WPBeginner pomaga użytkownikom uczyć się WordPressa od prawie dekady. W ciągu tych lat opublikowaliśmy tysiące samouczków, które pomogą Ci z powodzeniem stworzyć witrynę WordPress i rozwijać swój biznes.

Ponad miesiąc temu WordPress 5.0 został wydany z nowym edytorem treści o nazwie Gutenberg. Od tego czasu otrzymujemy wiele pytań dotyczących aktualizacji. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania Gutenberga.

Common Gutenberg Questions Answered

1. Dlaczego WordPress wprowadził Gutenberga?

Przez długi czas WordPress używał edytora opartego na TinyMCE do tworzenia postów i stron. Klasyczny edytor WordPress był prostym oknem tekstowym z kilkoma przyciskami na górze dla podstawowych opcji formatowania.

Chociaż działało dobrze, użytkownicy musieli nauczyć się różnych podejść do dodawania obrazów, tworzenia galerii, osadzania filmów, dodawania tabel i innych elementów treści. Ta krzywa uczenia się w połączeniu z nowoczesnymi standardami internetowymi sprawiła, że WordPress wydawał się trudniejszy w użyciu w porównaniu z innymi popularnymi kreatorami stron internetowych.

Nowy edytor bloków WordPress wprowadza nowoczesne usprawnione środowisko pisania, w którym każdy element treści jest zawinięty w blok. Możesz przesuwać te bloki wokół edytora, zmieniać ich ustawienia i tworzyć angażujące układy treści bez pisania kodu.

New WordPress editor called Gutenberg block editor

Edytor Gutenberg zapewnia również potężne ramy dla programistów motywów i wtyczek do tworzenia zaawansowanych rozwiązań dla WordPress.

2. Jak mogę sprawdzić, czy motyw i wtyczki, których używam są zgodne z Gutenberg?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy Twój motyw i wtyczki są kompatybilne z Gutenbergiem, jest sprawdzenie, czy obsługują WordPress w wersji 5.0+.

Edytor Gutenberg został uruchomiony jako domyślny edytor treści w WordPress 5.0, więc motyw lub wtyczka, która ma etykietę “testowane z wersją 5.0”, oznacza, że są kompatybilne z Gutenbergiem.

Etykietę” testowane z ” znajdziesz w WordPress.org katalog wtyczek wyszukując nazwę wtyczki.

Search WPForms plugin in WordPress.org

W wynikach zobaczysz wersję WordPress, z którą jest testowana wtyczka. Na przykład możesz zobaczyć, że WPForms jest obecnie testowany z WordPress 5.0.3.

WPForms plugin tested with WordPress 5.0 plus

Oznacza to, że WPForms jest wtyczką kompatybilną z Gutenbergiem.

W przypadku motywu WordPress najlepiej odwiedzić oficjalną stronę swojego motywu i sprawdzić, czy dokonali oficjalnego ogłoszenia o wsparciu Gutenberg.

Jeśli nie widzisz żadnych informacji na ich stronie marketingowej, możesz odwiedzić ich blog lub Bazę Wiedzy i wyszukać słowo kluczowe “Gutenberg”.

Na przykład, jeśli używasz motywu Divi, możesz przeszukać ich dokumentację.

Search 'Gutenberg' keyword in theme site's documentation

To pomoże Ci znaleźć artykuły, w tym ich oficjalne ogłoszenie na Gutenberg support.

Jeśli nie widzisz żadnego artykułu Od autorów motywu lub wtyczki na temat aktualizacji Gutenberg, musisz się z nimi skontaktować.

Po potwierdzeniu wszystkich motywów i kompatybilności wtyczek z Gutenbergiem możesz śmiało zaktualizować swoją witrynę do WordPress 5.0.

Aby zapobiec błędom i konfliktom, stworzyliśmy kompletny przewodnik po tym, jak przetestować witrynę WordPress pod kątem aktualizacji do Gutenberga

3. Jak zarządzać moimi starymi postami w edytorze bloków Gutenberga?

Po zaktualizowaniu witryny do WordPress 5.0, Twoja stara zawartość postu zostanie owinięta wewnątrz Klasyczne blok wewnątrz edytora Gutenberga.

Classic Block in Gutenberg Editor

Możesz edytować wszystko tak jak wcześniej w klasycznym bloku.

Możesz także przekonwertować starą treść postu na bloki Gutenberga. Wystarczy kliknąć na Konwertuj na bloki opcja z menu rozwijanego klasycznego bloku, a następnie automatycznie przekonwertuje zawartość postu na odpowiednie bloki.

Convert Old Post Content to Blocks in WordPress Block Editor

Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, możesz przeczytać nasz przewodnik krok po kroku na temat aktualizacji starych postów WordPress z Gutenbergiem.

4. Jak Mogę wyłączyć Gutenberg i przywrócić klasyczny edytor?

Wielu użytkowników nie jest gotowych na przejście na Edytor Gutenberga z tego czy innego powodu.

W takim przypadku masz możliwość wyłączenia Gutenberga i przywrócenia klasycznego edytora.

Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę Classic Editor.

