Po zainstalowaniu WordPressa zwykle jedną z pierwszych rzeczy, które robisz, jest instalacja wtyczek. Gdy Twoja strona i umiejętności rosną, szybko zdajesz sobie sprawę, że niektóre wtyczki nie były dla ciebie najlepsze. Cóż, ważne jest, aby dezaktywować i usunąć te wtyczki. W tym artykule pokażemy, jak prawidłowo odinstalować wtyczkę WordPress i wyjaśnić, dlaczego jest to ważne.

Uninstall WordPress plugin

Dlaczego musisz odinstalować wtyczkę WordPress?

Dostępne są tysiące wtyczek WordPress i możesz łatwo zainstalować dowolną wtyczkę WordPress na swojej stronie. Ważne jest jednak również, aby odinstalować wszelkie wtyczki WordPress, których nie chcesz używać.

Wtyczki WordPress są jak aplikacje, które można uruchomić w swojej witrynie. Daje im to ogromną kontrolę nad Twoją witryną. Podczas gdy autorzy wtyczek dokładają wszelkich starań, aby wtyczki były bezpieczne i bezpieczne, historia pokazuje nam, że błędy zdarzają się od czasu do czasu.

Oznacza to, że każda wtyczka, której nie używasz na swojej stronie może być potencjalna odpowiedzialność.

Przechowywanie niepotrzebnych plików w Twojej witrynie zwiększa również rozmiar kopii zapasowej WordPress. Oznacza to, że pobranie lub przywrócenie kopii zapasowej zajmie więcej czasu.

Tak, zdecydowanie możesz zainstalować tyle wtyczek WordPress, ile potrzebujesz. Jeśli jednak nie używasz wtyczki, uważamy, że powinieneś ją prawidłowo odinstalować.

Różnica między dezaktywacją a odinstalowaniem wtyczki WordPress

Wielu użytkowników wpada w nawyk po prostu przechodzenia na stronę wtyczek i dezaktywowania wtyczek, których nie chcą używać.

Dezaktywacja wtyczki bez trwałego usuwania jest bardzo przydatna do debugowania i poprawek błędów, ponieważ utrzymuje ustawienia i konfigurację na miejscu, jeśli reaktywujesz. Jednak często użytkownicy znajdują inne rozwiązanie i nigdy więcej nie używają tej wtyczki.

Inactive Plugins

Dezaktywowana Wtyczka WordPress może nadal narażać Twoją witrynę, ponieważ nadal może być używana do uruchamiania złośliwego kodu w Twojej witrynie. Większość ludzi nie podejmuje odpowiednich środków bezpieczeństwa, takich jak dodanie zapory, takiej jak Sucuri, wyłączenie wykonywania PHP itp.

Podczas gdy otrzymujesz powiadomienia o aktualizacjach dla dezaktywowanych wtyczek, które są hostowane w repozytorium WordPress, nie otrzymujesz ich dla wtyczek premium.

Dlatego zawsze zalecamy dezaktywację wtyczki tylko wtedy, gdy chcesz je tymczasowo wyłączyć. Jeśli nie zamierzasz go aktywować w najbliższym czasie, lepiej odinstalować wtyczkę.

Prawidłowo odinstalowując wtyczkę, utrzymujesz również bazę danych w czystości przed “śmieciowymi danymi”, które często zostawiają wtyczki.

Pamiętaj, że zawsze możesz pobrać i ponownie zainstalować wtyczkę.

Jak odinstalować wtyczkę WordPress

WordPress sprawia, że bardzo łatwo jest odinstalować wtyczki z obszaru administracyjnego. Po prostu zaloguj się do pulpitu WordPress i przejdź do strony wtyczek.

Zobaczysz listę aktualnie zainstalowanych wtyczek na swojej stronie. Aktywne wtyczki są podświetlone niebieskim kolorem tła i mają link poniżej, aby je dezaktywować.

Installed plugins on a WordPress site

Nieaktywne wtyczki mają linki poniżej, aby je aktywować, edytować lub usunąć. Kliknij link Usuń pod wtyczką, którą chcesz odinstalować.

WordPress poprosi cię teraz o potwierdzenie, że chcesz usunąć wtyczkę.

