Jestem gorącym zwolennikiem idei, że każdy może nauczyć się nowych umiejętności, jeśli jest wystarczająco zmotywowany.

A jeśli, podobnie jak ja, pracujesz w świecie tworzenia stron internetowych, będziesz musiał uczyć się nowych umiejętności przez cały czas.

Nasz przemysł nigdy nie stoi w miejscu. Niezależnie od tego, czy jest to nowe narzędzie, duża aktualizacja do WordPressa, która może zmienić sposób pracy (Projekt Gutenberg, ktokolwiek?) lub zmiana własnego kierunku zawodowego, możliwość zdobycia nowych umiejętności pomoże Ci wyprzedzić branżę i skuteczniej wykonywać swoją pracę.

Ale w obliczu tak wielu nowych materiałów, jak się uczyć? Jak rozpoznać, czego trzeba się nauczyć? A jakiej metody powinieneś użyć, aby zdobyć te umiejętności lub wiedzę?

W tym poście postaram się pomóc ci przejść przez pole minowe, które jest rozwojem osobistym w sferze WordPress. Przedstawię program, którego możesz użyć do rozwijania wiedzy WordPress, zachowując czas na zarabianie na życie, a także przygotowując się na przyszłość – nie wspominając o niezbędnym czasie na odpoczynek (ważniejszym niż może się wydawać) oraz o życiu osobistym i społecznym.

WPMU DEV Academy home page
WPMU Dev Academy to świetne miejsce do nauki

Teoria uczenia się – co to jest i jak się zmienia

Zrozumienie, jak działa nauka i jak możesz nauczyć się jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, pomoże Ci zaprojektować własny plan uczenia się, aby rozwinąć swoje umiejętności WordPress. Oto niektóre z metod, które można rozważyć.

Style Uczenia Się

Kiedy studiowałem psychologię pracy prawie trzy dekady temu (ahem), dominujące teorie uczenia się różniły się od tego, czym są teraz. Dominującą teorią było uczenie się stylów, opracowane przez Honey I Mumford w latach 80., które dzielą ludzi na cztery grupy:

 • Działacze
 • Teoretycy
 • Reflektory
 • Pragmatycy

Uczono nas, że style uczenia się powinny być najważniejsze przy projektowaniu programów nauczania. Oznaczało to uwzględnienie stylów uczenia się jednostki, a także jej osobistych preferencji i upodobań.

Więc przez lata mówiłem ludziom, żeby dostosowywali sposób, w jaki się uczą do swojego stylu uczenia się. Jeśli jesteś teoretykiem, poświęć czas na zastanowienie się, dlaczego coś jest takie, jakie jest; jeśli jesteś reflektorem, dużo o tym myśl… i tak dalej.

Ale badania dostarczyły niewielu dowodów na to, że dostosowanie uczenia się do Twojego osobistego stylu jest najlepszym sposobem. Więc co powinieneś robić zamiast tego?

Nauka Empiryczna

Innym podejściem jest empiryczne uczenie się, które polega na uczeniu się przez doświadczenie. Więc jeśli chcesz się czegoś nauczyć, po prostu rób to dalej. Opiera się to na umiejętności, a nie na jednostce – praktyka, którą wykonujesz, nie będzie miała nic wspólnego z Twoimi preferencjami, a wszystko ma związek z tym, czego się uczysz. Przez wiele lat pisałem w ten sposób szkolenia, gdzie ludzie mieli okazję ćwiczyć nową umiejętność, a nie patrzeć, jak ktoś inny to robi lub po prostu o tym myśleć. I dla moich pieniędzy, to bije obie te metody.

Jeśli Słyszeliście o teorii 10 000 godzin, spopularyzowanej przez Malcolma Gladwella, to tak to wygląda w akcji. To dobry pomysł i pociągający. Jeśli chcesz nauczyć się kodować, po prostu napisz dużo kodu. Wyzdrowiejesz, na pewno?

Może nie.

Od trzech lat uczę się pisać na maszynie. Robiłem to, wypełniając różne ćwiczenia pisania online. Mój wskaźnik dokładności jest niski, a moja prędkość nie jest dużo lepsza. Wszystko, co robię, to ćwiczenie tej samej niedokładnej metody w kółko-pisanie źle, uderzanie niewłaściwych klawiszy raz po raz. Nie poświęciłem czasu, aby wrócić do początku i zastanowić się, co muszę zrobić, aby za każdym razem było dobrze.

Jeśli używasz doświadczenia do nauki WordPressa, niezależnie od tego, czy używasz WordPressa jako blogera lub właściciela firmy, czy też uczysz się pisać kod, tego rodzaju praktyka doprowadzi Cię tylko do tej pory.

