W artykule:
W obecnych czasach wszystkie prace w branży IT nie tylko stały się zawodami przyszłości, ale przede wszystkim ogromną perspektywą na dalszy rozwój. Zawód Frontend Developera opiera się w dużej mierze na projektowaniu zewnętrznej warstwy wizualnej stron WWW. Jakie trzeba mieć kwalifikacje i ile można zarobić? Podpowiadamy.
-
Kim jest Frontend Developer?
Większość elementów, które widzimy zaraz po wejściu na stronę, jest efektem pracy Frontend Developera. Jego praca polega na kodowaniu poszczególnych części składowych oprogramowania, między innymi grafiki oraz interfejsu. Obecność Frontend Developera jest wymagana w wielu branżach oraz przedsiębiorstwach, ponieważ bez niego ciężko byłoby stworzyć stronę, która spełnia oczekiwania odwiedzających, a jednocześnie jest dobra pod kątem wizualnym i estetycznym.
Najprościej mówiąc, Frontend Developer to programista z wysoko rozwiniętą kreatywnością. Jeśli wchodząc na jakąkolwiek stronę WWW bądź aplikację widzimy animacje, moduły interakcji to możemy być pewni, że odpowiedzialna jest za nie osoba na tym stanowisku. Jeśli interesuje nas praca frontend developer, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wymagany będzie od nas przede wszystkim zmysł estetyczny oraz umiejętność zastosowania takich elementów, które przyciągną uwagę odbiorcy.
Frontend developer dba również o to, aby wszystkie witryny bądź aplikacje były w pełni responsywne, to znaczy w prawidłowy sposób otwierały się na wszystkich urządzeniach mobilnych, takich jak telefon, laptop czy tablet. Warto wspomnieć o tym, że osoby na tym stanowisku ściśle współpracują z webmasterami, którzy przekazują wytyczne odnośnie stron. Frontend developerzy muszą więc liczyć się z tym, że będą musieli rozwijać przygotowane rozwiązanie, które zaproponują im webmasterzy i ewentualnie eliminować po drodze napotkane błędy. Możemy ze śmiałością zaryzykować stwierdzeniem, że Frontend Developer to osoba pomiędzy programistą a grafikiem, która odpowiedzialna jest za wszystkie elementy, moduły oraz układ strony. Z pewnością praca na tym stanowisku należy do jednej z kreatywniejszych, ale wymaga również dużej ilości umiejętności i pracy włożonej w ciągły rozwój.
-
Kwalifikacje Frontend Developera
Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać chęci do ciągłej nauki, ponieważ jak to bywa w branżach IT, Frontend Developer wymaga stałej aktualizacji danych w oparciu o nowe trendy i rozwój stron WWW.
Od Frontend Developera wymaga się znajomości języka HTML. Jest to podstawa, bez której stworzenie szkieletu strony internetowej nie byłoby możliwe. Bardzo ważne jest również rozeznanie w CSS, czyli stylach, które odpowiadają za wygląd poszczególnych elementów. Bardzo ważne jest również poznanie języka JavaScript, dzięki któremu możliwe będzie zastosowanie odpowiednich algorytmów. W tej pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz praktyka. Nie musimy mieć ukończonych studiów wyższych, a wiedzę możemy zdobyć poprzez kursy online i samodzielne kształcenie np. metodą prób i błędów. Dla potencjalnego pracodawcy o wiele bardziej liczy się to, ile potrafimy, aniżeli jakim dyplomem możemy się pochwalić.
Najprostszym sposobem na zdobycie wiedzy są kursy programowania, dzięki którym możemy nauczyć się wszystkiego od podstaw pod okiem ekspertów. Jeśli jednak od początku naszej ścieżki zawodowej wiemy, czym chcemy się zajmować, to warto udać się na studia, jednak nie są one koniecznością w tym zawodzie.
-
Ile zarabia Frontend Developer?
Jak w większości zawodów, zarobki Frontend Developera bardzo się od siebie różnią. Wpływ na to ma głównie doświadczenie oraz lata pracy. Bardzo dużo zależy od zaangażowania oraz wkładu pracy. Jeśli od samego początku kształcimy się pod kątem tego zawodu, to możliwe jest, że w szybkim czasie osiągniemy najwyższy pułap zarobkowy.
Osoby pracujące na tym stanowisku możemy podzielić na junior, mid oraz senior. Obecnie początkujące osoby zarabiają nie mniej niż 4 tysiące, a zdarza się, że w większych miastach zarobki oscylują pomiędzy 7 a 9 tysiącami. Bardziej doświadczone osoby osiągające wyższe stanowiska to zarobki rzędu 15, a nawet 22 tysięcy.