dbanie o kondycje ust

Zdrowe, pełne i nawilżone usta to marzenie wielu kobiet. Usta są natomiast wyjątkowo narażone na zmienne warunki atmosferyczne – na mrozie i wietrze potrafią pękać i boleć! Do tego na delikatnej skórze wokół ust widoczne są zmarszczki mimiczne. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź na to pytanie zna dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Preibisz SkinDoctors, dr Łukasz Preibisz.

Usta – dlaczego ulegają wysuszeniu?

Nasze wargi pokrywa cienki nabłonek, przez który prześwitują naczynia krwionośne, stąd ich czerwona barwa. Usta są w zasadzie pozbawione gruczołów łojowych odpowiedzialnych za zapewnienie skórze natłuszczenia i nie posiadają ochrony przed utratą wilgoci. Suchość i pękanie ust jest zwykle skutkiem narażenia ich na szkodliwe czynniki zewnętrzne: mroźne i suche powietrze, zimny wiatr itp. W efekcie nasze usta stają wysuszone i łuszczące, a na jej powierzchni mogą pojawić się pęknięcia. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ochroną, szczególnie zimą.

– Długotrwałe, nadmierne wysuszenie okolic ust może jednak świadczyć również o chorobie – okołoustnym zapaleniu skóry, alergii, łuszczycy czy egzemie – w celu ustalenia przyczyny suchości wokół ust warto udać się na konsultacje do dermatologa, który przeprowadzi diagnozę zmian skórnych i wprowadzi odpowiednie leczenie – mówi doktor Preibisz.

A co ze zmarszczkami mimicznymi wokół ust?

Jak dodaje dr Łukasz Preibisz: – Podobnie jak z pozostałymi obszarami skóry, starzenie się czerwieni wargowej to proces nieunikniony. Jej struktura ulega osłabieniu, a procesy odnowy spowolnieniu. Na pewno większość z Was słyszała o tzw. zmarszczkach palacza, czyli niewielkich, pionowych wgłębieniach w skórze wokół ust. Dodatkowo starzenie się tego obszaru wzmacnia działanie promieniowania UV. Zmarszczki pojawiają się również ze względu na ruchy twarzy, codzienną mimikę. Konieczna jest profilaktyka, odpowiednia pielęgnacja, a efekty z pewnością wspomogą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Co ciekawe, na przedwczesne powstawanie zmarszczek w okolicy ust mogą mieć wpływ także problemy stomatologiczne jak wady zgryzu czy ubytki.

Jak zadbać o usta i ich okolicę przez cały rok?

Aby niwelować i działać profilaktycznie na skórę ust i jej okolicę, niezbędna jest systematyczna pielęgnacja. Naskórek ust powinno się złuszczać, regularnie odżywiać, regenerować i chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Wbrew powszechnej opinii, nie należy oblizywać ust na mrozie i wietrze. Ślina może podrażnić, przesuszyć i zwiększyć uwrażliwienie ust. Zakazane jest korzystanie z cudzych pomadek, ze względu na możliwości alergii czy infekcji.

– Zasady pielęgnacji ust są podobne do pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy. Raz w tygodniu wykonujmy delikatny peeling naskórka na wargach i skóry wokół nich. Pozwoli to usunąć martwy naskórek, wygładzić i poprawić mikrokrążenie. Na dzień i na noc warto stosować kremy nawilżające lub przeciwzmarszczkowe, w zależności od potrzeb. Obecnie coraz więcej kosmetyków dedykowanych jest do okolic oczu i ust, czyli delikatnych punktów twarzy. Podstawą jest codzienna ochrona – doskonale sprawdzą się do tego pomadki nawilżające na bazie np. masła shea, oleju jojoba czy betuliny, z filtrami UV lub nakładanie kremu z SPF na tą okolicę.  Nie można zapominać, że właściwie nawilżona skóra składa się w 70% z wody, dlatego pielęgnacja ust to nie tylko stosowanie kosmetyków, ale również zdrowe odżywianie i dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu – podkreśla doktor Preibisz.

You May Also Like

Brązowa farba do włosów na rude włosy — czy to się uda?

W artykule: Farba do włosów brąz na rudy — da radę?Farba do…

Wiosną zadbaj o skórę i usuń jej wiotkości!

W artykule: Wiosenne przebudzenie Dlaczego skóra jest wiotka? Jak działa Sunekos Body?Wypróbuj zabieg teraz! …

Jesienne trendy w makijażu. Podpowiedzi wizażystów

W artykule: 1. Rzęsy w rozmiarze XL! 2. Graficzna kreska! 3. Czekoladowe spojrzenie! 4. Fokus na usta! 5. Szczypta koloru! …

Jak wzmocnić włosy jesienią?

W artykule: Przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta!Czasem będzie potrzebne dodatkowe wsparcie w…