Sieć WordPress Multisite jest jak kolonia mrówek. Składa się z pojedynczych miejsc, tak jak kolonia mrówek składa się z pojedynczych mrówek. A jednak wszystkie są samoorganizowane i działają jako część jednej sieci.

Październik 2020: przetestowaliśmy wszystkie najlepsze hosty WordPress! Dowiedz się, jak się porównujemy.Zobacz Wyniki

Największa na świecie kolonia mrówek ma długość 3700 Mil (~6000 km). Sami prowadzimy podobną sieć o nazwie Edublogs, choć rozciąga się ona daleko poza 3700 Mil. Na dzień dzisiejszy Edublogs ma ponad 4.37 milionów blogów działających na nim, wszystkie hostowane w jednej sieci WordPress Multisite.

Edublogs is a prefect example of a multisite
Edublogs obsługuje miliony witryn na jednej instalacji WordPress Multisite.

Wyobraź sobie ręczne aktualizowanie wszystkich tych witryn. Na szczęście, z WordPress Multisite, musimy to zrobić tylko raz, jak wszystkie podstrony w sieci multisite dzielić te same pliki rdzenia.

To samo dotyczy kopii zapasowych. Wystarczy zaplanować jedną kopię zapasową dla całej sieci Multisite. A jeśli kiedykolwiek chcesz przenieść swoje witryny, zajmie to dużo mniej czasu niż przeniesienie wielu pojedynczych instalacji WordPress.

W tym poście pokażę Ci, jak używać WordPress Multisite do udanego hostowania wszystkich witryn klientów. Omówię również rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przed podjęciem zanurzenia.

Gotowy? Skaczmy!

Czy Multisite jest odpowiednią opcją dla Ciebie?

Korzystanie z wielu witryn do hostingu witryn klienckich działa naprawdę dobrze i polecam go bardzo. Ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich. Musisz wziąć pod uwagę możliwość, że może to nie być najlepsze rozwiązanie dla niektórych Twoich klientów, a może nawet dla wszystkich.

Kiedy Multisite Może Nie Być Odpowiedni

Oto kilka przypadków, w których Multisite nie będzie działać dla Ciebie:

 • Twoi klienci potrzebują własnego konta hostingowego i chcą pełnego dostępu do jego ustawień.
 • Twoi klienci chcą, aby ich strony internetowe były obsługiwane z różnych części świata (np. Australijska i brytyjska firma nie chciałaby, aby ich witryny były obsługiwane z tej samej lokalizacji).
 • Twoi klienci potrzebują poczty e-mail hostowanej na tym samym serwerze co ich witryna. Wielu dostawców usług hostingowych oferuje tyle darmowych kont e-mail, ile potrzebujesz, ale nie jest to dobry pomysł, aby z nich korzystać. Jeśli serwer WWW ulegnie awarii, wiadomość e-mail również ulegnie awarii.
 • Jedna lub więcej witryn klientów otrzymuje dużo (i mam na myśli dużo) więcej ruchu niż inne. Witryny o dużym natężeniu ruchu najlepiej hostować samodzielnie, najlepiej na dedykowanym serwerze.
 • Twój dostawca usług hostingowych nie zezwala na instalację wielu witryn. Jeśli pytasz mnie, musisz zmienić dostawcę hostingu, jeśli nie pozwalają zainstalować wielu witryn.
 • Jedna lub więcej wtyczek, których planujesz używać we wszystkich witrynach, nie jest kompatybilna z WordPress Multisite.

Gdy Multisite jest bardzo odpowiedni

 • Twoi klienci mają stosunkowo małe, statyczne, o małym ruchu witryny (aka brochurewares).
 • Twoi klienci nie potrzebują dostępu do konfiguracji hostingu.
 • Twoi klienci chętnie hostują swoje wiadomości e-mail w innym miejscu (np. w G Suite lub Office 365).
 • Większość witryn klienckich korzysta z tego samego motywu / struktury, wtyczek, struktury treści i ustawień.

Przypadek Użycia Bonusu: Jeśli jesteś programistą motywów WordPress, możesz użyć sieci wielostanowiskowej, aby zaprezentować różne dema swojego motywu w tej samej instalacji WordPress. Musisz nawet zainstalować swój motyw tylko raz dla wszystkich witryn sieciowych. Niezły przypadek użycia.

