Praca freelance jest świetna. Żaden szef nie dyszy ci na karku i nie mówi, co masz robić. Swoboda ustalania własnych godzin pracy i pracy z dowolnego miejsca. I możliwość zarabiania na życie robiąc to, co kochasz i w czym jesteś najlepszy. Ale to ma swoje wady.

Głównym, zwłaszcza w pierwszych dniach, jest finansowy. Twoje dochody nie są gwarantowane, nie masz regularnego czeku na wypłatę i musisz pokryć wydatki biznesowe.

Jeśli nie zarządzasz swoimi pieniędzmi skutecznie, twoja nowa kariera może bardzo szybko się pogorszyć. Więcej małych firm krotnie z powodu problemów cashflow, że brak dochodów-innymi słowy, jest mniej ważne, co można zarobić, ale ważniejsze, że można zarządzać swoje pieniądze skutecznie tak, że chude miesiąc nie oznacza, że nie można płacić rachunki.

W tym poście podam Ci kilka wskazówek na temat zarządzania pieniędzmi jako freelancer. Niezależnie od tego, czy jesteś projektantem, programistą, marketerem czy twórcą treści, te wskazówki pomogą Ci wzmocnić swoją firmę.

Pokryję:

 • Ustalanie stawek
 • Identyfikacja kosztów
 • Prowadzenie dokumentacji finansowej
 • Posiadanie osobnego konta bankowego dla Twojej firmy
 • Korzystanie z narzędzi do fakturowania i księgowości
 • Przygotowanie do suchych zaklęć.

Zacznijmy więc od tego ważnego pytania: jaką stawkę należy ustawić?

Ile Powinienem Pobierać Za Witrynę WordPress?

Na początku wielu ludzi zmaga się z tym. Wiem, że tak, a ja obniżyłem moje opłaty o wiele za niskie, aby zacząć, zastanawiając się (błędnie), że zdobędę więcej klientów.

Zamiast wyrywać figurę z powietrza, musisz wykonać pewne obliczenia.

Oto, co musisz obliczyć. Po pierwsze, twój docelowy dochód:

 1. Określ roczny dochód, który musisz mieć po odliczeniu wszystkich kosztów (w tym podatków). Może to być takie samo jak wynagrodzenie, które miałeś w swojej ostatniej pracy, lub może być oparte na kosztach utrzymania.
 2. Dodaj część dochodu, którą będziesz musiał zapłacić w podatkach dochodowych.
 3. Dodaj swoje wydatki biznesowe (z których więcej wkrótce).

Liczba, którą osiągnąłeś, to twój roczny cel minimalnego dochodu. Oczywiście, zarabianie więcej byłoby miłe, ale to jest to, co Ty need zarabiać, by płacić rachunki.

Tak więc, na przykład, jeśli twój docelowy dochód wynosi 40 000 USD, stawka podatku wynosi 20%, a wydatki wynoszą 10 000 USD, twoje obliczenia będą następujące:$40,000 * 1.2 + 10,000 = $58,000.

Teraz Oblicz swój czas pracy:

 1. Określ liczbę godzin tygodniowo będziesz w stanie pracować (bądź realistą i nie próbuj się zabić).
 2. Pomnóż to przez 0,8-daje to jeden dzień w tygodniu, kiedy pracujesz, ale nie zarabiasz. Wykorzystasz ten czas na administrację i rozwój osobisty. Jeśli potrzebujesz dużo rozwoju, aby nauczyć się nowego handlu, pomnóż go przez 0,6. To daje Ci płatnych godzin tygodniowo.
 3. Określ, ile tygodni urlopu spędzisz każdego roku. Jeśli masz zamiar Freelancer, aby poprawić jakość życia, to może być wysoki. Dla mnie to 12 tygodni, jak biorę wolne na wakacje szkolne. Jeśli planujesz pracować ciężej w ciągu pierwszego roku, może to być tak niskie, jak dwa tygodnie. Nie zakładaj, że nie będziesz potrzebował wakacji – wypalisz się lub zachorujesz, co oznacza mniej pracy na dłuższą metę.
 4. Odejmij urlop tygodniowy od 52.
 5. Pomnóż tę liczbę przez godziny. Na przykład, jeśli planujesz pracować 40 godzin tygodniowo i wziąć czterotygodniowy urlop, twoje obliczenia będą wynosić 40 x 0,8 x 48 = 1536.

Teraz masz swoje płatne godziny rocznie.

Należy podzielić roczny dochód docelowy przez wymagalne godziny w ciągu roku. Tak więc, korzystając z naszego powyższego przykładu, minimalna opłata wynosi $58,000 / 1536 = $37.76.

