Nazwy domen i jak działają?

Często pytają nas początkujący: co to jest nazwa domeny i jak działają domeny? Jeśli jesteś początkującym, być może słyszałeś, że potrzebujesz domeny, aby stworzyć stronę internetową.

Jednak wielu początkujących myli nazwę domeny ze stroną internetową lub usługą hostingową. Jeśli dopiero zaczynasz, wszystkie te różne terminy mogą brzmieć zbyt technicznie.

W tym przewodniku dla początkujących odpowiemy, co to jest nazwa domeny i jak działają domeny. Celem jest pomoc w zrozumieniu i wyborze odpowiedniej nazwy domeny dla Twojej witryny.

Domain names and how do they work?

Oto krótki przegląd tematów, które omówimy w tym przewodniku.

 • Co to jest nazwa domeny?
 • Jak działają domeny?
 • Czym różni się nazwa domeny od strony internetowej i hostingu?
 • Różne rodzaje nazw domen
 • Kto jest odpowiedzialny za system nazw domen?
 • Jak wybrać nazwę domeny
 • Jak kupić nazwę domeny
 • Często zadawane pytania dotyczące nazw domen

Co to jest nazwa domeny?

Nazwa domeny to adres Twojej witryny, który ludzie wpisują w pasku URL przeglądarki, aby odwiedzić Twoją witrynę.

Mówiąc prościej, jeśli Twoja strona była domem, to nazwa domeny będzie jej adresem.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie:

Internet to gigantyczna sieć komputerów połączonych ze sobą za pośrednictwem globalnej sieci kabli. Każdy komputer w tej sieci może komunikować się z innymi komputerami.

Aby je zidentyfikować, każdemu komputerowi przypisany jest adres IP. Jest to seria liczb, które identyfikują konkretny komputer w Internecie. Typowy adres IP wygląda tak:

66.249.66.1

Teraz taki adres IP jest dość trudny do zapamiętania. Wyobraź sobie, że musisz używać takich liczb, aby odwiedzić swoje ulubione strony internetowe.

Nazwy domen zostały wymyślone, aby rozwiązać ten problem.

Teraz, jeśli chcesz odwiedzić stronę internetową, nie musisz wpisywać długiego ciągu liczb. Zamiast tego możesz go odwiedzić, wpisując łatwą do zapamiętania nazwę domeny w pasku adresu przeglądarki. Na przykład, wpbeginner.com.

Jak Właściwie Działają Nazwy Domen?

Aby zrozumieć, jak naprawdę działają nazwy domen, przyjrzymy się, co dzieje się po wprowadzeniu ich w przeglądarce.

How domains work

Po wprowadzeniu nazwy domeny w przeglądarce internetowej najpierw wysyła żądanie do globalnej sieci serwerów tworzących System nazw domen (DNS).

Serwery te następnie wyszukują serwery nazw powiązane z domeną i przesyłają żądanie do tych serwerów nazw.

Na przykład, jeśli Twoja witryna jest hostowana na Bluehost, informacje o serwerze nazw będą następujące:

ns1.bluehost.com
ns2.bluehost.com

Te serwery nazw to komputery zarządzane przez Twoją firmę hostingową. Twoja firma hostingowa przekaże Twoją prośbę do komputera, na którym przechowywana jest Twoja witryna.

Ten komputer nazywa się serwerem WWW. Posiada zainstalowane specjalne oprogramowanie (Apache, Nginx to dwa popularne oprogramowanie serwera www). Serwer pobiera teraz stronę internetową i powiązane z nią informacje.

Następnie wysyła te dane z powrotem do przeglądarki.

Czym różni się nazwa domeny od strony internetowej i hostingu?

web hosting

Strona internetowa składa się z plików takich jak strony HTML, oprogramowanie do tworzenia stron internetowych, obrazy i inne.

Jeśli nazwa domeny jest adresem internetowym Twojej witryny, hosting jest domem, w którym mieszka twoja witryna.

Jest to rzeczywisty komputer, na którym przechowywane są pliki witryny. Takie komputery nazywane są serwerami i są oferowane jako usługa przez firmy hostingowe.

Aby stworzyć swoją witrynę, potrzebujesz zarówno nazwy domeny,jak i hostingu.

Należy jednak pamiętać, że są to dwie oddzielne usługi i można je kupić od dwóch różnych firm.

Teraz możesz się zastanawiać, jak by to działało, gdybyś kupił je od dwóch oddzielnych firm?

Wystarczy edytować ustawienia nazwy domeny i wprowadzić informacje o serwerze nazw dostarczone przez firmę hostingową. Informacje o serwerze nazw określają, gdzie należy wysyłać żądania użytkowników dotyczące nazwy domeny.

Zalecamy uzyskanie zarówno nazwy domeny, jak i hostingu od tej samej firmy. Pozwala to na łatwe zarządzanie nimi na tym samym koncie.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między nazwą domeny a hostingiem.