Uwaga: Klienci mogą nadal mieć niestandardowe konta e-mail na samym hostingu. Ale zbyt ryzykowne jest posiadanie zarówno strony internetowej, jak i poczty e-mail na tym samym serwerze, ponieważ jeśli jedna z nich upadnie, druga też będzie. W takim scenariuszu twoi klienci nie mogą skontaktować się ze swoimi klientami, aby dać im znać.

Wiele zalet WordPress Multisite

 • Masz tylko jedną instalację WordPress do tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania. Upewnij się, że używasz wtyczki kompatybilnej z wieloma witrynami, takiej jak Snapshot Pro i Defender Pro (większość wtyczek nie obsługuje wielu witryn).
 • Masz tylko jedną instalację WordPress do aktualizacji. Należy uważać, aby najpierw przetestować aktualizację w konfiguracji etapowej lub lokalnej (więcej poniżej).
 • Musisz tylko aktualizować wtyczki i motywy w jednym miejscu. Ponownie, to samo odnosi się do testowania ich dokładnie przed uczynieniem ich żywymi.
 • Jeśli używasz motywu / frameworka, potrzebujesz tylko jednej jego kopii zainstalowanej i zaktualizowanej.
 • Jeśli chcesz, możesz stworzyć społeczność użytkowników w swojej sieci, łącząc swoich klientów i zapewniając im wartość dodaną jako deweloper lub agencja.
 • Możesz ustawić niestandardową zawartość do wyświetlania we wszystkich witrynach. Na przykład, dodając “Opracowany przez TWOJA MARKA“w stopce.
 • Jeśli chcesz oznaczyć na biało wszystkie ekrany administratora swojego klienta, musisz to zrobić tylko raz, używając wtyczki takiej jak Branda.
 • Jeśli chcesz zapewnić wsparcie swoim klientom bezpośrednio przez ich pulpity nawigacyjne lub front-end, wystarczy zintegrować je tylko raz. Niektóre wtyczki do rozważenia to SupportCandy i niesamowite wsparcie.
 • Jeśli wiele nowych witryn zaczyna się od tego samego zestawu stron (np. Strona główna, O nas, Skontaktuj Się Z nami, Polityka prywatności), możesz skopiować zawartość z istniejącej podstrony do nowej za pomocą wtyczki WP Multisite Content Copier.
 • Jeśli budujesz witrynę, która jest bardzo podobna do podstrony, która jest już w Twojej sieci, możesz użyć wtyczki NS Cloner, aby łatwo skonfigurować nową witrynę.

Przekonany? Jasne.

Podam kilka podstawowych wskazówek, jak go uruchomić.

Tworzenie WordPress Multisite Praca dla Ciebie

Rozwój Lokalny

Xampp
Xampp

Zebranie wszystkich stron klientów w jednym miejscu ma swoje plusy i minusy. Wady mogą być katastrofalne, jeśli nie zadbasz o pewne środki ostrożności. Ważne jest, aby nie manipulować niczym w sieci live Multisite bezpośrednio przed dokładnym przetestowaniem go w środowisku lokalnym.

Idealnie, powinieneś i tak testować i rozwijać lokalnie, ale jeśli używasz wielu witryn, staje się to jeszcze ważniejsze. Za każdym razem, gdy masz aktualizację wtyczki lub motywu lub samego WordPressa, musisz najpierw przetestować go na swojej lokalnej kopii.

Sprawdź dokładnie, czy aktualizacja nie wpływa negatywnie na żadną z witryn klienckich. To ważne. Dopiero po tym push aktualizację do sieci NA ŻYWO.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zobacz mój samouczek na temat Dowiedz się, jak skonfigurować WordPress multisite lokalnie za pomocą XAMPP.

Mapowanie Domen

Źródło: https://tomiup.com/domain-mapping-wordpress-multisite/

Twoi klienci będą mieli własną nazwę domeny i oczywiście będą chcieli, aby ich strona internetowa z niej korzystała (tj. Możesz łatwo rozwiązać ten problem za pomocą mapowania domen, które jest natywną funkcją od WordPress 4.5.

Oznacza to, że każda podstrona w sieci Multisite, powiedzmy subsite1.networkdomain.com, można odwzorować jako domain.com. Działa również dla podkatalogów, więc networkdomain.com/subsite1 może być odwzorowany jako domain.com.

