Funkcje i zrzuty ekranu WordPress 5.5

WordPress 5.5 został wydany wcześniej dzisiaj i jest to drugie Główne wydanie 2020.

Ta nowa wersja jest pełna wielu ulepszeń, wiele z nich koncentruje się wokół edytora bloków WordPress. Zawiera również długo oczekiwane funkcje, które debiutują wraz z tym wydaniem.

W tym artykule podzielimy się nowościami w WordPress 5.5 i funkcjami, które powinieneś wypróbować po aktualizacji witryn.

Features and screenshots of WordPress 5.5

WordPress 5.5 to główne wydanie i jeśli nie korzystasz z zarządzanej usługi hostingowej WordPress, musisz ręcznie zainicjować aktualizację.

Ważne: Nie zapomnij utworzyć kompletnej kopii zapasowej WordPress przed rozpoczęciem aktualizacji.

Ulepszony edytor bloków w WordPress 5.5

Edytor bloków to miejsce, w którym spędzasz większość czasu na tworzeniu treści na swoim blogu WordPress. Jest regularnie utrzymywany, a każde wydanie WordPress wprowadza ulepszenia do edytora bloków.

WordPress 5.5 przynosi kilka istotnych zmian, które pomogą Ci efektywniej korzystać z edytora bloków.

Zintegrowany Katalog Bloków

WordPress 5.5 jest teraz wyposażony w zintegrowany katalog bloków. Oznacza to, że jeśli chcesz dodać blok, który nie jest dostępny w Twojej witrynie, automatycznie zobaczysz sugestie z katalogu bloków.

Block directory in WordPress 5.5

Block directory to zasadniczo zbiór wtyczek WordPress, które pozwalają dodawać różne rodzaje bloków do twojej witryny. Nie obejmuje to wtyczek biblioteki blokowej, które są pakowane z kilkoma przydatnymi blokami WordPress, z których można korzystać od razu, instalując jedną wtyczkę.

Zmiany interfejsu użytkownika w edytorze bloków

Być może najbardziej zauważalną rzeczą w WordPress 5.5 jest wizualne ulepszenia edytora bloków. Ramki i podświetlanie zostały ulepszone, aby edytor bloków stał się bardziej dostępny.

Improved block editor UI

Przycisk “Dodaj nowy blok” ( + ) jest teraz bardziej widoczny i wygląda bardziej jak przycisk z czarnym tłem.

Edytuj Obrazy W Edytorze Bloków

WordPress 5.5 pozwala użytkownikom edytować obrazy wewnątrz edytora bloków. Możesz dostosować wysokość, szerokość, proporcje obrazu, kadrować i obracać bez opuszczania edytora postów.

Inline image editing in WordPress 5.5

Oczywiście nadal możesz wykonywać podstawową edycję obrazu w bibliotece multimediów. Jednak wbudowana edycja obrazów pomoże teraz nowym użytkownikom łatwo odkryć te wbudowane opcje edycji.

Wprowadzenie Wzorców Blokowych

Edytor bloków miał już bloki i grupy wielokrotnego użytku, które pozwalały użytkownikom zapisywać najczęściej używane bloki i ponownie je wykorzystywać.

WordPress 5.5 dodaje nową funkcję o nazwie block patterns. Są to powszechnie używane bloki z wstępnie skonfigurowanymi ustawieniami, które można natychmiast dodać.

Block patterns in WordPress 5.5

Pozwala to na szybkie tworzenie układów stron przy zachowaniu spójności stylu w całej witrynie. Kilka z nich jest już dostępnych w wersji 5.5. Więcej pojawi się, gdy motywy i wtyczki WordPress zarejestrują własne wzorce bloków.

Ulepszona nawigacja i ruch bloków

Częstym problemem, z którym borykało się wielu początkujących, jest blokowanie nawigacji. Szczególnie, jeśli używasz zagnieżdżonych bloków, takich jak kolumny lub grupy, trudniejsze stało się zaznaczenie bloku nadrzędnego lub przeniesienie wewnątrz niego elementu podrzędnego.

WordPress 5.5 ma teraz znacznie lepszą nawigację blokową, co ułatwia wybranie bloku nadrzędnego lub zagnieżdżonego elementu w nim. Możesz także przesuwać bloki, chwytając za uchwyt i przeciągając je i upuszczając.

Moving between blocks and navigating around editor in WordPress 5.5

Automatyczna aktualizacja motywu i wtyczek WordPress

WordPress 5.5 robi duży krok w kierunku bezpieczeństwa, wprowadzając automatyczne aktualizacje wtyczek i motywów WordPress.

Możesz teraz po prostu przejść do strony wtyczek i włączyć automatyczne aktualizacje dla dowolnej wtyczki WordPress zainstalowanej w Twojej witrynie.

Enable auto-updates for WordPress plugins

Możesz również zrobić to samo dla motywów WordPress. Po prostu przejdź do Wygląd ” Tematy stronę i kliknij na motyw, aby go wybrać. W wyskakującym okienku przegląd motywu znajdziesz opcję włączania automatycznych aktualizacji dla tego motywu.

Auto update WordPress theme

Ta funkcjonalność była już dostępna w WordPress, ale trzeba było zmienić konfigurację WordPress lub użyć wtyczki innej firmy do zarządzania automatycznymi aktualizacjami. WordPress 5.5 sprawił, że niezwykle łatwo jest zapewnić, że Twoje strony internetowe są zawsze uruchomione na najnowszym kodzie.

