Jak łatwo dezaktywować wtyczki WordPress

Chcesz dowiedzieć się, jak dezaktywować wtyczki WordPress? Jedną z najlepszych rzeczy na temat wtyczek WordPress jest to, że możesz je tymczasowo wyłączyć, dezaktywując je. Możesz również całkowicie usunąć wtyczki WordPress, odinstalowując je.

Jako początkujący WordPress musisz wiedzieć, jak dezaktywować jedną lub wszystkie wtyczki WordPress. Nauka ta pomoże Ci w rozwiązywaniu problemów i naprawianiu typowych błędów WordPress.

W tym artykule pokażemy różne sposoby łatwego dezaktywowania wtyczek WordPress. Naszym celem jest pomóc ci dowiedzieć się, jak lepiej zarządzać wtyczkami WordPress w Twojej witrynie.

How to easily deactivate WordPress plugins

Oto przegląd tego, czego dowiesz się z tego artykułu:

  • Jak wyłączyć wtyczkę WordPress
  • Jak masowo dezaktywować wtyczki WordPress
  • Jak wyłączyć wszystkie wtyczki WordPress przez FTP
  • Jak wyłączyć wtyczki WordPress za pośrednictwem phpMyAdmin
  • Różnica między dezaktywacją a odinstalowaniem wtyczki
  • Jak odinstalować wtyczkę WordPress
  • Czy należy zachować dezaktywowane wtyczki zainstalowane na swojej stronie?

Jak wyłączyć wtyczkę WordPress

Zacznijmy od dezaktywacji pojedynczej wtyczki WordPress.

Jeśli chcesz tymczasowo wyłączyć lub dezaktywować wtyczkę WordPress, musisz po prostu odwiedzić Wtyczki ” Zainstalowane Wtyczki strona wewnątrz obszaru administracyjnego WordPress.

Deactivate a WordPress plugin

Stąd musisz zlokalizować wtyczkę WordPress, którą chcesz dezaktywować. Następnie przesuń mysz do wiersza wtyczki, a pokaże ci link do dezaktywacji tej konkretnej wtyczki.

Kliknięcie linku spowoduje natychmiastowe wyłączenie wtyczki WordPress.

Po dezaktywacji wtyczki nadal pozostaje ona zainstalowana w Twojej witrynie, ale WordPress przestanie ją ładować.

Jeśli chcesz ponownie zacząć korzystać z wtyczki, wystarczy kliknąć link Aktywuj poniżej.

Jak masowo dezaktywować wtyczki WordPress

Czasami może być konieczne wyłączenie wszystkich wtyczek WordPress w swojej witrynie, aby rozwiązać problemy. Zamiast dezaktywować jedną wtyczkę na raz, WordPress ułatwia szybkie dezaktywowanie wielu lub wszystkich wtyczek WordPress.

Po prostu odwiedź Wtyczki ” Zainstalowane Wtyczki strona i zaznacz pole obok wtyczek, które chcesz dezaktywować. Jeśli chcesz wyłączyć wszystkie wtyczki WordPress, po prostu zaznacz pole u góry, aby wybrać wszystkie wtyczki.

Select all plugins

Następnie wybierz “Dezaktywuj” z menu rozwijanego “akcje zbiorcze” i kliknij przycisk “Zastosuj”.

Bulk deactivate all WordPress plugins

WordPress dezaktywuje teraz wszystkie wybrane wtyczki WordPress.

Jak wyłączyć wszystkie wtyczki WordPress przez FTP

Jeśli zostałeś zablokowany w obszarze administracyjnym WordPress, nie będziesz mógł dezaktywować wtyczek WordPress z Pulpitu nawigacyjnego.

W takich sytuacjach należy dezaktywować wtyczki za pomocą innych metod. Najprostszym z nich jest dezaktywacja wtyczek WordPress za pośrednictwem FTP lub menedżera plików hostingowych WordPress.

Zasadniczo WordPress szuka zainstalowanych wtyczek w folderze/wp-contents/ plugins/. Jeśli nie może znaleźć folderu wtyczki, WordPress automatycznie dezaktywuje wszystkie wtyczki.

