WordPress Multisite to niesamowite narzędzie samo w sobie, które umożliwia tworzenie sieci stron internetowych WordPress, ale czy wiesz, że możliwe jest stworzenie sieci sieci Multisite, czyli sieci sieci?

Multi-network pozwala mieć praktycznie nieskończone sieci Multisite, Wszystkie przy użyciu jednej instalacji WordPress i bazy danych. Każda sieć może hostować praktycznie nieskończone blogi/strony dzieci. Weź tego Christophera Nolana!

Istnieje wiele korzyści z posiadania wielu sieci, a także ryzyko: z jednej strony masz jedną instalację ze scentralizowanymi aktualizacjami dla wszystkich sieci i blogów – witryn – wszystkie sieci są wygodnie zlokalizowane w jednym miejscu. Z drugiej strony masz jedną instalację ze scentralizowanymi aktualizacjami dla wszystkich sieci i blogów/witryn … posiadanie wszystkiego w jednym miejscu może sprawić, że będziesz podatny na ataki hakerskie i inne problemy z bezpieczeństwem.

Pomimo zalet i wad, warto zbadać, jak działają multi-sieci, zwłaszcza jeśli utworzenie jednej z nich może być korzystne dla działań rozwojowych lub firmy. W tym artykule omówię, jak skonfigurować wiele sieci.

Zanim Zaczniemy…

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zanim zagłębimy się w sposób skonfigurowania wielu sieci.

Po pierwsze, każdy Multisite działający w ramach wielu sieci jest complete Multisite. Musisz uzyskać dostęp do pulpitu administratora sieci w każdej utworzonej sieci i skonfigurować ustawienia sieciowe, takie same dla każdego bloga/witryny. Twoje sieci udostępniają tę samą fizyczną instalację i bazę danych WordPress, ale działają jako niezależne sieci wielostanowiskowe.

Po drugie, ważne jest, aby mieć plan dla wielu sieci. Należy zawsze skalować swój system jako-lub przed – rośnie. Wcześniejsze planowanie ma kluczowe znaczenie, a jeśli planujesz – i ekskluzywnie-zanim zajdzie taka potrzeba, Twoja sieć multi-network powinna odnieść sukces.

W pewnym momencie będziesz musiał dowiedzieć się o Shardingu DB – to nie jest fizyka rakietowa, ale jest to rodzaj bardziej hardkorowego zadania i wykraczającego poza zakres tego artykułu. Prawdopodobnie będziesz musiał wynająć lub uzyskać pomoc od DevOp ‘ a, aby zaplanować i wdrożyć Sharding DB.

Jeśli zaczniesz kopać w bazie danych dla instalacji wielostanowiskowej, zrealizujesz to samo site_id=1 dla wszystkich blogów / stron, znajdujących się w tabeli bazy danych kończącej się na _blogi. Każdy blog / strona będzie miała unikalny blog_id, ale wszystkie są pod tym samym site_id=1. Zauważysz również tabelę bazy danych kończącą się na _site. To tutaj multi-network pisze unikalny site_id dla każdej nowej sieci Multisite, którą tworzysz.

Terminologia WordPress jest tu nieco myląca: SiteID faktycznie odnosi się do Multisite lub sieci, a BlogID odnosi się do każdego bloga / witryny pod nim.

Kolejna fajna funkcja: multi-network pozwala przenieść dowolny blog/witrynę z dowolnej sieci Multisite do dowolnej innej sieci działającej na tej samej instalacji wielosieciowej – wszystko przy minimalnej konfiguracji zaplecza.

Poprowadzę przez to wszystko w tym artykule.

Pierwsze kroki z Multi-Network dla WordPress

Po pierwsze, potrzebujemy działającej instalacji WordPress Multisite. Użyłem taniego hostingu współdzielonego podczas składania tego samouczka, ale jeśli planujesz zbudować poważną sieć multi-network, tani hosting go nie skróci – Twoja sieć multi-network musi być w stanie obsługiwać duże ilości ruchu i zapytań, więc będziesz musiał w pewnym momencie przejść na poważny hosting (i zawsze lepiej to zrobić, zanim faktycznie tego potrzebujesz!).

