Wraz z gwałtownym wzrostem podłączonych urządzeń i tylko tak wieloma adresami IP, internet, jaki znamy, może się zatrzymać kilka lat temu. Na szczęście IPv6 przybył w samą porę, aby uratować World Wide Web.

Październik 2020: przetestowaliśmy wszystkie najlepsze hosty WordPress! Dowiedz się, jak się porównujemy.Zobacz Wyniki

Zanim powiem o tym, dlaczego adresy IP są tak ważne dla przyszłości Twojej firmy (i Internetu), zróbmy kopię zapasową trochę…

W 1798 angielski duchowny i uczony Thomas Robert Malthus argumentował, że wykładniczy wzrost populacji i arytmetyczne zaopatrzenie w żywność doprowadzą do katastrofalnych wyników dla globalnej populacji ludzkiej.

Innymi słowy, ludzie wkrótce przerosną zapasy żywności i zaczną wojny.

Niecałe 200 lat później uniknęliśmy globalnego kryzysu maltuzjańskiego, gdy w World Wide Web zabrakło adresów IP.

Było to częściowo spowodowane wykładniczym wzrostem liczby urządzeń wymagających własnego adresu IP i ograniczoną dostępnością adresów.

Na szczęście ta historia ma szczęśliwe zakończenie, ponieważ grupie technologicznej Jedi udało się interweniować w samą porę i uratować nas przed zbliżającą się zagładą.

To jest historia IPv6 i ratowania cyberprzestrzeni.

W tym poście omówimy:

  • Czym jest IPv6 i dlaczego go potrzebujesz.
  • Wyzwania i korzyści wynikające z korzystania z IPv6 vs IPv4.
  • Zabezpieczenie twojej obecności w sieci dzięki IPv6.
  • Hosting z obsługą IPv6.
IPv6 introduction with special effects.
Ta-ta-ta-taaa-taaah-ta-taaaah-taaa…

IPv6: co to jest i dlaczego jest to potrzebne?

An protokół internetowy (IP)to zbiór reguł regulujących sposób przesyłania pakietów przez sieć.

Adresowanie IP wymaga, aby każdemu węzłowi sieci protokołu internetowego (np. komputerowi, routerowi lub drukarce sieciowej) przypisany był adres IP dla każdego interfejsu sieciowego.

Ten adres IP jest następnie używany do lokalizacji i identyfikacji węzła w komunikacji z innymi węzłami w sieci.

Przetłumaczone z Aurebesh, to w zasadzie oznacza, że każde urządzenie w Internecie potrzebuje adresu IP, aby rozmawiać z innym urządzeniem.

Nie Tak Dawno Temu, W Galaktyce Nie Tak Daleko, Daleko, Daleko…

Kiedy po raz pierwszy powstał internet, nikt nie mógł przewidzieć, ile urządzeń będzie musiało ze sobą rozmawiać.

Do niedawna IPv4 był podstawowym protokołem używanym do grupowania i przesyłania danych przez Internet i nadal kieruje większość ruchu internetowego.

IPv4 wykorzystuje jednak 32-bitową przestrzeń adresową, co ogranicza liczbę unikalnych hostów do niecałych 4,3 miliarda adresów.

Example of an IPv4 address.
Przykład adresu IPv4.

Problem: brak stałego adresu (IP)

Teraz, 4.3 miliard adresów IP może brzmieć jak dużo, gdy miliard nadal oznacza milion milionów (nie tysiąc milionów!), ale rozważ to:

Z tych 4,3 miliarda adresów IPv4 duże bloki były zarezerwowane do specjalnych zastosowań i były niedostępne do publicznej alokacji.

Tak więc, zaraz po bloku, blok publicznie dostępnych adresów IP został już zmniejszony do około 3,7 miliarda adresów IP.

Problem ten pogarsza wyczerpanie adresu IPv4, stan, w którym wyczerpanie dostępnych adresów IP było przewidywane od lat 80., kiedy komercjalizacja Internetu rozpoczęła się na poważnie.

Kilka czynników pogorszyło to wyczerpanie, takie jak:

  • Nieefektywna alokacja znacznie większej liczby adresów do organizacji niż jest to faktycznie wymagane.
  • Ogólnoświatowy wzrost liczby połączeń internetowych, które są zawsze aktywne i nigdy nie są wyłączone (np. szerokopasmowy dostęp do Internetu).
  • A co najważniejsze, oczywiście-rozwój urządzeń mobilnych.

Telefony komórkowe są jak każde inne urządzenie w Internecie, a także wymagają adresu IP, aby rozmawiać z innymi urządzeniami z dostępem do Internetu.

