Czy chcesz przetłumaczyć swoją witrynę WordPress na wiele języków?

WordPress zasila ponad 35% wszystkich stron internetowych w Internecie. Wiele z nich służy nieanglojęzycznym lub wielojęzycznym odbiorcom.

W tym artykule pokażemy, jak łatwo stworzyć wielojęzyczną witrynę WordPress. Omówimy trzy różne rozwiązania, dzięki czemu możesz wybrać ten, który działa najlepiej dla ciebie.

Dzięki każdemu rozwiązaniu będziesz mógł łatwo przetłumaczyć swoje posty, strony, Tagi, Kategorie i motywy WordPress na dowolną liczbę języków.

Creating a multilingual WordPress site

Czym jest wielojęzyczna strona WordPress?

Wielojęzyczna strona internetowa WordPress obsługuje tę samą treść w wielu językach. Może automatycznie przekierowywać użytkowników do języka w oparciu o ich region lub użytkownicy mogą wybrać preferowany język za pomocą rozwijanego linku.

Istnieje kilka różnych podejść do tworzenia wielojęzycznej strony internetowej.

Pierwsze podejście pozwala na ręczne tłumaczenie wszystkich treści na wybrane języki za pomocą ludzkich tłumaczy.

Druga metoda nie tworzy witryny wielojęzycznej, ale wykorzystuje tłumaczenia maszynowe istniejących treści za pomocą usług automatycznego tłumaczenia.

Jednak Google Translate przestał wspierać nowe konta do tłumaczenia stron internetowych. Pozostałe opcje są albo nie-Darmowe, albo nie bardzo dobre w jakości.

Jest rzeczą oczywistą, że ręczne tłumaczenie treści jest znacznie lepszym podejściem. Pozwala to na utrzymanie jakości w całej witrynie. Możesz samodzielnie przetłumaczyć treść lub zatrudnić do tego specjalistów.

Wybór wielojęzycznej wtyczki WordPress

Istnieje kilka wtyczek WordPress, których możesz użyć do przetłumaczenia witryny na wiele języków. Musisz wybrać wtyczkę, która pomaga łatwo zarządzać tłumaczeniami bez niepotrzebnie utrudniać użytkownikom.

W tym przewodniku pokażemy Ci trzy najlepsze wielojęzyczne wtyczki WordPress z instrukcjami krok po kroku, jak je skonfigurować.

Jeśli wiesz, z którą wtyczką idziesz, możesz bezpośrednio przejść do instrukcji.

  1. TranslatePress
  2. WPML
  3. Polylang

Wszystkie trzy z nich są wyposażone w niezbędne funkcje, których potrzebujesz, aby stworzyć solidną wielojęzyczną stronę internetową.

  • Pozwalają one na tłumaczenie postów, stron, produktów i innych typów postów
  • Możesz łatwo przetłumaczyć swoje kategorie, tagi, wtyczki i motywy
  • Pozwalają skonfigurować przyjazne SEO adresy URL dla każdego języka

Mając to powiedziane, zacznijmy.

1. Twórz Wielojęzyczną Stronę WordPress Za Pomocą TranslatePress

TranslatePress jest jednym z najlepszych wtyczek do tłumaczenia WordPress na rynku. Jest nieco inny niż inne rozwiązania wymienione w tym przewodniku.

Zwykle wielojęzyczne wtyczki wymagają utworzenia wielu wersji tego samego artykułu w celu jego przetłumaczenia. TranslatePress pozwala na tworzenie tłumaczeń w tym samym czasie.

Pozwala również użyć edytora NA ŻYWO, aby przetłumaczyć wszystkie wizualne aspekty witryny.

Co najważniejsze, możesz połączyć tłumaczenia maszynowe i ludzkie. Oznacza to, że możesz używać Google Translate lub podobnych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do generowania tłumaczeń maszynowych i poprawiać tylko te części, które ominęły sztuczną inteligencję.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę TranslatePress. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Jeśli chcesz przetłumaczyć swoją stronę na więcej niż jeden język, musisz również zainstalować dodatek “Extra Languages”. Możesz to zrobić za pomocą przycisku Pobierz dodatki pod swoim kontem na stronie TranslatePress.

Download addons

Po pobraniu dodatku możesz go zainstalować i aktywować jak każdą inną wtyczkę do WordPressa.

Po aktywacji musisz odwiedzić Ustawienia ” TranslatePress strona do konfiguracji ustawień wtyczki.

Add license

Najpierw musisz przełączyć się na kartę licencja i wprowadzić klucz licencyjny. Informacje te można znaleźć pod swoim kontem na stronie TranslatePress.

