Często jesteśmy proszeni przez naszych czytelników o wyjaśnienie, jaka jest różnica między nazwą domeny a hostingiem?

Wielu początkujących nie wie, że są to dwie oddzielne rzeczy.

W tym przewodniku dla początkujących wyjaśnimy różnicę między nazwą domeny a hostingiem.

Difference between domain name and web hosting

Co to jest nazwa domeny?

Nazwa domeny to adres Twojej witryny, który ludzie wpisują w pasku adresu URL przeglądarki, aby odwiedzić Twoją witrynę.

Innymi słowy, jeśli Twoja strona była domem, Twoja nazwa domeny będzie jej adresem.

Przejdźmy teraz do szczegółowego wyjaśnienia.

Internet to w zasadzie gigantyczna sieć komputerów połączonych ze sobą kablami. Aby je łatwo zidentyfikować, każdemu komputerowi przypisywany jest szereg numerów zwanych adresem IP.

Ten adres IP jest kombinacją liczb oddzielonych kropkami. Zazwyczaj adresy IP wyglądają tak:

66.249.66.1

Komputery nie mają problemu z identyfikacją i zapamiętywaniem tych liczb. Jednak nie jest możliwe, aby ludzie pamiętali i używali tych numerów do łączenia się ze stronami internetowymi.

Aby rozwiązać ten problem, wymyślono nazwy domen.

Nazwa domeny może zawierać słowa, które ułatwiają zapamiętywanie adresów stron internetowych.

Jeśli chcesz odwiedzić stronę internetową w Internecie, nie musisz wpisywać ciągu liczb. Zamiast tego możesz wpisać łatwą do zapamiętania nazwę domeny, na przykład wpbeginner.com.

Aby dowiedzieć się więcej o nazwach domen, zapoznaj się z naszym Przewodnikiem dla początkujących na temat nazw domen i ich działania.

Co To jest Hosting?

What is web hosting?

Hosting to miejsce, w którym żyją wszystkie pliki Twojej witryny. To jest jak Dom Twojej strony internetowej, gdzie faktycznie mieszka.

Dobrym sposobem na myślenie o tym jest, jeśli nazwa domeny była adresem Twojego domu, to hosting jest faktycznym domem, na który wskazuje adres. Wszystkie strony internetowe w Internecie, potrzebują hostingu.

Gdy ktoś wprowadzi nazwę domeny w przeglądarce, nazwa domeny zostanie przetłumaczona na adres IP komputera firmy hostingowej. Ten komputer zawiera pliki witryny i wysyła je z powrotem do przeglądarek użytkowników.

Firmy hostingowe specjalizują się w przechowywaniu i obsłudze stron internetowych. Oferują swoim klientom różne rodzaje planów hostingowych. Zobacz nasz artykuł na temat hostingu WordPress, aby dowiedzieć się więcej o wyborze odpowiedniego hostingu dla swojej witryny.

Jak nazwy domen i Hosting są powiązane?

Nazwy domen i hosting to dwie różne usługi. Jednak współpracują ze sobą, aby umożliwić tworzenie stron internetowych.

Zasadniczo system nazw domen jest jak ogromna Książka Adresowa, która jest stale aktualizowana. Za każdą nazwą domeny znajduje się adres usługi hostingowej przechowującej pliki witryny.

Bez nazw domen ludzie nie będą mogli znaleźć twojej witryny, a bez hostingu nie możesz zbudować witryny.

Dlatego wielu najlepszych rejestratorów nazw domen oferuje również usługi hostingowe.

Czego potrzebuję, aby zbudować stronę internetową? Nazwa domeny czy Hosting?

What you need to build a website?

Aby zbudować stronę internetową, potrzebujesz zarówno nazwy domeny, jak i konta hostingowego.

Kupując samą nazwę domeny, masz prawo do korzystania z tej konkretnej nazwy domeny przez określony okres (zwykle 1 rok).

Potrzebujesz hostingu do przechowywania plików witryny. Po uzyskaniu hostingu musisz zaktualizować ustawienia nazwy domeny i skierować je do dostawcy usług hostingowych.