Po zainstalowaniu sieci wielostanowiskowej nadszedł czas na uwolnienie sieci wielostanowiskowej! Włączenie tego jest bardzo łatwe-na szczęście w WordPressie dostępnych jest kilka świetnych wtyczek, które pomogą Ci to zrobić. Mój wybór to WP Multi Network, opracowany przez Johna Jamesa Jacoby ‘ ego, twórcę istnienia wielu sieci w rdzeniu WordPress. John wyjaśnia, jak działa multi-network w tym filmie.

Dobra, zacznijmy konfigurować multi-network.

Wtyczka WP Multi Network jest dostępna do pobrania za darmo na stronie WordPress.org

1. Przejdź do pulpitu administratora sieci Multisite.

2. Na pasku bocznym przejdź do Wtyczki > Dodaj Nowy.

3. Kliknij na Wtyczki Wyszukiwania pole w prawym górnym rogu i wpisz ” WP Multi Network.”

4. Kliknij Zainstaluj Teraz a po zainstalowaniu wtyczki kliknij Aktywacja Sieci.

Simply network activate the plugin and you're ready to start setting up your Multi Network.
Wystarczy sieć aktywuj wtyczkę i jesteś gotowy, aby rozpocząć konfigurację wielu sieci.

Powinieneś teraz zobaczyć Sieci panel jako górne menu na pulpicie administratora sieci, ale aby w pełni działać w wielu sieciach, musisz wprowadzić dalsze zmiany w swoim wp-config.php plik.

Setting up your multi-network.
Konfigurowanie sieci multi-network.

5. Korzystając z preferowanej metody edycji plików w katalogu WordPress, czy to cPanel, FTP, czy coś innego, znajdź następujące linie:

Teraz skomentuj tekst z define ('DOMAIN_CURRENT_SITE', yoursite.com);

Oczywiście., yoursite.com to przykładowy tekst i w Twoim przypadku powinna być Twoja nazwa domeny.

Gratulacje! Teraz prowadzisz multi-sieć!

Zaloguj się do sieci i przejdź do pulpitu administratora sieci. Teraz możesz zacząć dodawać i zarządzać sieciami (lub wieloma witrynami) w swojej sieci wielosieciowej.

Konfigurowanie mapowania domen w wielu sieciach

Wtyczka WP Multi network zarządza sieciami, które tworzysz dla wielu sieci. Oznacza to, że możesz utworzyć całą sieć jako podkatalog sieci głównej (sieć wielostanowiskowa, którą utworzyłeś jako pierwszy). Możesz też wybrać inną domenę dla każdej sieci (lub Multisite) w ramach wielu sieci, którą zajmuje się wtyczka WP Multi Network.

Będziesz mógł mapować domeny do dowolnego bloga dziecka / witryny w dowolnej sieci, korzystając z naszego najlepszego przewodnika mapowania domen WordPress Multisite. Jeśli zdecydujesz się na mapowanie domen do innych sieci lub blogów / witryn, każda domena musi być skonfigurowana tak, aby wskazywała na fizyczny adres IP wielu sieci lub public_html katalog.

Odbywa się to za pomocą Panelu sterowania domeną dostarczonego przez firmę hostingową, Zwykle cPanel. Jeśli używasz cPanel, będziesz musiał dodać swoje domeny jako aliasy (lub zaparkowane domeny) lub domeny dodatkowe (w zależności od planu hostingowego) i skierować każdą z nich do tego samego katalogu instalacji WordPress. Normalnie jest public_html, ale może się różnić w zależności od ustawień hosta.

Adding domains to your network.
Dodawanie domen do sieci.