Następnie musisz przejść do zakładki Ustawienia Ogólne, aby skonfigurować inne ustawienia.

TranslatePress settings

Pierwszą opcją na stronie jest wybranie domyślnego języka witryny i języków, na które chcesz przetłumaczyć swoją witrynę.

Następnie musisz wybrać, czy chcesz wyświetlić nazwy języków w języku ojczystym. Domyślną opcją jest “nie”, co oznacza, że nazwy języków będą wyświetlane w domyślnym języku.

Następnie musisz wybrać, czy chcesz wyświetlić domyślną nazwę języka w adresie URL jako podkatalog. Na przykład, http://example.com/en/

Domyślnym wyborem jest nie, co oznacza, że tylko inne języki będą miały nazwę języka w adresie URL jako podkatalog. Zalecamy pozostawienie tego ustawienia jako-is dla najlepszego SEO.

TranslatePress settings

To prowadzi do następnego ustawienia, “Wymuś język w niestandardowych linkach”. Domyślną opcją jest “tak”, ponieważ zmieni to niestandardowe linki dla przetłumaczonych języków, dzięki czemu adresy URL są bardziej przyjazne dla SEO.

Następnie musisz wybrać, czy chcesz używać Google Translate do automatycznych tłumaczeń. Domyślnym wyborem jest “nie”, ale możesz to zmienić, jeśli chcesz użyć Google Translate.

Będziesz musiał podać klucz API Tłumacz Google w następnej opcji. Pod opcją znajdziesz link, który pokaże Ci instrukcje, jak go zdobyć.

Na koniec przejdziesz do opcji, w jaki sposób chcesz wyświetlić przełącznik języka w swojej witrynie. TranslatePress oferuje trzy możliwości wyboru.

Możesz użyć krótkiego kodu, dodać przełącznik do menu nawigacyjnego lub wyświetlić menu pływające. Pokażemy Ci, jak dodać przełącznik języka do swojej witryny w dalszej części tego artykułu.

Śmiało i kliknij przycisk “Zapisz zmiany”, aby zapisać ustawienia.

Tłumaczenie Zawartości Twojej Witryny

Aby przetłumaczyć swoją stronę, możesz po prostu kliknąć na “Przetłumacz stronę” kartę na stronie ustawień wtyczki lub przycisk na pasku administracyjnym WordPress.

Translate site button

Spowoduje to otwarcie edytora tłumaczeń na żywo w nowej karcie przeglądarki.

W tym edytorze na żywo możesz kliknąć dowolny tekst na swojej stronie w prawym okienku, a TranslatePress załaduje go w lewej kolumnie, aby przetłumaczyć.

Translating site in TranslatePress

Teraz kliknij na język, na który chcesz przetłumaczyć ciąg znaków, a następnie podaj swoje tłumaczenie.

Po wprowadzeniu tłumaczenia kliknij przycisk “Zapisz tłumaczenie” na górze, a następnie kliknij przycisk Dalej. TranslatePress automatycznie załaduje następny ciąg znaków na stronie do przetłumaczenia.

Możesz również po prostu kliknąć menu rozwijane poniżej domyślnego języka, a wyświetli się lista tłumaczeń ciągów tekstowych na stronie. Możesz wybrać ciąg znaków, a następnie podać jego tłumaczenie.

Select and translate strings on a page

Możesz przetłumaczyć całą zawartość na dowolnej stronie. Obejmuje to menu nawigacyjne, przyciski, widżety paska bocznego, meta tekst i inne.

Możesz również odwiedzić dowolną stronę, klikając linki na ekranie i rozpocząć tłumaczenie tej strony.

TranslatePress pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie tłumaczenia dowolnej strony lub postu na swojej stronie po zalogowaniu. Wystarczy kliknąć na przycisk “Przetłumacz stronę” na górze, aby wejść do edytora NA ŻYWO.

Start translating any page

Po przetłumaczeniu ciągu, plugin automatycznie przetłumaczyć go dla Ciebie w innych miejscach. Na przykład, jeśli przetłumaczyłeś tytuł postu, tytuł postu na widżetach paska bocznego zostanie automatycznie przetłumaczony.

Dodawanie przełącznika języka do Twojej witryny

Przełącznik języka pozwala odwiedzającym Twoją witrynę wybrać język, gdy odwiedzają Twoją witrynę. Zazwyczaj wyświetla flagę każdego kraju, aby wskazać języki dostępne na twojej stronie.

