Kategorie, tagi, taksonomie i terminy w WordPress mogą być mylące. Kiedy po raz pierwszy zaczniesz z WordPressem, bez wątpienia chętnie użyjesz kategorii i ewentualnie tagów, ale gdy zaczniesz bardziej zagłębiać się w system i używać go jako CMS, wtedy pojawią się niestandardowe taksonomie.

Ale jaka jest różnica między nimi wszystkimi? I jak można ich używać na swojej stronie?

W tym poście postaram się wyjaśnić kategorie, tagi, taksonomie i terminy oraz zidentyfikować zastosowania dla każdego z nich. Dam ci kilka przykładów, jak z nich korzystać i spójrz na to, jak nasze własne wtyczki używają ich, aby dodać dodatkową funkcjonalność do twojej witryny.

Kategorie, tagi, taksonomie i terminy: definicje

Zacznijmy od kilku definicji, abyśmy dokładnie wiedzieli, o czym mówimy. Pierwszą rzeczą do zdefiniowania jest Taksonomia, ponieważ jest to najszerszy z terminów, z którymi mamy do czynienia.

Czym jest Taksonomia?

Taksonomia nie jest słowem specyficznym dla WordPressa. Oxford English Dictionary definiuje taksonomię jako:

“Schemat klasyfikacji.”

To termin często używany w nauce do klasyfikacji organizmów. Ale to nie jest zbyt pomocne.

Kodeks WordPress daje nam bardziej pomocną definicję:

“W WordPress ‘Taksonomia’ to mechanizm grupowania niektórych postów (lub linków lub niestandardowych typów postów).”

To jest bardziej szczegółowe, ale tak naprawdę nie przykuwa to uwagi. Być może łatwiej jest zdefiniować taksonomię, podając kilka przykładów.

Taksonomia to system grupowania, którego używasz do klasyfikacji wszelkiego rodzaju postów w WordPress. Na przykład Kategoria to tylko jedna Taksonomia. Jak jest / tag. Możesz także tworzyć własne niestandardowe taksonomie, które stosujesz do postów lub do niestandardowego typu postów. Bardzo często tworzy się niestandardową taksonomię do klasyfikowania postów w niestandardowym typie postu, ponieważ pozwala to uniknąć nieporozumień między niestandardowymi typami postów a normalnymi postami.

Na przykład, jeśli zainstalujesz naszą wtyczkę systemu wsparcia, zarejestruje ona dla Ciebie dwa niestandardowe typy postów: Ticket Wsparcia oraz FAQ. Zarejestruje również dwie taksonomie niestandardowe: Kategoria Biletów oraz Kategoria FAQ. Pozwala to kategoryzować bilety i Często zadawane pytania oddzielnie od postów na blogu i od siebie nawzajem.

Co to jest termin?

Termin to grupowanie w taksonomii, którego używasz do oddzielania swoich postów.

Na przykład, jeśli korzystałeś z wtyczki systemu wsparcia i utworzyłeś kategorie dla każdego z zespołów wsparcia-może fakturowanie, sprzedaż oraz wsparcie – każdy z nich będzie określeniem w Kategoria Biletów Taksonomia. Można by ustawić różne warunki dla Kategoria FAQ Taksonomia, choć mogą być duplikatami.

The Support System plugin in the WordPress admin
Wtyczka systemu wsparcia rejestruje dwa niestandardowe typy postów i dwa niestandardowe taksonomie

Ale jeśli chodzi o WordPress dotyczy to są różne terminy i będą przechowywane oddzielnie w bazie danych. Nawet jeśli nadasz im te same imiona.

Co To jest kategoria?

To sprowadza nas z powrotem do kategorii, które ludzie często mylą z taksonomiami. Tak działają kategorie:

  • Kategoria jest taksonomią.
  • Indywidualna kategoria, którą dodajesz, to termin w Kategoria Taksonomia.

Więc jeśli utworzyłeś kategorie najnowsze oraz polecane dla Twoich postów byłyby to warunki w Kategoria Taksonomia, podobnie jak fakturowanie, sprzedaż, oraz wsparcie są terminy w kategorie biletów Taksonomia.

Więc w takim razie, Co To jest Metka?

Tag jest podobny do kategorii. To termin w post_tag Taksonomia. Więc jeśli masz WordPress i tutoriale jako tagi dla swoich postów, są to terminy w post_tag Taksonomia.

(Nie pytaj mnie, dlaczego tagi są nazywane tagami post, a Kategorie nie są nazywane kategoriami postów, obawiam się, że jest to jedna z wielu tajemnic WordPressa).

Ale możesz zapytać, jaka jest różnica między kategorią a tagiem? I dlaczego potrzebujemy ich obu?

