Korzystanie z kategorii i tagów do sortowania treści w WordPress

Czytelnicy często pytają nas, co jest lepsze dla SEO: Kategorie vs tagi?

Możesz nie być pewien, jakie są kategorie i tagi WordPress i jak się różnią. Wiedza ta może pomóc w ich prawidłowym użyciu.

W tym artykule wyjaśnimy różnice między kategoriami a tagami w organizowaniu treści oraz jak mogą one wpływać na rankingi SEO.

Using categories and tags for sorting content in WordPress

Jaka jest różnica między kategoriami a tagami?

Kategorie są przeznaczone do szerokiego grupowania Twoich postów. Pomyśl o nich jako o ogólnych tematach lub spisie treści dla swojej witryny WordPress. Kategorie są hierarchiczne, co oznacza, że możesz tworzyć podkategorie.

Tagi mają na celu opisanie konkretnych szczegółów Twoich postów. Pomyśl o tym jako o słowach indeksu witryny. Pozwalają na mikro-kategoryzację treści. Tagi nie są hierarchiczne.

Na przykład ten post na blogu WPBeginner znajduje się w naszej kategorii “Przewodnik dla początkujących”. Możesz zobaczyć wszystkie posty w tej kategorii przechodząc do Blog ” Poradnik Dla Początkujących w naszym menu nawigacyjnym.

Ten post ma Tagi: Kategorie, kategorie vs tagi, niestandardowa Taksonomia, seo, najlepsze praktyki seo, sortowanie treści i tagi.

Nie zobaczysz tych tagów wyświetlanych nigdzie w naszym artykule. Jednak pomagają użytkownikom znaleźć ten artykuł w odpowiednich wyszukiwaniach na naszym blogu.

Jedną z największych różnic między tagami i kategoriami jest to, że wszystkie posty WordPress muszą być umieszczone w kategorii, ale nie muszą mieć tagów.

Jeśli nie nadasz swojemu postowi kategorii, WordPress automatycznie przypisze go do domyślnej kategorii. Nazywa się to” Uncategorized”, ale często pomocne jest zmiana nazwy kategorii” uncategorized “na” inne “lub”różne”.

Uwaga: Domyślnie tylko posty na blogu mają kategorie i tagi w WordPress. Możesz jednak dodawać kategorie i tagi do stron WordPress za pomocą wtyczki.

Jak dodać kategorie i Tagi w WordPress?

Możesz dodać kategorie i tagi w WordPress podczas tworzenia lub edytowania postu. Znajdziesz je po prawej stronie w Ustawieniach dokumentu.

Adding categories and tags when creating a post

Możesz również przejść do Posty ” Kategorie oraz Posty ” Tagi aby dodać nowe kategorie i tagi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat procesu dodawania kategorii i tagów, sprawdź nasze wyjaśnienia co to jest kategoria? a co to jest tag? o pomoc i wskazówki.

Ile Kategorii WordPress Powinieneś Mieć?

Nie ma określonej liczby kategorii, które powinieneś mieć. W większości przypadków będziesz chciał gdzieś między 5 a 10, aby prawidłowo skategoryzować swoje posty i ułatwić przeglądanie witryny.

Kategorie mają obejmować dużą grupę postów. Możesz użyć podkategorii i tagów, aby podzielić swoje posty na mniejsze grupy.

Jeśli dopiero zaczynasz blog, nie martw się o próbę wymyślenia idealnej listy kategorii. Wystarczy wybrać 3-5 szerokich kategorii i dodać więcej w miarę upływu czasu.

Czy muszę używać podkategorii?

Nie musisz używać podkategorii, a wiele dużych blogów (w tym WPBeginner) nie. jednak podkategorie są pomocne, jeśli masz dużą kategorię z wieloma postami, które można pogrupować w mniejsze sekcje.

Na przykład możesz mieć kategorię “przepisy”, która zawiera rosnącą liczbę przepisów bezglutenowych.

Posts in the category 'Recipes'

Możesz umieścić te posty we własnej podkategorii, więc czytelnicy łatwo je znaleźć. Tworzysz nową kategorię dla dzieci “Przepisy” o nazwie “bezglutenowe” i przenosisz te posty do tej kategorii.

