Każda instalacja WordPress jest wyposażona w dwie wtyczki preinstalowane. Jednym z nich jest Akismet, który zdecydowanie znajduje się na naszej liście musi mieć wtyczki WordPress. Mimo że Akismet jest fabrycznie zainstalowany, nie jest domyślnie aktywowany. Będziesz musiał podjąć dodatkowe kroki, aby go aktywować. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest Akismet i dlaczego od razu powinieneś zacząć z niego korzystać. Pokażemy Ci również, Jak skonfigurować Akismet na swojej stronie WordPress.

Co To jest Akismet?

Akismet to usługa filtrowania spamu komentarzy. Nazwa Akismet pochodzi od Automattic i Kismet. Automatic to firma stojąca za Akismet, a została założona przez współzałożyciela WordPress Matta Mullenwega. Akismet łapie komentarze na blogu i spam pingback za pomocą swoich algorytmów. Algorytm ten uczy się na błędach i na działaniach podejmowanych przez uczestniczące strony internetowe. Na przykład, gdy wiele stron internetowych zacznie zgłaszać podobne treści jako spam, Akismet nauczy się w przyszłości identyfikować tego rodzaju treści jako SPAM. Od czerwca 14, 2013, Akismet złapał więcej niż 83 mld komentarze spam.

Dlaczego warto używać Akismet?

Na popularnych stronach internetowych ilość komentarzy spamowych może wynosić nawet 85%. Oznacza to, że na każde 100 komentarzy tylko 15 jest legalnych. Moderacja komentarzy jest czasochłonnym zadaniem, a Akismet może zaoszczędzić godziny. Akismet wychwyci komentarze spamu, zanim trafi do kolejki moderacji jako oczekujące. Dzięki temu możesz skupić swoją energię na moderowaniu komentarzy przez prawdziwych użytkowników.

Krytyka użytkowników

W przeszłości użytkownicy krytykowali Akismeta za podawanie fałszywych alarmów. Fałszywe alarmy to uzasadnione komentarze, które zostają oznaczone jako spam przez Akismet. Może się to zdarzyć z różnych powodów. Jednym z najczęstszych powodów jest to, że komentarz użytkownika jest oznaczany jako spam przez wiele blogów, a następnie Akismet nauczy się oznaczać wszystkie komentarze tego użytkownika jako spam. Jak każda inna zautomatyzowana platforma, Akismet nie jest doskonały,ale jest najlepszy.

Jak sprawdzić, czy twój komentarz został wykryty jako Spam

Jeśli twój komentarz został oznaczony jako spam przez Akismet, nie zobaczysz oczekiwanego powiadomienia o moderacji, tak jak zwykle. Jeśli podajesz komentarz na stronie, a nie widzisz tekstu komentarza wraz z powiadomieniem o oczekiwaniu na moderację, powinieneś natychmiast skontaktować się z administratorem strony. Mogą pomóc wyciągnąć twój komentarz ze spamu, a Nadgodziny Akismet nauczą się na błędach.

Jak skonfigurować Akismet w WordPress

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to udać się do Wtyczki i aktywować Akismet.

Activate Akismet in WordPress

Po aktywacji Akismet dodaje nowy element menu w Wtyczki ” Konfiguracja Akismet. Kliknięcie konfiguracji Akismet przeniesie Cię do ekranu konfiguracji Akismet. Na tej stronie zostaniesz poproszony o podanie klucza API Akismet. Pozostaw tę stronę otwartą i otwórz nowe okno przeglądarki. Wrócimy do tej strony po utworzeniu klucza API dla Akismet.

Jak uzyskać klucz API dla Akismet

Aby skonfigurować Akismet na swojej stronie internetowej, potrzebujesz klucza API. Przejdź na stronę Akismet i kliknij na Pobierz klucz WordPress Guzik.

Get an Akismet Key for your WordPress website

To zabierze cię do planów i cen Akismet strona. Akismet jest bezpłatny dla stron nie biznesowych i osobistych. W przypadku witryn biznesowych dostępne są różne plany i pakiety. Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Ceny są ustawiane w systemie honor, więc teoretycznie możesz uciec, korzystając z osobistego planu na stronie o małym natężeniu ruchu. Bez względu na to, który plan wybierzesz, pozostałe kroki będą podobne. Kliknij przycisk Zarejestruj się, aby kontynuować.

