W artykule:
 1. Aktywacja i instalacja
  1. Pytanie # 1: Czy mogę uruchomić Multisite na mojej lokalnej maszynie?
  2. Pytanie # 2: Czy mogę aktywować wiele witryn bez edycji plików? Nie czuję się komfortowo zagłębiając się w kod.
  3. Pytanie # 3: nie mam dostępu do moich plików. Jak skonfigurować Multisite?
  4. Pytanie # 4: czy każda strona w mojej sieci ma swoją własną .plik htaccess?
 2. Hosting i domeny
  1. Pytanie # 5: Czy potrzebuję VPS (Virtual Private Server), Jeśli używam Multisite? Mój dostawca hostingu powiedział, że powinienem go zdobyć.
  2. Pytanie # 6: Czy możesz podać zalecenia dotyczące dostawców hostingu dla wielu witryn i jak będzie się to różnić od pojedynczej instalacji WordPress?
  3. Pytanie # 7: Czy Mogę używać SSL z Multisite? Jak to zrobić?
 3. Administrowanie Siecią
  1. Pytanie # 8: Jak działają wtyczki z Multisite? Czy muszę instalować je więcej niż raz dla wielu witryn?
  2. Pytanie # 9: moim głównym problemem są zasoby. Multisite “czuje”, że może być bardziej zasobochłonny niż samodzielny. To jakiś problem?
  3. Pytanie # 10: kiedy loguję się jako administrator sieci, nie widzę witryn w mojej sieci na liście “Moje witryny” w pasku administracyjnym.
  4. Pytanie # 11: Czy mogę zachować lokalną kopię mojej sieci Multisite do testowania?
  5. Pytanie # 12: skonfigurowałem mapowanie domeny, ale domena nie jest przekierowywana do mojej sieci. Pomocy!
 4. Tworzenie Stron
  1. Pytanie # 13: Czy Mogę dostarczyć szablon startowy dla nowych witryn w mojej sieci z określonymi stronami itp. ustawiony?
  2. Pytanie # 14: Czy Mogę używać subdomen dla niektórych stron w mojej sieci i podkatalogów dla innych?
  3. Pytanie # 15: czy każda strona w mojej sieci musi uruchamiać motyw potomny? Czy ten sam temat?
  4. Pytanie # 16: Jeśli ktoś robi wyszukiwanie na stronie w mojej sieci, czy wyniki Pokaż treści z całej sieci?
  5. Pytanie # 17: kiedy rejestruję nową stronę i klikam link aktywacyjny wysłany na mój e-mail, otrzymuję błąd 404. Co poszło nie tak?
  6. Pytanie # 18: Czy mogę zaimportować samodzielną witrynę do mojej sieci Multisite?
  7. Pytanie # 19: Czy mogę wyeksportować jedną z witryn w mojej sieci do samodzielnej witryny?
 5. Multisite dla społeczności
  1. Pytanie # 20: używam członkostwa 2 Pro, aby ograniczyć dostęp do BuddyPress i społeczności bbPress na mojej stronie głównej, i zastanawiam się, czy to przesada. Chcę zaoferować” prywatną społeczność ” jako wartość dodaną.
 6. Biznes i SEO
  1. Pytanie # 21: Czy Mogę używać Multisite z witryn e-commerce?
  2. Pytanie # 22: Jak korzystanie z wielu witryn wpływa na SEO?
  3. Pytanie # 23: czy wtyczki SEO są kompatybilne z Multisite?
  4. Pytanie # 24: chcę użyć Multisite, aby stworzyć platformę dla doświadczonych technologicznie osób do wykorzystania w całej komunikacji biznesowej/osobistej / rodzinnej. Coś jak Facebook spotyka LinkedIn spotyka wordpress.com Jak mogę to zrobić?
 7. Masz Jeszcze Jakieś Pytania?

Jeśli jesteś zapalonym zwolennikiem tego bloga, zauważyłeś moją serię postów na WordPress Multisite kilka tygodni temu. A jeśli uczysz się o Multisite, być może zapisałeś się na mój kurs Akademii na ten temat.

Komentarze, pytania i dyskusje, które wygenerowały kursy i posty, były co najmniej niesamowite. Dziesiątki z was rozmawiało o tym, co robisz z Multisite, dzieliło się swoimi doświadczeniami i zadawało pytania. I jest kilka pytań, które były szczególnie przydatne dla innych czytelników lub pojawiały się wielokrotnie.

W tym poście odpowiem na niektóre z tych pytań. Odpowiem na niektóre pytania, które otrzymuję o Multisite, gdy mówię na wydarzeniach WordPress i WordCamps, pytania opublikowane w kursie Akademii i na blogu oraz pytania, o których myślałem, gdy pisałem, ale nie miałem miejsca na pokrycie w moich postach na blogu.

Podzielę to na sześć tematów:

 • Aktywacja i instalacja
 • Hosting i domeny
 • Administrowanie siecią
 • Tworzenie stron
 • Multisite dla społeczności
 • Biznes i SEO

Więc zaczynamy!

Aktywacja i instalacja

Pytanie # 1: Czy mogę uruchomić Multisite na mojej lokalnej maszynie?