Zamiast usuwać folder wtyczki, po prostu zmienimy jego nazwę.

Najpierw musisz połączyć się z witryną WordPress za pomocą klienta FTP. Po podłączeniu musisz przejść do folderu wp-content w katalogu głównym WordPress.

Rename plugins folder to deactivate all plugins

Stąd musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy folder wtyczek, a następnie wybrać “Zmień nazwę”. Spowoduje to wyświetlenie wyskakującego okienka, w którym musisz wprowadzić nową nazwę folderu wtyczki, taką jak wtyczki-dezaktywowane.

Plugins deactivated

Klient FTP zmieni teraz nazwę folderu wtyczki. Możesz teraz spróbować zalogować się do obszaru administracyjnego WordPress i odwiedzić stronę wtyczki. Zobaczysz powiadomienia o dezaktywowanych wtyczkach WordPress.

Deactivated WordPress plugins

Jak ręcznie wyłączyć wtyczki WordPress za pomocą PHPMyAdmin

Metoda FTP jest naszym zdaniem zdecydowanie łatwiejsza. Możesz jednak również dezaktywować wszystkie wtyczki za pomocą phpMyAdmin.

Najpierw musisz zalogować się do Pulpitu nawigacyjnego konta hostingowego. Następnie kliknij ikonę phpMyAdmin w sekcji “bazy danych”.

phpMyAdmin icon in cPanel

Spowoduje to przejście do interfejsu phpMyAdmin. Najpierw musisz wybrać bazę danych WordPress z lewego menu.

WordPress options table

PhpMyAdmin załaduje teraz tabele bazy danych w prawym panelu. Musisz kliknąć przycisk “Przeglądaj” obok tabeli wp_options (nazwa tabeli WordPress może się różnić w zależności od prefiksu tabeli bazy danych WordPress).

Teraz phpMyAdmin załaduje dane wewnątrz tabeli opcji. Musisz przewinąć w dół do wiersza, w którym option_name to “active_plugins” i kliknąć przycisk “Edytuj” obok niego.

Active plugins row in the WordPress database

PhpMyAdmin otworzy wiersz do edycji, musisz usunąć dane w polu option_value.

Następnie kliknij przycisk ” Idź ” na dole, aby zapisać zmiany.

Możesz teraz odwiedzić swoją witrynę, a WordPress zobaczy, że wszystkie wtyczki zostały wyłączone.

Jaka jest różnica między dezaktywacją a odinstalowaniem wtyczki WordPress?

Różnica między dezaktywacją a odinstalowaniem wtyczki WordPress jest dość prosta.

Po dezaktywacji wtyczki WordPress jest ona po prostu wyłączona. Jednak nadal jest zainstalowany na twojej stronie internetowej, więc możesz go aktywować ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z drugiej strony odinstalowanie wtyczki całkowicie usuwa ją z twojej witryny. Nie będzie można zobaczyć wtyczki na Wtyczki ” Zainstalowane Wtyczki strona.

Jeśli chcesz ponownie użyć tej samej wtyczki, musisz ją ponownie zainstalować.

Jak odinstalować wtyczkę WordPress

WordPress sprawia, że bardzo łatwo jest odinstalować wtyczki z obszaru administracyjnego. Po prostu zaloguj się do pulpitu WordPress i przejdź do strony wtyczek.

Zobaczysz listę aktualnie zainstalowanych wtyczek na swojej stronie. Twoje aktywne wtyczki będą podświetlone niebieskim tłem.

Jeśli chcesz odinstalować aktywną wtyczkę, najpierw musisz ją dezaktywować. Następnie kliknij link Usuń pod wtyczką, którą chcesz odinstalować.

Delete WordPress plugin

WordPress poprosi cię teraz o potwierdzenie, że chcesz usunąć wtyczkę.

Confirm plugin deletion

Musisz kliknąć przycisk “Tak, usuń te pliki”. WordPress będzie teraz bezpiecznie usunąć wtyczkę z serwera www.

To wszystko, co pomyślnie odinstalowałeś wtyczkę ze swojej witryny WordPress.

