Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych użytkowników jest “Czy muszę płacić za korzystanie z WordPressa?”. Mówimy im, że WordPress jest wolnym i otwartym oprogramowaniem, po którym zwykle następuje: “dlaczego WordPress jest wolny?”.

W tym artykule omówimy, dlaczego WordPress jest darmowy, jaki jest koszt uruchomienia witryny WordPress i jaki jest haczyk?

WordPress is free

WordPress jest oprogramowaniem open source. Jest wolny w sensie wolność Nie w sensie darmowego piwa. Możesz zapytać, jaka jest różnica między tymi dwoma?

Oprogramowanie Open source daje Ci swobodę używania, modyfikowania, budowania i redystrybucji oprogramowania w dowolny sposób bez ponoszenia żadnych opłat.

Jednak w innych obszarach mogą wystąpić koszty. Omówimy koszt korzystania z oprogramowania open source WordPress w dalszej części tego artykułu.

Dlaczego nie sprzedają WordPressa jako oprogramowania?

Często dostajemy pytanie, dlaczego ludzie i firmy stojące za WordPressem go nie sprzedają? Jeśli WordPress jest tak dobry, jak wszyscy mówią, to oczywiście zarobiliby o wiele więcej pieniędzy, sprzedając go.

To stwierdzenie byłoby sens, jeśli jedna firma lub osoba fizyczna owned WordPress.

WordPress to projekt społeczności open source, w którym dziesiątki tysięcy utalentowanych ludzi wniosło wkład, aby przekształcić go w Świetne oprogramowanie, które jest dzisiaj.

Istnieje podstawowy zespół programistów, którzy kierują rozwojem projektu, ale każdy może wnieść poprawki, naprawiać błędy, tworzyć funkcje, sugerować funkcje itp.

Ponadto liderzy projektu zmieniają się z jednej wersji na drugą. Jeśli głęboko zaangażujesz się w społeczność, możesz również stać się głównym współtwórcą WordPress.

Filozofia oprogramowania Open Source

Filozofia ruchu Open Source software jest taka, że oprogramowanie nie jest jak inne namacalne produkty. Po utworzeniu oprogramowania można go kopiować wiele razy przy niewielkich kosztach.

Weźmy przykład fabryki zabawek. Każda wyprodukowana zabawka ma różne części, a każda część ma swój koszt. Koszt produkcji tych części może być obliczony przez fabrykę, aby zdecydować o rozsądnej marży zysku dla produktu.

Z drugiej strony koszt tworzenia oprogramowania i tworzenia jego kopii nie jest taki sam. Niektóre grupy uważają, że z każdą sprzedaną kopią marża zysku oprogramowania staje się bardziej niesprawiedliwa.

Aby lepiej zrozumieć ideały oprogramowania open source, zapoznaj się z filozofią GNU.

Jak ludzie zarabiają pieniądze z WordPress?

Dwie główne dochodowe części każdego oprogramowania open source to produkty i usługi oparte na tym samym oprogramowaniu open source.

Ludzie często mylą WordPress z WordPress.com ale to dwie różne rzeczy. WordPress (często określane jako self-hosted WordPress lub WordPress.org) to darmowa platforma blogowa i Kreator stron internetowych.

Matt Mullenweg, współzałożyciel WordPress, uruchomił firmę o nazwie Automattic, która zapewnia” ograniczoną ” bezpłatną usługę hostingu blogów w WordPress.com i możesz zapłacić / uaktualnić, aby odblokować funkcje i usunąć reklamy.

Jednak, aby odblokować wszystkie funkcje WordPress, musisz uaktualnić do płatnego planu. Na przykład nie można uruchomić sklepu internetowego za pomocą WordPress.com chyba że płacisz za plan eCommerce, który zaczyna się od $ 45 miesięcznie.

Automattic zebrał ponad 600 mln dolarów finansowania. (Źródło)

Inni programiści również poszli do przodu, aby zbudować udane firmy warte wiele milionów dolarów wokół WordPress, tworząc komercyjne wtyczki, komercyjne motywy, a nawet oferując hosting WordPress.

Niektóre przykłady udanych wielomilionowych firm WordPress to:

  • WPEngine-zarządzana firma hostingowa WordPress, która zebrała ponad $290 milionów dolarów, a teraz posiada również komercyjne motywy StudioPress.
  • Awesome Motive-prowadzony przez Syeda Balkhi to kolejna wielomilionowa firma oparta na WordPressie. Firma zarządza WPBeginner, OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, SeedProd, AIOSEO, Smash Balloon i innymi popularnymi wtyczkami WordPress.
  • ElegantThemes-wielomilionowa firma tematyczna stojąca za popularnym kreatorem stron typu drag & drop: Divi i kilkoma innymi wtyczkami.

Powiązane: Zobacz naszą listę 20 najlepszych firm WordPress.

Dobrzy Programiści i konsultanci WordPress zapewniają również wygodny dochód w pełnym wymiarze godzin, budując niestandardowe strony internetowe, aplikacje i wtyczki wokół WordPress dla swoich klientów. Wielu z nich samodzielnie zarabia ponad sześciocyfrowe roczne zarobki.

Czy Prawa Autorskie WordPress Są Darmowe?

