Czy chcesz wiedzieć, jak wykonać kopię zapasową bazy danych WordPress ręcznie bez użycia wtyczki? Znajomość metody ręcznej pozwala szybko utworzyć kopię zapasową bazy danych, kiedy tylko jej potrzebujesz. W tym artykule pokażemy, jak ręcznie wykonać kopię zapasową bazy danych WordPress.

WordPress Database Backup Manually

Kiedy i dlaczego ręcznie wykonać kopię zapasową bazy danych WordPress

Zawsze powinieneś zainstalować i skonfigurować system tworzenia kopii zapasowych WordPress dla swojej witryny. Pozwala to przywrócić witrynę, jeśli coś pójdzie nie tak.

Wielu użytkowników traci dostęp do swojego obszaru administracyjnego WordPress po próbie włamania lub błędzie wtyczki. W takich przypadkach większość samouczków zaleca utworzenie pełnej kopii zapasowej WordPress.

Ponieważ jednak nie możesz uzyskać dostępu do obszaru administracyjnego, trudno byłoby użyć wtyczki do tworzenia kopii zapasowych. W tym miejscu przydatna jest wiedza, jak ręcznie wykonać kopię zapasową bazy danych WordPress.

Ręczna kopia zapasowa bazy danych jest dokładnie taka sama jak kopie zapasowe bazy danych utworzone przez wtyczkę.

Powiedziawszy to, rzućmy okiem na to, jak łatwo wykonać ręczną kopię zapasową bazy danych WordPress.

Ręczne tworzenie kopii zapasowej bazy danych WordPress za pomocą phpMyAdmin

Dla tej metody będziemy używać PhpMyAdmin. Jest to oprogramowanie open source, które pozwala zarządzać bazą danych MySQL za pomocą interfejsu internetowego. Jest fabrycznie zainstalowany na większości dostawców hostingu WordPress.

Najpierw musisz zalogować się do Panelu sterowania hostingu WordPress. Po zalogowaniu kliknij na phpMyAdmin w sekcji bazy danych.

phpmyadmin

Spowoduje to uruchomienie okna phpMyAdmin. Upewnij się, że Twoja baza danych WordPress jest wybrana wewnątrz phpMyAdmin. Jeśli tak nie jest, kliknij nazwę bazy danych WordPress, aby ją wybrać. Będziesz mógł zobaczyć listę tabel bazy danych WordPress po jej wybraniu.

Po wybraniu bazy danych kliknij łącze Eksportuj z górnego paska menu.

phpMyAdmin Export Button

Zostaniesz poproszony o wybranie metody eksportu. Musisz wybrać niestandardowe, ponieważ da ci więcej opcji do zbadania.

phpMyAdmin Export Method

Kliknięcie na niestandardowe ujawni więcej opcji. Najpierw pokaże wszystkie tabele w bazie danych WordPress jako wybrane.

Czasami wtyczki WordPress dodają własne tabele do bazy danych. Jeśli są jakieś tabele, które chcesz wykluczyć z eksportu, możesz je odznaczyć. Jeśli nie jesteś pewien, to lepiej zachować je wszystkie wybrane.

phpMyAdmin Custom Export

Przewiń w dół do sekcji wyjście. Domyślnie phpMyAdmin wyświetli wynik procesu eksportu jako tekst. Musisz to zmienić, wybierając opcję “Zapisz dane wyjściowe do pliku”. Do kompresji należy wybrać opcję zipped lub gzipped.

Teraz musisz przewinąć w dół strony i kliknąć przycisk “Idź”.

PhpMyAdmin wyśle teraz eksport bazy danych jako plik zip lub gzip.

To wszystko, udało Ci się ręcznie wykonać kopię zapasową bazy danych WordPress.

Tworzenie ręcznej kopii zapasowej bazy danych WordPress z cPanel

Większość dobrych firm hostingowych WordPress oferuje również łatwiejsze sposoby pobierania kopii zapasowych na żądanie. Oto jak możesz tego użyć do wykonania ręcznej kopii zapasowej bazy danych WordPress.

Po prostu zaloguj się do Panelu sterowania hostingu i przewiń w dół do sekcji Pliki, gdzie zobaczysz przycisk kopii zapasowej. Bluehost, SiteGround i HostGator mają podobne opcje.

Na stronie kopie zapasowe przewiń w dół do sekcji częściowe kopie zapasowe i kliknij nazwę bazy danych, aby pobrać plik kopii zapasowej bazy danych.

Download a WordPress database backup using cPanel

Możesz również pobrać kopię zapasową plików WordPress z tej strony, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Uwaga redaktora: możesz ręcznie tworzyć kopie zapasowe bazy danych WordPress, ale pamiętaj, że nie jest to alternatywa dla odpowiedniego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych dla Twojej witryny WordPress.

Istnieją sytuacje, w których możesz nie mieć dostępu do bazy danych WordPress. Na przykład, jeśli Twoja firma hostingowa zawiesi Twoje konto lub straci dane.

Innym możliwym scenariuszem jest sytuacja, gdy jakiś haker wstrzyknął dane do bazy danych WordPress, czyszczenie zainfekowanej bazy danych byłoby o wiele trudniejsze.

Użyj odpowiedniej wtyczki do tworzenia kopii zapasowych, aby automatycznie przechowywać kopie zapasowe bazy danych WordPress w chmurze. Zalecamy korzystanie z BackupBuddy, automatycznie tworzy i przechowuje kopie zapasowe w usłudze przechowywania w chmurze, takiej jak Dysk Google, DropBox lub Stash.

Zobacz nasz przewodnik, jak chronić zawartość WordPress z BackupBuddy, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

To wszystko, mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się ręcznie tworzyć kopię zapasową bazy danych WordPress. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak przywrócić witrynę WordPress za pomocą kopii zapasowej bazy danych.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…