Gutenberg vs wtyczki do tworzenia stron

Ponieważ edytor bloków WordPress, Gutenberg, nadal się rozwija,zostaliśmy kilka razy zapytani, czy ma to być zamiennik wtyczek do przeciągania i upuszczania WordPress page builder.

Edytor bloków WordPress jest dość potężny i pozwala budować piękne układy treści. Jednak nadal nie pasuje do potężnych wtyczek do tworzenia stron.

W tym artykule porównamy wtyczki Gutenberg vs WordPress page builder, aby pomóc ci zrozumieć prawdziwą różnicę. Podzielimy się również przyszłą mapą rozwoju Gutenberga, aby pomóc ci zobaczyć, jak zmieni się ona w przyszłości.

Gutenberg vs Page Builder Plugins

Gutenberg vs wtyczki do tworzenia stron WordPress (wyjaśnione)

Gutenberg lub edytor bloków jest domyślnym edytorem WordPress. Używa bloków do dodawania i układania elementów treści postów i stron, stąd nazwa edytor bloków.

New WordPress editor called Gutenberg

Ponieważ edytor bloków pozwala łatwo dodawać niestandardowe style treści i elementy przeciągnij i upuść, łatwo się pomylić i zacząć nazywać go kreatorem stron.

Ale to nie jest nigdzie blisko (przynajmniej jeszcze nie).

Wtyczki do tworzenia stron WordPress to narzędzia do przeciągania i upuszczania, które pozwalają tworzyć całkowicie niestandardowe projekty stron WordPress bez pisania kodu.

Creating a page with Beaver Builder best page builder plugin

Najlepsze kreatory stron WordPress, takie jak SeedProd, Beaver Builder, Divi i Visual Composer, są znacznie potężniejsze. Są one dostarczane z gotowymi szablonami, z których można korzystać i oferują o wiele większą elastyczność projektowania niż edytor bloków WordPress.

Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między Gutenberg a kreatorami stron, aby lepiej zrozumieć.

7 kluczowych różnic między wtyczkami Gutenberg i Page Builder

Największą różnicą jest to, że Gutenberg jest domyślnym edytorem WordPress i jest wbudowany w WordPress. Z drugiej strony wtyczki Kreatora Stron są tworzone i obsługiwane przez zewnętrznych programistów.

WordPress.org zespół nie nazywa Gutenberga kreatorem stron. Zamiast tego nazywają go edytorem bloków i jest prezentowany jako nowoczesny sposób edycji treści w WordPress.

Jest ku temu duży powód i będzie to bardzo jasne, gdy przeczytasz różnice między nimi.

1. Funkcje Przeciągania I Upuszczania

Gutenberg nie jest kreatorem stron typu “przeciągnij i upuść” (przynajmniej nie w obecnej formie). Możesz dodawać bloki i przesuwać je w górę i w dół, ale nie możesz dostosować ich szerokości/wysokości, dodawać bloków wewnątrz innych bloków ani tworzyć złożonych układów za pomocą kolumn i wierszy.

Z drugiej strony kreatory stron umożliwiają przeciąganie i upuszczanie bloków / widżetów, dostosowywanie ich wysokości i szerokości, a nawet tworzenie kolumn i dodawanie bloków wewnątrz innych bloków.

Nested blocks, rows, and columns

2. Obsługa motywów i kompatybilność

Edytor bloków WordPress opiera się w dużej mierze na stylach motywu WordPress. Dodaje trochę własnego CSS, a nawet pozwala dodawać Niestandardowy CSS dla bloków, ale nie nadpisuje stylów i ustawień motywu.

Chociaż wtyczki kreatora stron mogą współpracować ze stylami motywów, dają również możliwość całkowitego przejęcia strony i nadpisania stylów motywu. Jest to niezwykle pomocne, jeśli chcesz tworzyć niestandardowe układy stron.

3. Edycja na żywo vs edytor zaplecza

Gdy edytujesz post lub stronę w edytorze bloków, to, co widzisz na ekranie, nie jest podglądem na żywo twojego faktycznego postu lub strony. Gutenberg jest edytorem zaplecza i dokłada wszelkich starań, aby pokazać, jak będzie wyglądać twoja zawartość podczas jej podglądu.

Z drugiej strony wtyczki kreatora stron zapewniają rzeczywisty podgląd na żywo strony podczas jej edycji. Możesz dokładnie zobaczyć, jak rzeczy wyglądałyby bez zapisywania strony.

Editing pages with live preview

4. Układ treści a projektowanie stron

Bloki Gutenberga dają Ci swobodę tworzenia układów treści, ale są one dość ograniczone. Można używać kolumn, tabel i obrazów okładek o pełnej szerokości.

