Chcesz poznać kilka fajnych faktów WordPress? WordPress ma dziś 14 lat, więc pomyśleliśmy, jaki jest najlepszy sposób na uczczenie najpopularniejszego na świecie oprogramowania do tworzenia stron internetowych niż stworzenie top 25 faktów na temat infografiki WordPress. Oto 25 najciekawszych faktów na temat WordPressa, których możesz nie znać.

Możesz kliknąć na poniższy obrazek, aby wyświetlić infografikę lub kontynuować czytanie wersji tekstowej :)

25 Facts about WordPress

1. WordPress jest starszy niż Twitter i Facebook

WordPress.org homepage in 2003

Pierwsza wersja WordPressa została wydana 27 maja 2003 roku. To sprawia, że WordPress jest starszy niż Facebook i Twitter.

2. Nazwa-WordPress

The name WordPress was suggested by Christine Selleck Tremoulet

Christine Selleck Tremoulet, płodna blogerka i przyjaciółka Matta Mullenwega (współzałożyciela WordPress), zasugerowała nazwę WordPress.

3. WordPress zasila prawie 27% Wszystkich stron internetowych

CMS usage statistics

Według badań W3Techs web technologies, WordPress obecnie zasila prawie 27% wszystkich stron internetowych.

4. WordPress dominuje 76,4% udziału w rynku CMS

WordPress CMS markets share

Według Wappalyzer, WordPress dominuje Wykorzystanie oprogramowania do zarządzania treścią z udziałem w rynku 76,4%.

5. WordPress jest Open Source i za darmo

WordPress is free and open source

WordPress jest wydany na licencji GNU GPL, która pozwala każdemu na świecie go pobrać i używać. Kod źródłowy jest swobodnie dostępny dla każdego, kto może studiować, używać, modyfikować i budować na nim.

Zobacz nasz artykuł na temat dlaczego WordPress jest darmowy? Jakie są koszty? Gdzie jest haczyk?

6. WordPress nie jest własnością żadnej firmy

WordPress trademark is owned by WordPress Foundation

W celu ochrony wolności oferowanych przez open source, współzałożyciel WordPress Matt Mullenweg stworzył WordPress Foundation. Ta organizacja non-profit jest właścicielem znaku towarowego “WordPress” i chroni wolności oferowane przez licencję open source oprogramowania.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz: kto jest właścicielem WordPressa i jak WordPress zarabia pieniądze.

7. WordPress nie ma prezesa

WordPress community

Ponieważ WordPress jest projektem open source nie należącym do żadnej firmy, nie ma CEO. Projekt jest prowadzony przez wolontariuszy z całego świata.

Istnieje dokładny proces podejmowania decyzji, który pozwala każdemu zgłaszać błędy, poprawki, sugerować funkcje i tak dalej.

8. WordPress zasila wielomiliardową gospodarkę

WordPress is a multi-million dollar industry

Setki firm i tysiące profesjonalistów z całego świata sprzedają produkty, usługi i rozwiązania oparte na WordPress. WordPress zapewnia doskonałe możliwości tysiącom programistów, projektantów i przedsiębiorców do budowania swoich firm na WordPress.

Sprawdź naszą listę 20 najbardziej wpływowych firm i firm WordPress.

9. 1,48 Miliarda Pobrań Wtyczek

1.48 Billion plugin downloads

Pliki do pobrania wtyczek WordPress przekroczyły 1,48 miliarda łącznych pobrań w 2016. To 48% wzrost od 2015 kiedy pobieranie wtyczek przekroczyło 1 miliard marek.

10. WordPress jest używany przez rządy na całym świecie

WordPress in Government

WordPress zasila tysiące witryn rządowych we wszystkich częściach świata. Lista zawiera dziesiątki stron internetowych rządu federalnego i stanowego USA, powiatów, małych miast, szkół średnich itp.

11. WordPress w edukacji

WordPress in education

WordPress jest używany przez tysiące uniwersytetów, szkół wyższych i szkół na całym świecie. Licencja open source pozwala studentom i środowisku akademickiemu studiować, modyfikować, uczyć się i przyczyniać się do rozwoju rdzenia, wtyczek i motywów WordPress.

Zobacz naszą listę ponad 40 popularnych uczelni, które używają WordPress

12. Ponad 50 000 darmowych wtyczek

WordPress plugins

Wtyczki są jak aplikacje dla Twojej witryny WordPress. Obecnie dostępnych jest ponad 50 000 darmowych wtyczek WordPress do pobrania. Od utworzenia sklepu internetowego po dodanie formularza kontaktowego, cokolwiek chcesz zrobić, istnieje duża szansa, że znajdziesz do tego wtyczkę.

Spójrz na nasz wybór 24 musi mieć wtyczki WordPress dla stron biznesowych.

