Czytając o WordPress, prawdopodobnie natknąłeś się na terminy takie jak niestandardowe typy postów i niestandardowe taksonomie. Jako początkujący mogłeś zadać sobie pytanie, kiedy muszę użyć niestandardowego typu postu lub niestandardowej taksonomii w WordPress? W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego i kiedy potrzebujesz niestandardowego typu postu lub taksonomii w WordPress.

Custom Post Types and Taxonomies

Czym są rodzaje postów i taksonomie?

Typy postów to termin używany w odniesieniu do różnych rodzajów treści w witrynie WordPress. W sensie praktycznym powinien być nazywany typem treści.

WordPress zawiera pięć domyślnych typów postów. Posty są jednym z typów postów, podobnie jak strony, załączniki, menu nawigacyjne i wersje. Wszystkie są przechowywane w tabeli bazy danych posts i są różnicowane przez kolumnę o nazwie post_type.

Typy postów to sposób na rozróżnienie różnych typów treści w WordPress. Na przykład Post I strony są typami postów, ale są one wykonane w innym celu (zobacz różnicę między postami a stronami w WordPress).

Taksonomia w WordPress jest jedną z tych rzeczy, z których wszyscy korzystają, ale nie wiedzą, że go używają. Taksonomie WordPress są używane jako sposób na grupowanie postów i niestandardowych typów postów razem.

WordPress zawiera dwie domyślne taksonomie, kategorie i tagi. Jednak w niektórych przypadkach możesz chcieć rozwinąć się poza kategorie i tagi. WordPress pozwala tworzyć własne niestandardowe taksonomie i używać ich w typach postów do grupowania i sortowania treści.

Video Tutorial

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli nie podoba Ci się film lub potrzebujesz więcej instrukcji, Kontynuuj czytanie.

Skąd wiesz, kiedy potrzebujesz niestandardowego typu postu lub taksonomii?

Teoretycznie możesz dodać dowolny rodzaj treści w postach WordPress i sortować je za pomocą kategorii i tagów, ale czasami nie jest to idealne rozwiązanie. Poniżej znajduje się kilka znaków, które wskazują, że prawdopodobnie powinieneś rozważyć utworzenie niestandardowego typu postu, niestandardowej taksonomii lub mogą być oba:

 1. Niektóre treści, które publikujesz, po prostu nie wyglądają i nie przypominają posta. Na przykład nasze kupony blogowe.
 2. Nie musi być częścią chronologicznej serii wpisów. Na przykład nasz słowniczek WordPress.
 3. Kategorie i Tagi nie pomagają grupować i sortować określonych treści. Na przykład: określone sekcje w naszym obszarze kuponów.
 4. Potrzebujesz dodatkowych pól, aby wprowadzić więcej informacji do treści.
 5. Nie może być częścią twoich stron. Na przykład nasza strona z planem to po prostu strona z kilkoma podstronami.
 6. Musisz wyświetlić tę konkretną treść inaczej niż posty lub strony.

Rzućmy okiem na przykład z prawdziwego życia. Załóżmy, że prowadzisz bloga, na którym regularnie publikujesz recenzje filmów między innymi. Jednak recenzje filmów są bardzo dobrze odbierane przez publiczność.

Być może chcesz dodać dodatkowe funkcje do recenzji filmów, takie jak dodawanie ocen, możliwość wyszukiwania według nazw aktorów, gatunku itp. Wtedy musisz utworzyć niestandardowy typ postu dla recenzji filmów, a także dodać niestandardową taksonomię do sortowania między gatunkami i aktorami.

Ułatwi to użytkownikom przeglądanie tylko recenzji filmów, podczas gdy przeglądanie wszystkich Twoich postów.

Innym popularnym przykładem byłoby stworzenie portfolio. Jeśli jesteś artystą udostępniającym swoją pracę w swoim poście na blogu, można go łatwo zgubić. Tworzenie osobnego typu postu portfolio pozwoli użytkownikom łatwo przeglądać wszystkie twoje prace.

Niektóre Popularne Wtyczki, Które Używają Niestandardowych Typów Postów

Wiele popularnych wtyczek WordPress używa niestandardowych typów postów. Jednym z najbardziej intuicyjnych przykładów niestandardowego użycia typu post jest Soliloquy, który jest najlepszą wtyczką suwaka WordPress. Po zainstalowaniu Soliloquy tworzy niestandardowy typ postu dla suwaków.

Soliloquy uses custom post type to store your sliders

Inną popularną wtyczką używającą niestandardowych typów postów jest ThirstyAffiliates, która tworzy niestandardowy typ postu o nazwie thirstylink do przechowywania linków partnerskich.

ThirstyAffiliates uses a custom post type to store your affiliate links

Wtyczki e-commerce WordPress, wtyczki do katalogów, wtyczki do aukcji nieruchomości, wtyczki do receptur i inne również używają niestandardowych typów postów i taksonomii do sortowania treści.

Jak WPBeginner używa niestandardowych typów postów i taksonomii

W WPBeginner używamy niestandardowych typów postów dla naszej sekcji Słowniczek. Używamy Indeks jako niestandardowa Taksonomia i mamy pole meta powiązanych postów, które pozwala nam linkować do powiązanych postów dla każdego terminu słownikowego. Używamy również niestandardowego typu postu dla naszej sekcji ofert.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu masz jasne zrozumienie, kiedy potrzebujesz niestandardowego typu postu lub taksonomii dla swojej witryny WordPress.

Dodatkowe Przydatne Zasoby:

 • Jak tworzyć niestandardowe typy postów
 • Jak stworzyć własną taksonomię
 • Jak utworzyć stronę Archiwum niestandardowych typów postów w WordPress
 • Jak dodać obrazy taksonomii w WordPress
 • Jak zorganizować posty WordPress i niestandardowe typy postów za pomocą przeciągnij i upuść

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, dołącz do nas Twitter lub Google+.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

6 Najlepszych bramek płatności WooCommerce dla WordPress

W artykule: Jak wybrać najlepszą bramkę płatności WooCommerceTop WooCommerce bramek płatności dla…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…