Możesz od razu zobaczyć, jaki jest problem z IPv4, gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że 4,78 miliarda ludzi ma telefon komórkowy.

Tak więc ludzie mają dziś więcej telefonów komórkowych niż unikalnych adresów IPv4 dostępnych dla ich urządzeń.

Weź to ze szczyptą soli i ziarnkiem Malthusa i masz whiskey ryzykowny przepis na katastrofę.

Users Worldwide That Own Mobile Phones
Użytkowników na całym świecie z telefonami komórkowymi. Źródło: https://www.bankmycell.com/blog/how-many-phones-are-in-the-world.

Teraz dodaj wszystkie “inteligentne” urządzenia w świecie IoT (Internet of Things), które również potrzebują własnego adresu IP, a teraz możesz zobaczyć, dlaczego World Wide Web mógł być łatwo zużyty przez wyczerpanie adresu IPv4 (jestem zmęczony tylko pisząc o tym).

I pomyśleć, że Malthus martwił się tylko tym, że ludziom kończy się jedzenie.

Gdyby żył kolejne 150 lat lub więcej, poważnie podrzucałby I obracał się we śnie, ponieważ miliony przyszłych wpływowych wpływowych osób były bezinteresownie Odmowa dostępu do ostatnich dostępnych adresów IP.

Potem wszystko się zmieniło.…

Rozwiązanie: IPv6

Przewidywany niedobór adresów IPv4 doprowadził do stworzenia i przyjęcia kilku nowych technologii, w tym translacji adresów sieciowych (nat), bezklasowego routingu między domenami (CIDR) i IPv6.

Uwaga: W przypadku, gdy zastanawiasz się ” co się stało z IPv5?”(oraz wersje IP od 0 do 3…).

Chociaż IPv5 został opracowany jako środek przesyłania strumieniowego wideo i danych głosowych oraz służy jako podstawa do rozwoju technologii takich jak voice-over-IP (VoIP).

Nigdy nie stał się oficjalnym protokołem, ponieważ używał tego samego 32-bitowego adresowania, co IPv4 – co oznacza, że cierpiałby z tymi samymi 32-bitowymi ograniczeniami.

W rezultacie IPv5 wyczerpał się, gdy IPv4 został wyczerpany.

Jeśli chodzi o inne wersje IP, według Wikipedii, wersje IP 0 do 3 były wersjami eksperymentalnymi (według Wookieepedii, jednak IPv1 jest imperialnym statkiem patrolowym zaprojektowanym jako bardzo szybki i zwrotny, świetny do walki z piratami, ale brakowało mu hipernapędu).

Ale się rozmyśliłem, więc wracajmy do trasy…

Protokół IPv6 wykorzystuje 128-bitowy adres i ma osiem segmentów oddzielonych dwukropkami po cztery cyfry szesnastkowe, które mogą być dowolną wartością szesnastkową z zakresu od 0 do FFFF.

Nawet jeśli uważasz, że powyższe zdanie brzmi jak Astromech Binary, można powiedzieć po prostu patrząc na adres IPv6, że jest on znacznie większy i mocniejszy niż IPv4…

IPv4-vs-IPv6
IPv4 vs IPv6 … BeeYoop BeeDeepBoom Weeop!

O ile większy jest IPv6 niż IPv4?

Gdybyś rozdał 4,3 miliarda dolarów każdemu mężczyźnie, kobiecie i dziecku w Kanadzie, dostaliby mniej niż 120 dolarów. To pish-posh dosh. Więc … 4,3 miliarda? Pffft.

IPv6, jednak ze swoją 128-bitową przestrzenią adresową pozwala na, poczekaj na to … (głupio ogromna liczba alertów:)  340 milionów unikalnych adresów IP. Mówimy o 340 trylionów trylionów trylionów Adresy IP.

“Gdybyś miał pracę, która płaciła Ci 390 bilionów dolarów na godzinę (USA), musiałbyś pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku przez niewiele mniej niż 100 kwadrylionów lat, aby zarobić 340 undecylionów dolarów.”

Źródło: ITDojo.com

Jeśli pomysł zarabiania tak dużych pieniędzy sprawia, że czujesz się niekomfortowo, pozwól, że spojrzę na to z perspektywy:

Wyobraź sobie życie w uniwersum Gwiezdnych Wojen wypełnionym gazilonem zamieszkałych planet, gdzie ośmiotylionowe istoty mogą przekazywać sobie nawzajem swoje urządzenia (“drink and chill? Znam ten jazz bar w Tatooine”).