Przemyślana Praktyka

Nowsze badania wykazały, że celowa praktyka zmieni cię w bardziej skutecznego ucznia. To koncentruje się na tym, czego się uczysz i jak to zrobić dobrze (a nawet doskonale).

Praktyka celowa łączy doświadczenie (praktykę) z refleksją i planowaniem (część celowa). Zamiast po prostu siedzieć i pisać dużo kodu, robisz kilka dodatkowych rzeczy:

 • Określ, jakich konkretnych umiejętności potrzebujesz się nauczyć
 • Określ, w jaki sposób są one wykonywane poprawnie, oglądając filmy, czytając samouczki lub korzystając z kursów, takich jak nasza własna Akademia WordPress
 • Określ ćwiczenia lub projekty, które pomogą Ci ćwiczyć te umiejętności
 • Do the practice-uważaj na wszystko, co się pomylisz
 • Sprawdź swoją pracę, Uzyskaj opinie od innych i określ, co musisz poprawić
 • Zidentyfikuj ćwiczenia, aby rozwinąć te umiejętności, w których popełniłeś błąd
 • I tak dalej…

W ten sposób wykorzystasz swoje 10 000 godzin (lub mniej – to naprawdę nie jest magiczna liczba) w sposób bardziej ukierunkowany – i zapewni Ci lepsze wyniki. Anders Ericsson, zwolennik świadomej praktyki, przekonuje w tym filmie, że trener pomoże ci w tym. Ale możesz nie mieć dostępu do autokaru. Później w tym poście pomogę Ci znaleźć sposoby na obejście tego.

Pomoże Ci to skupić się na tych umiejętnościach, w których musisz się poprawić i poświęcić trochę czasu, aby wszystko było dobrze. Pomyśl o ćwiczącym koszykarzu. Czy spędzają wiele godzin grając przeciwko swoim kolegom z drużyny? Nie. Najlepsi gracze spędzają godziny strzelając do obręczy lub ćwicząc inne ruchy. Celowo i w sposób ukierunkowany na poprawę obszarów, w których najbardziej tego potrzebują. Najlepsi muzycy pracują w podobny sposób.

Zastosowanie Tego Do Własnej Nauki

Więc co to wszystko oznacza dla Ciebie?

Pozwól, że przedstawię program edukacyjny, którego możesz użyć, jeśli planujesz rozwijać swoje umiejętności WordPress.

Najpierw musisz się zaangażować

Celowe ćwiczenie jest trudne. Jeśli dobrze się bawisz, nie naciskasz na siebie. Zajęcie się osobistym projektem może być zabawne i może pomóc ci rozwinąć kilka umiejętności. Ale nie da ci ukierunkowanej praktyki, której potrzebujesz, aby rozwinąć wiedzę.

Więc zaangażuj się w znajdowanie czasu i poświęcanie energii mentalnej. Uczyń naukę nawykiem-czymś, co robisz codziennie.

Znajdź eksperta (lub grupę ekspertów), który Ci pomoże

Może to być sprzeczne z ideą bycia samoukiem – ale ci eksperci nie będą twoimi nauczycielami. Zamiast tego będą twoimi przewodnikami i (jeśli masz szczęście) mentorami.

Jeśli możesz znaleźć jedną osobę, która jest gotowa Cię wesprzeć i dać ci opinię, to jest fantastyczne. Cenisz czas tej osoby i nie oczekuj od niej zbyt wiele. Jeśli nie możesz znaleźć mentora, skorzystaj z pomocy ekspertów online. Mamy wielu ekspertów piszących tutaj na blogu WPMU dev i jest dużo więcej ekspertów WordPress blogujących i spędzających czas na forach wsparcia.

Jeśli szukasz internetowego eksperta lub ekspertów, nie mierz zbyt wysoko. Jeśli dopiero zaczynasz z kodowaniem, znajdź kogoś, kogo wiedza jest do tego odpowiednia. Nie chcesz czytać postów na blogu o obiektowym PHP, gdy kodujesz swój pierwszy motyw.

Nasz przewodnik po zasobach zwiększających karierę pomoże Ci znaleźć źródła wiedzy, a Twoja lokalna grupa meetup WordPress i/lub WordCamp to świetne źródło.

Wordcamp central website

Określ umiejętności

Poświęć trochę czasu, aby dokładnie określić, jakie umiejętności musisz rozwinąć. Zalecam rozbicie tego na kawałki i zmierzenie się z nimi pojedynczo. Zasoby takie jak ten blog i nasza Akademia pomogą Ci w tym, a także kodeks WordPress.

Zidentyfikuj działanie

Teraz wiesz, czego musisz się nauczyć, musisz określić, jak się tego nauczysz. Znajdź lub zaprojektuj działanie, które pomoże Ci ćwiczyć te umiejętności. Może to być następujące wraz z jednym z naszych kursów Akademii, tworząc swój pierwszy temat, lub cokolwiek jest odpowiednie dla Twojego poziomu wiedzy.