Oczywiście, że możesz. Zainstaluj WordPress za pomocą MAMP, tak jak w przypadku samodzielnej instalacji, a następnie aktywuj Multisite, tak jak na zdalnym serwerze. Jest tylko jedna różnica: nie można używać subdomen na komputerze lokalnym.

mama website
Użyj MAMP, aby zainstalować WordPress i aktywować Multisite na swojej lokalnej maszynie

Pytanie # 2: Czy mogę aktywować wiele witryn bez edycji plików? Nie czuję się komfortowo zagłębiając się w kod.

Przykro mi,ale nie. Multisite jest zbyt fundamentalną zmianą w instalacji WordPress, aby móc to zrobić tylko za pomocą wtyczki. Ale otrzymujesz bardzo jasne instrukcje dotyczące edycji tych plików po przejściu procesu aktywacji.

Pytanie # 3: nie mam dostępu do moich plików. Jak skonfigurować Multisite?

Porozmawiaj ze swoim dostawcą usług hostingowych i poproś go o udzielenie dostępu. Jeśli nie, uaktualnij swój plan lub przełącz się na lepszego dostawcę. To Twoja strona, powinieneś mieć dostęp do swoich plików.

Pytanie # 4: czy każda strona w mojej sieci ma swoją własną .plik htaccess?

Nie. Jest tylko jeden dla całej sieci, który jest w Twoim katalogu głównym.

Hosting i domeny

Pytanie # 5: Czy potrzebuję VPS (Virtual Private Server), Jeśli używam Multisite? Mój dostawca hostingu powiedział, że powinienem go zdobyć.

VPS może pomóc, jeśli konfigurujesz sieć, ale nie jest to konieczne. Dla mnie to zależy od wielkości sieci i do czego jej używasz-w przypadku witryn klienckich minimalizujesz ryzyko przestoju z VPS, ale z małą siecią osobistą tak naprawdę go nie potrzebujesz. Nie pozwól, aby twój dostawca hostingu sprzedał ci go, jeśli nie jest to konieczne – zawsze możesz dokonać aktualizacji w późniejszym terminie.

Pytanie # 6: Czy możesz podać zalecenia dotyczące dostawców hostingu dla wielu witryn i jak będzie się to różnić od pojedynczej instalacji WordPress?

Nie jestem ekspertem od hostingu i zawsze jestem ostrożny w polecaniu dostawców hostingu. Jeśli jednak zajrzysz na nasz blog, przekonasz się, że Daniel Pataki napisał kilka świetnych recenzji dostawców hostingu, a także warto zajrzeć do Kodeksu WordPress. Moim jedynym zaleceniem byłoby pamiętać, że dostajesz to, za co płacisz. Upewnij się, że twój dostawca hostingu zapewnia pełny dostęp do zarządzania DNS, cPanel i nie ogranicza cię w żaden sposób. I że mają wielkie wsparcie!

Pytanie # 7: Czy Mogę używać SSL z Multisite? Jak to zrobić?

Istnieją dwa podejścia do tego: uzyskaj certyfikat SSL dla domeny sieci lub Uzyskaj go dla dowolnych domen przekierowywanych do sieci za pomocą mapowania domen.

Jeśli otrzymasz SSL dla domeny sieci i korzystasz z subdomen, będziesz potrzebował SSL z dziką kartą, która kosztuje nieco więcej – zamów go u swojego dostawcy SSL zamiast standardowego certyfikatu SSL. Jeśli używasz podkatalogów, nie potrzebujesz SSL z dziką kartą. A jeśli używasz mapowania domen, musisz mieć certyfikat SSL dla każdej mapowanej domeny (nie domeny sieci, ponieważ odwiedzający tego nie widzą).

Administrowanie Siecią

Pytanie # 8: Jak działają wtyczki z Multisite? Czy muszę instalować je więcej niż raz dla wielu witryn?

Nie, Nie. Zainstaluj wtyczkę raz w sieci, a następnie aktywuj ją dla witryn, na których chcesz ją uruchomić. Lub aktywuj go w sieci, jeśli chcesz uruchomić go w każdej witrynie. Następnie, gdy wtyczka jest aktualizowana, musisz to zrobić tylko raz. To sprawia, że aktualizacje znacznie szybciej.

plugin updates screen Multisite network
Aktualizuj wtyczki dla wszystkich witryn w sieciach w jednym miejscu za pomocą sieci wielostanowiskowej

Pytanie # 9: moim głównym problemem są zasoby. Multisite “czuje”, że może być bardziej zasobochłonny niż samodzielny. To jakiś problem?

To zależy, ile witryn masz w sieci. Jeśli używasz więcej niż trzech lub czterech, powiedziałbym, że Multisite jest zdecydowanie mniej zasobochłonny niż wszystkie oddzielne instalacje WordPress. Zarówno pod względem serwerów, jak i czasu. I nie zapominaj, że możliwe jest hostowanie milionów witryn w instalacji wielostanowiskowej, tak jak w przypadku naszej sieci Edublogs.