Jeśli używasz DNS Made Easy lub innego narzędzia DNS,musisz dodać rekord ANAME dla każdej domeny, którą chcesz zmapować do sieci, wskazując ten sam fizyczny adres IP instalacji WordPress Multisite. Po zrobieniu tego i oczekiwaniu na propagację zmian DNS (może to zająć trochę czasu), Twoje domeny zostaną przekierowane do tego samego katalogu (cPanel) lub IP (Dns Made Easy).

Zarejestrowałem dwie domeny, których będę używał do tej instalacji. Każda domena ma aktywny SSL – potrzebujemy SSL dla każdej domeny (lub WIELODOMENOWEGO SSL obejmującego je wszystkie):

 • https://awpmu.Chmura/ – to będzie główna (lub główna) sieć.
 • https://lwpmu.Chmura/ – będzie to sieć podrzędna (lub niewolnicza).

Zamierzam zorganizować moją główną sieć w następujący sposób:

 • Multi Network Main Multisite-AWPMU Multi Network
 • Główny Adres Sieciowy – https://awpmu.Chmura/
 • Strona główna Multisite – sieć AWPMU-Strona główna (tagline)

Następnie zamierzam utworzyć sieć potomną (lub Multisite) w ten sposób:

 • Multi Network dziecko Multisite-LWPMU sieci
 • Adres Sieciowy Dziecka – https://lwpmu.Chmura/
 • Strona dla dzieci – sieć LWPMU – Strona główna (tagline)

Stworzę również bloga dla dzieci pod każdym Multisite:

 • Główna Multisite Dziecko-Blog – https://awpmu.Chmura / blog01/ – Blog 01
 • Dziecko Multisite Dziecko-Blog- https://lwpmu.Chmura / blog02/ – Blog 02

Na koniec przeniosę te blogi dzieci z jednej sieci (lub wielu witryn) do drugiej, wykonując małe zmiany potrzebne do zakończenia takich rzeczy:

 • Master Multisite Dziecko-Blog – https://awpmu.Chmura / blog02/ – Blog 02
 • Slave Multisite Child-Blog- https://lwpmu.Chmura / blog01/ – Blog 01

Tworzenie sieci

Utworzenie nowej sieci jest bardzo proste. Oto jak to zrobić:

1. Przejdź do pulpitu administratora sieci Multisite i kliknij pierwszy element menu, czyli Sieci ikona stworzona przez wtyczkę WP Multi Network. W lewym górnym rogu kliknij Dodaj Nowy. Wypełnij wymagane pola.

Adding a network to your network.
Dodawanie sieci do sieci.

2. Wprowadź tytuł sieci. To nazwa Twojego nowego Multisite. Spróbuj użyć nazwy, która zapada w pamięć.

3. Wprowadź domenę zmapowaną w panelu sterowania cPanel lub domeny w poprzednich krokach w tym samouczku. Możesz użyć swojej domeny głównej ze ścieżką, jeśli nie chcesz mapować innej domeny do nowego Multisite.

4. Wprowadź nazwę witryny, tj. nazwę nowej witryny głównej Multisite.

5. Wejdź na ścieżkę. Tej opcji należy używać tylko wtedy, gdy nowa sieć ma znajdować się w podkatalogu oryginalnej (głównej) sieci lub podkatalogu innej domeny już zmapowanej do tej samej sieci public_html katalog (cPanel) lub IP (Dns Made Easy lub inny panel sterowania domeną, którego używasz).

Uwaga: Dnspropagacja może zająć trochę czasu, do 72 godzin. Wolę używać łatwego DNS, ponieważ zapewnia najszybszą propagację DNS, jaką mogłem znaleźć.

Adding a network.
Dodawanie sieci.

6. Kliknij Utwórz. Następnie zostaniesz przekierowany z powrotem do Sieci strona w panelu administracyjnym sieci.

Two networks on a multi-network.
Dwie sieci w wielu sieciach.