Musi to być coś, z czym możesz się teraz uporać dzięki wskazówkom i wsparciu, może w postaci książek, filmów, postów na blogu lub kursów.

Do praktyki

Czas poćwiczyć. Zauważ, że nie pozwoliłem ci od razu zanurzyć się w to!

Odkładaj na bok regularną porcję czasu każdego dnia. To może nie być długo – tylko pół godziny jest w porządku. Tak długo, jak się w to zaangażujesz. Lepiej zrobić trochę każdego dnia niż wcisnąć się w ładunek w jeden dzień. To dlatego, że Twoja nauka będzie konsolidowana każdego dnia, gdy wrócisz do zadania, i każdej nocy, gdy śpisz. Sen pomaga, pozwalając mózgowi przetwarzać i przechowywać to, czego się nauczyłeś.

Przejrzyj i uzyskaj opinię

Jeśli możesz uzyskać opinię na temat swojej praktyki od kogoś innego, zrób to. Będą mogli zobaczyć, co masz prawo i co trzeba poprawić. Zawsze wiele się uczę od innych programistów, którzy przeglądają mój kod i może to otwierać oczy!

Jeśli nie masz mentora, możesz znaleźć osoby na forach wsparcia WordPress lub na stackexchange, które chętnie przejrzą Twój kod. Ale uważaj: musisz mieć pewność, że wiedzą, o czym mówią. Sprawdzanie twojej pracy przez kogoś, kto nie jest ekspertem, tylko wzmocni twoje błędy.

Jeśli nie możesz tego zrobić, sam przejrzyj swoją pracę. Sprawdź, czy działa tak, jak powinien, czy jest szybki i wydajny (jeśli to kod) lub czy otrzymuje pozytywne opinie od czytelników (na przykład post na blogu).

Stackexchange WordPress website

Jeśli prosisz o opinie od innych, poproś ich, aby byli konkretni i konstruktywni. Niejasne lub faworyzujące opinie nie zaprowadzą Cię donikąd.

Ustawa o przeglądzie

Teraz wiesz, gdzie trzeba wprowadzić ulepszenia. Znajdź aktywność, która pomoże Ci ćwiczyć te szczególne umiejętności. Na przykład, jeśli twój CSS nie jest świetny, postaw sobie wyzwanie, aby dodać bardziej złożoną stylizację do witryny, nad którą pracujesz, lub odtworzyć witrynę, którą lubisz.

Skorzystaj z okazji, aby utrwalić umiejętności, które już rozwinąłeś, albo o nich zapomnisz. Nawet to, co zrobiłeś dobrze, musi zostać przećwiczone.

Repeat-Forever

Teraz powtórz cały proces. Uzyskaj opinię na temat drugiego zestawu ćwiczeń lub przejrzyj go samodzielnie. Zidentyfikuj wszystkie pozostałe elementy, których nie rozumiesz lub nie możesz przez cały czas być w porządku. I znajdź więcej zajęć, które pomogą Ci je ćwiczyć. Jednocześnie nie zaniedbując szerszego zestawu umiejętności.

Gdy już staniesz się biegły w tym zestawie umiejętności, można dodać do nich. Może to oznaczać większą szerokość (dodanie szerszego zakresu umiejętności do zbrojowni) lub większą głębię (lepsze opanowanie tego, czego się już uczysz i zrobienie tego w bardziej zaawansowany sposób). Cokolwiek to jest, upewnij się, że nie przestaniesz ćwiczyć umiejętności, od których zacząłeś i konsolidujesz je w tym samym czasie. Musisz tylko poświęcić więcej czasu na nowe umiejętności i te, których jeszcze nie opanowałeś.

To będzie niekończący się proces. Jeśli chcesz być profesjonalistą WordPress lub chcesz używać WordPress do wspierania innej kariery, zawsze będą nowe rzeczy do nauczenia się. Podążaj za tym modelem, a będziesz na bieżąco ze swoimi umiejętnościami.

Przemyślana Praktyka Pomoże Ci Kontynuować Naukę

Przyjmując model, który opisałem powyżej, możesz uczyć się i utrwalać nowe umiejętności, nie pozwalając, aby złe nawyki wślizgnęły się i zaszkodziły Twojej nauce. Jeśli zobowiązujesz się codziennie poświęcać czas na naukę nowych umiejętności WordPress i bycie szczerym wobec siebie podczas przeglądania swoich postępów, rozwiniesz wiedzę szybciej, niż możesz się spodziewać.

Nie zawsze będzie to łatwe-nic, co warto zrobić, nigdy nie jest-ale będzie skuteczne. Powodzenia w nauce!

W jaki sposób wykorzystasz ten program do rozwijania swoich umiejętności WordPress? Daj nam znać w komentarzach!

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…