Różne rodzaje nazw domen

Nazwy domen są dostępne w wielu różnych rozszerzeniach. Najpopularniejszym z nich jest . com. Istnieje wiele innych opcji, takich jak .org,. net,. tv,. info,. io i inne. Jednak zawsze zalecamy korzystanie z rozszerzenia domeny. com.

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo różnym typom dostępnych nazw domen.

Domena najwyższego poziomu-TLD

Domena najwyższego poziomu lub TLD to ogólne rozszerzenia domen, które są wymienione na najwyższym poziomie w systemie nazw domen.

Istnieją setki domen TLD, ale najpopularniejsze to .com,. org i. net. inne domeny TLD są mniej znane i nie zalecamy ich używania. Na przykład, .biz,.Klub, .info,.Agencja i wiele innych.

Domena najwyższego poziomu kodu kraju-ccTLD

Domena najwyższego poziomu kodu kraju lub ccTLD to nazwy domen specyficzne dla danego kraju, które kończą się rozszerzeniem kodu kraju, takim jak .uk dla Wielkiej Brytanii,. de dla Niemiec,. in dla Indii.

Są one używane przez strony internetowe, które chcą kierować reklamy do odbiorców w określonym kraju.

Sponsorowana domena najwyższego poziomu-sTLD

Sponsorowana domena najwyższego poziomu lub sTLD to kategoria TLD, która ma sponsora reprezentującego określoną społeczność obsługiwaną przez rozszerzenie domeny.

Na przykład .edu dla organizacji związanych z edukacją, .gov dla rządu Stanów Zjednoczonych, .mil dla wojska Stanów Zjednoczonych i wiele innych.

Kto jest odpowiedzialny za system nazw domen?

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) zarządza systemem nazw domen. Jest to organizacja non-profit, która tworzy i wdraża zasady dotyczące nazw domen.

ICANN zezwala firmom nazywanym rejestratorami nazw domen na sprzedaż nazw domen. Ci rejestratorzy domen mogą wprowadzać zmiany w rejestrze nazw domen w Twoim imieniu.

Rejestratorzy nazw domen mogą sprzedawać nazwy domen, zarządzać ich rejestrami, odnawiać i przekazywać innym rejestratorom.

Jako właściciel nazwy domeny jesteś odpowiedzialny za informowanie rejestratora, gdzie ma wysyłać żądania. Jesteś również odpowiedzialny za odnowienie rejestracji domeny.

Jak wybrać nazwę domeny dla swojej witryny?

Choosing domain name

Obecnie zarejestrowanych jest ponad 350 milionów nazw domen, a tysiące więcej zostaje zarejestrowanych każdego dnia.

Oznacza to, że wszystkie dobre są już zarejestrowane lub zostaną zarejestrowane bardzo szybko. To wywiera dużą presję na nowych użytkowników, aby wymyślili domenę dla swojej witryny.

Stworzyliśmy darmowe narzędzie do generowania nazw firm oparte na sztucznej inteligencji, które pomaga wymyślać kreatywne pomysły na nazwy firm i sprawdzać status dostępności nazw domen, aby zaoszczędzić czas.

Oto kilka szybkich wskazówek, które pomogą Ci wybrać nazwę domeny dla następnej witryny.

 • Trzymaj się nazwy domeny. com, ponieważ jest to najpopularniejsza, łatwa do zapamiętania i łatwa do promowania.
 • Upewnij się, że jest krótszy i łatwy do zapamiętania
 • Ułatwiają wymawianie i pisanie
 • Nie używaj cyfr ani myślników
 • Użyj generatorów nazw domen, aby wymyślić sprytne pomysły na nazwy domen

Aby uzyskać więcej wskazówek i praktycznych porad, zobacz nasz przewodnik, jak wybrać najlepszą nazwę domeny dla swojej witryny.

Jak kupić nazwę domeny?

Możesz kupić nazwy domen od jednego z wielu rejestratorów nazw domen. Nazwa domeny zazwyczaj kosztuje 14.99 rocznie. Niektóre popularne firmy nazw domen to:

 • Domain.com (Użyj tego Domain.com kupon, aby uzyskać rabat)
 • Rozwiązania sieciowe (skorzystaj z naszego kodu kuponu Network Solutions, aby uzyskać 25% zniżki).
 • GoDaddy

Jednak zakup domeny nie daje automatycznie usługi hostingowej. W tym celu będziesz potrzebował również konta hostingowego.

Wiele firm hostingowych WordPress oferuje również usługi rejestracji domen. Pozwala to zarządzać obiema usługami w ramach jednego konta, a także nie musisz się martwić o zmianę ustawień serwera nazw dla swojej domeny.

Zalecamy korzystanie z Bluehost. Oferują użytkownikom WPBeginner a Darmowa nazwa domeny i 60% zniżki na hosting. Zasadniczo możesz zacząć za $2.75 / miesiąc.