13. Więcej Nie-Angielski WordPress Pliki Do Pobrania

More non-English WordPress downloads

W 2014 r.nieanglojęzyczne pliki do pobrania WordPress przekroczyły angielską wersję. W późniejszych latach WordPress umożliwił Instalowanie pakietów językowych z obszaru administracyjnego WordPress. W ostatecznej wersji 2016 WordPress dodał funkcję przełączania języka dla użytkowników w witrynie WordPress.

14. WordPress jest dostępny w ponad 68 językach

WordPress is available in 68+ languages

WordPress jest w pełni przetłumaczony na 68 języków, a częściowo przetłumaczony na dziesiątki innych. Wiele popularnych wtyczek i motywów WordPress jest również dostępnych w różnych językach. Może być również używany jako wielojęzyczna platforma za pomocą wtyczek, takich jak WPML i Polylang.

Zobacz nasz przewodnik, Jak zainstalować WordPress w innych językach.

15. Wydarzenia WordCamp w 41 krajach

WordCamp events around the world

Oficjalne wydarzenia WordPress nazywane są WordCamps. W 2016 roku odbyło się 115 wydarzeń WordCamp w 41 krajach, w których wzięło udział 36 000 użytkowników WordPressa.

16. Spotkania WordPress w 58 krajach

WordPress meetups around the globe

WordPress meetups to mniejsze wydarzenia organizowane przez lokalne społeczności pod patronatem Fundacji WordPress. W 2016 roku odbyły się 3193 spotkania WordPress w 58 krajach, w których wzięło udział 62 566 użytkowników.

17. Kuzyni WordPress

WordPress sister projects

Społeczność za WordPress prowadzi również siostrzane projekty, takie jak bbPress, BuddyPress i GlotPress. Wszystkie są oprogramowaniem open source zbudowanym w oparciu o rdzeń i zasady WordPress.

18. 11.45% witryn WordPress używa szyfrowania SSL

HTTPS and SSL encryption for WordPress sites

W 2016 roku liczba witryn WordPress korzystających z HTTPS wzrosła z 4% do 11.45%. Oczekuje się, że ogromnie się rozwinie, ponieważ WordPress planuje bardziej proaktywne szyfrowanie w 2017. Zobacz nasz przewodnik, Jak dodać darmowy SSL w WordPress za pomocą Let ‘ s Encrypt.

19. WordPress jest napisany w PHP i MySQL

WordPress is Written in PHP and MySQL

WordPress jest napisany w języku programowania PHP i używa MySQL dla bazy danych.

20. 20% WordPress jest napisany w JavaScript

JavaScript

20% kodu w rdzeniu WordPress to JavaScript. Oczekuje się, że wzrośnie, ponieważ WordPress staje się coraz bardziej podobny do struktury tworzenia aplikacji.

21. Darmowe Wsparcie Społeczności Oparte Na WordPress

WordPress support

WordPress jest projektem napędzanym przez społeczność, a wsparcie jest powszechnie dostępne bezpłatnie. Istnieje oficjalne forum wsparcia WordPress, które codziennie otrzymuje tysiące postów.

Istnieją również strony internetowe z zasobami, takie jak WPBeginner, w których użytkownicy mogą znaleźć samouczki, oglądać filmy i uczyć się WordPress.

Jeśli kiedykolwiek masz pytania dotyczące WordPressa, po prostu skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego. Zalecamy również zapoznanie się z naszym przewodnikiem, w jaki sposób prawidłowo poprosić o wsparcie WordPress i je uzyskać.

22. WordPress i Jazz

WordPress and Jazz

Wszystkie wydania WordPress są nazwane po artystach Jazzowych. Na przykład WordPress 1.0 został nazwany na cześć Milesa Davisa, a WordPress 4.6 został nazwany na cześć Peppera Adamsa.

23. WordPress ma wbudowany system automatycznej aktualizacji

WordPress updates

WordPress automatycznie aktualizuje się dla drobnych wydań. Może również automatycznie wypychać aktualizacje wtyczek, jeśli wykryto poważną lukę, która zagraża milionom stron internetowych.

24. WordPress.com to nie to samo co WordPress.org

WordPress.org vs WordPress.com

WordPress to oprogramowanie open source, które pozwala zbudować swoją stronę internetową. Będziesz potrzebował hostingu WordPress, aby zainstalować WordPress (zobacz nasz przewodnik, jak zrobić stronę internetową).

Z drugiej strony, WordPress.com jest usługą hostingową prowadzoną przez Automattic.

Zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między WordPress.com vs WordPress.org.

25. WordPress dla sieci Multisite

WordPress multisite network

WordPress ma wbudowaną funkcję multisite, która jest domyślnie ukryta. Pozwala stworzyć sieć stron internetowych przy użyciu tej samej instalacji WordPress. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak zainstalować i skonfigurować sieć WordPress multisite.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać kilka nowych interesujących faktów na temat WordPressa. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak wybrać najlepszą platformę blogowania.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…