Jeśli kiedykolwiek zagłębiłeś się pod maską motywu WordPress, będziesz wiedział, że zawiera on cztery rodzaje plików: arkusz stylów, plik funkcji, liczbę części szablonu i jeden lub (najprawdopodobniej) więcej plików szablonów.

Aby motyw działał, musi mieć co najmniej dwa pliki: arkusz stylów i indeks.plik szablonu php. Ale większość motywów będzie miała więcej plików szablonów, z których każdy jest zaprojektowany do wyświetlania różnych rodzajów treści.

W tym poście wyjaśnię, które pliki szablonów robią co i jak WordPress decyduje, którego pliku szablonu użyć podczas wyświetlania danej strony w Twojej witrynie.

Rodzaje plików szablonów

Istnieje sześć rodzajów plików szablonów, których możesz użyć w swoich motywach. Są to:

 • Pliki szablonów do wyświetlania poszczególnych postów, stron lub innych typów postów.
 • Pliki szablonów do wyświetlania archiwów, takie jak archiwa kategorii, Archiwa tagów, archiwa dat, archiwa autorów
 • Pliki szablonów dla strony głównej i / lub głównej strony bloga, pierwsza strona.php oraz do domu.php.
 • Pliki szablonów do wyświetlania stron specjalnych, takich jak strona 404.
 • Indeks.plik php, który może być używany do wyświetlania pojedynczych postów lub archiwów w przypadku braku bardziej konkretnego pliku szablonu.
 • Części szablonów. Nie są to naprawdę pliki szablonów, ale warto o nich wspomnieć, ponieważ będziesz ich używać w plikach szablonów.

Za chwilę przejrzę każdy z nich po kolei, ale najpierw pomaga dowiedzieć się, jak WordPress wybiera pliki szablonów.

Hierarchia Szablonów

Zanim przejrzysz szczegółowo różne rodzaje plików szablonów, warto dokładnie wiedzieć, w jaki sposób WordPress decyduje, którego z nich użyć na dowolnej stronie w Twojej witrynie.

WordPress używa hierarchii szablonów, która jest listą różnych rodzajów plików szablonów, w kolejności. WordPress zawsze będzie używał najbardziej określonego pliku dla wyświetlanego typu treści, z indeksem.php jako ostateczne rozwiązanie awaryjne. Dlatego każdy temat potrzebuje indeksu.plik php-teoretycznie możesz po prostu mieć ten plik i używać go do wyświetlania całej zawartości witryny. W praktyce lepiej jest używać wielu plików szablonów.

The WordPress template hierarchy

Oto przykład, aby zilustrować, jak to działa.

Załóżmy, że ktoś przegląda archiwum kategorii ‘WordPress’ w Twojej witrynie. WordPress będzie szukał odpowiedniego pliku szablonu w określonej kolejności i użyje pierwszego, który znajdzie, aby wyświetlić zawartość:

 1. Plik szablonu kategorii dla tej konkretnej kategorii, który jest nazwany za pomocą kategorii slug. W tym przypadku byłoby to Kategoria-wordpress.php.
 2. Plik szablonu kategorii ogólnej: Kategoria.php.
 3. Plik szablonu archiwum: archiwum.php.
 4. Plik indeksu: indeks.php.

Więc jeśli twój motyw ma archiwum.php plik i a Kategoria.php plik jak i indeks.php, użyje Kategoria.php.

Teraz rzućmy okiem na stronę kontaktową, która ma ślimaka kontakt. WordPress będzie szukał tych plików, w kolejności:

 1. Niestandardowy szablon strony, jeśli przypisałeś go do swojej strony na ekranie edycji.
 2. Szablon strony dla tej konkretnej strony z jego slug-więc w tym przypadku byłoby strona-KONTAKT.php.
 3. Ogólny szablon strony – strona.php.
 4. Plik szablonu dla wszystkich pojedynczych postów dowolnego typu postów, w tym stron – pojedyncza.php.
 5. The fallback indeks.php.

W tematach, które piszę, zawsze dołączam stronę.plik php. Odzwierciedla to fakt, że strony muszą być wyświetlane inaczej niż posty.

WordPress będzie działał przez hierarchię dla plików archiwalnych i pojedynczych postów dowolnego typu postów w podobny sposób-warto zapoznać się z hierarchią przed rozpoczęciem tworzenia plików szablonów, aby wiedzieć, jak będą one używane.

Pojedyncze pliki szablonów w szczegółach

Podczas wyświetlania dowolnego rodzaju pojedynczego postu, strony lub postu niestandardowego typu postu, WordPress użyje szablonu dla pojedynczego postu. To może być specyficzne dla pojedynczego postu, typu postu lub po prostu liczby pojedynczej.php lub index.plik php.