TranslatePress pozwala dodać przełącznik języka za pomocą skrótu, jako element menu nawigacyjnego lub jako pływający baner. Przełącznik języka może być wyświetlany jako flagi, nazwy języków lub oba.

Dodawanie przełącznika języka w WordPress za pomocą shortcode

Wystarczy dodać [language-switcher] shortcode do postów, stron lub widżetu paska bocznego, w którym chcesz wyświetlić przełącznik języka.

Shortcode switcher

Dodawanie przełącznika języka do menu nawigacji WordPress

Po prostu przejdź do Wygląd ” Menu stronę i kliknij kartę “Przełącznik języka” w lewej kolumnie. Teraz wybierz języki, które chcesz wyświetlić, a następnie kliknij przycisk Dodaj do menu.

Adding language switcher to WordPress navigation menus

Teraz zobaczysz języki dodane do menu nawigacyjnego WordPress. Nie zapomnij kliknąć przycisku “Zapisz Menu”, aby zapisać zmiany.

Tak to wyglądało na naszej stronie testowej:

Language switcher in navigation menu

Dodawanie zmiennego przełącznika języka

Przejdź do strony ustawień wtyczki i przewiń w dół do sekcji przełącznik języka. Stąd upewnij się, że pole obok opcji ‘Wybór języka pływającego’ jest zaznaczone.

Floating language switcher

Nie zapomnij kliknąć przycisku zapisz zmiany, aby zapisać swoje ustawienia.

Możesz teraz odwiedzić swoją witrynę, aby zobaczyć pływający przełącznik języka na dole każdej strony w witrynie.

Floating language switcher

2. Twórz wielojęzyczną stronę WordPress za pomocą WPML

WPML (skrót od WordPress Multi-lingual) jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych wtyczek wielojęzycznych WordPress.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę WPML (WordPress Multi-language). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji wtyczka doda nowy element menu o nazwie “WPML” w menu WordPress. Kliknięcie na nią po raz pierwszy przeniesie Cię do Kreatora ustawień wtyczki.

WPML Setup - Choose primary language

WPML automatycznie wykryje język twojej witryny WordPress. Możesz to zmienić tutaj, jeśli chcesz.

Następnie kliknij przycisk Dalej, aby kontynuować.

Na następnym ekranie zostaniesz poproszony o wybranie języków, które chcesz włączyć w swojej witrynie. Po prostu wybierz języki z listy, które chcesz dodać do swojej witryny.

WPML select languages

Zawsze możesz dodać lub usunąć języki później, jeśli ich potrzebujesz. Po wybraniu języków kliknij przycisk Dalej.

Teraz zostaniesz poproszony o dodanie przełącznika języka do swojej witryny. Ten przełącznik języka pozwoli użytkownikom wybrać język, aby wyświetlić zawartość w preferowanym języku.

WPML language switcher

WPML umożliwia automatyczne dodawanie przełącznika treści jako widżetu paska bocznego, w menu nawigacyjnym, zwykłej liście lub w obszarze stopki.

Następnie zostaniesz zapytany, czy chcesz wysłać raport zgodności do WPML dotyczący wtyczki i motywów, których używasz.

WPML compatibility report

To do ciebie należy decyzja, czy chcesz wysłać te dane do WPML.

W ostatnim kroku zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza witryny. Jeśli jeszcze go nie wygenerowałeś, możesz kliknąć przycisk “Wygeneruj klucz dla tej witryny”.

WPML site key

Spowoduje to przejście do strony WPML, gdzie zostaniesz poproszony o dodanie strony, z której pochodzisz, do swojego konta WPML.

Po dodaniu witryny możesz ją kliknąć, aby przejść do klucza witryny. Skopiuj i wklej ten klucz do swojej witryny WordPress.

To wszystko, co pomyślnie zakończyłeś Kreator konfiguracji WPML. Możesz teraz kliknąć przycisk Zakończ, aby zakończyć konfigurację.

Dodawanie wielojęzycznych treści do WordPress za pomocą WPML

WPML ułatwia tłumaczenie każdego obszaru witryny WordPress na wiele języków.

Będziesz mógł łatwo przetłumaczyć swoje posty, strony, Tagi, Kategorie i motywy WordPress na dowolną liczbę języków.

Dodawanie wielojęzycznych postów i stron

Po prostu kliknij menu posty, aby wyświetlić istniejące posty. Zauważysz kolumnę języka obok tytułów postów.

WPML translate posts and pages

WPML zakłada, że istniejąca zawartość jest w podstawowym języku witryny. Wyświetli przyciski dodawania dla każdego języka obok Twoich postów. Kliknij przycisk Dodaj pod językiem, aby przetłumaczyć post.

