Czy wiesz, że WordPress.com oraz WordPress.org czy w rzeczywistości są dwie bardzo różne platformy?

Często początkujący mylą WordPress.com oraz WordPress.org, co prowadzi ich do wyboru niewłaściwej platformy blogowej do swoich potrzeb. Nawet ci, którzy wiedzą, że są to dwie różne platformy, nie są świadomi różnic między nimi.

Często pytają nas nasi użytkownicy, która jest lepszą platformą: WordPress.com vs WordPress.org. Aby pomóc odpowiedzieć na to pytanie, stworzyliśmy najbardziej wszechstronne porównanie darmowych WordPress.com vs WordPress.org (self-hosted version).

Naszym celem jest podkreślenie kluczowych różnic między WordPress.com vs WordPress.org, dzięki czemu możesz wybrać odpowiednią platformę do swoich potrzeb.

Self hosted WordPress.org vs free WordPress.com

Ponieważ wybór odpowiedniej platformy ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu online, stworzyliśmy najbardziej szczegółowe porównanie WordPress.com vs WordPress.org (porównanie tekstu, porównanie oparte na tabelach i pełna infografika).

Jeśli chcesz po prostu założyć bloga lub stworzyć stronę internetową we właściwy sposób, możesz pominąć ten artykuł i przejść do naszych przewodników tutaj:

 • Jak Założyć bloga z WordPress (krok po kroku)
 • Jak stworzyć stronę internetową za pomocą WordPress (krok po kroku)
 • Jak założyć sklep internetowy z WordPress (krok po kroku)
 • Jak tworzyć i sprzedawać kursy Online z WordPress (krok po kroku)

Powiedziawszy to, rzućmy okiem na różnice między własnym hostingiem WordPress.org vs WordPress.com.

WordPress.com vs WordPress.org (Infografika)

Self-hosted WordPress.org vs Free WordPress.com

Uwaga: ta infografika i artykuł porównują potężny hosting własny WordPress.org z darmowymi WordPress.com usługi hostingowe. Możesz odblokować dodatkowe funkcjonalności w WordPress.com poprzez przejście na płatną usługę. Podkreśliliśmy również te cechy.

WordPress.com vs WordPress.org porównanie

Najlepszym sposobem, aby zrozumieć różnicę między WordPress.com vs WordPress.org jest, aby spojrzeć na każdą platformę indywidualnie.

WordPress.org

WordPress.org aka “prawdziwy WordPress”, to popularna platforma internetowa, o której słyszałeś wszystkie wspaniałe rzeczy.

Jest to oprogramowanie open-source i jest w 100% BEZPŁATNE dla każdego. Wszystko czego potrzebujesz to nazwa domeny i hosting. Dlatego jest również określany jako self-hosted WordPress.

Poniżej znajdują się plusy i minusy korzystania z self-hosted WordPress.org aby zbudować swoją stronę internetową lub bloga.

WordPress.org Korzyści

Z WordPress.org, masz pełną kontrolę nad swoją stroną internetową. Możesz robić wszystko, co chcesz i dostosowywać do swoich potrzeb.

Oto niektóre z korzyści płynących z wyboru WordPress.org aby zbudować swoją stronę internetową i powód, dla którego jest to nasz wybór nr 1 dla najlepszego kreatora stron internetowych.

 • Oprogramowanie WordPress jest bezpłatne, open-source i bardzo łatwe w użyciu. (Zobacz dlaczego WordPress jest darmowy?)
 • Jesteś właścicielem swojej strony internetowej i wszystkich jej danych. Twoja strona nie zostanie wyłączona, ponieważ ktoś zdecyduje, że jest to niezgodne z ich Warunkami korzystania z usługi (o ile nie robisz czegoś nielegalnego). Masz pełną kontrolę.
 • Możesz dodać darmowe, płatne i niestandardowe wtyczki / aplikacje WordPress do swojej witryny.
 • W razie potrzeby możesz dostosować wygląd swojej strony. Możesz dodać dowolny darmowy lub premium motyw WordPress, który chcesz. Możesz również tworzyć całkowicie niestandardowe projekty lub modyfikować wszystko, co chcesz.
 • Możesz zarabiać na swojej witrynie WordPress, uruchamiając własne reklamy bez dzielenia się przychodami z nikim.
 • Możesz użyć zaawansowanych narzędzi, takich jak Google Analytics do niestandardowej analizy i śledzenia.
 • Możesz użyć hostowanego samodzielnie WordPressa, aby utworzyć sklep internetowy do sprzedaży produktów cyfrowych lub fizycznych, akceptować płatności kartą kredytową i dostarczać / wysyłać towary bezpośrednio ze swojej witryny.
 • Możesz także tworzyć witryny członkowskie i sprzedawać członkostwa dla treści premium, kursów itp., a także budować społeczność online wokół swojej witryny.