Kategorie i tagi różnią się pod jednym kluczowym względem: kategorie są hierarchiczne, a Tagi nie. możesz utworzyć kategorie podrzędne kategorii nadrzędnej, ale nie możesz zrobić tego samego z tagami. Z tego powodu znacznie częściej korzystasz z kategorii do strukturyzowania witryny niż z tagów, ponieważ mają one własną, nieodłączną strukturę.

Kiedy rejestrujesz własne niestandardowe taksonomie (lub gdy wtyczka robi to za ciebie), mogą one być hierarchiczne lub nie – więc mogą zachowywać się jak Kategoria lub jak tag.

UFF! Mam nadzieję, że teraz to wszystko ma sens.

Tworzenie taksonomii i terminów

Skoro już ustaliliśmy, czym jest Taksonomia i termin, przyjrzyjmy się, jak je tworzymy.

WordPress ma kilka wbudowanych taksonomii. Są to:

  • Kategoria
  • / Tag
  • Kategoria linków-Nie dotyczy to zwykłych postów, ale typu postu linków. Jest to Formularz kaca, gdy WordPress miał funkcję o nazwie blogroll. Możesz bezpiecznie ignorować kategorie linków.
  • Format postu-dotyczą one zwykłych postów i są używane do określenia, jaki jest format postu, taki jak wideo, tekst itp. Wyobrażam sobie, że są one przydatne dla blogerów, ale sam ich nie używałem ani nie widziałem wielu przykładów ich użycia – jeśli znasz dobry, dodaj go do komentarzy!

Tak więc WordPress ma cztery domyślne taksonomie po wyjęciu z pudełka, z których dwa są szczególnie przydatne. Na Kategoria Taksonomia ma jeden termin wstępnie ustawiony – Bez kategorii termin. Ale Post tag Taksonomia nie ma żadnych terminów, dopóki nie dodasz własnych.

Ale to nie musi być limit taksonomii i warunków na twojej stronie. WordPress pozwala zarejestrować własne niestandardowe taksonomie i zastosować je do dowolnego typu postu. Możesz zarejestrować nowe taksonomie dla swoich postów lub zarejestrować je wraz z nowym typem postu, do którego je stosujesz. Albo jedno i drugie.

Możesz zarejestrować swoją taksonomię za pomocą kodu za pomocą register_taxonomy() funkcja, lub można użyć naszego CustomPress plugin do tworzenia nowych taksonomii bez pisania kodu.

CustomPress plugin on WPMU DEV website
Wtyczka CustomPress ułatwia rejestrację niestandardowych taksonomii

Każda z tych metod zarejestruje dla Ciebie taksonomię. Można również tworzyć terminy programowo, korzystając z wp_insert_term() funkcja. Jest to przydatne, jeśli piszesz wtyczkę z taksonomią, którą chcesz wstępnie wypełnić terminami. Więc jeśli pisałeś wtyczkę zgłoszenia wsparcia, taką jak nasza, na przykład, możesz utworzyć priorytet taksonomii i pre-zapełnić ją terminami wysoka, średni, oraz niskie. (Nie żeby ktoś kiedykolwiek używał czegoś innego niż wysoka!)

Ale najprostszym sposobem na utworzenie terminu jest odpowiedni ekran w panelu administracyjnym WordPress. Oto ekran, aby utworzyć kategorię biletów dla naszego systemu wsparcia plugin: dodanie nowego terminu tutaj jest tak jak dodanie nowej kategorii za pośrednictwem Kategorie ekran:

Editing ticket categories in the admin screen

Kreatywne wykorzystanie taksonomii, kategorii i terminów

Najczęściej kategorie są oddzielone od taksonomii zwyczajowych i ich terminów. Ma to sens, gdy używasz wtyczki innej firmy, która musi działać na wielu różnych stronach-deweloper nie miał możliwości dowiedzenia się, w jaki sposób używasz kategorii lub standardowych postów w swojej witrynie, a więc nie sprawi, że taksonomie zarejestrowane przez wtyczkę będą z nimi współdziałać.

Ale jeśli tworzysz własną wtyczkę, możesz być bardziej pomysłowy.

Korzystanie z niestandardowych taksonomii, aby dodać ziarnistość do normalnych postów

Jeśli Twoja witryna jest całkowicie oparta na postach, może nadejść czas, gdy Kategorie nie wystarczą, aby je sklasyfikować. Może się okazać, że używasz wielu warstw kategorii potomnych i że kategorie najwyższego poziomu powinny być oddzielnymi taksonomiami.

Jednym ze sposobów, aby określić, czy tak się dzieje, jest zadać sobie pytanie, czy istnieje interakcja między różnymi taksonomiami dzieci. Zadaj sobie również pytanie, Czy kiedykolwiek przypisujesz kategorie najwyższego poziomu do swoich postów.