Możesz także zarządzać tłumaczeniami, edytując post.

Na ekranie edycji postu zauważysz nowe pole “język” meta do zarządzania tłumaczeniami.

Managing translations while editing a post

WPML oferuje również lepszy sposób zarządzania użytkownikami, którzy pracują jako tłumacze na twojej stronie. Jeśli kupisz ich wielojęzyczny Plan CMS, możesz użyć ich modułu zarządzania tłumaczeniami.

Moduł zarządzania tłumaczeniami pozwala dodawać użytkowników jako tłumaczy, niezależnie od roli, jaką pełnią w Twojej witrynie WordPress. Możesz nawet dodawać subskrybentów jako tłumaczy.

Adding translators
Zamiast edytować posty, Tłumacze ci będą mogli dodawać tłumaczenia bezpośrednio w WPML.

Dodawanie Tłumaczeń dla kategorii i tagów

WPML umożliwia łatwe tłumaczenie kategorii i tagów lub innych niestandardowych taksonomii, których możesz używać.

Odwiedź WPML ” tłumaczenie taksonomii i załaduj niestandardowe taksonomie, które chcesz przetłumaczyć.

Na przykład: na tym zrzucie ekranu wybraliśmy kategorie i Wyświetlono wszystkie kategorie z naszej przykładowej witryny.

Translate categories and tags

Kliknij przycisk Dodaj obok terminu Taksonomia, aby dodać tłumaczenie.

Tłumaczenie Menu Nawigacji

WordPress jest wyposażony w solidny system menu nawigacyjnego. WPML pozwala przetłumaczyć go tak, jak tłumaczyłbyś posty lub taksonomie.

Odwiedź Wygląd ” Menu strona na twojej stronie. Jeśli masz więcej niż jedno menu, wybierz menu, które chcesz przetłumaczyć.

W prawej kolumnie, zobaczysz menu z linkami do tłumaczenia na inne języki włączone na swojej stronie.

Translate Menus in multilingual WordPress

Kliknięcie na język spowoduje utworzenie nowego menu dla tego języka. Musisz dodać te same pozycje menu, co w głównym menu języka.

Jeśli masz swoje posty i strony w menu nawigacji, najpierw musisz je przetłumaczyć. Następnie możesz je dodać z kart po lewej stronie na ekranach menu edycji.

Nie zapomnij kliknąć na przycisk Zapisz, aby zapisać swoje menu.

Tłumaczenie motywów, wtyczek i innych tekstów za pomocą WPML

WPML wielojęzyczny CMS pozwala wybierać między oficjalnymi tłumaczeniami motywów i wtyczek lub używać własnego tłumacza ciągów.

Przejdź do WPML ” motywy i lokalizacja wtyczek strona.

WPML themes & plugin translations

Domyślnie WPML będzie szukać plików tłumaczeń wtyczki, jeśli są one dostępne, i używać ich.

Jeśli jednak Twój motyw WordPress lub wtyczki WordPress nie są tłumaczone na języki, których używasz, możesz je przetłumaczyć za pomocą funkcji tłumaczenia ciągów WPML.

WPML string translations

Po prostu zeskanuj swój motyw lub wtyczkę, aby załadować ciągi, a następnie zacznij tłumaczyć te ciągi.

Moduł ten pozwoli Ci również przetłumaczyć niestandardowe pola, widżety i inne translatowalne ciągi generowane przez WordPress.

3. Twórz Wielojęzyczną Stronę WordPress Za Pomocą Polylang

Polylang to darmowa wielojęzyczna Wtyczka WordPress z ponad 500 000 aktywnych instalacji. Pozwala łatwo stworzyć wielojęzyczną stronę internetową bez zakupu wersji premium.

Uwaga: Jeśli korzystasz z WooCommerce lub potrzebujesz wsparcia, możesz dokonać aktualizacji do Polylang Pro lub kupić dodatek WooCommerce.

W tym samouczku będziemy używać darmowej wersji wtyczki.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę Polylang. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Po aktywacji musisz odwiedzić Języki ” Języki strona konfiguracji wtyczki.

Adding languages

Strona Ustawienia języka jest podzielona na trzy zakładki. Pierwsza karta jest oznaczona “Języki”. Tutaj dodajesz języki, których chcesz używać w swojej witrynie.

Musisz dodać domyślny język, a także wybrać wszystkie inne języki, które użytkownicy mogą wybrać w Twojej witrynie.

Po dodaniu języków przełącz się na “Tłumaczenia Strun” tab. Tutaj musisz przetłumaczyć tytuł witryny, opis, a następnie wybrać format daty i godziny.