WordPress.org Wady

Istnieje bardzo kilka wad korzystania z self-hosted WordPress.org miejsce.

 • Podobnie jak wszystkie strony internetowe, potrzebujesz hostingu. To tutaj pliki Twojej witryny są przechowywane w Internecie. Początkowo koszt wynosi około $3 – $10 miesięcznie. Jednak wraz z rozwojem witryny i zwiększeniem ruchu, koszty planu hostingu wzrosną zgodnie z oczekiwaniami, ale wtedy zarobisz wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć koszty.
 • Musisz zainstalować WordPress. Na szczęście większość popularnych firm hostingowych WordPress oferuje opcje instalacji WordPress 1-click. Możesz również skorzystać z naszego obszernego samouczka na temat prawidłowego zainstalowania WordPressa.
 • Jesteś odpowiedzialny za aktualizacje. Możesz łatwo zaktualizować swoją witrynę WordPress, klikając przycisk aktualizacji (jedno kliknięcie), więc nie jest to zbyt wiele pracy.
 • Jesteś odpowiedzialny za kopie zapasowe. Na szczęście Istnieje mnóstwo wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress, które umożliwiają konfigurację automatycznych kopii zapasowych.

Rzeczywisty koszt WordPress.org strona internetowa różni się w zależności od tego, co próbujesz zbudować (prosty blog, strona portfolio, sklep eCommerce, strona członkowska itp.). Istnieją również inne czynniki, takie jak darmowe szablony vs szablony premium, darmowe wtyczki vs wtyczki premium itp.

Przy niskim budżecie możesz zbudować swoją witrynę za jedyne $46 rocznie. Zobacz nasz przewodnik, ile naprawdę kosztuje zbudowanie witryny WordPress, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Dla 99% użytkowników zalecamy zawsze używać WordPress.org. Zobacz nasz poradnik Jak założyć stronę internetową.

Bonus: Zespół Bluehost oferuje naszym czytelnikom 69% zniżki na hosting + bezpłatną nazwę domeny. Są oficjalnie zalecanym dostawcą usług hostingowych WordPress. Zacznij Już Dziś “

WordPress.com

WordPress.com to usługa hostingowa stworzona przez Automattic, firmę prowadzoną przez współzałożyciela WordPress, Matta Mullenwega. Z powodu tego samego założyciela, często użytkownicy mylą WordPress.com z popularnymi WordPress.org oprogramowanie.

Na WordPress.com usługa hostingowa ma plany cenowe 6:

 • Darmowy-bardzo ograniczony.
 • Osobisty-48 USD rocznie
 • Premium-96 USD rocznie
 • Biznes – $300 rocznie
 • Ecommerce – $540 rocznie
 • VIP-od $ 5000 miesięcznie

Rzućmy okiem na plusy i minusy WordPress.com.

WordPress.com Korzyści

Darmowe WordPress.com platforma jest dobrym wyborem dla blogerów hobbystycznych i osób rozpoczynających bloga dla swojej rodziny. Oto niektóre z korzyści płynących z używania WordPress.com:

 • Jest bezpłatny dla maksymalnie 3 GB miejsca. Następnie będziesz musiał przejść do płatnego planu, aby uzyskać więcej miejsca na dysku. (Plan osobisty $48 / rok daje 6 GB, plan Premium $ 96 / rok daje 13 GB miejsca lub plan biznesowy za $300 / rok dla 200 GB miejsca).
 • Nie będziesz musiał się martwić o aktualizacje lub kopie zapasowe. WordPress.com zajmę się tym.

WordPress.com Wady

Istnieje kilka ograniczeń free WordPress.com które odróżniają go od WordPress.org. oto niektóre z wad korzystania WordPress.com:

 • Umieszczają reklamy na wszystkich darmowych stronach internetowych. Twoi użytkownicy widzą te reklamy i nie zarabiasz na nich pieniędzy. Jeśli nie chcesz, aby użytkownicy widzieli ich reklamy, możesz przejść na płatną WordPress.com plan (od $48 rocznie).
 • Nie możesz sprzedawać reklam w swojej witrynie, co poważnie ogranicza sposoby zarabiania na swojej witrynie. Jeśli prowadzisz witrynę o dużym natężeniu ruchu, możesz ubiegać się o program reklamowy o nazwie WordAds, w którym dzielisz się z nimi przychodami. Użytkownicy Premium i Business plan mogą od razu korzystać z Wordadsów.
 • Nie można przesyłać wtyczek. Użytkownicy darmowego planu otrzymują wbudowane funkcje Jetpack wstępnie aktywowane. Użytkownicy biznes planu mogą zainstalować z wyboru kompatybilnych wtyczek ($300 / rok). WordPress.com program VIP pozwala instalować wtyczki i zaczyna się od $ 5000 miesięcznie.
 • Nie można przesyłać niestandardowych motywów. Użytkownicy darmowego planu mogą instalować tylko z ograniczonej kolekcji bezpłatnych motywów. Użytkownicy Premium i biznes planu mogą również wybrać motywy premium. Istnieją ograniczone opcje dostosowywania dla darmowej wersji. Użytkownicy Premium i Business plan mogą korzystać z niestandardowego CSS.
 • Jesteś ograniczony do ich statystyk. Nie można dodać Google Analytics ani zainstalować żadnej innej zaawansowanej platformy śledzenia. Użytkownicy biznes planu mogą zainstalować Google Analytics.
 • Za darmo WordPress.com strony posiadają WordPress.com Markowa subdomena (np. https://yourwebsite.wordpress.com aby uzyskać niestandardową nazwę domeny (np. https://www.yourwebsite.com).
 • Mogą usunąć Twoją witrynę w dowolnym momencie, jeśli uznają, że narusza ona ich Warunki korzystania z usługi.
 • Twoja strona wyświetli powered by WordPress.com link. Można go usunąć poprzez uaktualnienie do biznesplanu.
 • WordPress.com nie oferuje żadnych funkcji e-commerce ani zintegrowanych bramek płatności, chyba że przełączysz się na plan e-commerce.
 • Nie można tworzyć witryn członkowskich za pomocą WordPress.com.

Jak widać, WordPress.com platforma hostingowa jest dość ograniczona, gdy korzystasz z planu bezpłatnego, osobistego lub nawet premium. Aby odblokować niektóre z bardziej zaawansowanych funkcji, musisz być w planie biznesowym ($300 rocznie) lub w planie VIP ($5000 miesięcznie).

WordPress.com vs WordPress.org (FAQ)

Ponieważ jest to popularny temat, a WPBeginner jest największą darmową witryną z zasobami WordPress dla początkujących, otrzymujemy mnóstwo pytań dotyczących WordPress.com vs WordPress.org.

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania poniżej:

WordPress.com vs WordPress.org – co jest lepsze?

Jeśli jesteś osobistym blogerem i nie zależy ci na zarabianiu pieniędzy na swojej stronie, skorzystaj z darmowego WordPress.com.

Jeśli jesteś firmą lub blogerem, który chce zarabiać na swojej stronie, zalecamy korzystanie z hostingu self WordPress.org. it daje Ci swobodę i elastyczność, aby rozwijać swoją stronę internetową tak, jak chcesz.

Podczas gdy można uzyskać kilka zaawansowanych funkcji z WordPress.com biznesplan ($300 / rok dla każdej witryny), możesz sprawić, że pieniądze pójdą znacznie dalej na własnej hostowanej witrynie WordPress, która kosztuje $46 rocznie.

Naszym zdaniem, WordPress.org czy ręce w dół lepszą platformę. To platforma, z której korzysta każdy profesjonalny bloger, właściciel małej firmy, a nawet wielkie marki, takie jak Disney.

Czy Mogę Zarabiać Za Darmo WordPress.com Strona Internetowa?

WordPress.com nie pozwala na wyświetlanie reklam za darmo WordPress.com strony internetowe. Jeśli prowadzisz witrynę o dużym natężeniu ruchu, możesz dołączyć do ich własnego programu WordAds i dzielić się przychodami z reklamami WordPress.com.

Możesz umieścić linki partnerskie na swojej stronie, ale to wszystko.

Zasadniczo masz bardzo ograniczone opcje zarabiania na treści WordPress.com strona internetowa.

Mając na uwadze, że z WordPress.org, masz pełną kontrolę nad systemem zarządzania treścią, dzięki czemu masz nieograniczone możliwości zarabiania na swojej nowej stronie internetowej.

WordPress.com vs WordPress.org -który jest lepszy dla Ecommerce?

WordPress.org oferuje najprostszy sposób na zbudowanie witryny eCommerce. Możesz użyć WooCommerce, aby zbudować swój sklep lub wybrać jedną z wielu innych wtyczek WordPress eCommerce, członkostwa i LMS.

WordPress.com oferuje również plan eCommerce zaczynający się od $540 rocznie, co jest sporą kwotą, jeśli dopiero zaczynasz. Jest nadal ograniczony pod względem funkcji i będziesz musiał przestrzegać WordPress.com warunki świadczenia usług dla Twojego sklepu eCommerce.

Zobacz nasz poradnik Jak założyć sklep internetowy bez dużego budżetu. Obejmuje to, jak uzyskać własną domenę za darmo wraz ze wszystkimi zaawansowanymi funkcjami, których potrzebujesz, aby rozwijać się online.

Jak zacząć WordPress.org strona internetowa?