Choose an Akismet Subscription plan for your website

Kliknięcie przycisku Zarejestruj się przeniesie Cię do następnego ekranu, na którym zostaniesz poproszony o zarejestrowanie się WordPress.com. WordPress.com to usługa hostingu blogów przez Automattic, tę samą firmę, która przynosi Ci Akismet. Jednakże, WordPress.com to nie to samo co twoje WordPress.org własna strona hostowana. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź Self Hosted WordPress.org vs. Free WordPress.com [Infografika] i jak są WordPress.com oraz WordPress.org powiązane. Możesz utworzyć WordPress.com konto bez tworzenia bloga. Kliknij Zarejestruj się za pomocą WordPress.com przycisk, aby kontynuować. Spowoduje to otwarcie wyskakującego okna z prostym formularzem rejestracji.

Akismet sign up with WordPress.com Account

Jeśli masz już WordPress.com konto, następnie można kliknąć na link Mam już WordPress.com konto. Jeśli nie masz WordPress.com konto, a następnie po prostu wypełnij Dane i utwórz je.

Po uwierzytelnieniu z WordPress.com jest kompletny, zostaniesz przeniesiony z powrotem na stronę Akismet. Tam zostaniesz poproszony o podanie niektórych danych użytkownika wraz z informacjami dotyczącymi płatności. Jeśli wybrałeś darmowy plan, po prostu przeciągnij kwotę ceny do $0.

Akismet signup and payment page

Kliknij przycisk Kontynuuj, a zostaniesz przeniesiony na ekran pokazujący Twój klucz API. Otrzymasz również wiadomość e-mail od Akismet zawierającą Twój klucz API.

Copy your Akismet API Key

Pamiętaj, że klucz API jest jak hasło. Nie udostępniaj go nikomu. W przypadku zgubienia lub zapomnienia klucza API zawsze możesz odwiedzić Akismet.com i kliknij przycisk Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do strony konta. Po zalogowaniu się zobaczysz ukryty klucz API Akismet. Kliknij link Ujawnij, aby wyświetlić klucz API.

Get your Akismet API Key anytime from your Akismet Account page

Używanie klucza API Akismet w WordPress

Skopiuj klucz API Akismet i wróć do obszaru administracyjnego witryny WordPress. Przejdź do Wtyczki ” Konfiguracja Akismet i wklej klucz API. Pozostałe opcje na tym ekranie są opcjonalne. Po kliknięciu przycisku Update Options Akismet zweryfikuje Twój klucz i wyświetli komunikat o sukcesie:

Akismet all set up and ready to catch spam

Wyświetlanie statystyk Akismet na tylnej i przedniej stronie witryny

Po zalogowaniu się do witryny WordPress zobaczysz przegląd statystyk Akismet. Pokaże ci liczbę komentarzy spamowych złapanych przez Akismet i ile z nich znajduje się teraz w kolejce spamu. Zaleca się, aby raz na jakiś czas spojrzeć na kolejkę spamu, aby nie przegapić uzasadnionego komentarza, który zostanie przez pomyłkę usunięty.

Akismat stats overview on WordPress admin dashboard

Szczegółowy widok statystyk Akismat dostępny jest pod Dashboard ” Statystyki Akismat pozycja menu. Kliknięcie na nią pokaże Ci szczegółowe statystyki spamu i komentarzy ham na twojej stronie. Możesz także zobaczyć liczbę komentarzy spamowanych przez Akismet od momentu aktywacji.

Detailed Akismet Stats for Ham and Spam comments on your website

Jeśli chcesz wyświetlić liczbę komentarzy spamowych, które Akismet złapał na swojej stronie, możesz użyć widżetu Akismet. Przejdź do Wygląd ” Widgety, przeciągnij i upuść widżet Akismet na pasku bocznym.

Akismet widget to display the number of spam comments caught by the plugin

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci skonfigurować Akismet na swojej stronie internetowej, uzyskać klucz API Akismet i dowiedzieć się, dlaczego Akismet jest ważny. Komentarze spamowe to duży problem, z którym boryka się wiele witryn WordPress. Wraz z rozwojem witryny przekonasz się, że potrzebujesz innych opcji do współpracy z Akismet, aby zmniejszyć ilość spamu. Na przykład możesz zablokować boty komentujące spam w WordPress za pomocą honeypot. Ponieważ większość spamerów chce pozostawić linki spamowe na twojej stronie, możesz usunąć pole URL witryny z formularza komentarza WordPress,tak jak my. Przygotowaliśmy również listę porad i narzędzi do zwalczania spamu w komentarzach w WordPress. W przypadku pytań i opinii zostaw komentarz poniżej.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…