Widać teraz, że mamy dwie sieci (lub Multisites), każda z domyślną automatycznie utworzoną witryną pod nią.

7. Przejdź do swojego PHPMyAdmin (również część cPanel, choć dostęp do niego może zależeć od ustawień hosta), a znajdziesz kilka nowych tabel w bazie danych sieci. Sprawdź tabelę bazy danych kończącą się na _site, a zobaczysz nasz nowy Multisite z id=2, a na tabeli bazy danych kończącej się na _blogi widzisz nową stronę z blog_id=2, oraz site_id=2.

Sites in the network.
Miejsca w sieci.
Blogs in the network.
Blogi w sieci.

8. Zanim zrobimy cokolwiek na naszym nowym multisite dziecko / niewolnik, najpierw stwórzmy blog dziecka pod oryginalnym Multisite (site_id=1, AWPMU Multi Network on my Multi Network). Przejdź do Witryny na pasku bocznym w głównym Admin sieci i utworzyć nową witrynę. Zobaczysz tam główną witrynę wielosieciową. W moim przypadku mam awpmu.Chmura).

A new child blog in my main multi-network site.
Nowy blog dla dzieci w mojej głównej witrynie wielosieciowej.

Tworzenie bloga/strony

Jeśli już korzystasz z WordPress Multisite, wiesz już, że tworzenie nowego bloga / witryny jest dość proste, ale mimo to przejdźmy przez kroki:

1. W panelu administracyjnym sieci przejdź do Strony > Dodaj Nowy i wprowadź dane, które chcesz dla swojego nowego bloga/strony dziecka. Po zakończeniu kliknij Dodaj Stronę.

Adding a blog.
Dodawanie bloga.

Będziesz miał możliwość utworzenia kolejnego bloga dziecka, ale na razie kliknij Witryny na pasku bocznym, aby sprawdzić, czy nowa strona jest tam.

Sites in the network.
Miejsca w sieci.

Dobrze wyglądasz!

Możesz odwiedzić nowy blog, aby sprawdzić, czy działa i przejść do oddzielnego panelu administracyjnego, aby go skonfigurować. Ale na razie sprawdźmy ponownie wielosieciową bazę danych w PHPMyAdmin, a konkretnie tabelę bazy danych kończącą się na _blogi:

Blogs in database.
Blogi w wielosieciowej bazie danych.

Zobaczysz tam nowy blog/stronę dziecka: używa blog_id=3 oraz site_id=1 ponieważ jest pod AWPMU Network / Multisite. Przejdź do pulpitu administratora sieci multisite dla dzieci/niewolników LWPMU, aby utworzyć nowy blog/witrynę dla dzieci. Kiedy logujesz się do” dziecka ” Multisite po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o uaktualnienie sieci,więc zrób to przed kontynuowaniem.

Powtórz Krok 1, aby utworzyć Blog 02 w naszej sieci dziecko / niewolnik (site_id=2).

Następnie przejdź do Witryny w pulpicie administratora sieci LWPMU i sprawdź, czy istnieje nowy blog dziecka.

Check the child blog is here.
Sprawdź blog dziecka jest tutaj.

Następnie rzućmy okiem na PHPMyAdmin. Zauważysz kilka nowych tabel kończących się na 2, 3 i 4 (dla niedawno utworzonego Multisite i obu blogów/stron potomnych, które stworzyliśmy (po jednym dla każdej sieci/Multisite). Nowy blog dziecka / strona ma blog_id=4 oraz site_id=2 w tabeli bazy danych kończącej się na _blogi . Oznacza to, że jest pod naszym multisite dziecko/niewolnik, w moim przypadku, nazywa się LWPMU sieci.

Checking the child blog/site in the multi network database.
Sprawdzanie bloga/strony potomnej w wielosieciowej bazie danych.

Przenoszenie bloga/witryny z sieci do innej

Spójrzmy teraz na przenoszenie blogów / witryn między sieciami w ramach ogólnej wielu sieci.

