WordPress wyjaśnione dla początkujących

WordPress to najpopularniejszy na świecie Kreator stron internetowych. Pozwala łatwo tworzyć strony internetowe, blogi, sklepy eCommerce i inne.

Jeśli zastanawiasz się, czym jest WordPress, jak działa i do czego możesz go używać, to jesteś we właściwym miejscu.

W tym przewodniku dla początkujących wyjaśnimy, czym jest WordPress, jak z niego korzystać i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące WordPressa.

WordPress explained for beginners

Czym jest WordPress?

WordPress to Kreator stron internetowych i system zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie open source, którego każdy może użyć do stworzenia dowolnej strony internetowej, którą można sobie wyobrazić.

Zaczęło się jako platforma blogowa w 2003, ale wkrótce przekształciło się w CMS, a później pełnoprawną platformę do budowania stron internetowych. Dziś zasila ponad 38% wszystkich stron internetowych w Internecie.

Aby dowiedzieć się więcej o jego ewolucji, zobacz nasz kompletny przewodnik po historii WordPress i jak zmieniał się w czasie.

Podsumowując, WordPress to oprogramowanie, którego możesz użyć do tworzenia blogów, stron internetowych i sklepów do sprzedaży produktów online.

Czym się różni od WordPress.com?

W tym artykule, Kiedy mówimy WordPress mówimy o WordPress.org.

WordPress.com to oddzielna strona internetowa, która oferuje usługę hostingu witryny i bloga. Został on uruchomiony przez współzałożyciela WordPress, Matt Mullenweg.

Większość początkujących często myli te dwa ze względu na podobne nazwy.

WordPress.org jest oprogramowaniem open-source używanym przez miliony stron internetowych (w tym WPBeginner). Z drugiej strony, WordPress.com to platforma hostingowa stron internetowych i blogów.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między WordPress.org vs WordPress.com.

Czego potrzebujesz, aby korzystać z WordPressa?

Potrzebujesz konta hostingowego i nazwy domeny, aby rozpocząć korzystanie z WordPress.

Wszystkie strony internetowe potrzebują hostingu. Jest to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie pliki Twojej witryny, dzięki czemu inni w internecie mogą uzyskać dostęp do twojej witryny.

Nazwa domeny to adres Twojej strony w Internecie (przykład, wpbeginner.com).

Jeśli Twoja strona była domem, hosting będzie budynkiem, w którym mieszkasz,a nazwa domeny będzie twoim adresem. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz nasz przewodnik dla początkujących na temat różnicy między hostingiem a nazwą domeny.

Aby uzyskać konto hostingowe, musisz zarejestrować się u dostawcy hostingu WordPress. Są to firmy zewnętrzne, które sprzedają rozwiązania hostingowe.

Zalecamy korzystanie z Bluehost. Są jedną z największych firm hostingowych na świecie i oficjalnie rekomendowanym dostawcą usług hostingowych WordPress.

Zwykle nazwa domeny kosztuje 14.99 rocznie, a hosting zaczyna się od 7.99 miesięcznie.

Bluehost oferuje użytkownikom WPBeginner zniżkę na hosting z bezpłatną nazwą domeny. Zasadniczo możesz zacząć za jedyne $2.75 miesięcznie.

→ Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej ekskluzywnej oferty Bluehost ←

Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, zobacz nasz kompletny przewodnik, Jak stworzyć stronę internetową, która poprowadzi Cię przez pełną konfigurację WordPress.

Jakie strony internetowe można zrobić za pomocą WordPress?

Możesz stworzyć dowolną stronę internetową, jaką można sobie wyobrazić za pomocą WordPress.

Użytkownicy z całego świata używają WordPress do zarabiania pieniędzy w Internecie. Jest wystarczająco elastyczny, aby prowadzić operacje e-commerce i wystarczająco prosty, aby szybko tworzyć małe strony internetowe.

Oto tylko niektóre rodzaje stron internetowych, które można zrobić za pomocą WordPress.

  • Załóż bloga
  • Stwórz stronę internetową dla małej firmy
  • Stwórz sklep internetowy
  • Zbuduj społeczność członkowską
  • Sprzedaj kursy online
  • i wiele innych

Jak Działa WordPress?

