Czy zastanawiałeś się nad nauką korzystania z FTP do przesyłania plików do witryny WordPress?

FTP lub File Transfer Protocol to szybki i prosty sposób przesyłania plików z komputera do witryny.

W tym artykule pokażemy, jak używać FTP do przesyłania plików do WordPress.

How to Use FTP to Upload Files to WordPress for Beginners

Co to jest FTP?

Jeśli utworzyłeś witrynę WordPress, być może słyszałeś o FTP i zastanawiałeś się, czy powinieneś z niej korzystać.

FTP jest skrótem od File Transfer Protocol. Jest to standardowy sposób przesyłania plików z komputera na konto hostingowe witryny. Możesz myśleć o tym jak o zarządzaniu plikami w Internecie.

Do łączenia się z serwerem FTP witryny używasz pakietu oprogramowania o nazwie Klient FTP. Po nawiązaniu połączenia możesz uzyskać dostęp do plików w swojej witrynie i przesłać pliki z komputera.

Być może zastanawiasz się, dlaczego potrzebujesz FTP, gdy możesz przesyłać pliki do witryny bez niego. Na przykład możesz przesyłać pliki multimedialne z obszaru administracyjnego WordPress. Możesz również przesyłać wtyczki i motywy za pomocą WordPress.

FTP jest przydatny, ponieważ można go używać nawet wtedy, gdy występuje problem z witryną WordPress. Na przykład możesz użyć FTP, aby ręcznie przesłać plik wtyczki lub motywu podczas rozwiązywania problemów z WordPress.

Wybór oprogramowania FTP

Najpierw musisz pobrać i zainstalować klienta FTP na swoim komputerze. Klient FTP to aplikacja, która pomaga łączyć się z witryną i przesyłać pliki za pomocą protokołu FTP.

Istnieje wiele klientów FTP do wyboru. Jeśli chcesz pomóc w wyborze takiego, który działa na twoim komputerze, możesz sprawdzić naszą listę najlepszych klientów FTP dla komputerów Mac i Windows.

Niektóre popularne darmowe programy to WinSCP Dla Windows, Cyberduck dla Mac i wieloplatformowy FileZilla. W tym samouczku użyjemy Filezilli, ale podstawowe pojęcia są takie same niezależnie od wybranego oprogramowania.

Łączenie się z witryną WordPress za pomocą FTP

Aby Twoje pliki były bezpieczne, FTP wymaga nazwy użytkownika i hasła. Tak więc po otwarciu oprogramowania FTP musisz wprowadzić swoje dane logowania FTP.

Twoje dane logowania FTP zostały wysłane do Ciebie pocztą elektroniczną podczas rejestracji konta hostingowego WordPress . Informacje o koncie FTP można również znaleźć na pulpicie nawigacyjnym cPanel konta hostingowego.

FTP Account Information in Your Hosting Account

Jeśli nie możesz znaleźć swoich danych logowania, możesz skontaktować się z dostawcą usług hostingowych, aby uzyskać te informacje.

Po uzyskaniu danych logowania, musisz otworzyć FileZilla, a następnie wybrać Plik ” Site Manager z menu.

Go to File » Site Manager

Spowoduje to otwarcie wyskakującego okna, w którym możesz dodać informacje o swojej witrynie. Powinieneś kliknąć przycisk “Nowa strona” i podać tytuł swojej witryny.

Provide a Title for Your Website

Teraz nadszedł czas, aby wprowadzić dane logowania, które znalazłeś wcześniej. W sekcji protokół powinieneś wybrać SFTP, jeśli twój dostawca hostingu go obsługuje, w przeciwnym razie pozostaw go jako FTP.

Zostaniesz poproszony o wpisanie swojego hosta. Zazwyczaj jest to nazwa domeny, ale czasami trzeba dodać ‘ ftp. na początku. Następnie należy wybrać “normalny”dla typu logowania, a następnie wprowadzić nazwę użytkownika i hasło FTP.

Enter Your FTP Credentials

Po wprowadzeniu tych danych możesz kliknąć przycisk Połącz, aby kontynuować. FileZilla zapisze ustawienia Twojej witryny dla przyszłych logowań i otworzy nowe połączenie FTP z Twoją witryną.

Jeśli po raz pierwszy łączysz się z witryną za pomocą tego komputera, FileZilla może wyświetlić wyskakujące okienko certyfikatu.

