Niedawno jeden z naszych czytelników zapytał nasze przemyślenia na temat nowych rozszerzeń domen. Jak już wiesz, oprócz popularnego rozszerzenia dot-com, istnieje wiele nowych rozszerzeń nazw domen, z których możesz wybierać. W tym artykule odpowiemy na pytanie: czy powinieneś wybrać nowe rozszerzenia domen dla swojej witryny z plusami i minusami?

Should you choose new domain extensions for your website?

Czym są rozszerzenia domen?

Rozszerzenia domen lub domeny TLD są ostatnią częścią nazwy domeny. Są to litery, które pojawiają się po kropce i po prawej stronie nazwy domeny. Na przykład WPBeginner ma rozszerzenie domeny. com (tj. wpbeginner.com) i Wikipedia ma rozszerzenie domeny. org (wikipedia.org).

Aby dowiedzieć się więcej o systemie nazw domen, zobacz nasz przewodnik dla początkujących na temat tego, co to jest nazwa domeny i jak działają domeny.

Pierwszymi rozszerzeniami domen były. com,. NET i. org. nadal są najpopularniejszymi rozszerzeniami domen.

Z biegiem czasu pojawiły się nowe rozszerzenia domen. Obejmowały one specyficzne dla kraju rozszerzenia domen, takie jak .co.uk albo .com.de, oraz ogólne rozszerzenia takie jak .travel,.app,. mobi, .Fotografia i nie tylko.

Obecnie dostępne są setki rozszerzeń domen, które można wykorzystać do uruchomienia witryny.

Domain name extensions

Możesz zarejestrować nazwę domeny od jednego z tych najlepszych rejestratorów domen. Niektórzy rejestratorzy oferują większą różnorodność rozszerzeń domen niż inni. Koszt każdego rozszerzenia domeny będzie się różnić, a niektóre z nowych są dość drogie w porównaniu z popularnymi rozszerzeniami .com,. NET i.org.

Po zakupie nazwy domeny nadal będziesz potrzebować hostingu, aby zbudować witrynę. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik dla początkujących na temat różnicy między nazwą domeny a hostingiem.

Czy powinieneś wybrać nowe rozszerzenie domeny dla swojej witryny?

Wybór nazwy domeny z odpowiednim rozszerzeniem domeny ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej witryny. Część rozszerzająca Twojej domeny wpływa na twój branding.

Nowe rozszerzenia domen nie są tak popularne, ponieważ większość ludzi nie zna ich. W rzeczywistości niektórzy użytkownicy mogą nawet nie rozpoznać ich jako prawidłowej nazwy domeny.

Rozszerzenie domeny. com stało się synonimem Internetu. Prawie 46% wszystkich zarejestrowanych nazw domen to domeny. com. Nawet większość smartfonów ma domyślny klucz. com do szybkiego pisania.

The dot com extension

Dlatego zalecamy używanie tylko rozszerzenia domeny. com.

Domeny. com są łatwe do zapamiętania. Większość internautów instynktownie korzysta z .com podczas wprowadzania adresu strony internetowej w przeglądarce. Ze względu na popularność nazw domen .com są one łatwiejsze do marki, promowania i pomagają rozwijać firmę.

Nazwa domeny. com może być używana do tworzenia niemal każdego rodzaju strony internetowej i biznesu. Ta elastyczność daje również swobodę zmiany zakresu witryny lub firmy, zachowując starą markę i nazwę domeny.

Ze względu na jego znajomość, elastyczność i potencjał, zalecamy wybranie rozszerzenia domeny .com tylko dla nowej witryny.

Co zrobić, jeśli moje preferowane rozszerzenie .com nie jest dostępne?

Większość stron internetowych korzysta z rozszerzenia. com. Oznacza to, że istnieje już prawie 136 milionów nazw domen .com.

To sprawi, że poczujesz, że wszystkie dobre nazwy domen są już zarejestrowane. Jednak nadal istnieje wiele sprytnych sposobów na znalezienie dobrej nazwy domeny. com.

  • Twoja nazwa domeny powinna reprezentować twoją firmę i to, co robisz. Na przykład, starplumbingservices.com jest lepszy niż starservices.com
  • Możesz spróbować dodać małe słowa przed lub po preferowanej nazwie domeny, aby uczynić ją wyjątkową. Na przykład, starplumbingboston.com
  • Upewnij się, że nazwa domeny może być łatwo wymawiana. Nie używaj myślników ani liczb w nazwie domeny.
  • Skorzystaj z internetowych generatorów nazw domen. Te bezpłatne narzędzia pomogą Ci znaleźć pomysły na nazwy domen, które są nadal dostępne.

Jeśli potrzebujesz więcej pomocy, zapoznaj się z naszym Przewodnikiem dla początkujących, jak wybrać najlepszą nazwę domeny, aby uzyskać bardziej praktyczne wskazówki.

Mając to na uwadze, przejrzyjmy inne popularne rozszerzenia domen, ich przeznaczenie i rodzaj stron internetowych, do których się nadają.

Inne Rozszerzenia Domen, Które Są Dostępne

Dostępne są setki rozszerzeń nazw domen. Staraliśmy się wybrać kilka ogólnych i popularnych rozszerzeń, aby dać ci wyobrażenie o tym, jak te rozszerzenia domen mają być używane.

