Gutenberg vs wtyczki do tworzenia stron

Czy chcesz pisać równania matematyczne w WordPressie?

Pisanie równań matematycznych w WordPressie jest nieco trudne, ponieważ domyślny edytor WordPress nie jest wyposażony w pełne wsparcie dla równań matematycznych.

W tym artykule pokażemy Ci, jak łatwo pisać równania matematyczne w WordPressie za pomocą 3 różnych metod.

Writing math equations in WordPress

Dlaczego pisanie równań matematycznych w WordPressie jest trudne?

Sposób działania WordPress a polega na tym, że dynamicznie generuje on zawartość Twojej witryny i wysyła dane wyjściowe HTML z powrotem do przeglądarek użytkowników, aby je wyświetlić.

Pisanie równań matematycznych i naukowych w WordPressie jest trudne ze względu na brak wsparcia dla znaków w HTML.

Obecnie MathML i LaTeX są uważane za standard do pisania równań matematycznych i naukowych w sieci.

Niestety, oba są mniej niż idealne dla początkujących. Oba wymagają nauczenia się ich własnej składni, co może być skomplikowane w przypadku dłuższych i bardziej złożonych równań.

To powiedziawszy, spójrzmy na to, jak pisać równania matematyczne w swoim blogu WordPress.

Zaczniemy od łatwego rozwiązania, zanim pokażemy, jak używać MathML lub LaTeX w WordPressie.

Metoda 1. Pisanie równań matematycznych w WordPressie przy użyciu znaków Unicode

Ta metoda jest prostsza i jest zalecana dla użytkowników, którzy nie muszą często pisać równań matematycznych. W tej metodzie będziemy używać znaków Unicode i wstawiać je bezpośrednio w edytorze postów.

Unicode jest standardem kodowania, którego celem jest zapewnienie wsparcia kodowania znaków dla wszystkich języków. Jest obsługiwany przez wszystkie konstruktory stron internetowych, systemy operacyjne i urządzenia mobilne.

Oto jak dodać znaki matematyczne w WordPressie za pomocą Unicode.

1. Dodawanie znaków matematycznych Unicode w systemie Mac

Na komputerach Mac możesz dodawać operatory matematyczne i znaki z paska narzędzi u góry. Po prostu kliknij na Edytuj ” Emoji & Symbole lub naciśnij klawisze Command + Control + Spacja na klawiaturze.

Character Viewer

Spowoduje to wyświetlenie aplikacji ‘Character Viewer’ w wyskakującym okienku. Z tego miejsca możesz wybrać symbole i znaki, które chcesz wstawić.

Po prostu kliknij dwukrotnie na znak, aby wstawić go do edytora postów WordPress.

Możesz także formatować znaki w edytorze postów za pomocą opcji indeksów dolnych i górnych na pasku narzędzi akapitu.

Using subscript and superscript in WordPress paragraph block

2. Dodawanie znaków matematycznych Unicode w systemie Windows

Użytkownicy systemu Windows mogą korzystać z podobnej aplikacji do wstawiania operatorów matematycznych i znaków specjalnych w edytorze postów WordPress.

Po prostu otwórz aplikację Mapa znaków, klikając na Start ” Akcesoria Windows ” Mapa znaków. Spowoduje to wyświetlenie powszechnie używanych znaków na ekranie.

Character Map app in Windows 10

Aplikacja Character Map obsługuje wiele różnych kodowań, w tym Unicode. Operatory matematyczne można znaleźć wybierając Unicode Subrange pod Group.

Po zlokalizowaniu znaku, musisz kliknąć, aby go wybrać, a następnie skopiować. Teraz przełącz się z powrotem do edytora treści WordPress i wklej znak.

Ręczne dodawanie znaków specjalnych i operatorów matematycznych jest kłopotliwe, ale działa, jeśli dodajesz to tylko raz na jakiś czas.