Nie, WordPress nie jest wolny od praw autorskich. Jest licencjonowany w sposób, który pozwala każdemu na korzystanie z niego, ale każdy wkład wniesiony do oprogramowania jest chroniony prawami autorskimi.

Jest on wydany na licencji GPL, więc możesz swobodnie używać, modyfikować i rozpowszechniać kod. Będziesz mieć prawa autorskie do modyfikacji, które wprowadzasz do oprogramowania, a nie do całego kodu.

GPL wymaga, aby każda praca pochodna, którą wydajesz lub rozpowszechniasz, była również licencjonowana na GPL. Możesz mieć prawa autorskie do robienia wszystkiego, co chcesz, Twoja praca pochodna automatycznie dziedziczy licencję GPL, więc inni mogą swobodnie używać, modyfikować i rozpowszechniać Twój kod w dowolny sposób, jaki zechcą.

Czy to oznacza, że wszystkie premium motywy i wtyczki WordPress są licencjonowane GPL?

Według oficjalnego wpisu na blogu na WordPress.org, motywy też są GPL. Obrazy, CSS i Javascript używane wewnątrz motywów i wtyczek można wykluczyć, ale wszystkie części PHP i HTML motywów i wtyczek szeroko wykorzystują funkcjonalność WordPress, dlatego są one dziełem pochodnym, dlatego są licencjonowane na GPL.

Podczas gdy niektórzy ludzie nie zgadzają się z tym, większość zaufanych firm WordPress przestrzega i przestrzega wytycznych społeczności.

Treści publikowane w WordPress również dziedziczą GPL?

Nie, masz prawo do licencjonowania swoich treści w dowolny sposób. Chyba że treść, którą publikujesz, jest w rzeczywistości dziełem pochodnym WordPressa lub jakiejkolwiek innej pracy na licencji GPL.

Na przykład, jeśli udostępniasz swoje artykuły, zdjęcia lub inną grafikę na swoim blogu, jesteś właścicielem pełnych praw autorskich do niego.

Jeśli jednak piszesz post na blogu pokazujący ludziom, jak korzystać z funkcji WordPress z przykładami, ten konkretny post na blogu może być licencjonowany inaczej. Kod użyty w przykładach jest w rzeczywistości dziełem pochodnym i automatycznie dziedziczy licencję GPL.

Znak Towarowy WordPress

Kod WordPress jako oprogramowanie jest wydany na licencji GPL, ale słowa WordPress, WordCamp i logo WordPress są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do WordPress Foundation.

Aby odróżnić witrynę lub zasób, który jest oficjalny lub prowadzony przez społeczność, Fundacja prosi ludzi, aby nie używali “WordPress” w swojej nazwie domeny.

To jest powód, dla którego nasza strona nazywa się WPBeginner zamiast WordPressbeginner. Każda witryna, kurs szkoleniowy lub zasób, który widzisz, ma WordPress w nazwie domeny, prawdopodobnie jest prowadzony przez kogoś, kto nie wie wystarczająco dużo o WordPressie. Oznacza to, że prawdopodobnie nie powinieneś płacić im żadnych pieniędzy :)

Większość legalnych firm zbudowanych wokół WordPressa zna zasady dotyczące znaków towarowych i przestrzega zasad.

Koszt korzystania z WordPress

WordPress jako oprogramowanie jest bezpłatne do pobrania i użytkowania. Jednak, aby korzystać z WordPress w Internecie, trzeba WordPress Hosting.

Możesz użyć WordPress.com aby utworzyć darmowy blog, ale należy pamiętać, że istnieją pewne różnice. Zobacz nasze porównanie WordPress.com vs WordPress.org po więcej szczegółów.

Koszt korzystania z WordPress jest stosunkowo minimalny i dotyczy również uruchamiania dowolnego innego rodzaju witryny. Jedynym rzeczywistym kosztem jest hosting ($7.99 miesięcznie) i nazwa domeny ($14 / rok).

Jednak użytkownicy WPBeginner mogą uzyskać bezpłatną nazwę domeny i 60% off web hosting z Bluehost, co oznacza, że możesz uruchomić stronę internetową za jedyne $2.75 miesięcznie. Bluehost jest oficjalnie zalecanym dostawcą usług hostingowych WordPress.

Powiązane: Jak założyć Blog WordPress (Ultimate Guide)

Dodatkowymi kosztami mogą być komercyjne motywy WordPress znane również jako motywy premium WordPress. Jednak nie musisz ich używać, ponieważ istnieje ponad 6000 + darmowych motywów WordPress, z których możesz korzystać.

Ludzie często używają komercyjnych wtyczek, ale nie musisz ich również używać, ponieważ dostępnych jest ponad 58,000+ darmowych wtyczek WordPress.

Stworzyliśmy szczegółowy przewodnik na temat tego, ile naprawdę kosztuje zbudowanie witryny WordPress z instrukcjami, jak uruchomić stronę internetową w oparciu o budżet i zaoszczędzić pieniądze.

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na twoje pytania dotyczące licencjonowania WordPress, kosztów prowadzenia witryny WordPress i biznesu wokół WordPress. Możesz również zobaczyć naszą listę łatwych do rozpoczęcia pomysłów biznesowych online, które faktycznie zarabiają pieniądze.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…