Zawieś na chwilę fakt, że możesz wylądować na dowolnej planecie Star Wars, wyjść ze swojego statku bez hełmu i po prostu oddychać normalnie.

Pomyśl o wszystkich trylionach droidów, klonów i inteligentnych urządzeń, które muszą istnieć w całym Galaktycznym Imperium. Jak się ze sobą komunikują?

Tylko wybrani nieliczni mogą przesyłać pakiety informacji przez rozległe zakątki przestrzeni używając ” siły.”Wszystko inne musi być przy użyciu innej formy protokołu transmisji.

Cholera, na Ziemi skończyły nam się adresy IPv4 jeszcze przed premierą Apple Watch.  Nie próbowaliśmy jeszcze skolonizować Marsa.

Z IPv6 dostarczającym tryliony, tryliony i tryliony adresów IP do wszystkich zakątków Imperium Galaktycznego, jednak cóż … to zupełnie inna historia.

iPv6 cartoon illustration
IPv6 … w którym sequelu był?

IPv4 vs IPv6-wyzwania

Chociaż IPv4 i IPv6 współistnieją w Internecie (w przeciwieństwie do szturmowców i Sojuszu Rebeliantów), nie są interoperacyjne – nie jest to wymyślone słowo-oznacza, że są niezgodna).

IPv4 i IPv6 nie mogą komunikować się ze sobą, ale mogą współistnieć w tej samej sieci. Jest to znane jako Podwójny Stos.

iPv6 cartoon illustration
To Dual Stack … nie Duel Stack!

Niewspółmierność (inne nie wymyślone słowo oznaczające niezgodna) między IPv4 i IPv6 stwarza wyzwania podczas korzystania z niektórych aplikacji i protokołów.

Na przykład protokół IPv6 nie jest zgodny z protokołem FTP i wymaga pewnych rozszerzeń i obejść, aby pliki mogły zostać pomyślnie przesłane.

Zalety Korzystania Z IPv6

Zanim przyjrzymy się, jak skonfigurować hosting, aby skorzystać z protokołu IPv6, przyjrzyjmy się krótko niektórym zaletom korzystania z protokołu IPv6 oraz głównym różnicom między adresami IPv4 i IPv6.

Główną zaletą korzystania z IPv6, jak właśnie widzieliśmy, jest znacznie większa pula dostępnych adresów IP.

340 miliardów miliardów miliardów miliardów adresów IP to nic do kichania (nie ma nawet wystarczającej ilości ludzkich lub Tauntauńskich nosów we wszystkich wszechświatach, aby to zrobić).

An image from the Star Wars: Legacy of War for Star Wars: Empire At War gallery
Różnica w wielkości i wielkości między IPv6 I IPv4 (bez skalowania).

Autor zdjęcia: foshjedi2004

Kolejną zaletą IPv6 vs IPv4 według Lee Howarda jest szybsza prędkość (nie do końca prędkość światła Sokoła Millenium.)

Oto kilka ciekawostek na temat IPv6:

  • Adresy IPv4 są oddzielone kropkami, podczas gdy adresy IPv6 są oddzielone dwukropkami.
  • Adresy IPv6 można skompresować, aby wyeliminować wiodące zera.

Oto kilka przykładów poprawnych adresów IPv6 (normalnych):

2001: db8: 3333 : 4444 : 5555 : 6666 : 7777 : 8888

2001: db8: 3333: 4444: CCCC: DDDD: EEEE: FFFF

: :(implikuje, że wszystkie 8 segmentów jest zerowych)

2001: db8: :(oznacza, że ostatnie sześć segmentów to zero)

: : 1234 : 5678(oznacza, że pierwsze sześć segmentów jest równe zero)

2001: db8:: 1234:: 5678(oznacza, że cztery środkowe segmenty są zerowe)

2001:0DB8:0001:0000:0000:0ab9:C0A8: 0102(Można to skompresować, aby wyeliminować wiodące zera, w następujący sposób:2001: db8: 1:: ab9:C0A8: 102)

Źródło: ibm.com

Ochrona Twojej Obecności W Sieci Dzięki IPv6

Ponieważ wszystko w tej naszej lonely planet staje się połączone z siecią, IPv6 jest czymś, na czym zdecydowanie powinieneś dbać-zwłaszcza jeśli dostarczasz wszelkiego rodzaju usługi internetowe lub tworzysz oprogramowanie lub sprzęt.

Aby korzystać z protokołu IPv6, potrzebny jest system operacyjny zgodny z protokołem IPv6, router z obsługą protokołu IPv6 oraz dostawca usług internetowych z włączonym protokołem IPv6.