Niektóre wtyczki WordPress pozostawiają ślady danych i plików nawet po ich odinstalowaniu.

Te elementy nie mają żadnego znaczącego wpływu na Twoją witrynę WordPress, ale jeśli chcesz je usunąć, oto jak to zrobisz.

Usuwanie nieużywanych skrótów

Wiele wtyczek WordPress używa skrótów, aby łatwo dodawać treści do postów lub stron. Po dezaktywacji lub odinstalowaniu wtyczki te skróty staną się widoczne w Twoich postach i wyglądają dość brzydko.

[pluginshortcode]

Możesz łatwo wyłączyć skróty, dodając następujący kod do funkcji szablonu.plik php lub wtyczka specyficzna dla witryny.

add_shortcode ('pluginshortcode', '_ _ return _ false' );

Ten kod zasadniczo dodaje shortcode z powrotem i sprawiają, że nic nie wyświetla. Nie zapomnij wymienić pluginshortcode z tagiem shortcode używanym przez wtyczkę, którą chcesz usunąć.

Ważne jest, aby pamiętać, że będziesz musiał usunąć ten kod, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się ponownie użyć tej wtyczki.

Czyszczenie śladów wtyczek z bazy danych WordPress

Niektóre wtyczki WordPress tworzą własne tabele w bazie danych WordPress. Jeśli te tabele mają w sobie zbyt wiele danych, zwiększyłoby to rozmiar kopii zapasowej WordPress.

Aby je wyczyścić, musisz uruchomić phpMyAdmin z pulpitu hostingowego WordPress.

phpMyAdmin icon in cPanel

Musisz kliknąć bazę danych, a następnie wybrać tabele, które chcesz usunąć. Pod listą tabel zobaczysz listę rozwijaną o nazwie “z zaznaczonymi”. Musisz kliknąć rozwijaną listę, a następnie wybrać “upuść”.

Delete plugin tables

Następnie zobaczysz ostrzeżenie, że zamierzasz usunąć te tabele. Musisz kliknąć tak, aby potwierdzić działanie. Należy pamiętać, że jest to nieodwracalne, po usunięciu nie będzie można przywrócić tych tabel, chyba że masz kopię zapasową bazy danych.

Delete warning

PhpMyAdmin usunie teraz tabele bazy danych z nieużywanych wtyczek.

Wyczyść nieużywane pliki wtyczki WordPress

Często wtyczki WordPress tworzą pliki i foldery na serwerze hostingowym. Pliki te są zwykle nieszkodliwe, ale mogą zwiększyć rozmiar kopii zapasowej WordPress.

Aby je usunąć, musisz połączyć się z witryną WordPress za pomocą klienta FTP. Po podłączeniu musisz przejść do wp-content folder. Pliki i foldery utworzone przez wtyczki znajdziesz w folderach przesyłania i wtyczek.

Upewnij się, że usuwane pliki są tworzone przez odinstalowaną wtyczkę. Następnie po prostu usuń je z serwera www.

Delete plugin files

Czy należy zachować dezaktywowane wtyczki WordPress zainstalowane na swojej stronie?

Jeśli nie zamierzasz korzystać z tych wtyczek, nie powinieneś utrzymywać nieaktywnych lub dezaktywowanych wtyczek WordPress zainstalowanych w Twojej witrynie.

Nieaktywne wtyczki nie mają żadnego wpływu na wydajność Twojej witryny. Jednak wtyczki zawierają pliki wykonywalne i mogą być używane przez hakerów do ukrywania złośliwego oprogramowania lub backdoora.

Oprócz obaw związanych z bezpieczeństwem zwiększają one również rozmiar kopii zapasowej WordPress, pojawiają się jako fałszywie dodatnie w skanach bezpieczeństwa i powodują inne problemy.

Dlatego zawsze zalecamy użytkownikom usuwanie nieaktywnych wtyczek ze swojej strony.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo dezaktywować wtyczki WordPress. Możesz również zobaczyć nasz artykuł o tym, jak wybrać najlepszą wtyczkę WordPress dla swojej witryny, a nasza lista musi mieć wtyczki WordPress.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…