Po zainstalowaniu WordPress zobaczysz łatwy w użyciu pulpit nawigacyjny z linkami do różnych obszarów w lewej kolumnie. Stąd możesz tworzyć strony dla swojej witryny lub pisać posty na blogu.

Możesz również wybrać szablon (motyw) dla swojej strony internetowej. Istnieją tysiące darmowych motywów WordPress, z których możesz wybierać. Możesz także wybrać premium WordPress theme z bardziej zaawansowanymi funkcjami.

WordPress themes

Wszystkie te motywy WordPress pozwalają skonfigurować witrynę za pomocą prostego interfejsu dostosowywania motywów. Tutaj możesz edytować i dostosowywać projekt witryny.

Theme customizer

Ale prawdziwa moc WordPress pochodzi z wtyczek.

Wtyczki WordPress są jak aplikacje dla Twojej witryny. Podobnie jak aplikacje instalowane na telefonie, wtyczki WordPress umożliwiają dodawanie nowych funkcji do witryny.

Na przykład możesz dodać formularz kontaktowy do swojej witryny lub wyświetlić wyskakujące okienko lightbox, aby ogłosić sprzedaż.

Możesz przekształcić swoją witrynę w sklep internetowy za pomocą wtyczek takich jak WooCommerce lub użyć wtyczki członkostwa, aby utworzyć witrynę opartą na subskrypcji.

Istnieje 56000 + darmowe wtyczki WordPress w samym katalogu wtyczek WordPress. Istnieją również wtyczki premium WordPress, które oferują pełne wsparcie i gwarantowane aktualizacje.

Możesz zobaczyć niektóre z najlepszych wtyczek WordPress wybieranych przez nasz zespół ekspertów, aby pomóc ci rozwijać swoją witrynę WordPress.

Uwaga: Jeśli chcesz zobaczyć, jak WordPress działa za kulisami z technicznego punktu widzenia, sprawdź naszą infografikę na temat tego, jak działa WordPress.

Kto jeszcze korzysta z WordPressa?

WordPress nie jest tylko dla początkujących. Jest używany przez wiele firm z listy fortune 500, uniwersytety, organizacje non-profit, rządy na całym świecie i wiele innych.

Oto niektóre z najlepszych marek i organizacji, które używają WordPress.

1. Biały Dom

The White House

Oficjalna strona Białego Domu jest zbudowana przy użyciu WordPress. Posiada duży nagłówek na górze, a następnie najnowsze aktualizacje, wiadomości i zasoby.

2. Facebook

Facebook

Facebook korzysta z WordPress na swojej stronie korporacyjnej. Jest to typowa strona biznesowa ze stroną główną prezentującą kluczowe cechy marki wraz z jej flagowymi produktami. Posiada również sekcję bloga o nazwie Newsroom.

3. The New York Times

The New York Times

New York Times używa WordPressa na swojej korporacyjnej stronie internetowej prezentującej firmę stojącą za kultową gazetą.

4. Microsoft

Microsoft

Microsoft używa WordPress do uruchamiania swoich blogów. Zawiera wiadomości o firmie, informacje i najważniejsze informacje o produktach.

5. Sony Music

Sony Music

Sony Music jest jednym z największych producentów muzycznych na świecie, reprezentującym najlepszych artystów i wytwórnie. Używają WordPress do zasilania swojej korporacyjnej strony internetowej.

Aby zobaczyć pełną listę, sprawdź naszą pełną listę najpopularniejszych marek za pomocą WordPress.

Dlaczego warto używać WordPress do tworzenia strony internetowej?

Teraz, jeśli myślisz o założeniu bloga lub strony internetowej dla małej firmy, możesz się zastanawiać, dlaczego powinieneś używać WordPress jako platformy witryny?

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt kreatorów stron internetowych i potencjalnych alternatyw WordPress, których możesz użyć do stworzenia swojej witryny. Wierzymy jednak, że WordPress jest najlepszą platformą dla początkujących i małych firm.

Dlatego ponad 38% wszystkich stron internetowych korzysta z WordPress.

Ale oto tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać WordPress dla swojej witryny.

