Czy często używasz tych samych fragmentów treści w swoich postach WordPress? Jeśli to zrobisz, pokochasz funkcję blokowania Wielokrotnego Użytku w nowym edytorze bloków WordPress. Pozwala zapisać dowolny blok treści i ponownie wykorzystać je w innych postach i stronach w Twojej witrynie.

W tym artykule pokażemy, jak łatwo utworzyć blok wielokrotnego użytku w edytorze bloków WordPress znanym również jako Gutenberg. Pokażemy również, jak dodawać bloki wielokrotnego użytku w postach WordPress i eksportować je do użytku w innych witrynach WordPress.

Creating a reusable block in WordPress Gutenberg editor

Co to jest blok Wielokrotnego Użytku w edytorze bloków WordPress (Gutenberg)?

Blok wielokrotnego użytku w edytorze WordPress to blok treści zapisywany indywidualnie do późniejszego wykorzystania.

Wielu blogerów często dodaje te same fragmenty treści w wielu artykułach, takich jak wezwanie do działania na końcu wpisu na blogu lub linki do śledzenia bloga w mediach społecznościowych.

Większość ludzi po prostu zapisuje fragmenty zawartości jako pliki tekstowe na swoich komputerach, a następnie kopiuje i wkleja je w razie potrzeby.

Edytor Gutenberg WordPress rozwiązuje ten problem, wprowadzając bloki wielokrotnego użytku.

Zasadniczo możesz teraz zapisywać fragmenty treści w edytorze WordPress, a następnie używać ich ponownie w dowolnym miejscu niemal natychmiast.

Oto tylko niektóre ze scenariuszy, w których blok wielokrotnego użytku może pomóc ci pracować wydajniej:

  • Prosząc użytkowników o śledzenie cię w mediach społecznościowych na końcu każdego artykułu.
  • Dodawanie przycisków call-to-action w postach i stronach WordPress.
  • Zapisywanie i ponowne wykorzystywanie tabel
  • Szybkie dodawanie formularzy opinii do Twoich stron
  • Ręczne dodawanie banerów partnerskich inline
  • i więcej…

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak łatwo utworzyć blok wielokrotnego użytku w edytorze bloków WordPress.

Video Tutorial

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli nie podoba Ci się film lub potrzebujesz więcej instrukcji, Kontynuuj czytanie.

Tworzenie bloku Wielokrotnego Użytku w edytorze WordPress

Wszystkie bloki Gutenberga są indywidualnymi elementami treści w edytorze WordPress i mogą być zapisywane indywidualnie jako blok wielokrotnego użytku

Najpierw musisz utworzyć nowy post lub edytować istniejący. Na ekranie edycji postu kliknij przycisk Dodaj nowy blok, a następnie wybierz typ bloku zgodnie z treścią, którą zamierzasz zapisać.

Add a new block to Gutenberg editor

W tym przykładzie zamierzamy zapisać kilka linii tekstu w bloku akapitu.

Po dodaniu bloku musisz dodać zawartość, którą chcesz ponownie wykorzystać. Możesz użyć opcji stylowania i formatowania na pasku narzędzi blokuj i Ustawieniach blokowania.

Editing a block

Po zakończeniu edycji kliknij przycisk Menu z trzema kropkami na pasku narzędzi, a następnie wybierz opcję “Dodaj do bloków wielokrotnego użytku”.

Add to reusable blocks

Zostaniesz poproszony o podanie nazwy bloku wielokrotnego użytku. Zalecamy użycie nazwy, która pomoże Ci szybko zidentyfikować blok i jego działanie.

Add block name

Na koniec kliknij przycisk Zapisz, aby zapisać blok wielokrotnego użytku.

Twój blok zostanie zapisany w bazie danych WordPress ze wszystkimi jego ustawieniami.

Dodawanie bloku Wielokrotnego Użytku w innych postach i stronach

Teraz, gdy nauczyliśmy się, jak utworzyć blok wielokrotnego użytku w WordPress, zobaczmy, jak dodać bloki wielokrotnego użytku w postach i stronach WordPress.

Ponownie utwórz nowy post lub Edytuj post, w którym chcesz dodać blok wielokrotnego użytku. Na ekranie Edytuj post kliknij przycisk Dodaj nowy blok.

Twój blok wielokrotnego użytku znajduje się w zakładce “wielokrotnego użytku”. Możesz go również znaleźć, wpisując jego nazwę w polu wyszukiwania.

Adding reusable block

Możesz najechać myszką na niego, aby zobaczyć szybki podgląd bloku. Śmiało i kliknij blok, aby wstawić go do swojego posta.

Twój blok wielokrotnego użytku pojawi się w edytorze postów.

Reusable block added into a post

Możesz również edytować blok wielokrotnego użytku, klikając przycisk Edytuj na bloku.

Należy jednak pamiętać, że zmiana bloku wielokrotnego użytku zmieni go we wszystkich lokalizacjach, w których został użyty.

Jeśli chcesz tylko wprowadzić zmianę, która pojawia się tylko w tym konkretnym poście, musisz najpierw przekonwertować ją na zwykły blok.

Kliknij menu z trzema kropkami na pasku narzędzi bloku, a następnie wybierz opcję “Konwertuj na zwykły blok”.

Convert to regular block

Spowoduje to przekształcenie twojego bloku wielokrotnego użytku w zwykły blok i będziesz mógł wprowadzać w nim zmiany bez wpływu na oryginalny blok wielokrotnego użytku.

Zarządzanie wszystkimi blokami Wielokrotnego Użytku w edytorze WordPress

Po użyciu bloków wielokrotnego użytku przez jakiś czas, możesz mieć bloki, których już nie używasz lub bloki, które chcesz zmienić nazwę.

Edytor Gutenberg pozwala łatwo zarządzać wszystkimi blokami wielokrotnego użytku z jednego ekranu.

Aby zarządzać blokami, kliknij przycisk Dodaj blok, a następnie znajdź kartę wielokrotnego użytku. Zobaczysz link do zarządzania stroną bloków wielokrotnego użytku.

Manage reusable blocks link

Kliknięcie na link spowoduje zablokowanie strony zarządzania. W tym miejscu możesz edytować, usuwać, eksportować i importować bloki.

Manage reusable blocks

Eksportowanie / Importowanie Bloków Wielokrotnego Użytku

Bloki wielokrotnego użytku nie są tylko wielokrotnego użytku na stronie internetowej, dla której zostały stworzone. Możesz również użyć ich na dowolnej innej stronie WordPress.

Możesz wyeksportować bloki z ekranu zarządzania blokami. Wystarczy kliknąć przycisk Eksportuj pod blokiem, a WordPress wyśle go do Ciebie jako plik JSON.

Exporting a reusable block

Możesz teraz przełączyć się na obszar administracyjny innej witryny WordPress. Przejdź do ekranu zarządzania blokami, a następnie kliknij przycisk “Importuj z JSON”.

Spowoduje to wyświetlenie pola przesyłania plików. Kliknij przycisk Wybierz plik, aby wybrać Blok pobrany wcześniej, a następnie kliknij przycisk Importuj.

WordPress zaimportuje teraz twój blok wielokrotnego użytku i zapisze go w bazie danych. Możesz śmiało zacząć używać go na nowej stronie.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, stworzyliśmy przewodnik krok po kroku, jak importować / eksportować bloki treści WordPress (z zrzutami ekranu).

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się, jak utworzyć blok wielokrotnego użytku w edytorze WordPress Gutenberg. Możesz również zapoznać się z naszymi wskazówkami na temat rozwoju twojego biznesu online bez wydawania fortuny.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…