Nie musisz siedzieć na Bagnie z Yodą ucząc Cię sztuczek umysłu Jedi, aby przetestować łączność IPv6.

Mamy internet. Wystarczy odwiedzić stronę jak TestMyIPv6.com.

testmyipv6.com
Przetestuj łączność IPv6 na TestMyIPv6.com. masz IPv6? Albo chcesz, albo nie.

Większość nowoczesnych desktopowych systemów operacyjnych jest teraz kompatybilna z IPv6. Kupując nowy router, sprawdź szczegóły specyfikacji routera, aby sprawdzić, czy obsługuje on protokół IPv6.

Upewnij się również, że twój dostawca usług internetowych ma skonfigurowany i włączony protokół IPv6.

Hosting Z Obsługą IPv6

Podobnie jak Obi-Wan Kenobi uczący młodego mistrza Luke ‘ a, jak zrobić pierwszy krok w większym świecie, próbowałem pokazać ci znaczenie IPv6 w utrzymywaniu łączności ze światem w ogóle.

Skup się, zamknij oczy i przeczytaj uważnie następne zdanie:

Jeśli chodzi o hosting witryny, wybierz dostawcę usług hostingowych obsługującego protokół IPv6.

Na przykład dzięki hostingowi WPMU DEV WordPress każda witryna, którą hostujesz u nas, otrzymuje własny unikalny adres IPv6 (nie klony).

Aby uzyskać unikalny adres IPv6, Zaloguj się do obszaru użytkownika, przejdź do centrum i kliknij Hosting.

The Hub - Hosting
W centrum wybierz Hosting.

Wybierz swoją domenę i kliknij ikonę “Zarządzaj”.

WPMU DEV Hosting Hub - Manage
WPMU DEV Hosting Hub-Zarządzaj

Następnie kliknij na Domeny.

WPMU DEV Hosting Hub - Domains
WPMU DEV Hosting Hub-domeny

Spowoduje to wyświetlenie ekranu domeny zawierającego ustawienia, które należy dodać do rekordów DNS.

WPMU DEV Hosting Hub - IPv6
Użyj tego rekordu Quad-a do opcjonalnej obsługi IPv6.

Wszystko, co musisz teraz zrobić, to skopiować i wkleić adres IP podany jako rekord AAAA w rekordach DNS i zapisać, aby zaktualizować ustawienia.

DNS records - AAAA record
Dodaj swój adres IPv6 do rekordu AAAA.

Gratulacje! Twoja strona jest teraz gotowa na IPv6!

DNS Records
Twoja witryna jest teraz zgodna z IPv6.

Uwaga: rekord AAAA (zwany także Quad-rekord) konwertuje nazwę domeny na odpowiadający jej adres IPv6.

Zapis ten powinien być stosowany w miarę możliwości jako uzupełnienie zapisu A, ponieważ stanowi on najlepszą praktykę i może prowadzić do poprawy wydajności.

Odwiedź naszą sekcję dokumentacji, aby uzyskać kompletny samouczek krok po kroku na temat dodawania rekordu AAAA do rekordów DNS.

340 Milionów Powodów, Dla Których Warto Używać IPv6

Dość już wycierpieliśmy z powodu wyczerpania IPv4, więc nie ma potrzeby przedłużania tej sagi. Darth Malthus został pokonany.

Galaktyka została uratowana. Jest nowa nadzieja dla Internetu.

Dzięki IPv6 mamy teraz wystarczająco dużo adresów IP, aby wzmocnić kręgosłup Internetu i nadal się rozwijać, rozprzestrzeniać i budzić tę siłę na wszystkie urządzenia podłączone do sieci w tym i wielu innych światach.

Pamiętaj o tym, a opanujesz wszystko, co musisz wiedzieć:

Hosting z obsługą IPv6 wybierz, musisz.

Jeśli nie doświadczyłeś jeszcze hostingu WordPress z prędkością światła (plus minus kilka parseków), dołącz do WPMU DEV rebel alliance, zostając członkiem już dziś.

Z WMPU DEV hosting nie ma współdzielonego hostingu, nie ma współdzielonych adresów IP, a IPv6 jest automatycznie włączany i obsługiwany.

Dzięki temu Twoja witryna jest całkowicie odizolowana i oddzielona od innych witryn, a jednocześnie Twoja firma jest cyfrowo połączona z resztą galaktyki.

Niech moc będzie z wami, a nasz hosting was uwolni.

Czy uważasz, że IPv6 dał internetowi nową nadzieję? Czy możesz policzyć wstecz od 340 Undecylionów? Podziel się swoimi przemyśleniami i komentarzami poniżej.
You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…