Jeśli spędzasz trochę czasu w mediach społecznościowych, prawdopodobnie zauważyłeś, że prawie każdy używa krótkich linków w swoich aktualizacjach statusu. Przez większość czasu ludzie używają Bit.ly ale niektórzy poszli o krok dalej i zdecydowali się na spersonalizowaną krótką domenę. Ty też możesz.

Oprócz możliwości łatwego udostępniania długich linków i faktu, że można łatwo śledzić krótkie linki, kolejną zaletą korzystania z spersonalizowanej krótkiej domeny jest wzmocnienie własnej marki. Za każdym razem, gdy udostępniasz link znajomym lub obserwującym, przypominasz im nazwę domeny swojej witryny, co jest Świetne do nieco biernego promowania Twojej firmy.

Mając to na uwadze, dzisiaj zbadamy kilka różnych opcji i pokażę, jak łatwo jest skonfigurować własne spersonalizowane krótkie linki z WordPress.

Konfigurowanie Osobistych Skrótów Z Bit.ly

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem na skonfigurowanie osobistych krótkich linków jest użycie Bit.ly. aby to zadziałało, musisz najpierw zrobić kilka rzeczy.

Krok 1: Zarejestruj własną niestandardową krótką domenę

Przejdź do Domainr.com i wybierz skróconą wersję nazwy domeny. Musisz być trochę kreatywny, w zależności od podstawowej nazwy domeny, ale kilka sugestii obejmuje wyeliminowanie samogłosek lub użycie tylko pierwszych kilku liter każdego słowa w zwykłej nazwie domeny, aby utworzyć niezapomniany skrócony adres URL.

Krok 2: Zarejestruj się Bit.ly konto

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapisz się na Bit.ly Konto i zweryfikuj swój adres e-mail.

Krok 3: Dodaj swoją krótką domenę do Bit.ly

Pod nazwą profilu kliknij na Ustawienia > Zaawansowane. Zostaniesz przeniesiony do następującego ekranu:

Screenshot-Activate-a-Branded-Short-Domain-in-bit.ly

Tutaj należy kliknąć na Aktywuj markową krótką domenę do użytku osobistego.

Na następnym ekranie wpisz nazwę domeny i kliknij na Dodaj.

Krok 4: wskaż swoją niestandardową krótką domenę Bit.ly

branded-short-domain-settings

Korzystając z dowolnej usługi, którą wybrałeś do rejestracji domeny, Utwórz rekord A w Ustawieniach DNS, który wskazuje na Bit.ly adres IP  – 69.58.188.49. Zazwyczaj to ustawienie można znaleźć w pliku strefy DNS lub w zaawansowanych ustawieniach DNS, w zależności od rejestratora. Będziesz musiał poczekać, aż Zmiana się rozprzestrzeni, co może potrwać do 48 godzin:

Krok 5: Zainstaluj WP Bit.ly plugin

Aby uniknąć pójścia do Bit.ly za każdym razem, gdy chcesz użyć nowej krótkiej domeny, zainstaluj i aktywuj WP Bit.ly plugin.

Wtyczka poprosi Cię o uzyskanie tokenu OAuth dla Twojego Bit.ly konto, po którym Twoja spersonalizowana krótka domena będzie gotowa do użycia bezpośrednio z WordPress za każdym razem, gdy opublikujesz nowy post lub stronę.

Screenshot-WP-Bitly-Settings

Jeśli nie jesteś gotowy zainwestować w krótką nazwę domeny, nadal możesz tworzyć ładniejsze krótsze linki. Tutaj pojawia się Pretty Link Lite.

Pretty Link jest dostępny w wersjach darmowych i premium, ale darmowa wersja jest więcej niż wystarczająca do tworzenia krótszych linków.

Chociaż nie możesz skonfigurować Markowej krótkiej domeny za pomocą tej wtyczki, możesz jednak dostosować wygląd linków. Zamiast mieć link jak www.myblog.com/this-is-the-title-of-my-post możesz ustawić to jako www.myblog.com/mypost. w istocie, WordPress już pozwala to zrobić na ekranie edytora postów, ale duża różnica polega na tym, że ładne linki pozwalają śledzić i zarządzać tymi krótkimi linkami na różne sposoby.

Korzystanie z wtyczki jest dość proste: po zainstalowaniu i aktywacji możesz zacząć od dodania nowego linku.

add-pretty-link

Z Pretty Link Lite możesz:

  • Śledź ilość odsłon na link
  • Ilość unikalnych odsłon na link
  • Generowanie wykresów i raportów
  • Organizowanie linków w grupy
  • Włączanie i wyłączanie śledzenia
  • Tworzenie linków nofollow / noindex
  • I wiele więcej.