Kreatory stron są bardziej elastyczne. Możesz nie tylko dodawać zawartość, ale także zmieniać cały układ strony. Oferują więcej opcji projektowania dla każdego widżetu i bloku.

Creating page designs with page builder

5. Widżety i bloki

Edytor bloków WordPress zawiera przyzwoity zestaw domyślnych bloków obejmujących wszystkie powszechnie używane elementy treści. Możesz także zapisywać i ponownie wykorzystywać bloki w innych postach, a nawet w innych witrynach WordPress.

Posiada potężne API pozwalające programistom pluginów na tworzenie własnych bloków. Wszystkie najlepsze wtyczki WordPress mają już własne bloki WordPress, z których możesz korzystać.

Gutenberg blocks

Kreatory stron mają jeszcze więcej bloków, modułów i widżetów. Oferują zaawansowane elementy zawartości, w tym karuzele, suwaki, przyciski wezwania do działania, formularze kontaktowe, liczniki czasu i wiele innych. Można również zapisywać pojedyncze bloki, wiersze lub całe szablony do późniejszego wykorzystania.

Content modules in Beaver Builder

Popularne kreatory stron mają również własne interfejsy API umożliwiające innym programistom tworzenie rozszerzeń i bloków. Na przykład Ultimate Addons pack dla Beaver Builder i Divi Monk dla Divi Page Builder.

6. Opcje formatowania i stylizacji

Bloki w edytorze bloków WordPress mają własne opcje stylizacji i formatowania. Opcje te są jednak ograniczone. Aby uzyskać więcej stylizacji i formatowania, musisz dodać własny niestandardowy CSS dla bloku.

Styling options

Z drugiej strony kreatory stron oferują o wiele więcej opcji stylizacji. Możesz zmieniać kolory tła bloków, używać gradientów, używać ikon czcionek, wybierać czcionki, wysokość linii, dostosowywać szerokość elementów, używać stylów na obrazach i nie tylko.

7. Zakres

Celem dodania Gutenberga do WordPressa jest zaoferowanie użytkownikom nowoczesnego pisania. Jest przeznaczony do użytku przez wszystkich, w tym blogerów, pisarzy, fotografów i firmy.

Wtyczki kreatora stron zapewniają wizualny interfejs przeciągania i upuszczania do projektowania całych stron. Są przeznaczone do użytku przez małe firmy, aspirujących projektantów, agencje WordPress, sklepy eCommerce i inne.

Podczas gdy edytor bloków pomaga tworzyć lepszą zawartość, wtyczki kreatora stron pomagają tworzyć lepsze strony docelowe, które pomagają zwiększyć sprzedaż, zwiększyć subskrybentów i rozwijać firmę.

Czy Gutenberg może zastąpić kreatory stron WordPress?

W obecnej formie Gutenberg jest po prostu lepszym edytorem treści niż WordPress. Nie jest to zamiennik potężnych wtyczek do tworzenia stron WordPress.

Mając to na uwadze, w planie działania WordPress znajduje się rozszerzenie funkcjonalności Gutenberga na więcej obszarów witryny, takich jak menu, Widżety, a nawet dostosowywacz.

Będziemy musieli poczekać i zobaczyć ulepszenia, aby ustalić, czy Gutenberg kiedykolwiek zbliży się do potężnych wtyczek do tworzenia stron WordPress.

Jakiej wtyczki do tworzenia stron używać z edytorem bloków?

Wszystkie najlepsze wtyczki do tworzenia stron WordPress działają dobrze z WordPress 5.0 i nowym edytorem Gutenberga. Możesz zapoznać się z naszym wyborem najlepszych wtyczek do tworzenia stron WordPress i tym, jak układają się ze sobą.

Jeśli szukasz łatwego w użyciu i potężnego narzędzia do tworzenia stron docelowych WordPress, zalecamy SeedProd. Oferuje narzędzie do przeciągania i upuszczania oraz wbudowane motywy 100 do tworzenia dowolnego rodzaju strony docelowej bez kodowania.

Wtyczka jest lekka i zapewnia szybkie ładowanie stron, pomagając Twojej pozycji w SEO. Integruje się również z popularnymi usługami e-mail marketingu, takimi jak Constant Contact, Drip, ConvertKit i inne.

Z drugiej strony, jeśli budujesz witrynę WordPress dla małych firm i masz niewielkie lub żadne umiejętności techniczne, zalecamy Beaver Builder. Jest to najbardziej przyjazny dla początkujących Kreator stron WordPress i pełen funkcji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć różnicę między Gutenberg Block editor a wtyczkami do tworzenia stron WordPress. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak rozwijać swoją stronę przy niewielkim budżecie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…