Aby uzyskać pełne instrukcje, jak skonfigurować mapowanie domen, sprawdź nasz najlepszy przewodnik po mapowaniu domen za pomocą WordPress Multisite.

Kopie zapasowe

Snapshot Pro
Snapshot Pro

Jako programista stron internetowych powinien znajdować się na szczycie listy obowiązkowych rzeczy. Jednak posiadanie konfiguracji WordPress Multisite niesie ze sobą własne wyzwania dotyczące kopii zapasowych.

Jak zachować kopię zapasową wszystkich witryn klientów? Ponieważ wszystkie są częścią jednej gigantycznej instalacji, czy wykonujesz kopię zapasową całej sieci? Czy też kopie zapasowe poszczególnych podstron należy wykonywać osobno?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: Dlaczego nie jedno i drugie? Moja ulubiona wtyczka do tworzenia kopii zapasowych, szczególnie do konfiguracji WordPress Multisite, to Snapshot Pro. Umożliwia przywracanie jednym kliknięciem, jeśli coś pójdzie na boki. Ale jeśli potrzebujesz darmowej opcji, zapoznaj się z naszym najlepszym darmowym artykułem wtyczek do tworzenia kopii zapasowych.

SEO

SmartCrawl
SmartCrawl

Jeśli zastanawiasz się, czy korzystanie z sieci Multisite dla wielu witryn klientów będzie miało negatywny wpływ na SEO, możesz mieć pewność, że będzie to miało minimalny wpływ.

Tak długo, jak używasz mapowania domen, Google będzie widział każdą podstronę jako własną jednostkę, ponieważ wszystkie mają unikalne nazwy domen. Ponieważ wszystkie te podstrony są hostowane w jednej sieci wielostanowiskowej na tym samym serwerze, Google będzie wiedział, że istnieje między nimi jakiś związek.

Tak długo, jak nie próbujesz grać w profil backlinkingu witryn swoich klientów przez nienaturalne powiązanie, ich profil SEO powinien być w porządku w oczach Google. Oczywiście są wyjątki, w których Google się myli (podpowiedź: to było przeciwko nam), ale nie są one normą.

Z punktu widzenia SEO konfiguracje wielostanowiskowe powinny dać twoim podstronom całkiem niezły zastrzyk. Ponieważ wszystkie są hostowane w jednej sieci, wszystkie mają tę samą optymalizację witryny i wtyczki SEO. Szybsza, bardziej intuicyjna strona jest świetna zarówno dla użytkowników, jak i rankingów wyszukiwania.

Spotkanie Twoich Klientów

Understanding WordPress and the community around it is the first obstacle to developing a great product.
WordPress to jego społeczność.

Chwileczkę? Łączyć klientów? To może wydawać się koszmarnym scenariuszem, jeśli twoi klienci są konkurentami, ale wysłuchaj mnie.

Sieć wielostanowiskowa WP może być czymś więcej niż tylko sumą jej części. Może połączyć wszystkie podstrony razem jako społeczność.

Jeśli wszyscy twoi klienci nie są ściśle konkurentami, możesz zapewnić im sposób na nawiązanie kontaktów (gra słów przeznaczona). Zapewni im to coś dodatkowego, dzięki czemu jeszcze bardziej docenią twoje usługi.

WPMU DEV Edublogs jest doskonałym przykładem tego. Jeśli nadal jesteś na ogrodzeniu, proponuję przejść przez naszą WordPress Multisite Masterclass na temat tworzenia społeczności.

Zarządzanie sieciąA hand stretched out with its forefinger on a target middle circle

Zdobyłeś wiele smaków lodów na rożku. Wygląda wspaniale. Nie możesz się doczekać, aby zarejestrować swoje pierwsze Lizanie. Ale jak można delektować się tą rozkoszą bez zgniatania duszy?

Zarządzanie siecią WordPress jest dość podobne. Jest to jednak znacznie łatwiejsze niż zarządzanie wieloma pojedynczymi witrynami. W końcu musisz to zrobić tylko z jednego miejsca.

Jednak wraz ze wzrostem liczby podstron może to stać się nieco przytłaczające. Wiele motywów, wtyczek, użytkowników, wszyscy spiskują przeciwko tobie, podobnie jak gałki lodów, aby obniżyć stożek.