A jeśli potrzebujesz więcej funkcji, zawsze możesz uaktualnić do Pretty Link Pro.

Konfigurowanie spersonalizowanych krótkich linków z YOURLS

YOURLS oznacza “Your Own URL Shortener” i jest to w rzeczywistości zestaw skryptów PHP, które musisz zainstalować na własnym serwerze hostingowym.

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad skróconymi linkami, ta ostatnia opcja jest dla ciebie. Jest to nieco bardziej złożona opcja niż pozostałe dwa, ponieważ wiąże się z pobrudzeniem rąk w kodzie, ale zaletą jest to, że nie jesteś zależny od usługi innej firmy.

Brzmi dobrze? Dobrze. Bierzmy się do roboty. 

Jak z Bit.ly będziesz musiał kupić krótką domenę, a następnie użyć tych skryptów do utworzenia prywatnej usługi skracania adresów URL, która używa tej nazwy domeny. Przejdźmy przez proces ustawiania go.

Krok 1: Pobierz YOURLS

Pobierz najnowszą wersję YOURLS. Rozpakuj i poszukaj user / config-sample.php. Zmień nazwę na config.php, zapisz go w tym samym folderze, a następnie otwórz go za pomocą preferowanego edytora tekstu.

Krok 2: Skonfiguruj ustawienia YOURLS

Będziesz musiał zmienić następujące linie w ten sposób:

Wczytywanie gist raewrites / a4ba2659c1bb60213ce7

I wreszcie, prefiks nazwy dla wszystkich tabel YOURLS będzie potrzebował:

Wczytywanie gist raewrites / 2e956d75b2a50817fc48

Na koniec przewiń w dół, aż zobaczysz tę linię:  $yourls_user_passwords = array(

Wczytywanie gist raewrites / ef8d2ce78b46378d0e01

Tutaj Zmień nazwę użytkownika i hasło do username1 aby dopasować nazwę użytkownika i hasło. Pozostałe ustawienia są opcjonalne i dość oczywiste, ale jeśli potrzebujesz przykładów, możesz je wyświetlić proszę.

Krok 3: Utwórz bazę danych

Zaloguj się na swoje konto hostingowe i poszukaj “bazy danych MySQL” w kolumnie bazy danych. Utworzyć bazę danych o nazwie podanej w config.php plik, a także użytkownika i hasło i przypisać go do nowo utworzonej bazy danych.

Krok 4: Prześlij pliki na swoje konto hostingowe

Prześlij wszystkie pliki i foldery w tej samej strukturze do folderu głównego konta hostingowego; Zwykle public_html lub www.

Krok 5: Zakończ instalację

Prawie skończyłeś! Następnie załaduj nową kartę przeglądarki i wpisz: http://yoursite.com/admin/install.php ale zastąp yoursite.com z nazwą domeny.

Screenshot-YOURLS-Finish-installation-screen
Ekran instalacji YOURLS.

Jeśli wszystko jest poprawnie skonfigurowane, zobaczysz ekran administratora, na którym pojawi się monit o zakończenie instalacji.

Krok 6: Zainstaluj lepszą wtyczkę YOURLS

Na koniec musisz pobrać i zainstalować lepszą wtyczkę YOURLS, która działa podobnie do WP Bit.ly wtyczka, ale główna różnica polega na tym, że jest przeznaczona do pracy z nowym skracaczem URL YOURLS.

Czy warto się męczyć? Mimo że proces jest łatwy i podobny do tego, co zwykle robisz podczas ręcznej instalacji WordPressa, większość ludzi nie zrobiłaby tego, gdy dostępne są inne opcje.

Ale jeśli nie podoba Ci się w zależności od usług innych firm, takich jak Bit.ly i chcesz mieć pełną kontrolę nad wszystkimi swoimi linkami, to ta opcja jest doskonałym wyborem, ponieważ jest darmowa i wymaga tylko trochę czasu na skonfigurowanie.

Wrapping Up

Korzystanie z własnych spersonalizowanych, śledzonych, krótkich adresów URL ma wiele zalet. Wzmacnia twoją markę zamiast cudzej, pozwala mierzyć i śledzić wpływ strategii marketingu społecznościowego i–oczywiście–ułatwia udostępnianie linków.

Jak zwykle w WordPress, trzy opcje, które omówiliśmy tutaj, nie są jedynymi dostępnymi dla użytkowników WordPress. Są one jednak najprostsze i najłatwiejsze do wdrożenia jako punkt wyjścia.

Którą z trzech opcji byś wybrał i dlaczego? Daj nam znać w komentarzach poniżej. A jeśli wolisz inną metodę, podziel się nią.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…