1. WordPress daje Ci wolność

WordPress jest darmowym (jak w wolności) i otwartym oprogramowaniem. Każdy może go użyć do stworzenia i uruchomienia strony internetowej. Nie jest własnością ani jednej firmy i jest chroniony przez WordPress Foundation, organizację non-profit.

Oznacza to, że masz pełną swobodę korzystania z niego w dowolny sposób, jaki uznasz za stosowne. Będziesz mieć pełną kontrolę i pełną własność swojej witryny i całej jej zawartości.

2. WordPress jest łatwy

Jednym z powodów, dla których WordPress jest kreatorem stron # 1, jest to, że jest niezwykle łatwy w użyciu.

Istnieje niewielka krzywa uczenia się po zapoznaniu się z oprogramowaniem, ale większość początkujących przekazuje je szybko i łatwo zarządzać własnymi stronami internetowymi.

Pro Wskazówka: Zobacz nasz przewodnik, Jak nauczyć się WordPress za darmo w ciągu tygodnia.

Istnieje również mnóstwo bezpłatnej pomocy i wsparcia WordPress. Możesz zadawać pytania na dowolnej stronie społeczności technicznej, a znajdziesz odpowiedzi od innych użytkowników, którzy zaczynali tak jak ty.

Możesz również dołączyć do naszej grupy WPBeginner na Facebooku, aby zadać wszystkie pytania związane z WordPress i uzyskać bezpłatną pomoc od naszych ekspertów i innych użytkowników WPBeginner.

3. WordPress jest super elastyczny

WordPress umożliwia korzystanie z motywów i wtyczek innych firm. Oznacza to, że możesz wybierać spośród tysięcy profesjonalnie zaprojektowanych szablonów dla swojej witryny.

Za pomocą wtyczek możesz dodać dowolną funkcję do swojej witryny WordPress. Większość z nich jest dostępna za darmo, ale możesz także kupić wtyczki premium, aby uzyskać priorytetowe wsparcie od programistów.

Istnieją wtyczki do Kreatora Stron typu przeciągnij i upuść WordPress, które pozwalają całkowicie dostosować swój projekt i tworzyć niestandardowe szablony bez pisania kodu.

4. WordPress jest wielojęzyczny

WordPress jest w pełni przetłumaczony na ponad 65 języków. Możesz łatwo wybrać język swojej witryny podczas instalacji lub zmienić go na stronie ustawień.

Choose site language

Możesz zachować obszar administracyjny WordPress w jednym języku i utworzyć witrynę w innym języku. Możesz również użyć wielojęzycznej wtyczki WordPress, aby utworzyć stronę internetową w wielu językach.

Motywy i wtyczki WordPress można również przetłumaczyć, a wiele najlepszych wtyczek WordPress jest już przetłumaczonych na wiele języków.

5. WordPress jest opłacalny

Dzięki zastrzeżonym kreatorom stron internetowych i platformom hostowanym musisz płacić miesięczną opłatę za stały zestaw funkcji.

Dzięki WordPress płacisz miesięczną opłatę za hosting i dodajesz dowolną funkcję do swojej witryny za pomocą wtyczek. Większość z nich jest bezpłatna lub ma darmowe alternatywy, co daje swobodę kontrolowania kosztów witryny WordPress.

Gdy Twoja strona zacznie się rozwijać i zarabiać pieniądze, możesz wydać na modernizację usługi hostingowej lub zakup Premium motywów i wtyczek WordPress.

Aby uzyskać więcej powodów, zobacz nasz artykuł o tym, dlaczego powinieneś używać WordPressa.

FAQ o WordPress

Stworzyliśmy WPBeginner, aby pomóc początkującym WordPress. Od 2009 roku pomogliśmy milionom początkujących rozpocząć pracę z WordPressem i codziennie odpowiadamy na pytania związane z WordPressem.

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań WordPress, które słyszymy od początkujących.

1. Dlaczego WordPress jest dostępny za darmo?

WordPress to oprogramowanie open-source dostępne dla każdego. Jest wolny (jak w wolności), ale wiążą się z tym inne koszty. Na przykład potrzebujesz hostingu WordPress i nazwy domeny, aby stworzyć swoją witrynę.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie, zobacz nasz artykuł Dlaczego WordPress jest wolny, który wyjaśnia filozofię wolnego oprogramowania i WordPress.

