Co to jest motyw potomny WordPress? Plusy, minusy i nie tylko

Zastanawiasz się, czym jest motyw potomny WordPress i czy powinieneś go używać?

Motywy potomne WordPress pozwalają użytkownikom i programistom szybciej dostosowywać swoje witryny WordPress. Mają one jednak swoje zalety i wady, które warto rozważyć.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest motyw potomny WordPress i pomożemy Ci zdecydować, czy powinieneś go używać.

What is a WordPress Child Theme? Pros, Cons, and More

Co to jest motyw dziecka w WordPress?

Motyw potomny to motyw WordPress, który dziedziczy funkcjonalność, funkcje i styl innego motywu WordPress, motywu nadrzędnego. Następnie można dostosować motyw potomny bez wprowadzania żadnych zmian do motywu nadrzędnego.

Tworzenie motywu podrzędnego może być tak proste, jak utworzenie nowego folderu zawierającego dwa pliki, styl.css i funkcje.php. Mogą również stać się dość złożone i mieć tyle samo plików szablonów, co motyw nadrzędny, a nawet więcej.

Pierwszym krokiem w tworzeniu motywu podrzędnego jest Wybór dobrego motywu nadrzędnego. Powinieneś dążyć do wybrania takiego, który jest zbliżony wyglądem i funkcjonalnością do Twoich celów, tak że wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian.

Możesz użyć dowolnego motywu WordPress jako motywu nadrzędnego, ale niektóre motywy są bardziej odpowiednie niż inne. Na przykład ramy motywów tworzą doskonałe motywy nadrzędne. Obejmują one podstawowe funkcje tematu, ale nie stylizację.

Te ramy motywów pozwalają projektantom i programistom łatwo tworzyć wiele różnych motywów potomnych, które są stylizowane inaczej, bez konieczności przepisywania wielu tych samych funkcji.

Genesis theme framework

Dlaczego warto używać motywu potomnego WordPress?

Korzystanie z motywu podrzędnego to szybki i skuteczny sposób na dostosowanie witryny WordPress. Projektanci i Programiści wykorzystują je, aby przyspieszyć ich rozwój.

Jeśli wybierzesz dobry motyw nadrzędny, możesz drastycznie skrócić czas potrzebny na utworzenie witryny WordPress. Ramy motywów stanowią dobry punkt wyjścia, ponieważ oferują wiele funkcjonalności i są łatwe do dostosowania.

Motywy potomne ułatwiają również aktualizowanie motywów. To był poważny problem w pierwszych dniach WordPress.

Zwykle po aktualizacji motywu WordPress tracisz wszystkie swoje dostosowania. Ale gdy używasz motywu podrzędnego, Twoje dostosowania są przechowywane w motywie podrzędnym i nie zostaną utracone po aktualizacji rodzica.

Theme updates

Zalety i wady korzystania z motywów potomnych WordPress

Podobnie jak większość rzeczy, istnieją zalety i wady korzystania z motywu potomnego WordPress. Przyjrzyjmy się najpierw zaletom.

Zalety

  • Bezpieczne aktualizacje: ponieważ nigdy nie modyfikujesz motywu nadrzędnego, możesz go bezpiecznie zaktualizować, gdy pojawi się nowa wersja. Wszystkie Twoje dostosowania są zapisywane w motywie podrzędnym.
  • Łatwy do rozszerzenia: motyw potomny zbudowany na potężnej strukturze motywów pozwala na dużą elastyczność bez pisania dużo kodu. Wystarczy zmodyfikować pliki szablonów i funkcje, które chcesz dostosować.
  • Zabezpieczenie awaryjne: kiedy tworzysz kompletny motyw, musisz przemyśleć każdy możliwy scenariusz. Jeśli nie kodujesz czegoś w motywie podrzędnym, funkcjonalność motywu nadrzędnego jest dostępna jako opcja awaryjna.