Kiedy należy używać rozszerzenia domeny. Net?

Rozszerzenie. Net jest drugim najpopularniejszym rozszerzeniem domeny. Miał być używany przez firmy sieciowe, dostawców usług internetowych lub sieci społeczności internetowych.

Używanie go dla niepowiązanej witryny biznesowej to zły pomysł dla Twojej marki. Na przykład możesz używać.NET, jeśli sprzedajesz urządzenia sieciowe w swojej witrynie, ale nie w sklepie odzieżowym.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasze porównanie rozszerzeń domen. com vs. NET.

Kiedy należy rozszerzyć domenę. Org?

Domena. org została początkowo uruchomiona jako dodatek do rozszerzeń domen. com I. Net. Jest odpowiedni dla organizacji non-profit, organizacji charytatywnych, witryn religijnych lub społecznych.

Korzystanie z niego na stronie biznesowej lub osobistej może dać klientom złe wrażenie. Istnieją organizacje, które używają .org do swoich działań non-profit i wersji. com tej samej domeny do działań komercyjnych.

Kiedy należy przedłużyć domenę. Biz

Rozszerzenia domen. biz to skrót od business. Podobnie jak rozszerzenie .com,. biz jest przeznaczony do użytku przez wszelkiego rodzaju witryny biznesowe.

Jednak domena. biz jest znacznie mniej znana klientom, co utrudnia jej zapamiętanie. Może to również wpływać na postrzeganie Twojej firmy przez klienta, gdy nie używasz rozszerzenia .com.

Kiedy należy rozszerzyć domenę. Info

Rozszerzenie. info jest skrótem informacyjnym i może być używane przez portale informacyjne lub podobne strony internetowe.

Korzystanie z tego rozszerzenia na blogu lub stronie biznesowej może dać użytkownikom złe wrażenie. Wpłynie to również na reputację Twojej marki i cele Twojej witryny w dłuższej perspektywie.

Kiedy należy rozszerzyć domenę. Name

Rozszerzenie. name jest przeznaczone dla osób prywatnych. To nowe, mniej popularne rozszerzenie domeny zostało stworzone, aby zapewnić ludziom inną opcję rejestracji nazwy domeny dla osobistych stron internetowych z własną nazwą.

Ze względu na nieznajomość rozszerzenia i jego zakresu, możesz go używać tylko na osobistej stronie internetowej lub blogu. Nigdy nie należy go używać na stronie internetowej dla małych firm.

Kiedy należy przedłużyć domenę. TV

Technicznie rozszerzenie domeny. tv jest krajowym TLD dla stron internetowych z siedzibą w Tuvalu (małym państwie wyspiarskim na Oceanie Spokojnym). Jednak domena jest używana przez witryny związane z telewizją na całym świecie.

Z tej domeny powinieneś korzystać tylko wtedy, gdy Twoja strona internetowa lub firma dotyczy branży telewizyjnej. Używanie go dla innych firm lub blogów wyglądałoby dziwnie.

W rzeczywistości, nawet jeśli masz stronę internetową związaną z telewizorem, nadal zalecamy, aby zamiast tego wybrać nazwę domeny .com. Wiele popularnych firm telewizyjnych nie korzysta z rozszerzenia domeny .tv. Na przykład HBO, CNN, CBS i dziesiątki innych.

Istnieją dziesiątki więcej rozszerzeń domen, takich jak .Fotografia,klubowe,xyz,blog i nie tylko. Wszystkie z nich są zbyt szczegółowe, mniej zapadające w pamięć i ograniczają potencjał witryny w taki czy inny sposób.

Co Z Rozszerzeniami Domen Specyficznymi Dla Danego Kraju?

Rozszerzenia domen specyficzne dla danego kraju należy używać tylko wtedy, gdy chcemy kierować reklamy tylko do użytkowników w danym kraju.

Celem rozszerzeń domen dla poszczególnych krajów jest korzystanie z nich przez osoby prywatne i firmy w tym regionie. Wiele takich domen można zarejestrować tylko wtedy, gdy znajdujesz się w tym kraju lub masz tam przedstawiciela.

Rozszerzenia domen dla poszczególnych krajów świetnie nadają się do tworzenia wielojęzycznych stron internetowych lub tworzenia witryn dla poszczególnych regionów.

Niektóre witryny internetowe używają rozszerzeń domen krajowych, aby wymyślić sprytne pomysły na ich nazwy domen. Na przykład, bit.ly korzysta z rozszerzenia domeny dla Libii, lub goo.gl, usługa skracania adresów URL przez Google wykorzystująca rozszerzenie domeny krajowej dla Grenlandii.

Tego rodzaju nazwy domen nazywane są hackami domen. Chociaż wyglądają fajnie, będziesz potrzebował poważnych umiejętności marketingowych, aby przekształcić je w rozpoznawalną markę i niezapomniane dla użytkowników.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł odpowiedzieć na pytanie o wybór nowych rozszerzeń domen dla Twojej witryny. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak zrobić stronę internetową z instrukcjami krok po kroku dla początkujących.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…