Piksele w obrazie bitmapowym

Czy kiedykolwiek próbowałeś zmienić rozmiar obrazu, aby go powiększyć? Zwykle powoduje to utratę jakości, gdy powiększony obraz wygląda na niewyraźny i nieprofesjonalny. Niedawno jeden z naszych użytkowników zapytał nas, czy można zmienić rozmiar małego obrazu i powiększyć go bez utraty jakości. W tym artykule pokażemy, jak zmienić rozmiar obrazów, aby je powiększyć bez utraty jakości.

Dlaczego Obrazy Tracą Jakość Po Powiększeniu?

Bitmap jest najczęściej używanym formatem obrazu w Internecie. Wszystkie pliki JPEG i PNG są plikami obrazów bitmapowych. Obraz bitmapowy składa się z tysięcy pikseli. Jeśli powiększysz, możesz zobaczyć te piksele jako kwadraty.

Pixels in a bitmap image

Każdy z tych pikseli jest mapowany do stałej lokalizacji na obrazie, stąd nazwa Bitmap.

Większość programów do edycji obrazów zmniejsza lub powiększa te piksele, aby zmienić rozmiar obrazu. Dlatego zmiana rozmiaru obrazu na mniejszy nie powoduje widocznej utraty jakości. Głównie dlatego, że te piksele stają się jeszcze mniej widoczne.

Z drugiej strony po zmianie rozmiaru obrazu, aby uczynić go dużym, te powiększone piksele stają się bardziej widoczne, co sprawia, że obraz wygląda na rozmyty i pikselowany. O tak.:

A blurry enlarged image

Jakie jest rozwiązanie?

Rozwiązaniem jest skompensowanie każdego powiększonego piksela, tak aby pasował do właściwości najbliższego piksela. Metoda ta nazywana jest interpolacją fraktalną lub po prostu fraktalami. Daje to znacznie lepszy wynik, gdy obraz jest powiększany za pomocą tej techniki.

Oto jak korzystać z tej metody w większości popularnych programów do edycji obrazów.

Metoda 1: Używanie doskonałej zmiany rozmiaru w programie Adobe Photoshop

Perfect Resize to oprogramowanie, które pozwala elegancko zmieniać rozmiar obrazów. Jest on dostępny jako samodzielne oprogramowanie, a także wtyczki do Adobe Photoshop.

Wersja regularna kosztuje 50 USD, a wersja premium zawierająca wtyczkę do Adobe photoshop kosztuje 150 USD. Obie wersje są również dostępne dla bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego. Jeśli regularnie zmieniasz rozmiar obrazów, zalecamy, aby wybrać idealną zmianę rozmiaru. Jest to kosztowne, ale jest to najlepszy sposób na powiększenie obrazów.

Uwaga: nie jesteśmy w żaden sposób powiązani z Perfect Resize. Jesteśmy po prostu bardzo zadowoleni z produktu.

Po zainstalowaniu oprogramowania otwórz plik obrazu, który chcesz zmienić rozmiar w programie Photoshop. Po prostu przejdź do Plik ” Automatyzacja i wybierz idealną zmianę rozmiaru.

Opening an image in Perfect Resize from Adobe Photoshop

Spowoduje to otwarcie obrazu w aplikacji o idealnym rozmiarze. Możesz wybrać ustawienie wstępne z menu po lewej stronie lub wprowadzić własny rozmiar w polu Rozmiar dokumentu.

Resizing an image to enlarge it in Perfect Resize

Po wprowadzeniu rozmiaru dokumentu należy przejść do Plik ” Zastosuj aby zapisać zmiany i zastosować je do pliku w programie Photoshop.

Teraz możesz wyeksportować ten plik, zapisując go jako obraz sieciowy.

To wszystko, twój zmieniony rozmiar obrazu będzie wyglądał znacznie lepiej niż normalna zmiana rozmiaru.

Comparing normal resize vs perfect resize

Metoda 2: Korzystanie Z Wolnego Oprogramowania Gimp

Gimp jest darmową alternatywą dla Adobe Photoshop. Może być również używany do powiększania obrazów przy minimalnej utracie jakości. Jednak powinniśmy ostrzec, że wynik nie będzie tak dobry, jak idealna Zmiana rozmiaru.

Oto jak powiększyć małe obrazy w Gimp bez utraty jakości.

Otwórz obraz, który chcesz zmienić rozmiar w programie Gimp. Po prostu przejdź do Image ” Skalowanie Obrazu. Wprowadź żądane wymiary. W sekcji jakość wybierz Sinc (Lanczos3) jako metodę interpolacji i kliknij przycisk Skaluj Obraz.

Resizing an image in Gimp

To wszystko, możesz teraz wyeksportować ten obraz do sieci. Oto przykład do porównania. Obraz po lewej został zmieniony za pomocą resamplingu bicubic w Photoshopie. Obraz po prawej został zmieniony za pomocą Sinc (Lanczos3) jako metody interpolacji. Zauważysz, że jest bardzo mała różnica w obu obrazach.

Comparing Gimp resize vs normal resize

Metoda 3: Powiększ Obrazy Za Pomocą Irfanview

Irfanview to kompaktowy program do edycji zdjęć. Jest on dostępny tylko dla systemów operacyjnych opartych na systemie Windows. Irfanview zapewnia inteligentniejszy sposób zmiany rozmiaru obrazów i ich powiększenia.

Po prostu otwórz swój obraz w Irfanview i przejdź do Obraz ” Resize/Resample.

Resizing an image in Irfanview

Spowoduje to wyświetlenie wyskakującego okna zmiany rozmiaru obrazu. Najpierw musisz wprowadzić żądany rozmiar obrazu w Ustaw Rozmiar obrazu. Następnie musisz wybrać resmaple w metodzie Rozmiar. Z menu rozwijanego Filtr wybierz Lanczos (najwolniejszy). Na koniec zaznacz pole “Zastosuj wyostrzenie po ponownym próbkowaniu”.

Resizing images to make them larger in Irfanview

Irfanview zmieni teraz Rozmiar obrazu, który można następnie zapisać na komputerze.

Comparing normal resize vs irfanview resize

Jak można zauważyć, darmowe narzędzia nie wykonują bardzo dobrej pracy podczas zmiany rozmiaru obrazu, aby go powiększyć. Jednak poprzez dostosowanie ostrości i kontrastu obrazu można powiększyć obrazy i zminimalizować utratę jakości w tym procesie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Możesz nas również znaleźć na Twitterze i Google+.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…