Deleting a WordPress plugin to unintsall it

Musisz kliknąć na “Tak, usuń te pliki” guzik. WordPress będzie teraz bezpiecznie usunąć wtyczkę z serwera www.

To wszystko, co pomyślnie odinstalowałeś wtyczkę ze swojej witryny WordPress.

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby usunąć wszystkie ślady wtyczki. Jednak te kroki są opcjonalne i nie są zalecane dla absolutnie początkujących.

Usuwanie dodatkowych plików dodanych przez wtyczkę WordPress

W większości przypadków po prostu usunięcie wtyczki WordPress całkowicie ją odinstaluje. Istnieją jednak pewne wtyczki, które przechowują pliki poza folderem wtyczek. Pliki te nie zostaną usunięte po odinstalowaniu wtyczki.

Możesz sprawdzić i usunąć pliki przechowywane przez wtyczkę za pomocą klienta FTP. Połącz się z witryną za pomocą FTP, a następnie przejdź do /wp-content/ folder.

Delete extra plugin files using FTP

Wiele wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress, wtyczek galerii i suwaków tworzy i przechowuje dane bezpośrednio w folderze wp-content. Jeśli nie masz pełnej kopii zapasowej swojej witryny WordPress, powinieneś pobrać te pliki na komputer jako kopię zapasową.

Następnie możesz bezpiecznie usunąć te pliki z serwera.

Usuwanie nieużywanych skrótów w WordPress

Wiele wtyczek WordPress używa skrótów, aby dodawać rzeczy do swoich postów lub stron. Po dezaktywacji lub odinstalowaniu wtyczki te skróty staną się widoczne w Twoich postach i wyglądają dość brzydko.

[pluginshortcode]

Możesz łatwo wyłączyć skróty, dodając ten kod do funkcji motywu.plik php lub wtyczka WordPress specyficzna dla witryny.

add_shortcode ('pluginshortcode', '_ _ return _ false' );

Ten kod zasadniczo dodaje shortcode z powrotem i sprawiają, że nic nie wyświetla. Nie zapomnij wymienić pluginshortcode z tagiem shortcode używanym przez wtyczkę, którą chcesz usunąć.

Ważne jest, aby pamiętać, że będziesz musiał usunąć ten kod, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się ponownie użyć tej wtyczki.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zobacz nasz przewodnik, jak znaleźć i usunąć używane skróty z postów WordPress.

Czyszczenie Bazy Danych WordPress

Niektóre wtyczki WordPress tworzą własne tabele w bazie danych WordPress. Jeśli te tabele mają w sobie zbyt wiele danych, zwiększyłoby to rozmiar kopii zapasowej WordPress.

Możesz usunąć te tabele za pomocą phpMyadmin. Musimy jednak ostrzec, że należy bardzo uważać na wprowadzanie zmian w bazie danych WordPress. Jak zawsze, zaleca się, aby mieć pełną kopię zapasową WordPress przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności.

Wszyscy nasi polecani dostawcy hostingu WordPress oferują cPanel z phpMyAdmin. Zaloguj się na swoje konto cPanel i przewiń w dół do sekcji bazy danych. Tam znajdziesz ikonę phpMyAdmin.

phpMyAdmin cPanel

Kliknięcie na niego uruchomi phpMyAdmin. Musisz kliknąć bazę danych, a następnie wybrać tabele, które chcesz usunąć. Pod listą tabel zobaczysz listę rozwijaną o nazwie “z zaznaczonymi”. Musisz kliknąć rozwijaną listę, a następnie wybrać “upuść”.

Deleting unwanted database tables using phpMyAdmin

Zobaczysz teraz ostrzeżenie, że zamierzasz usunąć te tabele. Musisz kliknąć tak, aby potwierdzić działanie. Pamiętaj, że jest to nieodwracalne, po usunięciu nie będziesz w stanie przywrócić tych tabel, chyba że masz kopię zapasową.

Confirm you want to delete tables

phpMyAdmin usunie teraz tabele i usunie wszystkie dane z tych tabel.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz zapoznać się z naszym Przewodnikiem dla początkujących do zarządzania bazami danych WordPress za pomocą phpMyAdmin.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo odinstalować wtyczkę WordPress. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik, jak dezaktywować wszystkie wtyczki WordPress, gdy nie można uzyskać dostępu do wp-admin.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…