Wady

  • Krzywa uczenia się: musisz poświęcić czas na naukę tematu nadrzędnego, zwłaszcza gdy wybrałeś solidny framework z własnymi hakami i filtrami. Jednak wada ta jest tymczasowa. Po zapoznaniu się z motywem nadrzędnym będziesz mógł tworzyć niestandardowe strony internetowe w ułamku czasu.
  • Zależność od motywu nadrzędnego: deweloper motywu nadrzędnego może porzucić motyw lub porzucić potrzebną funkcję. Jednak renomowane ramy motywów, takie jak Genesis, mają za sobą stabilną działalność, a większość motywów WordPress jest open source, więc możesz nadal z nich korzystać, nawet jeśli zostaną porzucone.

Plusy i minusy korzystania z motywu podrzędnego będą również zależeć od motywu, którego używasz jako motywu nadrzędnego, więc spójrzmy na to dalej.

Znaczenie wyboru dobrego motywu nadrzędnego

Często słyszymy od początkujących, którzy popełniają błąd wybierając motyw nadrzędny, który nie oferuje dużej funkcjonalności. W końcu muszą nadpisać większość nadrzędnych plików motywu.

Dlatego ważne jest, aby od początku wybrać odpowiedni motyw.

Załóżmy, że wybierasz motyw nadrzędny i decydujesz, że nie podoba ci się wygląd stopki. Więc tworzysz nową stopkę.plik php. Następnie decydujesz, że nie podoba Ci się wygląd nagłówka i tworzysz nowy nagłówek.plik php.

Template Files Used in a Theme

Wkrótce staje się jasne, że nie powinieneś używać tego motywu jako motywu nadrzędnego. Zamiast tego możesz go użyć jako motyw startowy, który zmienisz w swój własny motyw niestandardowy.

Inną opcją byłoby wybranie innego motywu, który jest znacznie bliższy temu, czego potrzebujesz, więc nie musisz wprowadzać tylu zmian w swoim motywie podrzędnym.

Czy powinieneś użyć motywu potomnego WordPress?

Jeśli jesteś programistą ucz się tworzyć własne motywy WordPress, a następnie możesz użyć motywu podrzędnego, aby skrócić czas rozwoju.

Programiści muszą usprawnić swój przepływ pracy podczas tworzenia motywów jakości. Tworzenie motywu potomnego często pomoże Ci to osiągnąć.

Wiele z witryn, które tworzymy, to motywy potomne Genesis Theme Framework. Ale w niektórych przypadkach budujemy samodzielny niestandardowy motyw WordPress, na przykład gdy projekt jest bardzo złożony lub bardzo prosty.

Jeśli jesteś użytkownikiem, następnie zalecamy motywy potomne tylko wtedy, gdy znajdziesz się stale dodając nowe funkcje do funkcji motywu.pliku php lub stale modyfikują jego styl.plik css.

Podczas WordPress Meetup talk, jeden z członków poprosił nas o najlepsze rozwiązanie do dodawania niestandardowych stylów. Zastanawiali się, czy lepiej jest użyć motywu potomnego lub niestandardowej wtyczki CSS.

Odpowiedź na to zależy od tego, jak doświadczony i wygodny jesteś z technologią. Zależy to również od tego, ile dostosowujesz.

Niestandardowa wtyczka CSS działa dobrze, jeśli modyfikujesz tylko Style kilku elementów. Ale jeśli na przykład zmienisz cały schemat kolorów, zdecydowanie powinieneś rozważyć użycie motywu podrzędnego.

Customize CSS

Mamy nadzieję, że ten samouczek pomógł Ci dowiedzieć się, czym jest motyw potomny WordPress i czy tworzenie motywu potomnego jest dla ciebie dobre.

Możesz również dowiedzieć się, jak wybrać najlepsze oprogramowanie do projektowania stron internetowych lub sprawdź naszą listę wtyczek, które muszą mieć wtyczki, aby rozwijać swoją witrynę WordPress.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…