas instalacji. Więc dezaktywowałem wtyczkę i próbowałem ją usunąć, planując pobrać świeżą kopię i ponownie ją zainstalować. Jednak kiedy próbowałem usunąć Wersjępress wygenerowano komunikat o błędzie, zmieniono uprawnienia do katalogu, w którym został zainstalowany WordPress, a podczas próby uzyskania dostępu do Pulpitu nawigacyjnego witryny wyświetlany był zakazany komunikat o błędzie 403.

403 forbidden error screenshot

Po ustaleniu uprawnień do katalogu i ponownej instalacji VersionPress, byłem w stanie upewnić się, że zmiany były rejestrowane przez VersionPress, ale nie wyświetlane. Wymagane było twarde odświeżenie okna przeglądarki, aby zarejestrowane zmiany pojawiły się na ekranie VersionPress admin.

W końcu udało mi się zainstalować Git i uruchomić VersionPress na moim lokalnym środowisku XAMPP, gdzie działa pięknie. Zmiany są rejestrowane niemal natychmiast i pojawiają się bez konieczności twardego odświeżania. Ponadto, aby się upewnić, dezaktywowałem i usunąłem VersionPress lokalnie i nie wygenerowano żadnych komunikatów o błędach.

Problemy, z którymi miałem do czynienia podczas próby korzystania z VersionPress z moim kontem hostingowym SiteGround, nauczyły mnie kolejnej lekcji.

Druga lekcja: VersionPress nie działa wszędzie.

Jeśli wypróbujesz VersionPress, zaplanuj, że poprawne skonfigurowanie środowiska zajmie trochę czasu i nie używaj VersionPress w zakładzie produkcyjnym bez utrzymywania oddzielnych kopii zapasowych w częstych odstępach czasu.

Kolejną realizacją, do której doszedłem, patrząc na VersionPress, jest to, że musisz użyć WP-CLI, aby uzyskać dostęp do możliwości inscenizacji i łączenia baz danych VersionPress. Podczas gdy przyjazny dla użytkownika GUI dla nietechnicznych użytkowników jest w pracach, na razie WP-CLI jest jedynym sposobem, aby uzyskać dostęp do tych funkcji.

wp-cli website screenshot

Trzecia lekcja: jeśli masz zamiar używać VersionPress 3.0 trzeba wygodne z SSH, znać drogę wokół wiersza poleceń, i być zaznajomiony z WP-CLI, aby uzyskać jak najwięcej z VersionPress.

Co przyniesie przyszłość VersionPress?

Zespół odpowiedzialny za VersionPress dąży do produktu, który sprawia, że staging, łączenie baz danych i kontrola wersji są dostępne dla nietechnicznych użytkowników WordPress. VersionPress nie do końca osiągnął ten wzniosły cel i nadal jest postęp do zrobienia na kilku frontach:

 • Obsługa hostingu współdzielonego serwera run-of-the-mill musi się poprawić;
 • Należy opracować wsparcie dla multisite;
 • Dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak witryny testowe, wymaga przejścia z wiersza poleceń do łatwego w użyciu graficznego interfejsu użytkownika.

Biorąc pod uwagę obecne szybkie tempo postępu i wsparcie finansowe, które cieszy się obecnie projektem, uważam, że jest to tylko kwestia czasu, aż VersionPress spełni obietnicę, że kontrola wersji i inscenizacja witryny staną się rzeczywistością dla codziennych użytkowników WordPress. Gdy tak się stanie, VersionPress będzie nieocenionym narzędziem nie tylko dla programistów WordPress, ale także dla mas codziennych nietechnicznych użytkowników WordPress.

Próbowałeś VersionPress? Czy napotkałeś jakieś problemy z uruchomieniem VersionPress? Czy jesteś podekscytowany, aby zobaczyć VersionPress osiągnąć dojrzałość czy uważasz, że to przemijająca Moda? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…