Pojedynczy plik szablonu będzie zawierał następujące elementy:

 • Wywołanie pliku nagłówka za pomocą get_header().
 • Pętla do wyświetlania tytułu postu i jego zawartości. W przypadku pojedynczych postów plik często będzie zawierał metadane, takie jak data, kategorie itp.
 • Wywołanie pliku paska bocznego za pomocą get_sidebar(). Jeśli utworzysz niestandardowy szablon strony dla stron o pełnej szerokości, nie zostanie on uwzględniony – lub będzie, ale pasek boczny będzie stylizowany inaczej, dzięki czemu pojawi się pod treścią, a nie obok niego.
 • Wywołanie stopki za pomocą get_footer().

Oczywiście specyfika tego, co jest zawarte, będzie się różnić w zależności od typu postu i wymagań Twojego motywu. Na przykład metadane będą różne dla różnych typów postów i możesz dołączyć polecany obraz (znany również jako miniatura postu) w niektórych typach postów, ale nie w innych.

Oto różne rodzaje pojedynczych szablonów, które możesz utworzyć, w kolejności, w jakiej WordPress szuka ich w hierarchii:

 • W przypadku postów WordPress będzie szukał niestandardowego szablonu postu o nazwie $ custom.php (tzn. jakąkolwiek nadaną mu nazwę), jeśli szablon został wybrany na ekranie edycji, to single-post.php, then singiel.php, po którym następuje pojedyncza.php i wreszcie indeks.php.
 • W przypadku stron statycznych WordPress użyje niestandardowego szablonu strony, jeśli przypisałeś go do swojej strony na ekranie edycji, a następnie szablonu strony dla tej konkretnej strony za pomocą jej ślimaka, a następnie strona.php, pojedyncza.php oraz indeks.php.
 • W przypadku załączników (tj. obrazów), WordPress będzie szukał $mimetype – $Podtyp.php najpierw plik, gdzie $mimetype jest rodzajem załącznika (np. obraz lub wideo) i $Podtyp jest typem pliku (np. png lub jpeg). Następnie następuje $Podtyp.php, then $mimetype.php, przywiązanie.php i wreszcie singiel.php, pojedyncza.php oraz indeks.php.
 • W przypadku niestandardowych typów postów WordPress będzie szukał szablonu dla tego typu postu z ślimakiem określonego postu (single- $ postytpe – $slug.php), a następnie single – $posttype.php, singiel.php, pojedyncza.php i wreszcie indeks.php.

Uwaga: łatwo się pomylić między singiel.php oraz pojedyncza.php. Na singiel.php plik dotyczy wszystkich typów postów z wyjątkiem stron i jest równoważny w hierarchii stronie.php. Na pojedyncza.php plik dotyczy zarówno postów, jak i stron i jest ostatnią opcją przed indeks.php.

Szczegółowo Archiwizuj pliki szablonów

Pliki szablonów archiwum działają nieco inaczej niż pojedyncze pliki szablonów, ponieważ nie są przeznaczone do czytania postu (lub strony), ale do dostarczania listy postów, do których ludzie mogą następnie kliknąć.

Pliki szablonów archiwum nadal będą zawierać nagłówek, stopkę i pasek boczny, ale pętla prawdopodobnie będzie się różnić na jeden lub więcej sposobów:

 • Możesz wydrukować fragment zamiast pełnej zawartości. Niektóre tematy wyświetlają pełną treść na stronach archiwalnych, ale moim zdaniem jest to mniej przyjazne dla użytkownika niż fragment.
 • Jeśli uwzględniasz polecany obraz, nie będziesz chciał wyświetlać go w pełnym rozmiarze, ale w miniaturze lub średniej wielkości.
 • Możesz wyświetlić różne metadane.
 • Tytuł każdego postu będzie wyświetlany w znaczniku o niższym nagłówku niż dla pojedynczego postu. Na przykład możesz wydrukować tytuł postu na jednej stronie lub post w h1 tag, ale w szablonie archiwum umieszczasz nagłówek strony głównej w h1 tag i tytuły postów w h2 tag.

Musisz również dodać tytuł archiwum przed pętlą; sposób, w jaki to zrobisz, będzie zależał od rodzaju tworzonego archiwum.

Oto, czego szuka WordPress podczas wyświetlania stron archiwalnych:

 • Archiwum autora: autor – $nicename.php, gdzie $nicename jest nazwą, której autor używa na stronie; wówczas autor – $ID.php, gdzie $ID jest ID autora, a następnie autor.php, archiwum.php i wreszcie indeks.php.
 • Archiwum kategorii: Kategoria – $slug.php, używając ślimaka dla tej kategorii, a następnie Kategoria – $id.php, po którym następuje Kategoria.php, archiwum.php oraz indeks.php.
 • Archiwa tagów działają tak samo jak archiwa kategorii, zastępując / tag na Kategoria w nazwach plików.
 • Niestandardowe archiwa typu post: archiwum – $posttype.php, gdzie $posttype jest identyfikatorem typu post używanym podczas rejestracji. Następnie następuje archiwum.php oraz indeks.php.
 • Archiwum daty: randka.php, then archiwum.php, then indeks.php.
 • Niestandardowe archiwa taksonomii: Taksonomia – $Taksonomia- $ termin.php, gdzie $Taksonomia jest ślimakiem dla taksonomii i $term jest ślimakiem dla aktualnie wyświetlanego terminu w tej taksonomii, po którym następuje Taksonomia – $Taksonomia.php, then Taksonomia.php, archiwum.php oraz indeks.php. Więc gdybyś miał produkt_type Taksonomia i a widget termin w nim, pliki, których szukałby WordPress, to taxonomy-product_type-widget.php, then taxonomy-product_type.php, then Taksonomia.php, archiwum.php oraz indeks.php.