Używanie kategorii w adresach URL postów

Niektóre witryny używają nazwy kategorii w permalinks (post URL), które można skonfigurować pod Ustawienia ” Permalinks.

Including your posts' categories in your URLs

Jeśli tak jest w Twojej witrynie, twój post będzie początkowo miał adres URL podobny do tego:
/ przepisy/bezglutenowe-naleśniki/

Po przeniesieniu Posta do kategorii potomnej będzie miał nowy adres URL:
/ przepisy / bezglutenowe/bezglutenowe-naleśniki/

Zwykle WordPress będzie próbował przekierować stary adres URL na nowy. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy twoje linki nadal działają. Jeśli to konieczne, możesz utworzyć przekierowanie 301 ze starego adresu URL do nowego.

Inną opcją jest utrzymanie postu w kategorii nadrzędnej, a także przypisanie go do kategorii podrzędnej, ale może to mieć wady.

Chociaż witryna WPBeginner ma kategorie w adresie URL, zawsze zalecamy użytkownikom używanie krótszej struktury adresu URL, która zawiera tylko “nazwę postu”.

Zapewni to maksymalną elastyczność w reorganizowaniu treści bez martwienia się o konfigurację przekierowań.

Wszystkie nasze nowe strony internetowe wykorzystują nowoczesną strukturę adresu URL nazwy postu. WPBeginner ma ponad 10 lat, więc ma starszą strukturę URL i zmiana struktury URL nie jest zalecana dla SEO, dlatego utknęliśmy z nią.

Czy mogę przypisać jeden Post do wielu kategorii?

WordPress pozwala umieścić post w wielu kategoriach. Może to być kilka kategorii nadrzędnych lub Kategoria nadrzędna plus Podkategoria lub podkategorie.

Posiadanie wielu kategorii nie przyniesie korzyści Twojemu SEO. Powinieneś przypisywać posty do wielu kategorii, jeśli ma to największy sens dla czytelników.

Możliwe, że posiadanie Twojego postu w wielu kategoriach może powodować pewne problemy z SEO z powodu zduplikowanej treści.

Jeśli używasz wielu kategorii, staraj się unikać umieszczania jednego posta w dwóch lub więcej Głównych (nadrzędnych) kategoriach. Każdy post powinien pasować do jednej głównej kategorii.

Czy istnieje ograniczenie liczby tagów, które może mieć Post?

Sam WordPress nie ma żadnych ograniczeń co do liczby tagów, które możesz mieć na każdym poście. Możesz potencjalnie przypisać 1,000 lub więcej tagów do postu!

Jednak zdecydowanie nie zalecamy tego.

Celem tagów jest pomoc w łączeniu powiązanych postów. Pomyśl o nich jak o sekcji indeksu w książce. Każdy znacznik jest jak słowo kluczowe w indeksie.

Tagi są pomocne dla użytkowników przeszukujących Twoją witrynę. Niektóre wtyczki wyświetlające powiązane posty używają tagów, aby pomóc im dowiedzieć się, które tematy postów są powiązane.

Sugerujemy, aby zwykle trzymać się maksymalnie tagów 10 na post.

Kategorie vs Tagi: co jest lepsze dla SEO?

Czy są jakieś zalety WordPress SEO korzystania z kategorii nad tagami lub odwrotnie?

Krótka odpowiedź brzmi: nie.

Kategorie i tagi mają różne cele. Musisz używać kategorii, ale nie musisz używać tagów, jeśli nie chcesz. Zalecamy jednak odpowiednie korzystanie z obu tych funkcji, aby ułatwić czytelnikom poruszanie się po witrynie.

Ostatecznie powinieneś zaprojektować swoją witrynę z myślą o użytkownikach. Wszystkie wyszukiwarki chcą pokazać użytkownikom treści, które będą dla nich najbardziej przydatne.

Oznacza to, że organizowanie treści pod kątem najlepszej użyteczności pomoże Ci również uzyskać lepsze rankingi SEO.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć kategorie vs tagi i najlepsze praktyki SEO do sortowania treści. Możesz również polubić nasz artykuł o tym, jak śledzić WordPress category and tag analytics, a także nasze porównanie najlepszych narzędzi do badania słów kluczowych dla SEO.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…