To jest Twoja minimalna stawka. Jeśli nie uda Ci się przepracować wszystkich godzin, które planujesz, lub nie dostaniesz wystarczającej ilości pracy, aby wypełnić wszystkie płatne godziny, nie będziesz w stanie zapłacić rachunków. Więc zalecałbym pomnożenie go przez 1.5, aby upewnić się, że masz bufor.

yourrate.co website
Narzędzie takie jak yourrate.co pomoże Ci dokonać tych obliczeń

Ile możesz naładować, zależy od Twojego doświadczenia i bieżącej stawki w Twojej branży – jeśli masz doświadczenie, możesz naładować o wiele więcej niż ktoś, kto dopiero zaczyna. Będziesz także mógł dowodzić wyższymi stawkami, jeśli istnieje duże zapotrzebowanie na twoje usługi.

Moja zasada jest taka, że jeśli wszyscy potencjalni klienci akceptują moje stawki, to pobieram zbyt niskie opłaty. Jeśli zostanę odrzucony przez 10% do 20% z nich za to, że są zbyt drogie, prawdopodobnie Rzucam to w prawo.

Z czasem przekonasz się, że możesz pobierać więcej za godzinę, ponieważ stajesz się bardziej wydajny, rozwijasz procesy i uczysz się umiejętności, które oznaczają, że możesz pracować szybciej bez utraty jakości. Gdy tak się stanie, upewnij się, że zwiększasz stawki godzinowe, aby nie pobierać mniej za faktycznie wykonaną pracę. Albo może chcesz przełączyć się na ryczałt za projekt.

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na ceny.

Identyfikacja Kosztów

Bardzo łatwo jest nie doceniać kosztów biznesowych. Przedmioty, które wcześniej można było uznać za wydatki osobiste, zostaną pokryte, a następnie będą wydatki, takie jak sprzęt komputerowy i oprogramowanie, które zostały opłacone przez poprzedniego pracodawcę. Określ wszystkie rzeczy, za które będziesz musiał zapłacić w pierwszym roku, w tym sprzęt, oprogramowanie, subskrypcje, materiały edukacyjne, książki, podróże i inne istotne wydatki.

Gdy już masz tę liczbę, dodaj 10% awaryjności. Następnie podłączysz to do swoich obliczeń dla opłat (powyżej).

Prowadzę arkusz kalkulacyjny z prognozami i rzeczywistymi kosztami, które aktualizuję co miesiąc. Pomaga mi to być na bieżąco i identyfikować wszelkie zmiany, które mogą być konieczne do wprowadzenia w mojej prognozie. To nudne, ale pomaga mi zarządzać moją firmą i zapobiega niespodziankom, gdy przychodzę do prowadzenia moich kont na koniec roku.

Prowadzenie Dokumentacji Finansowej

Teraz założyłeś własną firmę, będziesz musiał również zarządzać swoimi kontami. Nudne, prawda?

Wiem, ale jeśli tego nie zrobisz, możesz znaleźć się po złej stronie prawa. I nawet jeśli nie będzie tak źle, nie prowadzenie dokumentacji znacznie utrudni życie, gdy nadejdzie czas, aby przesłać swoje konta.

Prawo będzie różne w zależności od miejsca zamieszkania, ale większość ludzi będzie zobowiązana do zachowania:

 • Kopie faktur
 • Paragony
 • Ewidencja wszelkich podatków, które pobierasz lub płacisz.

Musisz zebrać wszystkie te informacje w formacie, który twój urząd skarbowy lub księgowy może zrozumieć na koniec roku. Dla niektórych jest to arkusz kalkulacyjny, a dla innych pakiet księgowości i fakturowania pomaga utrzymać wszystko w jednym miejscu. Więcej na ten temat wkrótce.

Posiadanie osobnego konta bankowego dla Twojej firmy

To ważne. Powinieneś trzymać fundusze biznesowe oddzielnie od funduszy osobistych. Pomaga to uniknąć przypadkowego wydawania pieniędzy, których będziesz potrzebować później, aby zapłacić rachunek podatkowy lub na wydatki biznesowe.

W dzisiejszych czasach możesz nie potrzebować rzeczywistego konta bankowego, jeśli działasz jako jednoosobowy przedsiębiorca. Jeśli założysz firmę, będziesz potrzebował konta bankowego, które będzie własnością firmy, a nie przez Ciebie. Chroni to przed osobistą odpowiedzialnością wynikającą z długów firmy i może również mieć korzyści podatkowe. Ale nie jestem księgowym, więc porozmawiaj ze swoim, zanim zdecydujesz, co robić.

Jeśli wykonujesz wszystkie transakcje online, możesz zamiast tego skorzystać z usługi takiej jak Paypal lub Stripe. Opłaty mogą być niższe, a łatwiej będzie Ci w kontaktach z klientami, którzy używają innej waluty. Wiem, że moje cegły i zaprawy Opłaty bankowe dużo więcej niż Paypal dla transakcji walutowych.

PayPal website
Paypal może być tańszy niż konto bankowe

Dobrym pomysłem jest również założenie konta oszczędnościowego, na którym przelewasz cały podatek płacony przez klientów, dzięki czemu masz dostępne środki, gdy przyjdzie rachunek podatkowy.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, zachowaj osobne i biznesowe transakcje. Pomoże Ci to zarządzać finansami, uniknąć łamania prawa i zapobiec wyczerpaniu się pieniędzy.