Classic Editor WordPress plugin

Korzystając z tej wtyczki, możesz łatwo wyłączyć Gutenberg i użyć klasycznego edytora w swojej witrynie.

Wtyczka Classic Editor będzie dostępna co najmniej do 2022 roku lub tak długo, jak to konieczne.

Powinno to zapewnić użytkownikom dużo czasu na przetestowanie ich stron internetowych za pomocą Gutenberga i uaktualnienie, gdy czują się komfortowo.

5. Czy Gutenberg jest kreatorem stron WordPress?

Gutenberg jest edytorem opartym na blokach, który wykorzystuje elementy treści zwane blokami do budowania postów i stron. Podobnie twórcy stron WordPress używają również bloków, znanych również jako widżety, Moduły lub elementy do tworzenia stron w WordPress.

Spowodowało to zamieszanie wśród użytkowników i zadano nam pytanie, czy Gutenberg jest alternatywą do tworzenia stron WordPress.

Odpowiedź brzmi “Nie, przynajmniej w obecnej formie”.

Wtyczki do tworzenia stron WordPress zapewniają znacznie bardziej zaawansowane funkcje tworzenia stron docelowych w WordPress.

Większość kreatorów stron to edytory frontend, podczas gdy Gutenberg jest edytorem backendowym. Oto jak możesz edytować zawartość w edytorze treści Gutenberg.

Gutenberg Post Edit Screen

Poniżej znajduje się jeden z najlepszych kreatorów stron, Beaver Builder, który wygląda podczas edycji strony:

Creating a page with Beaver Builder best page builder plugin

Bloki Kreatora Stron są naprawdę elementami przeciągania i upuszczania, które obsługują przeciąganie i upuszczanie dowolnych formularzy. Natomiast bloki Gutenberga obsługują przeciąganie i upuszczanie tylko w celu zmiany kolejności bloków.

Mówiąc prościej, Gutenberg jest podstawowym interfejsem edycji, podczas gdy kreatory stron są zaawansowanymi edytorami stron. Możesz użyć obu z nich do najnowocześniejszych stron docelowych w WordPress.

Aby uzyskać bardziej szczegółową odpowiedź, zapoznaj się z naszym szczegółowym wyjaśnieniem Gutenberg vs WordPress page Builders.

6. Jak mogę zaktualizować zawartość kreatora stron za pomocą Gutenberga?

Aktualizacja treści utworzonych za pomocą kreatorów stron nie powinna stanowić problemu. Metoda aktualizacji treści może się różnić w zależności od Kreatora Stron.

Dlatego musisz skontaktować się z dostawcą wtyczki w celu uzyskania samouczka aktualizacji.

Możesz również sprawdzić ich oficjalną stronę internetową, aby znaleźć ich ogłoszenia dotyczące wsparcia Gutenberg.

7. Czy Gutenberg obsługuje skróty?

Tak, Gutenberg obsługuje skróty. Jest oddzielny Shortcode blokuj w Gutenbergu, aby dodać zawartość za pomocą skrótów.

Shortcode Block in Gutenberg Editor

Bloki WordPress są zdefiniowane jako ewolucja [shortcode], więc zaleca się stosowanie zwykłych bloków Gutenberga zamiast skrótów.

Na przykład możesz dodać WPForms do swoich postów lub stron za pomocą krótkiego kodu.

WPForms all forms with shortcodes

Wszystko, co musisz zrobić, to skopiować shortcode z ekranu przeglądu formularzy, a następnie wkleić go w bloku Shortcode na ekranie edycji postu.

Add shortcode to Gutenberg Editor

Jednak lepszą opcją jest użycie bloku Wpforms Gutenberg bezpośrednio zamiast wklejania skróconego kodu formularza do bloku skróconego kodu.

WPForms Widget for Gutenberg

8. Z kim mogę się skontaktować, jeśli coś jest uszkodzone po aktualizacji do Gutenberga?

Gutenberg nie powinien idealnie łamać niczego w Twojej witrynie, jednak konflikt z Twoim motywem i wtyczkami może spowodować pewne błędy.

Zawsze zaleca się przetestowanie witryny na obszarze postoju przed przejściem na Gutenberg.

Jednak czasami mogą pojawić się nieoczekiwane błędy. Jeśli tak się stanie, powinieneś najpierw wyłączyć Gutenberg i aktywować klasyczny edytor w swojej witrynie.

Następnie skontaktuj się z firmami zajmującymi się tematyką i wtyczkami, aby poprosić o wsparcie.

9. Jak mogę dowiedzieć się więcej o Gutenbergu?

Możesz dowiedzieć się więcej o Gutenbergu tutaj na WPBeginner. Jesteśmy najlepszą darmową witryną zasobów WordPress w Internecie.

Opublikowaliśmy już wiele artykułów na temat nowego edytora bloków WordPress aka Gutenberg. W przyszłości będziemy publikować więcej samouczków, które pomogą Ci opanować nowy edytor bloków.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania Gutenberga. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami, zostawiając komentarz lub korzystając z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej.

Możesz również zobaczyć naszą listę musi mieć WordPress wtyczki i narzędzia dla każdej udanej strony internetowej.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…