Oto kilka wskazówek, jak łatwo zarządzać siecią Multisite:

 • Włączaj motywy tylko dla tych podstron, które ich potrzebują. Nie włączaj żadnych motywów w sieci. Aktywuj je tylko dla witryny, w której są aktywne. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić bałagan na ekranie motywów, ale także zapewni, że administratorzy witryny nie będą mogli przypadkowo aktywować niewłaściwego motywu.
 • Aby zobaczyć, które motywy i wtyczki są aktywowane w poszczególnych witrynach, zainstaluj wtyczkę ulepszenia wielu witryn. Doda kolumnę do ekranów administratora sieci dla motywów i wtyczek, informując, na których stronach są zainstalowane. Tak więc, gdy aktualizujesz wtyczkę, dokładnie wiesz, które podstrony musisz przetestować lokalnie.
 • Jeśli użytkownik zgłosi błąd lub chcesz przetestować modyfikacje wprowadzone na ekranach administratora, zainstaluj wtyczkę przełączanie użytkownika. Pozwala szybko przełączać się między różnymi kontami użytkowników, dzięki czemu możesz dokładnie zobaczyć, co dzieje się w Twojej sieci.

Sieć-cepion

Chcesz utworzyć sieć Multisite w sieci Multisite? Tak dzikie, jak to brzmi, jest to całkowicie możliwe.

Dzięki wtyczce WP Multi Network każdy administrator podstrony może utworzyć własną sieć Multisite w swojej podstronie. Pozwoli to administratorom podstrony (lub klientom) na utworzenie własnej wielostanowiskowej

Przeczytaj nasz przewodnik, Jak skonfigurować sieć sieci wielostanowiskowych, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wejść głębiej.

Klonowanie Podstron

NS Cloner plugin for WordPress to clone Subsites on a Multisite Network

Załóżmy, że masz stronę internetową dla lokalnej usługi hydraulicznej już skonfigurowanej w sieci Multisite. Teraz rozważ, że właściciel innej firmy hydraulicznej spojrzał na tę stronę i polubił ją, a widząc, że ją rozwinąłeś, zwrócił się do ciebie, aby zbudować podobną stronę dla swojej firmy.

Byłoby o wiele łatwiej, gdybyś mógł sklonować oryginalną podstronę hydrauliczną, aby ustawić wszystko jako szablon,a następnie kontynuować wprowadzanie zmian.

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest darmowa wtyczka NS Cloner. Zajmuje każdą istniejącą podstronę w sieci WordPress i klonuje ją jako nową podstronę. Sklonowana podstrona będzie całkowicie identyczna z oryginalną stroną. Ustawienia witryny, motyw i jego ustawienia, wtyczki i ich konfiguracje, zawartość, obrazy, filmy, wszystkie pozostaną takie same.

Jedyne funkcje, które nie są kopiowane w darmowej wersji, to Użytkownicy oraz Role (oba są obsługiwane w wersji Pro). Jeśli nadal potrzebujesz tej funkcji za darmo, możesz wypróbować wtyczkę Multisite Clone Duplicator, jednak zgodnie z recenzjami na wp.org, to nie jest tak wiarygodne.

Po sklonowaniu podstrony możesz usunąć wszystkie niepotrzebne strony i posty. A jeśli chcesz sklonować dodatkowe strony, możesz użyć Duplicate Post plugin, aby je łatwo skonfigurować. Będziesz breezing przez swój rozwój z tych dwóch narzędzi.

Zapewnienie Stałego Wsparcia

Główną zaletą korzystania z jednej instalacji wielostanowiskowej do hostowania wszystkich witryn klienckich jest fakt, że będziesz mieć do czynienia tylko z jednym interfejsem wsparcia. Użyj wtyczki wsparcia aktywowanej przez sieć, aby to osiągnąć; oto kilka świetnych przykładów.

Jeśli pytanie pojawia się często, możesz przekonwertować je na FAQ i opublikować na stronie głównej w swojej sieci. Ta strona główna może być twoją własną witryną lub może to być witryna, którą tworzysz tylko po to, aby wspierać klientów. Możesz również ustawić ją w taki sposób, aby zawartość była dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników twojej sieci.

