Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest najbardziej przyjazna dla SEO struktura permalink w WordPress? Często zadają nam to pytanie Nowi użytkownicy. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości domyślna struktura URL WordPress nie była w ogóle przyjazna SEO. Jednak teraz to się zmieniło. W tym artykule wyjaśnimy adresy URL przyjazne WordPress SEO i jak można dostosować swoje permalinks WordPress.

SEO Robot

Co to jest adres URL SEO Friendly?

Zanim przejdziemy zbyt głęboko w permalinks WordPress, ważne jest, abyśmy zdefiniowali, co to jest adres URL przyjazny SEO.

Adresy URL przyjazne SEO zawierają słowa kluczowe wyjaśniające artykuł i są łatwe do odczytania zarówno przez ludzi, jak i wyszukiwarki. Zwiększają również twoje szanse na wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Przykład adresu URL SEO friendly:

https://www.wpbeginner.com/how-to-install-wordpress/

Jak więc wygląda adres URL nie przyjazny SEO?

https://www.wpbeginner.com/?p=10467

Domyślnie WordPress używa teraz nazwy postu w adresie URL, który jest najbardziej przyjazną dla SEO strukturą URL.

Dlaczego więc początkujący wciąż proszą nas o najlepszą strukturę permalink?

To dlatego, że w przeszłości WordPress nie używał ładnych adresów URL znanych również jako permalinks. Domyślnie był to przykład nie-SEO friendly, który udostępniliśmy powyżej.

Zostało to zmienione w WordPress 4.2. Jeśli niedawno zainstalowałeś WordPress, adresy URL Twojej witryny są przyjazne SEO.

Możesz łatwo zweryfikować ustawienia permalink w obszarze administracyjnym WordPress.

W WordPress linki nazywane są Permalinks (skrót od permanent links). Zobaczysz termin permalink structure i URL structure używane zamiennie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to odwiedzić stronę ustawień Permalinks w obszarze administracyjnym WordPress.

Wystarczy kliknąć na Ustawienia link w menu administratora, a następnie kliknij na Permalinks. Spowoduje to przejście do strony, która wygląda tak:

Permalink settings page in WordPress

Jak widać, dostępnych jest wiele opcji.

 • Równina
  https://www.wpbeginner.com/?p=123
 • Dzień i imię
  https://www.wpbeginner.com/2016/01/22/sample-post/
 • Miesiąc i nazwa
  https://www.wpbeginner.com/2016/01/sample-post/
 • Numeryczny
  https://www.wpbeginner.com/archives/123
 • Nazwa postu
  https://www.wpbeginner.com/sample-post/
 • Niestandardowa Struktura
  Wybierz własną strukturę adresu URL, korzystając z dostępnych tagów.

Wyjaśnijmy trochę te opcje i jak przydatne są dla użytkowników i SEO.

Pierwsza opcja, która nazywa się zwykły, była domyślną strukturą adresu URL WordPress. Nie jest to opcja przyjazna SEO.

Opcja dzień i nazwa jest nieco przyjazna SEO, ponieważ ma w sobie nazwę postu. Jednak z datami adres URL staje się zbyt długi. Ale co ważniejsze, po pewnym czasie Twoje treści wydają się nieaktualne, nawet jeśli regularnie je aktualizujesz. Podobnie, opcja miesiąc i nazwa również wiąże się z ryzykiem daty.

Jeśli jednak jesteś publikacją wiadomości, chcesz mieć daty w adresie URL, aby pokazać aktualność i poprawić wrażenia użytkownika.

Naszym zdaniem te dwie struktury są dobre tylko dla serwisów informacyjnych. Witryny biznesowe, które mają nadzieję na tworzenie wiecznie zielonych treści, powinny tego unikać.

Opcja nazwy postu jest najbardziej przyjazna dla SEO, ponieważ jest krótka i ładna.

Jeśli prowadzisz większą publikację, możesz użyć niestandardowej struktury, która może być również przyjazna SEO.

W WPBeginner używamy niestandardowej struktury permalink, która dodaje nazwę kategorii wraz z nazwą postu w adresie URL. Ponieważ nasza strona jest duża i zawiera tysiące artykułów, bardzo nam odpowiada. Większe publikacje mają podobną strukturę URL.

Aby użyć niestandardowej struktury adresu URL, musisz dodać specjalne tagi w polu struktura niestandardowa. Na przykład używamy:

/ % Kategoria% / % postname%/

Zwróć uwagę, jak każdy znacznik jest owinięty między znakami procentowymi. Zwróć również uwagę na końcowe ukośniki / przed, PO i między tagami.

Tworzenie niestandardowej struktury adresów URL z dostępnymi znacznikami

Aby uzyskać najlepsze wyniki, zalecamy skorzystanie z opcji, o których wspomnieliśmy powyżej. Możesz skopiować strukturę adresu URL, której używamy na WPBeginner lub wybrać nazwę postu jako strukturę adresu URL.

Istnieje jednak wiele innych kombinacji, które możesz utworzyć za pomocą tagów. Oto lista tagów, których możesz użyć do stworzenia własnej niestandardowej struktury adresu URL:

 • %rok% – Rok postu, cztery cyfry, na przykład 2016.
 • % monthnum% – Miesiąc roku, np. 05
 • % dzień% – Dzień miesiąca, np. 28
 • % godzina% – Godzina dnia, np. 15
 • % minuta% – Minuta Godziny, np. 43
 • % sekund% – Sekunda minuty, np. 33
 • % postname% – Sanitized wersja tytułu postu (pole Post slug w panelu Edytuj Post / stronę). Na przykład, jeśli twój tytuł postu jest to świetny Post! Stałoby się to-jest-wielki-post w adresie URL.
 • % post_id% – Unikalny ID # posta, np. 423
 • % Kategoria% – Zdezynfekowana wersja nazwy kategorii (pole category slug w Panelu New / Edit Category). Zagnieżdżone podkategorie są wyświetlane jako zagnieżdżone katalogi w URI.
 • % autor% – Zdezynfekowana wersja nazwiska autora.

Nie zapomnij kliknąć przycisku zapisz zmiany po wybraniu struktury linku permalink.

Po naciśnięciu przycisku zapisz zmiany WordPress automatycznie zaktualizuje Twoją witrynę .plik htaccess i witryna natychmiast zaczną korzystać z nowej struktury URL.

Uwaga: Ważna uwaga dla ustalonych witryn

Jeśli Twoja witryna działa dłużej niż 6 miesięcy, nie zmieniaj struktury linku permalink.

Nie musisz używać tej samej struktury, co my.

Zmieniając strukturę linku permalink na ustalonej stronie, stracisz całą swoją liczbę udziałów w mediach społecznościowych i ryzykujesz utratę istniejącego rankingu SEO.

Jeśli musisz zmienić strukturę permalink, a następnie zatrudnić profesjonalistę, aby mogli ustawić odpowiednie przekierowania. Nadal stracisz swój udział społecznościowy na stronach.

Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły. Jeśli Twoja witryna używa zwykłych adresów URL, bez względu na to, jak stara jest, powinieneś zaktualizować strukturę adresu URL, aby uzyskać lepsze SEO. Tak, nadal stracisz udział społeczny, ale korzyści znacznie przewyższają to.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci stworzyć przyjazną dla SEO strukturę URL dla Twojej witryny WordPress. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik na temat kategorii vs Tagi – Najlepsze praktyki SEO do sortowania treści.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zainstalować WordPress lokalnie na komputerze Mac za pomocą MAMP

W artykule: Jak zainstalować MAMP na komputerze MacInstalacja WordPress na komputerze MacWypróbowanie…