Aby uruchomić samodzielnie hostowaną witrynę WordPress, potrzebujesz nazwy domeny i hostingu WordPress.

Nazwa domeny to adres Twojej strony w Internecie, taki jak google.com, wpbeginner.com, itp. Hosting to miejsce, w którym pliki Twojej witryny są przechowywane w Internecie.

Zalecamy korzystanie z Bluehost do hostingu witryny, ponieważ są jedną z największych firm hostingowych na świecie. Są również oficjalnym WordPress.org zalecany hosting. Wreszcie, oferują naszym użytkownikom bezpłatną domenę + darmowy SSL + 60% zniżki na hosting.

Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, możesz skorzystać z naszego bezpłatnego przewodnika na temat tworzenia strony internetowej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zespół WPBeginner może nawet zainstalować WordPress i zbudować swoją stronę za darmo. Dowiedz się więcej o tym, jak działa nasza bezpłatna konfiguracja bloga WordPress.

Czy mogę przenieść się z WordPress.com na WordPress.org?

Często nowi użytkownicy, którzy nie znają różnicy między WordPress.com vs WordPress.org koniec zaczyna się od darmowego WordPress.com serwis. Gdy zobaczą ograniczenia Platformy, chcą przejść na” prawdziwy WordPress ” aka WordPress.org.

Tak, zdecydowanie można przełączyć się z WordPress.com na WordPress.org i dość łatwo przenieść wszystkie treści.

Stworzyliśmy przewodnik krok po kroku, jak przenieść bloga z WordPress.com na WordPress.org lub możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi konfiguracji bloga, a my przeniesiemy Twojego bloga za darmo.

WordPress.com vs WordPress.org -podsumowanie

Najlepszym sposobem myślenia o różnicach między WordPress.com vs WordPress.org jest analogią wynajmu domu vs. posiadanie domu.

WordPress.com jest podobny do wynajmu domu. Masz ograniczoną władzę i kontrolę nad tym, co możesz, a czego nie możesz zrobić.

WordPress.org to jak posiadanie domu. Tam, gdzie masz pełną kontrolę, nikt nie może cię wykopać i możesz robić wszystko, co chcesz.

Poniżej znajduje się podsumowanie wszystkiego, co omówiliśmy powyżej w naszym własnym hostingu WordPress.org vs WordPress.com porównanie:

  WP.org (Platforma) WP.com (Bezpłatny) WP.com (Premium) WP.com (Biznes)
Koszt $46 – $100 / rok Za darmo $96 / rok $300 / rok
Własna Domena Tak. Nie. Tak. Tak.
Przechowywanie Hostingu Nieograniczony 3 GB 13 GB 200 GB
Wolność Monetyzacji Tak. Nie. Tak (z rev / share) Tak (z rev / share)
Branding Freedom Tak. Nie. Nie. Tak.
Wszystkie funkcje SEO Tak. Nie. Nie. Tak.
Potężna Analityka Tak. Nie. Nie. Tak.
Pełna Obsługa Motywów Tak. Nie. Limited Tak.
Pełna Obsługa Wtyczek Tak. Nie. Nie. Tak.
Sklep Ecommerce Tak. Nie. Nie. Nie.
Strona Członkowska Tak. Nie. Nie. Nie.
Konserwacja Tak. Nie. Nie. Nie.
Pełna Kontrola Tak. Nie. Nie. Nie.

Myśli Końcowe

Zamieszanie wywołane przez podobne domeny: WordPress.com vs WordPress.org to dość niefortunne dla początkujących. Za decyzjami kryje się wiele historii, a więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule Jak WordPress.com oraz WordPress.org są spokrewnione.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w zrozumieniu różnic między WordPress.org oraz WordPress.com.

Życzymy wszystkiego najlepszego ze swoją stroną internetową i mamy nadzieję, że wybrałeś odpowiednią platformę: WordPress.org.

Jeśli tak, możesz skorzystać z tych przydatnych przewodników:

 • Jak nauczyć się WordPress w 7 dni lub mniej
 • 24 najlepsze wtyczki WordPress dla Twojej witryny (wybór eksperta)
 • Najlepszy przewodnik bezpieczeństwa WordPress, aby poprawić bezpieczeństwo Twojej witryny
 • Ostateczny przewodnik, jak przyspieszyć WordPress (w tym porady użytkownika power)
 • Najlepszy przewodnik SEO WordPress, który pomoże poprawić ranking własnej witryny (bez zatrudniania eksperta)
 • Sprawdzone wskazówki 27, aby zwiększyć ruch na blogu

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…

Jak łatwo znaleźć i usunąć skradzione treści w WordPress (5 Sposobów)

W artykule: Jak i dlaczego skradziono zawartość witryny?1. Skonfiguruj Automatyczne Powiadomienia O…