W WPBeginner jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych użytkowników jest to, czy powinni korzystać z hostowanego przez siebie WordPressa, czy uzyskać bezpłatny WordPress.com blog. Omówiliśmy szczegółowo ten temat i omówiliśmy zalety i wady obu opcji. Wydaje się jednak, że zwykle otrzymujemy następujące pytanie wzdłuż linii jak są WordPress.com oraz WordPress.org powiązane? Który z nich jest oficjalnym WordPress, o którym wszyscy mówią? Czym jest ta fundacja WordPress? Jeśli kiedykolwiek miałeś te pytania, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule wyjaśnimy, jaki jest związek między hostowanym przez siebie WordPressem (aka WordPress.org) oraz WordPress.com. mam nadzieję, że to rozwiąże wszelkie nieporozumienia, które użytkownicy mają na myśli.

Co to jest Self-Hosted WordPress (WordPress.org)?

WordPress.org jest domem dla najpopularniejszego systemu zarządzania treścią (CMS), WordPress. Założony przez Matta Mullenwega i Mike ‘a Little’ a w 2003 roku, WordPress był początkowo forkiem innego oprogramowania do blogowania o nazwie B2 cafelog. WordPress został uruchomiony jako platforma blogowa, jednak przekształcił się w potężną platformę wydawniczą, która wykracza daleko poza proste blogowanie. WordPress jest oprogramowaniem open source, co oznacza, że każdy może się do niego przyczynić, używać go, kopiować, budować na nim i rozpowszechniać go bez żadnych ograniczeń. Z biegiem lat WordPress rozrósł się, stał się popularny, a dziś jest najczęściej używaną platformą wydawniczą do tworzenia stron internetowych na całym świecie. Kiedy słyszysz ludzi mówiących o WordPress na konferencjach, grupach meetup, blogach, filmach z youtube i innych miejscach, to najprawdopodobniej mówią o własnym hostowanym WordPress. Jeśli myślisz o stworzeniu strony internetowej lub bloga dla swojej firmy i chcesz użyć wszystkich fajnych wtyczek, o których słyszysz, musisz użyć samodzielnie hostowanego WordPressa. Wtyczki nie są dozwolone na WordPress.com.

Self-hosted WordPress jest darmowy dla wszystkich do korzystania w dowolny sposób. Przeczytaj: dlaczego WordPress jest darmowy? Jakie są koszty? Gdzie jest haczyk?

Czym jest WordPress.com?

WordPress.com jest zastrzeżonym rozwiązaniem hostingowym blogów z ograniczeniami. Pomimo tej samej nazwy, WordPress.com oraz WordPress.org are Niezwiązane bezpośrednio. WordPress.com używa platformy open-source WordPress w swej istocie do zasilania wszystkich blogów, które hostują, ale mają ograniczenia, takie jak nie można przesyłać wtyczek, niestandardowych motywów itp., dopóki nie zapłacisz wysokich składek. Wielu użytkowników korzysta WordPress.com aby rozpocząć, a następnie przenieść się, gdy zdają sobie sprawę, że chcą więcej funkcji, funkcjonalności i kontroli. Oto przewodnik, Jak przenieść bloga z WordPress.com do self hosted WordPress.org.

WordPress.com jest własnością firmy Automattic, która została założona przez Matta Mullenwega (współzałożyciela WordPress).

Jak się WordPress.com oraz WordPress.org powiązane?

Są to Nie związane. Powodem, dla którego ludzie mylą te dwie rzeczy, jest to, że obie mają nazwę WordPress, która jest w rzeczywistości zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do Fundacji WordPress. Innym powodem zamieszania jest to, że Matt Mullenweg (współzałożyciel WordPress) jest założycielem Automattic, który jest właścicielem usługi hostingu blogów, WordPress.com. na koniec, wielu pracowników Automattic jest stałymi współpracownikami WordPress.org. pomimo tych wspólnych podstaw, oba projekty są zupełnie innymi podmiotami.

WordPress.org (aka self-hosted WordPress) jest domem dla wysoce rozszerzalnego i potężnego systemu zarządzania treścią. Z drugiej strony WordPress.com to usługa zbudowana na otwartym kodzie źródłowym WordPress. WordPress.com nie oferuje Ci swobody modyfikowania kodu źródłowego, przesyłania własnych wtyczek ani rozszerzania funkcji.

Aktualizacja 26 Marca 2013: Jeśli używasz wtyczki Jetpack, lub WordPress.com Stats plugin, następnie musisz podłączyć własną hostowaną witrynę WordPress do WordPress.com w celu korzystania z ich usług. Robiąc to, kończysz dając WordPress.com dostęp do niektórych danych, takich jak statystyki (jeśli używasz wtyczki statystyki).

Czym jest ta Fundacja WordPress?

WordPress jest zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do WordPress Foundation, która jest organizacją non-profit. Celem fundacji jest zapewnienie, że WordPress jest swobodnie dostępny, utrzymywany i rozwijany. Własnymi słowami:

Celem fundacji jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do wspieranych przez nas projektów programistycznych. Ludzie i firmy mogą przychodzić i odchodzić, dlatego ważne jest, aby kod źródłowy tych projektów przetrwał poza obecną bazą współpracowników, abyśmy mogli stworzyć stabilną platformę do publikowania w Internecie dla przyszłych pokoleń. W ramach tej misji Fundacja będzie odpowiedzialna za ochronę WordPress, WordCamp i powiązanych znaków towarowych. 501 (c)3 organizacja non-profit, WordPress Foundation będzie również realizować kartę edukowania społeczeństwa na temat WordPress i pokrewnego oprogramowania open source.

Ważne jest, aby wspomnieć, że WordPress foundation jest zarejestrowana przez Matt Mullenweg (współzałożyciel WordPress). Obecna osoba odpowiedzialna za zajmowanie się Wordcampami i innymi obowiązkami Fundacji WordPress jest pracownikiem Automattic.

Dlaczego jest tyle zamieszania?

Po pierwsze, ludzie często kojarzą witryny .com jako oficjalne. A także mając na uwadze, co następuje: WordPress.org jest oficjalną platformą WordPress. Innym powodem zamieszania jest uczestnictwo w konferencjach takich jak Blogworld lub SXSW, a następnie zauważasz jedno stoisko WordPress, które ma Automattic po jednej stronie, a WordPress foundation po drugiej.

WordPress Booth Blogworld

SXSW WordPress Booth

Posiadanie takiego stoiska sprawia, że użytkownicy myślą, że Automattic, WordPress i WordPress foundation są połączonymi podmiotami. Powoduje to wiele zamieszania dla nowych użytkowników.

Co jest dla ciebie odpowiednie?

Zawsze zalecamy naszym użytkownikom korzystanie WordPress.org aka self-hosted WordPress. Instalacja WordPressa jest bardzo łatwa i masz pełną kontrolę nad swoją witryną. Możesz dodawać wtyczki, niestandardowe motywy, zarabiać na swojej stronie, tworzyć własną witrynę członkowską i/lub korzystać z jednego z naszych samouczków WordPress, aby rozszerzyć funkcjonalność bez żadnych ograniczeń.

Ponieważ jest tak wiele innych osób zaznajomionych z WordPress, bardzo łatwo jest uzyskać wsparcie WordPress, które zadajesz właściwe pytania. Przeczytaj nasz przewodnik, jak prawidłowo poprosić o wsparcie WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć związek między WordPress.org oraz WordPress.com i usunął wszelkie nieporozumienia. Jeśli masz coś do dodania lub przemyślenia na ten temat, zachęcamy do komentowania poniżej.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…