Zauważ, że wszystkie pliki archiwum będą domyślnie ustawione na archiwum.php przed indeks.php. dobrym pomysłem jest dodanie tego pliku do motywu przynajmniej.

Strona główna i Strona główna bloga

Jeśli strona główna jest stroną statyczną lub listą Twoich postów, pierwszym plikiem szablonu w hierarchii jest pierwsza strona.php. Często używam tego, aby wyświetlić zawartość statycznej strony za pomocą standardowej pętli, a następnie dodać jedną lub więcej instancji WP_Query aby wyprowadzić również ostatnie posty.

Jeśli strona główna jest stroną statyczną i nie ma pierwsza strona.php, następnie WordPress użyje szablonu strony, w taki sam sposób, jak w przypadku każdej normalnej strony.

Jeśli strona główna jest również strona bloga, WordPress będzie szukać do domu.php następny, po którym indeks.php.

Jeśli strona główna jest stroną statyczną, WordPress użyje do domu.php na głównej stronie bloga, a następnie indeks.php. Zauważ, że żaden z twoich innych plików szablonów archiwalnych nie jest używany na głównej stronie bloga, więc nie. oczekuj swojego archiwum.php plik do wykorzystania tam.

Specjalne szablony w szczegółach

Strona 404 ma własny plik szablonu zaprojektowany do wyświetlania, gdy wystąpi błąd. Jeśli go nie stworzysz, WordPress powróci do indeks.php pliku, więc musisz w nim umieścić komunikat o błędzie, wewnątrz is_404() znacznik warunkowy.

Dobrym pomysłem jest stworzenie 404.plik szablonu php, dzięki czemu możesz dołączyć dodatkową zawartość zaprojektowaną, aby pomóc osobom, które napotkały błąd, taką jak pole wyszukiwania lub lista najnowszych postów w witrynie. Oznacza to, że ludzie muszą gdzieś przejść ze strony błędu i jest mniej prawdopodobne, że ich stracisz.

Innym specjalnym szablonem jest Szukaj.php plik. Obejmuje to pętlę wyprowadzającą wyniki wyszukiwania oraz tekst wprowadzający wyjaśniający, co jest wymienione. Możesz również dodać dodatkową zawartość, taką jak lista ostatnich postów, na wypadek, gdyby wyszukiwanie nie przyniosło żadnych wyników.

Części szablonów w szczegółach

Części szablonów pomagają zwiększyć wydajność kodu. Oddzielając części kodu zawarte w wielu plikach szablonów, wystarczy napisać kod tylko raz.

Najczęściej stosowanymi częściami szablonów są:

 • nagłówek.php – wszystko od otwarcia strony do końca nagłówka strony. Obejmuje to sekcję head, otwarcie sekcji body, element nagłówka i główną nawigację.
 • pasek boczny.php – dla widżetów paska bocznego.
 • stopka.php – dla stopki strony (elementu stopki), wp_footer hak i zamknięcie < / body> tag.
 • pętla.php – na pętlę. Kodowanie tego raz oznacza, że możesz użyć tej samej pętli w wielu plikach szablonów i musisz edytować ją tylko raz, jeśli będzie to konieczne. Możesz utworzyć wiele wersji pętli dla różnych rodzajów treści i wywołać je z odpowiednich plików szablonów, takich jak jedna dla pojedynczych postów, jedna dla stron i jedna dla archiwów.

Pliki nagłówka, paska bocznego i stopki mają swój własny tag szablonu, którego używasz do dołączania ich do plików szablonów: get_header(), get_sidebar() oraz get_footer(). Dla pętli użyj get_template_part ('loop') aby dołączyć plik o nazwie pętla.php.

Zrozumienie Plików Szablonów Pomoże Ci Tworzyć Motywy

Ten post został zaprojektowany, aby pomóc ci zrozumieć pliki szablonów motywów i ich działanie. Teraz wiesz, z czego się składają, do czego są zaprojektowane i jak WordPress decyduje, którego z nich użyć. Pomoże Ci to zdecydować, które Pliki dodać do własnych motywów i skutecznie je kodować.

Jeśli stworzyłeś własne motywy, w jaki sposób korzystałeś z szablonów WordPress, aby poprawić wrażenia użytkownika?

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…