1. Przejdź do pulpitu administratora sieci multisite dla dzieci / niewolników. Na mojej instalacji znajduje się na https://lwpmu.Chmura / wp-admin / sieć/

2. Kliknij na Witryny, a następnie najedź kursorem myszy na / blog02Dziecko-blog/. Zobaczysz Rusz się. polecenie pojawia się po prawej stronie. Kliknij.

When you hover over your sites more options will appear.
Po najechaniu kursorem na witryny pojawi się więcej opcji.

3. Kliknij na rozwijane menu i wybierz  https://awpmu.Chmura/ jako nowa sieć dla tego bloga/strony.

Select the new network for this blog/site.
Wybierz nową sieć dla tego bloga/witryny.

4. Następnie kliknij Rusz się. wykonać ruch.

Zobaczysz. Blog 02 zniknął z Witryny strona. Możesz również sprawdzić wiadomość u góry Pulpitu nawigacyjnego potwierdzającą, że blog/witryna została przeniesiona.

6. Przejdź teraz do głównego / głównego pulpitu administratora sieci Multisite. Na mojej instalacji znajduje się na https://awpmu.Chmura / wp-admin / sieć/

7. Kliknij na Witryny. Zobaczysz, że to Blog 02 teraz tam jest. Zobaczysz też, że nadal jest jak https://lwpmu.Chmura / blog02, ale chcemy, aby znajdowała się ona pod domeną AWPMU. Najedź myszą na nią i kliknij Edycja.

Moving the blog/site to the domain we want to use.
Przeniesienie bloga/strony do domeny, z której chcemy korzystać.

8. Zmień Adres strony (URL) od lwpmu.Chmura na awpmu.Chmura, następnie kliknij Zapisz Zmiany.

Updating the site address.
Aktualizacja adresu strony.

9. Kliknij ponownie na Witryny na pasku bocznym i sprawdź nowy adres.

Check the blog/site is now using the correct site address.
Sprawdź, czy blog / strona jest teraz przy użyciu prawidłowego adresu strony.

10. Teraz otwórz ponownie PHPMyAdmin i znajdź tabelę bazy danych kończącą się na _blogi. Sprawdź nowy site_id na blog02. Potwierdza to, że zarówno blog01 oraz blog02 obecnie działają pod Awpmu main/master Multisite, zarówno z site_id=1.

Oba blogi są teraz uruchomione pod Awpmu main/master Multisite.

11. Powtórz kroki od 1 do 9 powyżej. Przenieśmy teraz nasze Blog 01 od sieci AWPMU multi-network do sieci LWPMU. Następnie przejdź do pulpitu administratora sieci multisite dla dzieci / niewolników, kliknij Witryny, i edytuj Blog 01 tak, że działa pod LWPMU. Na koniec sprawdź ponownie PHPMyAdmin, a zobaczysz, że Blog 01 obecnie działa pod lwpmu.Chmura (site_id=2).

Everything is running as expected!
Wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami!

Twoja sieć Multi-Network jest już uruchomiona!

Możesz teraz zacząć planować i wdrażać swoje Multisite i ich blogi / witryny w ramach sieci multi.

Pamiętaj, że każda sieć tworzona w wielu sieciach będzie miała swój własny pulpit i ustawienia administratora sieci-będą one współdzielić tę samą fizyczną instalację i bazę danych, ale będą zachowywać się jak całkowicie niezależne Multisite.

Od tego momentu zachęcam Was do grania jak najwięcej z waszą nową siecią multi-network!

Jesteś zainteresowany założeniem własnej sieci multi-network? Czy wdrożyłeś już wiele sieci do użytku osobistego lub zawodowego? Podziel się swoimi doświadczeniami, pytaniami i rozwiązaniami poniżej, chętnie odkryję, co ludzie robią z wieloma sieciami!

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…