Możesz również kupić zarówno domenę, jak i hosting od tej samej firmy. Zazwyczaj nazwa domeny kosztuje $14.99 / rok, a hosting zwykle kosztuje $7.99 / miesiąc.

Jeśli uruchamiasz swoją pierwszą stronę internetową, może to brzmieć jak dużo.

Na szczęście Bluehost, oficjalny dostawca hostingu zalecany przez WordPress, zgodził się zaoferować naszym użytkownikom bezpłatną nazwę domeny i ponad 60% zniżki na hosting.

→ Kliknij tutaj, aby rozpocząć z Bluehost ←

Po zakupie hostingu i zarejestrowaniu nazwy domeny możesz zacząć budować swoją witrynę. Aby uzyskać pełne instrukcje krok po kroku, zobacz nasz przewodnik na temat tworzenia strony internetowej.

Czy muszę je kupować razem? Czy mogę je kupić osobno?

Możesz kupić nazwę domeny i hosting od dwóch różnych firm. Jednak w takim przypadku będziesz musiał wskazać nazwę domeny swojej firmie hostingowej, edytując jej ustawienia DNS.

Z drugiej strony, jeśli kupisz nazwę domeny i hosting od tej samej firmy, nie będziesz musiał zmieniać ustawień nazwy domeny.

Znacznie łatwiej jest również zarządzać i odnawiać obie usługi na tym samym pulpicie nawigacyjnym.

Jeśli chcesz kupić nazwy domen osobno, możesz to zrobić od najlepszych dostawców, takich jak: Domain.com, rozwiązania sieciowe, Godaddy lub NameCheap.

Czy mogę przenieść nazwę domeny do innej firmy?

Moving domain name

Możesz. Zwykle, gdy rejestrujesz nazwę domeny, masz prawo do korzystania z niej i przenoszenia jej w dowolne miejsce.

Załóżmy na przykład, że nazwa domeny została zakupiona od Domain.com i kupił twój hosting od Bluehost. Teraz chcesz przenieść nazwę domeny do Bluehost,aby łatwiej było zarządzać i odnawiać.

Możesz to łatwo zrobić. Obie firmy mają szczegółowe instrukcje krok po kroku, które można wykonać, aby przenieść nazwę domeny.

UWAGA: Zalecamy odczekać co najmniej 45 dni po rejestracji lub odnowieniu, aby zainicjować transfer. ICANN, międzynarodowa organizacja, która nadzoruje nazwy domen, wymaga odnowienia jednego roku za każdym razem, gdy inicjowany jest transfer. Przeniesienie nazwy domeny przed tym okresem może spowodować utratę rocznej opłaty za odnowienie.

Czy mogę przenieść moją stronę do innej firmy hostingowej bez zmiany domeny?

Tak, to też możesz zrobić. Jesteś właścicielem nazwy domeny i możesz zmienić jej ustawienia, aby wskazać ją dowolnej firmie hostingowej.

Na przykład kupiłeś nazwę domeny i hosting od Godaddy, a teraz chcesz przenieść swój hosting do Bluehost. Możesz przenieść swoją witrynę z jednego hosta na drugi, po prostu przesyłając pliki i dane. Następnie musisz edytować ustawienia nazwy domeny i skierować je do nowego dostawcy usług hostingowych.

Innym przykładem jest zakup nazwy domeny od WordPress.com (Zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między WordPress.com vs WordPress.org). później chcesz przejść do self hosted WordPress.org strona internetowa.

Najpierw musisz zarejestrować konto hostingowe WordPress. Następnie możesz przenieść swoją witrynę z WordPress.com na WordPress.org. na koniec wystarczy edytować ustawienia nazwy domeny na WordPress.com i skieruj je do swojego nowego dostawcy hostingu WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać różnicę między nazwą domeny a hostingiem. Możesz również zobaczyć nasze porównanie popularnych kreatorów stron internetowych dla początkujących z zaletami i wadami.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…