Przepływ pracy dla hostingu witryn klientów z WordPress Multisite

1. Uzyskaj szczegółowe informacje o Kliencie
… Finalizuj Wymagania I Zawartość Strony Internetowej

2. Wykres zawartości strony Mapa strony
… a potem jego ogólny projekt

3. Skonfiguruj podstronę na swojej stronie Multisite
… na serwerze lokalnym lub na żywo

4. Uzyskaj informacje zwrotne od klienta
… i wprowadzać zmiany (jeśli takie istnieją)

5. Mapuj domenę niestandardową na podstronę
… i popchnąć stronę NA ŻYWO

6. Zarządzaj wszystkimi witrynami klientów
… z jednego pulpitu nawigacyjnego

7. ??????

8. Zysk

Doskonała alternatywa z tymi samymi zaletami

Co jeśli możesz mieć zarówno zalety pojedynczej instalacji WordPress, jak i sieci wielostanowiskowej? Tak, to bardzo możliwe.

Poznaj Hub, Zaawansowanego menedżera witryn WordPress do zarządzania, aktualizacji, monitorowania, skanowania, tworzenia kopii zapasowych i ulepszania witryn WordPress, wszystko z jednego zintegrowanego Pulpitu nawigacyjnego.

Sprawia, że zarządzanie każdym aspektem wielu witryn WordPress jest niezwykle proste, niezależnie od tego, czy są hostowane u nas, czy w innym miejscu.

W połączeniu z WPMU DEV Hosting, możesz skonfigurować witryny testowe dla swoich klientów w ciągu kilku minut.

A to może być nawet w sieci wielostanowiskowej. W przypadku witryn klienckich o podstawowych wymaganiach można je skonfigurować w sieci wielostanowiskowej zgodnie z opisem w tym artykule. W przypadku stron internetowych, które potrzebują nieco więcej oomph, możesz utworzyć dla nich osobną instancję WordPress.

Testowanie wszystkich stron internetowych jest tak łatwe dzięki naszemu rozwiązaniu do przemieszczania jednym kliknięciem. A po zakończeniu testowania, jedno kliknięcie spowoduje wysłanie aktualizacji do aktywnej witryny.

Aby jeszcze bardziej osłodzić transakcję, otrzymasz również dostęp do naszych profesjonalnych raportów White Label, dzięki czemu możesz poinformować swoich klientów o wszystkich aktualizacjach, monitorowaniu i ulepszeniach wydajności, które dla nich zrobiłeś. Nie ma to jak surowe statystyki, aby Twoi klienci byli zaangażowani w twoje usługi.

Hub 2.0 przyniesie jeszcze więcej niesamowitych funkcji. Wkrótce nigdy nie będziesz musiał odwiedzać żadnego pulpitu WordPress, aby wykonywać przyziemne zadania.

I nie zapominaj, że z tym wszystkim masz również wsparcie naszego zespołu wsparcia ekspertów, którzy są tam dla Ciebie na żywo, 24/7. Jeśli nie jesteś jeszcze członkiem WPMU DEV, Zarejestruj się na bezpłatną wersję próbną i wypróbuj ją!

Bycie zorganizowanym to kontrola

Każda sekunda spędzona na organizowaniu to godziny oszczędności w przyszłych wysiłkach. Bycie produktywnym, wydajnym, zorganizowanym, to ideały, które najbardziej przypisują sukcesowi. WordPress multisite sprawdza wszystkie te punkty.

Ale pamiętaj, że bycie skutecznym nie wystarczy. Ty też musisz być skuteczny. Możesz rozłożyć gałęzie, ale pozostań zakorzeniony. Jeśli budujesz witrynę dla swojego klienta, zadaj sobie pytanie, czy hostowanie jej w sieci wielostanowiskowej ma sens. Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, to idealnie. Jeśli nie, teraz wiesz lepiej, jak sobie z tym poradzić.

Hosting witryn swoich klientów w sieci WordPress multisite pomaga zarówno Tobie, jak i Twoim klientom. Wykorzystaj to!

Czy próbowałeś WordPress Multisite wcześniej? Co sądzisz o hostowaniu wszystkich stron internetowych Twojego klienta w takiej sieci? Myślisz, że to warte zachodu? Jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji, daj nam znać w komentarzach poniżej.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…