Więc jeśli założyłeś bloga wszystko o książkach i masz autor oraz gatunek jako kategorie najwyższego poziomu, z podkategoriami różnych autorów i gatunków, naprawdę powinieneś tworzyć dwie nowe taksonomie: autor oraz gatunek. Dzieje się tak z dwóch powodów:

  • Każdy post o książce będzie miał tylko jedną kategorię pod autor przypisany do niego, a także jeden (a może więcej niż jeden) pod gatunek i zawsze będzie mieć jedno i drugie.
  • Nigdy nie przydzielisz autor lub gatunek kategorie najwyższego poziomu do postu.

Tworzenie nowych taksonomii pozwala również kodować niestandardowe zapytanie, które znajduje wszystkie książki w danym gatunku przez konkretnego autora. Można to zrobić za pomocą kategorii, ale nie jest tak schludny.

Używanie niestandardowych taksonomii z postami oraz niestandardowymi typami postów

Nie ma powodu, dla którego nie możesz zarejestrować niestandardowej taksonomii i zastosować jej do niestandardowego typu postu, który zarejestrowałeś, a także standardowych postów.

Załóżmy, że pracujesz nad swoim blogiem o książkach. Utworzono niestandardowy typ postu o nazwie przegląd których używasz do wystawiania recenzji przeczytanych książek. Jest to oddzielone od zwykłych postów na blogu, które będą bardziej ogólne. Możesz zarejestrować niestandardową taksonomię gatunku dla swoich recenzji, aby czytelnicy mogli znaleźć recenzje książek w tym gatunku.

Ale dlaczego nie użyć tej taksonomii również do swoich postów na blogu? Następnie możesz pisać posty o każdym gatunku, który Cię interesuje, i korzystać z pre_get_posts hak do listy postów i recenzji w tym gatunku na stronie Archiwum terminów taksonomii. Możesz też utworzyć niestandardowy plik szablonu dla tej taksonomii (zwany Taksonomia-gatunek.php) uruchomić dwie pętle: jedną dla recenzji i jedną dla postów.

Dodawanie taksonomii do stron

Taksonomie można również dodawać do typów postów, które zwykle nie mają przypisanych do nich taksonomii, takich jak strony. Aby dodać taksonomię do typów postów, należy użyć register_taxonomy_for_object_type() funkcja. Pozwala to dodać dowolną istniejącą taksonomię do dowolnego istniejącego typu post. Aby dodać kategorie do stron, na przykład, dodałbyś to do pliku funkcji motywu (lub do wtyczki):

Wczytywanie gist dd1ba89eebf571093dfd69e59cacd9fb

Jeśli chcesz to zrobić z taksonomią, którą sam zarejestrowałeś (a nie istniejącą wcześniej), po prostu dodaj to do kodu rejestrującego taksonomię, używając register_taxonomy() funkcja. Drugim parametrem tej funkcji jest typ(Y) post, do którego (których) odnosi się Taksonomia, a jeśli chcesz użyć więcej niż jednego typu post, dołączasz je do tablicy.

Więc jeśli zarejestrowałeś przegląd wpisz post i chcesz zarejestrować a gatunek Taksonomia, która będzie miała zastosowanie do recenzji, stron i postów, rejestrujesz taksonomię za pomocą tego:

Wczytywanie gist dd1ba89eebf571093dfd69e59cacd9fb

Pierwszy parametr to identyfikator taksonomii, drugi to tablica typów post, a trzeci to argumenty dla zdefiniowanej już taksonomii.

Stosując taksonomie do stron, a także niestandardowy typ postu, możesz tworzyć stylizacje dla recenzji, postów i stron tego gatunku. Możesz również pójść dalej, identyfikując kategorię danej strony, a następnie uruchamiając niestandardowe zapytanie w szablonie strony, które wyświetla posty i recenzje z tej kategorii po zawartości strony. Możesz też wyświetlić zawartość strony z recenzjami i postami na stronie Archiwum taksonomii. Niebo jest granicą!

Taksonomie, kategorie, tagi i terminy mogą być bardzo potężne

Możliwość rejestracji własnych taksonomii jest jedną z rzeczy, które zmieniły WordPress w system zarządzania treścią zamiast prostej platformy blogowej. Korzystając ze wszystkich dostępnych metod klasyfikacji treści,możesz tworzyć witryny na zamówienie, które dokładnie wyświetlają treści, które chcesz, aby i gdzie chcesz.

Tylko nie daj się złapać różnicy między taksonomiami a kategoriami: Kategoria jest tylko jednym z przykładów taksonomii, a kategoria, którą dodajesz do swojej witryny, jest terminem w Kategoria Taksonomia. Pamiętaj o tym, a łatwo opanujesz kategorie i taksonomie.

Czy rozszerzyłeś funkcjonalność kategorii, tagów i taksonomii na swojej stronie, czy masz na to pomysły? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…