Korzystanie z narzędzi do fakturowania i księgowości

Poruszyłem temat narzędzi do fakturowania w sekcji dotyczącej prowadzenia ewidencji, powyżej. Dobre narzędzie do fakturowania i / lub księgowości pomoże Ci prowadzić rejestry i zarządzać bardziej przyziemnymi aspektami Twojej firmy, takimi jak śledzenie szacunków.

Oto niektóre z funkcji, których możesz szukać w narzędziu do fakturowania/księgowania:

 • Generowanie i wysyłanie kosztorysów
 • Tworzenie i wysyłanie faktur
 • Automatyzacja cyklicznych faktur-dzięki temu oszczędzam wiele godzin pracy
 • Przyjmowanie płatności za pośrednictwem bramki płatności
 • Tworzenie raportów o dochodach z faktur
 • Generowanie raportów podatkowych z faktur (i automatyczne dodawanie do nich prawidłowej stawki podatku)
 • Rejestrowanie wydatków biznesowych i przechowywanie kopii paragonów
 • Generowanie raportów wydatków przy użyciu zdefiniowanych przez Ciebie kategorii lub tych, które są stosowane przez Twój system podatkowy
 • Dostarczanie raportów o dochodach/wydatkach za dotychczasowy rok, kwartał lub miesiąc, dzięki czemu można śledzić rentowność
 • Łączenie się z kontem bankowym w celu automatycznego rejestrowania otrzymanych wydatków i płatności.

Możesz zdecydować się na użycie jednego systemu dla wszystkich tych lub wielu systemów do wykonywania różnych zadań. Poszukaj takiego, który może być używany na urządzeniach mobilnych, zwłaszcza jeśli chcesz zachować kopie paragonów – o wiele łatwiej jest natychmiast zrobić migawkę paragonu, niż zająć się nim, gdy będziesz z powrotem przy biurku.

freeagent website
Freeagent jest jednym z wielu dostępnych pakietów księgowych

Istnieją dziesiątki odpowiednich Pakietów. Niektóre z nich pomogą również w innych zadaniach, takich jak zarządzanie projektami lub zarządzanie relacjami z klientami. Niektóre są oparte na sieci, niektóre mają aplikację (niektóre mają oba). Niektóre są tanie lub darmowe, inne są drogie.

Znajdź ten, który odpowiada Twoim wymaganiom i budżetowi. (Byłoby wspaniale, aby uzyskać kilka rekomendacji w oparciu o doświadczenia czytelników w komentarzach!)

Przygotowanie do suchych zaklęć

Będą chwile, kiedy przepływ gotówki nie będzie wielki. Może Klient spóźnia się z płatnością faktury, musiałeś zapłacić za nowy laptop, albo w tym miesiącu znalazłeś mniej pracy.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zminimalizować i przetrwać chude czasy:

 • Faktura część opłaty przed rozpoczęciem pracy. Niektórzy programiści fakturują 50% z góry; ja fakturuję 40%. Oznacza to, że masz pieniądze, aby przypłynąć do Ciebie podczas pracy nad projektem.
 • Jeśli projekt będzie trwał kilka miesięcy, przyjmować płatności etapowe każdego miesiąca. Nie stać Cię na czekanie na koniec.
 • Staraj się zaplanować swoją pracę z wyprzedzeniem, aby mieć stały przepływ pracy. Spójrz na swój harmonogram na najbliższe tygodnie i spróbuj wypełnić wszelkie luki. Unikaj prób zrobienia tego w ostatniej chwili.
 • Prowadzić konto oszczędnościowe z zapasowym funduszem. Polecam mieć trzy miesięczne wymagane dochody w oszczędności w dowolnym momencie. Oznacza to, że nie tylko możesz zapłacić sobie, jeśli masz problemy z przepływem gotówki – ale oznacza to również, że jeśli jesteś chory lub ranny, masz pieniądze na przypływ.
 • Kiedy musisz dokonać wypłaty z tego funduszu zapasowego, upewnij się, że odłożysz go z powrotem, gdy tylko zarobisz pieniądze.
 • Nie zapomnij, aby Twoje podatki były oddzielone od innych dochodów. Kiedy byłeś pracownikiem, podatek był prawdopodobnie prosty-nawet go nie widziałeś. Ale teraz będziesz musiał trzymać te pieniądze przez rok lub dłużej. Jeśli prowadzisz osobne konto oszczędnościowe dla podatku, który zbierasz, nie znajdziesz się w sytuacji, gdy przyjdzie czas na opłacenie rachunku.

Zarządzanie pieniędzmi może być trudne, ale nie jest trudne

Nie stałeś się freelancerem, ponieważ chciałeś spędzać czas na zarządzaniu pieniędzmi. Ale uzyskanie tego prawo może być różnica między udanej firmy i jeden, który nie trwa. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a będziesz miał większą szansę na zbudowanie świetnej kariery freelancera.

Powodzenia!

Jakie narzędzia wspomagają finanse firmy? Dajcie znać w komentarzach!

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…