Plastic bottles on a plain blue background

Od momentu swojego wynalezienia w pierwszej połowie XX wieku, butelki plastikowe zrewolucjonizowały sposób w jaki żyjemy. Szczególnie mocno odcisnęły się w życiu codziennym, dzięki wykorzystaniu np. w branży spożywczej czy kosmetycznej. Ich łatwość produkcji, lekkość oraz elastyczność sprawiły, że stały się one niezastąpionym elementem w życiu każdej osoby. Przez dekady ewoluowały, aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników oraz środowiska, w którym żyjemy. Jakie są ich rodzaje? Co je wyróżnia? A także gdzie można je zakupić i gdzie są wykorzystywane?

Rodzaje plastikowych butelek

W produkcji butelek plastikowych wykorzystuje się w nich głównie polietylen, polipropylen, polietylen tereftalowy,  poliwęglan, a także polichlorek winylu. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się specyficznymi właściwościami. Są nimi elastyczność, przejrzystość, a nawet odporność na środki chemiczne. Butelki mogą mieć różne kolory, poziomy przezroczystości oraz strukturę.

Co powoduje, że butelki plastikowe są tak często używane?

Popularność butelek plastikowych jest pochodną ich licznych zalet. Mowa tu np. o niskiej wadze, która znacząco obniża koszty transportu i emisję CO2. Plastikowe opakowania są w tym aspekcie dużo lepsze w porównaniu do butelek szklanych czy metalowych.

Jak pewnie większość osób wie, są one również wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Minimalizuje to ryzyko rozlania czy zniszczenia produktu podczas transportu. To bardzo ważny aspekt.

Ponadto plastikowe butelki posiadają praktycznie nieskończoną możliwość kształtów i rozmiarów. Ich elastyczność w projektowaniu pozwala na dostosowanie opakowania do konkretnego produktu, ale także potrzeb konsumenta. Do tego może to być cecha, która ułatwi planowanie przestrzeni oraz rozmieszczenia w magazynach.

Gdzie wykorzystuje się butelki plastikowe?

Dzięki uniwersalności opakowania plastikowe znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach. Do nich należy przemysł spożywczy, gdzie służą do pakowania głównie napojów, ale też np. olejów. Butelki plastikowe są wykorzystywane także w branży kosmetycznej, gdzie służą jako opakowanie wielu szamponów, balsamów oraz kosmetyków.

Plastikowe buteleczki wypełniają także liczne leki, suplementy, a także płyny medyczne. Ułatwia to wiele w branży farmakologicznej. Równie często używa się ich w przypadku opakowań nawozów czy odżywek w ogrodnictwie.

Butelki plastikowe – producent

Znany producent butelek plastikowych to rosinski.com.pl. Pod tym adresem możesz znaleźć różne opakowania z tworzyw sztucznych. W ofercie są różne kształty oraz wielkości.

You May Also Like

Bezpieczeństwo w przemyśle – trzecia odsłona konferencji już we wrześniu!

W artykule: Zagrożenia przy użytkowaniu maszynRozwiązania systemoweOd ergonomii do bezpiecznych narzędziBehawioral Based…

Jak skutecznie monitorować energię elektryczną w fabryce?

W artykule: Monitoring energii krok po krokuWdrożenie pomiarów bez strat w produkcjiCzas na konkretne oszczędności…

Jakość produktów, terminowość i najniższa cena – to daje przewagę

W artykule: Terminowość najważniejsze dla obróbki metaliPrzetwórstwo tworzyw sztucznych częściej konkuruje cenąPrzewagi…

Roboty i pieniądze – różne formy finansowania robotyzacji

W artykule: ROI – roboty współpracująceNawigator finansowy, ulga na robotyzacjęLeasing, robot jako…