FileZilla May Show You a Certificate Popup

Możesz zatrzymać to pojawianie się w przyszłości, zaznaczając “zawsze zaufaj certyfikatowi dla przyszłych sesji”. Następnie należy kliknąć przycisk OK, aby kontynuować.

FileZilla będzie teraz próbować zalogować się do twojej witryny przy użyciu wprowadzonych danych uwierzytelniających. Po podłączeniu zobaczysz dwie kolumny plików i folderów.

Local and Remote File Lists

Lewa kolumna zawiera listę plików lokalnych na komputerze. Prawa kolumna zawiera listę zdalnych plików w Twojej witrynie. Ten układ umożliwia łatwe przesyłanie plików do i z witryny.

Przesyłanie plików do witryny WordPress za pomocą FTP

Teraz jesteśmy gotowi do przesłania plików na Twoją stronę. Zacznijmy od czegoś prostego. Prześlemy plik testowy do głównego folderu na naszej stronie internetowej.

Najpierw musisz przejść do folderu zawierającego plik testowy. Zrób to w lewej kolumnie zawierającej pliki lokalne. Następnie upewnij się, że w kolumnie witryna Zdalna po prawej stronie jest widoczny folder, do którego chcesz przesłać pliki.

Następnie kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz Prześlij z menu.

Right Click and Select Upload

FileZilla prześle Plik z twojego komputera do twojej witryny WordPress. Tworzy kopię pliku i pozostawia oryginał na komputerze.

Nie zalecamy przesyłania plików za pomocą przeciągania i upuszczania, ponieważ jest to mniej niezawodne. Na przykład, jeśli przypadkowo przeciągniesz plik do folderu, możesz przesłać go do niewłaściwego miejsca w witrynie.

To ważne, ponieważ WordPress spodziewa się znaleźć określone pliki i foldery w określonych lokalizacjach. Przesyłanie pliku do niewłaściwego folderu może powodować problem.

Na przykład, gdy przesyłasz pliki multimedialne za pomocą FTP, należą one do folderu wewnątrz /wp-content/uploads/. Motywy należy przesłać do / wp-content / themes / I wtyczek do folderu/wp-content/ plugins/.

Aby zobaczyć, jak to działa, ręcznie załadujemy wtyczkę do twojej witryny WordPress. Najpierw musisz pobrać wtyczkę, a następnie ją rozpakować. Znajdziesz folder zawierający wtyczkę.

Upewnij się, że widzisz ten folder w lewej kolumnie klienta FTP. Następnie przejdź do wp-content / plugins / folder w kolumnie zdalny. Następnie możesz przesłać folder wtyczek z komputera do swojej witryny.

Upload a Plugin

Wtyczka ładuje się dłużej niż nasz plik testowy. Po zakończeniu przesyłania musisz odwiedzić stronę wtyczek w obszarze administracyjnym WordPress, aby aktywować wtyczkę.

Activate the Plugin

Przesyłanie motywu premium jest podobne. Najpierw musisz pobrać i rozpakować folder motywowy na komputerze. Następnie możesz go przesłać do
/ wp-content / themes / folder na twojej stronie.

Pobieranie plików z witryny WordPress za pomocą FTP

FTP nie jest używany tylko do przesyłania plików z komputera do witryny WordPress. Może być również używany do pobierania plików, dzięki czemu można je edytować.

Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy plik, który chcesz pobrać w kolumnie strona zdalna i wybierz Pobierz z menu. Plik zostanie przeniesiony do folderu wyświetlanego w lewej kolumnie lokalnej.

Right Click and Select Download

Możesz również użyć FTP do tworzenia kopii zapasowych plików WordPress. Po prostu wybierz wszystkie pliki i foldery i pobierz je na swój komputer.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to kompletna kopia zapasowa witryny WordPress. Cała zawartość jest przechowywana w bazie danych, a nie w pobranych plikach.

Jeśli chcesz również wykonać kopię zapasową treści, możesz to zrobić, tworząc ręczną kopię zapasową bazy danych WordPress.

Mamy nadzieję, że ten samouczek pomógł Ci nauczyć się używać FTP do przesyłania plików do witryny WordPress.

Możesz również zobaczyć nasz przewodnik bezpieczeństwa krok po kroku WordPress dla początkujących lub sprawdź naszą listę wtyczek, które muszą mieć wtyczki, aby rozwijać swoją witrynę.

Jeśli podoba Ci się ten przewodnik, rozważ subskrypcję naszego kanału YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…