Jeśli jednak regularnie musisz pisać równania matematyczne na swojej stronie, to lepiej będzie, jeśli nauczysz się korzystać z jednej z dwóch metod opisanych poniżej.

2. Pisanie równań matematycznych w WordPressie za pomocą LaTeXa

LaTeX to standard składu zaprojektowany specjalnie do pisania dokumentacji technicznej i naukowej. Jest on szeroko stosowany w kręgach akademickich i jest uważany za standard de facto do pisania równań i innych dokumentów naukowych.

Na oficjalnej stronie LaTeXa znajduje się szczegółowa dokumentacja oraz linki do samouczków i przewodników, które pomogą Ci nauczyć się go używać.

My skupimy się na tym, jak wprowadzić LaTeX do Twojej witryny WordPress.

Po pierwsze, musisz zainstalować i aktywować wtyczkę WP QuickLaTeX. Aby uzyskać więcej szczegółów, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji musisz edytować post lub stronę, na której chcesz wstawić równanie matematyczne. Na ekranie edycji postu kliknij przycisk dodaj nowy blok (+) i wstaw blok shortcode do swojej zawartości.

Shortcode block

Wewnątrz shortcode musisz dodać shortcode [latexpage], a następnie swój kod LaTeX.

Adding a LaTeX command in a shortcode block

Możesz teraz zapisać swój post i wyświetlić jego podgląd, aby zobaczyć równanie matematyczne z formatowaniem.

A math equation displayed in WordPress using LaTeX

Łatwiejszym sposobem na wygenerowanie kodu, który musisz wkleić, jest użycie aplikacji LaTeX offline dla systemu operacyjnego lub internetowego środowiska LaTeX, takiego jak Overleaf.

Overleaf

Następnie możesz skopiować i wkleić swoje równania w bloku shortcode w WordPress.

3. Pisanie równań matematycznych w WordPressie za pomocą MathML

MathML to język znaczników zaprojektowany do łatwego publikowania równań matematycznych w sieci. Wykorzystuje on semantyczny znacznik XML podobny do HTML.

WordPress nie obsługuje MathML po wyjęciu z pudełka, a jeśli dodałeś kod MathML w edytorze postów, to nie będzie on renderowany poprawnie.

Na szczęście istnieje wtyczka, która rozwiązuje ten problem.

Po prostu zainstaluj i aktywuj wtyczkę MathML Block. Aby uzyskać więcej szczegółów, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji, po prostu edytuj post lub stronę, na której chcesz dodać równanie matematyczne. Na ekranie edycji postu kliknij przycisk dodaj nowy blok (+) i dodaj niestandardowy blok HTML do swojej zawartości.

Adding custom HTML block in WordPress

Możesz teraz wkleić swój kod MathML wewnątrz niestandardowego bloku HTML.

Adding MathML code in WordPress

Po tym, możesz zapisać swój post lub stronę i wyświetlić go w nowej karcie, aby zobaczyć MathML pięknie przekształcony na swojej stronie.

MathML preview

MathML Block używa silnika MathJax JavaScript do konwersji twoich znaczników na czytelne równania matematyczne. Obsługuje on również polecenia LaTeX.

Aby dodać swój kod LaTeX, po prostu dodaj blok MathML do edytora treści.

Adding MathML block

W obszarze tekstowym bloku MathML możesz wkleić swój kod LaTeX w następujący sposób:

[ twoje równanie idzie tutaj ]

Możesz teraz zapisać i wyświetlić podgląd swojego postu, aby zobaczyć go pięknie wyświetlonego w poście lub stronie bloga.

LaTeX in MathML Block

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, jak dodawać równania matematyczne w WordPressie. Możesz również chcieć zobaczyć naszą ostateczną listę najbardziej przydatnych widżetów WordPress i must have wtyczek WordPress zalecanych przez naszych ekspertów.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to proszę zasubskrybować nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Można również znaleźć nas na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…