2. Jakie są wady korzystania z WordPress?

Jak Wszystko inne na świecie, istnieją plusy i minusy korzystania z WordPress. Wymieniliśmy szczegółowo zalety i są one wystarczające, aby przeważyć wszelkie wady. Jednak oto niektóre z wad korzystania z WordPress.

  • Będziesz musiał poświęcić trochę czasu na naukę podstaw. Nie oznacza to kodowania ani programowania, ale uczenia się, gdzie rzeczy SIĘ ZNAJDUJĄ i jak z nich korzystać.
  • Musisz poświęcić czas na konfigurowanie kopii zapasowych, zabezpieczeń i aktualizacji. Większość z tych zadań można łatwo zautomatyzować i większość początkujących zarządzać nimi bez żadnych specjalnych umiejętności
  • Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz wydać więcej na Narzędzia i wtyczki innych firm, których możesz nie potrzebować. Wydawaj pieniądze mądrze i polegaj na darmowych zastępcach, gdy tylko to możliwe.

3. Jak mogę nauczyć się WordPress?

WordPress jest łatwy do nauczenia, a tam jest wiele materiałów do nauki. Możesz nauczyć się WordPress tutaj na WPBeginner.

Jesteśmy największą witryną zasobów WordPress dla początkujących na świecie. Wszystkie zasoby WPBeginner są dostępne za darmo.

Dla początkujących zalecamy rozpoczęcie od naszych samouczków wideo WordPress. Jest to seria filmów, które przeprowadzą cię przez podstawy WordPress i jak zarządzać swoją witryną jak prawdziwy profesjonalista.

Nasza sekcja słowniczek WordPress wyjaśnia całą techniczną terminologię WordPress w prostym języku angielskim dla początkujących.

Możesz również znaleźć odpowiedzi na pytania WordPress, klikając ikonę wyszukiwania u góry.

WPBeginner search

Potrzebujesz trochę więcej pomocy od prawdziwych użytkowników? Dołącz do naszej grupy WPBeginner na Facebooku, aby uzyskać odpowiedzi od innych użytkowników WordPressa i naszych ekspertów. Dołącz do nas za darmo, a jest ich ponad 50 000.

Możesz również subskrybować nasz kanał YouTube, aby uzyskać regularne samouczki i przewodniki wideo WordPress (ponad 500 bezpłatnych samouczków wideo).

4. Którą firmę hostingową WordPress wybrać?

Aby uruchomić witrynę, potrzebujesz hostingu WordPress, a są ich tysiące. Ze względu na ostrą konkurencję w branży hostingowej, podjęcie decyzji staje się dość mylące dla początkujących.

Nie martw się, przeprowadziliśmy badania dla ciebie. Możesz przeczytać o tym w naszym kompletnym przewodniku hostingowym WordPress dla początkujących.

Dla początkujących zalecamy rozpoczęcie od Bluehost. Oferują Hojny rabat i bezpłatną nazwę domeny.

Co ważniejsze, są one jednym z największych nazwisk w branży i oficjalnie zalecanym dostawcą hostingu WordPress.

Jeśli masz nieco większy budżet, aby pozwolić sobie na hosting premium, zalecamy SiteGround lub WP Engine.

5. Jak uruchomić witrynę WordPress?

Rozpoczęcie pracy z WordPress jest łatwe. Możesz po prostu postępować zgodnie z naszym samouczkiem krok po kroku, jak stworzyć stronę WordPress, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Przeprowadzi Cię przez cały proces, a błyskawicznie uruchomisz nową stronę WordPress.

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi konfiguracji bloga WordPress, gdzie nasz zespół ekspertów skonfiguruje twój blog WordPress za darmo, bez żadnych kosztów.

Mamy nadzieję, że w tym artykule wyjaśniono, co to jest WordPress i jak można go używać. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik na temat rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu WordPressa lub udać się, aby sprawdzić te praktyczne pomysły biznesowe online, które możesz zacząć od razu z WordPressem.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…