Aktualizuj wtyczki, przesyłając nową wersję

Zwykle aktualizujesz wtyczki WordPress za pomocą automatycznych aktualizacji lub klikając powiadomienie o aktualizacji. Czasami jednak konieczne może być ręczne zaktualizowanie wtyczki.

W takim przypadku jedyną opcją było użycie klienta FTP do przesłania nowej wersji. WordPress 5.5 naprawił ten problem i teraz możesz po prostu przejść do Wtyczki ” Dodaj Nowy strona i prześlij nową wersję, tak jak wgrałbyś dowolny nowy plik zip wtyczki.

Upload plugin zip file

WordPress automatycznie wykryje, że masz już zainstalowaną tę wtyczkę, a nowy plik zawiera inną wersję. Pozwoli to na “zastąpienie bieżącej wersją przesłaną”.

Replace existing plugin with new version

To samo możesz zrobić również dla motywów. Po prostu przejdź do Wygląd ” Tematy stronę, a następnie kliknij przycisk “Dodaj nowy” u góry.

Następnie kliknij przycisk Prześlij motyw, aby przesłać plik zip motywu. WordPress automatycznie wykryje istniejący motyw i da ci opcję “Zastąp bieżącą wersją przesłaną”.

Replace theme with updated version

Leniwe ładowanie obrazów

WordPress 5.5 teraz leniwy ładuje obrazy na swojej stronie. Oznacza to, że ładuje tylko te obrazy, które są widoczne dla użytkownika na ekranie i opóźnia Ładowanie innych obrazów.

WordPress teraz to domyślna funkcja dla wszystkich witryn, dodając atrybut “ładowanie” do tagu img. Ten atrybut jest obsługiwany przez wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe (z wyjątkiem Safari).

Lazy load images in WordPress 5.5

To znacznie poprawia szybkość i wydajność witryny. Jest to również dobre dla firm hostingowych WordPress, dostawców usług internetowych i ogólnie interwebs.

WordPress zasila ponad 35% wszystkich stron internetowych w internecie ta znaczna poprawa prędkości pozwoli zaoszczędzić dużo przepustowości, zasobów serwera i energii elektrycznej.

Domyślne mapy witryn XML w WordPress

WordPress 5.5 będzie teraz automatycznie publikować mapy witryn XML dla Twojej witryny. Mapa witryny XML to plik, który wyświetla całą zawartość witryny w formacie XML. Pomaga to wyszukiwarkom takim jak Google w łatwym wykrywaniu i indeksowaniu treści.

Mapy witryn są kluczową częścią WordPress SEO i ta funkcja pomoże wielu początkującym, którzy nie przestrzegają najlepszych praktyk SEO.

Jednak domyślne mapy witryn XML WordPress są dość ograniczone pod względem funkcji i funkcjonalności. Dlatego zarówno najlepsze wtyczki SEO WordPress, wszystko w jednym SEO, jak i Yoast SEO będą nadal dostarczać własne mapy witryn XML.

Jeśli już korzystasz z wtyczki SEO lub wtyczki Sitemaps, nie musisz nic robić. Te wtyczki automatycznie wyłączą domyślne mapy witryn XML WordPress.

Pod maską zmiany w WordPress 5.5

WordPress themes za pomocą get_custom_logo() lub the_custom_logo () nie dodaje linku do strony głównej, gdy Strona główna jest wyświetlana. (Zobacz szczegóły)

Twórcy motywów mogą teraz przekazywać argumenty między plikami szablonów. (Zobacz szczegóły)

Programiści mogą teraz definiować domyślne terminy dla niestandardowych taksonomii. (Zobacz szczegóły)

WordPress 5.5 zawiera zaktualizowane biblioteki zewnętrzne, takie jak phpMailer, SimplePie, Twemoji i inne. (Zobacz szczegóły).

Programiści mogą kontrolować opcje automatycznej aktualizacji, wyłączając, włączając lub selektywnie blokując je dla określonych wtyczek lub motywów. (Zobacz szczegóły)

Dashicons zostanie zaktualizowany i będzie zawierał 65 nowych ikon. (Zobacz szczegóły)

WordPress 5.5 będzie miał możliwość skuteczniejszego skanowania w poszukiwaniu problemów ze zgodnością PHP. (Zobacz szczegóły)

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, co nowego w WordPress 5.5. Jesteśmy szczególnie podekscytowani leniwym ładowaniem obrazów i zmianami w edytorze bloków.

Jaka jest twoja ulubiona funkcja w WordPress 5.5? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

21 najlepsze motywy WordPress dla Organizacji Non-Profit

W artykule: Wykonanie strony internetowej dla Organizacji Non-Profit1. Astra2. OceanWP3. Outreach Pro4.…

26 najlepszych przyjaznych dla Gutenberga motywów WordPress

W artykule: Jak znaleźć najlepsze tematy przyjazne Gutenbergowi?1. Astra2. Hestia Pro3. Divi4.…

Co nowego w WordPress 4.5

W artykule: Obsługa Logo MotywuLepsze podglądy dla ikon witrynyResponsywne podglądy w CustomizerzeZoptymalizowana…

Szalunki przy budowie domów – co warto wiedzieć?

W artykule: Czym są szalunki budowlane?Z czego wykonywane są szalunki? Budowa domu…