Często Zadawane Pytania Dotyczące Nazw Domen

Przez lata pomogliśmy tysiącom początkujących założyć pierwsze strony internetowe. Słyszeliśmy prawie każde możliwe Pytanie o nazwy domen, które możesz wymyślić.

Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących nazw domen.

1. Co to jest subdomena?

Subdomena jest w zasadzie domeną podrzędną pod główną nazwą domeny. Na przykład, videos.wpbeginner.com jest subdomeną wpbeginner.com.

Po zarejestrowaniu domeny masz prawo do samodzielnego tworzenia dla niej subdomen.

Subdomeny są powszechnie używane przez witryny internetowe do tworzenia witryn potomnych pod tą samą nazwą domeny. Na przykład witryna biznesowa może utworzyć subdomenę dla swojego bloga lub sklepu internetowego jako store.example.com lub blog.example.com

2. Czy Mogę anulować rejestrację nazwy domeny?

Niektórzy rejestratorzy domen umożliwiają anulowanie rejestracji domeny w dowolnym momencie. Jeśli anulujesz rejestrację, będzie ona dostępna dla innych osób.

Inne rejestratory nazw domen pozwalają po prostu pozwolić, aby rejestracja domeny wygasła.

W większości przypadków nie otrzymasz zwrotu pieniędzy za rejestrację domeny. Jednak niektórzy rejestratorzy domen mają zasady zwrotu pieniędzy, które możesz omówić z nimi przed anulowaniem rejestracji.

Jeśli nie masz włączonej funkcji automatycznego odnawiania, nazwa domeny wygaśnie po opłaceniu okresu rejestracji.

3. Czy mogę przenieść moją witrynę do innej nazwy domeny?

Możesz. Możesz wskazać nazwę domeny na swoim serwerze hostingowym. Możesz również zachować obie nazwy domen wskazujące na tę samą witrynę.

Jednak Wyszukiwarki uważają, że jest to duplikat treści, co wpłynie na twoje rankingi wyszukiwania.

Mamy przewodnik krok po kroku, jak prawidłowo przenieść witrynę do nowej nazwy domeny i przekierowania konfiguracji, aby nie zaszkodzić SEO.

4. Czy Mogę sprzedać nazwę domeny?

Tak, możesz sprzedać swoją nazwę domeny. Nazwy domen są jak nieruchomości dla sieci. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na dobre marki niestandardowych nazw domen.

Handel nazwami domen to wielomilionowa branża. Ponieważ nazwy domen są tak tanie, inteligentni przedsiębiorcy zawsze szukają świetnych pomysłów na nazwy domen, aby uzyskać własne ręce.

Jeśli chcesz sprzedać swoją nazwę domeny, istnieje wiele witryn marketplace, takich jak Sedo, GoDaddy i inne, na których możesz wystawić swoją domenę Na sprzedaż.

Popularne rejestratory jak Domain.com rozwiązania sieciowe umożliwiają również kupowanie domen premium bezpośrednio z funkcji wyszukiwania domen.

Powiązane: zobacz najlepsze alternatywy GoDaddy do kupowania domen.

5. Czym jest prywatność domen? Potrzebuję go?

ICANN wymaga, aby osoby rejestrujące nazwy domen podawały publicznie adres e-mail, adres fizyczny, numer telefonu i inne dane osobowe.

Prywatność domeny to oddzielna usługa dodatkowa sprzedawana przez rejestratorów domen. Umożliwia wyświetlanie informacji o serwerze proxy zamiast rzeczywistych danych osobowych.

Nie musisz kupować prywatności domeny, jeśli nie chcesz. Jeśli jednak martwisz się o prywatność, możesz kupić tę usługę za niewielką cenę.

6. Czy Mogę kupić więcej niż jedną nazwę domeny?

Tak, możesz kupić dowolną liczbę nazw domen.

7. Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o tworzeniu stron internetowych?

Tutaj. WPBeginner to największa na świecie witryna z zasobami WordPress dla początkujących. Mamy samouczki, Przewodniki krok po kroku i filmy stworzone specjalnie dla początkujących użytkowników.

Oto niektóre z pomocnych zasobów, które znajdziesz na WPBeginner (wszystkie z nich są całkowicie bezpłatne).

 • Jak zrobić stronę internetową (przewodnik krok po kroku dla początkujących)
 • Filmy WPBeginner – nasza seria samouczków wideo WordPress dla początkujących
 • WPBeginner Słownik – nasz słowniczek terminów, które pomogą Ci zrozumieć żargon WordPress
 • WPBeginner Blog-tutaj publikujemy nasze tutoriale WordPress, jak tos i Przewodniki krok po kroku.
 • WPBeginner na YouTube-Potrzebujesz więcej instrukcji wideo? Subskrybuj nasz kanał YouTube z ponad 126,000 subskrybentami i ponad 12 milionami odsłon.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, co to jest nazwa domeny i jak działają domeny. Możesz również zobaczyć naszą listę najlepszych darmowych generatorów nazw domen, aby znaleźć fajne pomysły na następną nazwę domeny.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…