Translate website title, description, and date format

Następnie musisz odwiedzić Języki ” Ustawienia strona. Tutaj możesz ustawić ustawienia adresów URL dla języków i skonfigurować adresy URL przyjazne SEO.

Polylang settings

Po zakończeniu kliknij przycisk Zapisz zmiany, aby zapisać ustawienia.

Tłumaczenie treści w WordPress z Polylang

Polylang ułatwia dodawanie treści w różnych językach. Po prostu utwórz nowy post/stronę lub edytuj istniejący. Na ekranie edycji postu zauważysz pole meta języka.

Adding multilingual content in Polylang

Twój domyślny język zostanie automatycznie wybrany, więc możesz najpierw dodać zawartość w swoim domyślnym języku, a następnie przetłumaczyć ją na inne.

Aby przetłumaczyć, musisz kliknąć przycisk + obok języka, a następnie dodać zawartość dla tego języka.

Polylang translations

Powtórz proces dla wszystkich języków. Po zakończeniu możesz opublikować swoje posty i strony.

Tłumaczenie kategorii, tagów i niestandardowych taksonomii

Możesz także przetłumaczyć kategorie i Tagi lub dowolne niestandardowe taksonomie, których możesz używać.

Jeśli chcesz przetłumaczyć kategorie, przejdź do Posty ” Kategorie.

Translating categories

Dodaj kategorię w domyślnym języku, a następnie kliknij ikonę plusa dla każdego języka, aby rozpocząć dodawanie tłumaczeń.

Wyświetlanie przełącznika języka w witrynie WordPress

Dodanie przełącznika języka pozwala użytkownikom wybrać język podczas przeglądania witryny. Polylang sprawia, że jest to bardzo proste. Po prostu idź do Wygląd ” Widgety i dodaj widżet przełącznik języka do paska bocznego lub innego obszaru gotowego do widżetów.

Polylang language switcher widget

Możesz wybrać listę rozwijaną lub użyć nazw języków z flagami. Po zakończeniu kliknij przycisk Zapisz, aby zapisać ustawienia widżetu.

Możesz teraz wyświetlić podgląd witryny, aby zobaczyć przełącznik języka w akcji.

Language switcher preview

Często zadawane pytania dotyczące tworzenia wielojęzycznej witryny WordPress

Pomagając tysiącom początkujących w rozpoczęciu tworzenia stron internetowych, wiemy co nieco o tworzeniu wielojęzycznej strony internetowej. Oto niektóre z najważniejszych pytań, które zostały nam zadane na temat wielojęzycznych stron internetowych WordPress.

1. Która wielojęzyczna Wtyczka WordPress jest najlepsza?

Wszystkie trzy wtyczki wymienione w tym przewodniku są najlepsze. Są one jednak nieco inne w niektórych aspektach.

Jeśli jesteś początkujący i szukasz łatwiejszego rozwiązania, zalecamy skorzystanie z TranslatePress. Jego edytor NA ŻYWO ułatwia tłumaczenia.

Zaawansowani użytkownicy i witryny e-commerce mogą uznać WPML za bardziej wszechstronne dla ich potrzeb. Na koniec, jeśli szukasz darmowego rozwiązania, Polylang jest najlepszym rozwiązaniem dla ciebie.

2. Jak przetłumaczyć Mój obszar administracyjny WordPress dla użytkowników?

WordPress pozwala każdemu użytkownikowi w Twojej witrynie wybrać język interfejsu administratora. Po prostu muszą edytować swój profil użytkownika i tam znajdą opcję wyboru języka.

User language

3. Jak przetłumaczyć Mój motyw WordPress?

Wszystkie trzy wtyczki pozwolą Ci automatycznie pobrać tłumaczenia motywów. Możesz także samodzielnie znaleźć i przetłumaczyć motyw WordPress, a następnie przesłać pliki tłumaczeń do swojej witryny.

4. Jak przetłumaczyć wtyczkę WordPress

Wiele najlepszych wtyczek WordPress jest gotowych do tłumaczenia. Jednak nie mogą być one przetłumaczone na wszystkie języki. TranslatePress i WPML pozwalają na łatwe tłumaczenie ciągów w interfejsie wtyczki.

Możesz także samodzielnie przetłumaczyć wtyczki WordPress i ręcznie przesłać tłumaczenia na swoją stronę.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się, jak stworzyć wielojęzyczną witrynę WordPress jak profesjonalista. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak łatwo uzyskać większy ruch na swojej stronie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…