Pytanie # 10: kiedy loguję się jako administrator sieci, nie widzę witryn w mojej sieci na liście “Moje witryny” w pasku administracyjnym.

Musisz sprawdzić, czy jesteś zarejestrowany na każdej z tych stron. Przejdź do Witryny w menu administratora sieci, a następnie dla każdego z nich kliknij Edycja link, następnie przejdź do Użytkownicy tab. Jeśli nie jesteś wyświetlany jako użytkownik, dodaj siebie jako użytkownika do każdej witryny, używając nazwy użytkownika używanej w sieci jako całości.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze musisz mieć dostęp do wszystkich swoich witryn w ten sposób. Jeśli Twoja sieć jest duża, a strony są prowadzone przez innych ludzi, odradzam. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do ich witryn, zawsze możesz użyć wtyczki przełączania użytkowników, aby zobaczyć witrynę tak, jakbyś był zalogowany jako inny użytkownik.

site users screen in network admin
Dodaj siebie jako użytkownika do witryn, których nie widzisz w menu “Moje witryny”

Pytanie # 11: Czy mogę zachować lokalną kopię mojej sieci Multisite do testowania?

Możesz. Prowadzę lokalną instalację programistyczną moich witryn do testowania / rozwoju oraz zdalną instalację na żywo. Nie są to dokładne mirrory, ponieważ baza danych nie jest lustrzana, ale motywy / wtyczki itp. są. Jeśli chcesz skopiować sieć do instalacji deweloperskiej na komputerze lokalnym, musisz najpierw zainstalować WordPress lokalnie, a następnie skopiować sieć. Używam Github do kontroli wersji z moimi plikami lokalnymi, co oznacza, że mogę użyć SSH do wdrożenia zmian w mojej sieci NA ŻYWO.

Pytanie # 12: skonfigurowałem mapowanie domeny, ale domena nie jest przekierowywana do mojej sieci. Pomocy!

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest cierpliwość. Propagacja zmian DNS wymaga czasu, więc nie będzie działać od razu. Sprawdzaj swój DNS, aby mieć pewność. Ale jeśli Twoja domena nadal nie jest przekierowywana po kilku dniach, prawdopodobnie coś jest nie tak z Twoją konfiguracją. Spróbuj ponownie wykonać kroki w naszym poście na temat mapowania domen – działają za każdym razem dla mnie, więc powinny pracować dla Ciebie. Jeśli Wszystko inne nie powiedzie się, skontaktuj się z rejestratorem domeny lub dostawcą usług hostingowych.

whats my dos site
Kontroler DNS pomoże Ci określić, kiedy zmiany DNS się rozprzestrzeniły, a mapowanie domeny powinno działać

Tworzenie Stron

Pytanie # 13: Czy Mogę dostarczyć szablon startowy dla nowych witryn w mojej sieci z określonymi stronami itp. ustawiony?

Tak, możesz to zrobić za pomocą naszej nowej wtyczki Blog Templates. Instrukcje dotyczące korzystania z wtyczki znajdują się w tym przewodniku.

Pytanie # 14: Czy Mogę używać subdomen dla niektórych stron w mojej sieci i podkatalogów dla innych?

Nie, przepraszam. Musisz wybrać jeden po skonfigurowaniu sieci, a potem utkniesz z nim na zawsze (tak, do końca czasu….).

Pytanie # 15: czy każda strona w mojej sieci musi uruchamiać motyw potomny? Czy ten sam temat?

Nie, możesz uruchomić dowolny motyw(y) na swoich stronach. Niektóre z nich mogą mieć ten sam motyw, niektóre mogą mieć swój własny unikalny motyw, a inne mogą mieć motyw potomny. Dla moich stron klientów używam motywu nadrzędnego dla wszystkich z nich, a następnie każdy z nich ma swój własny motyw podrzędny. Ale dla mojej sieci osobistej jest to o wiele bardziej mieszane:niektóre mają samodzielne motywy, które zbudowałem, niektóre mają motywy z WPMU DEV lub z katalogu motywów, podczas gdy inne mają motywy potomne dowolnego z powyższych. To zależy od Ciebie!

Pytanie # 16: Jeśli ktoś robi wyszukiwanie na stronie w mojej sieci, czy wyniki Pokaż treści z całej sieci?

Nie. Wyszukiwanie będzie dotyczyć tylko tej strony.

Sprawdź, czy twój .htaccess zasady są poprawne – można je znaleźć w Konfiguracja Sieci na ekranach administratora sieci. Jeśli używasz instalacji subdomeny, upewnij się, że są skonfigurowane symbole wieloznaczne.

network settings screen
Możesz znaleźć zasady, które powinny być w Twoim .plik htaccess ponownie, jeśli masz problemy

Pytanie # 18: Czy mogę zaimportować samodzielną witrynę do mojej sieci Multisite?

Możesz. Możesz to zrobić za pomocą wtyczki lub kopiując pliki i tabele bazy danych. Pierwsza opcja jest łatwiejsza, ale mniej wytrzymała. Instrukcje znajdziesz w tym samouczku.

Pytanie # 19: Czy mogę wyeksportować jedną z witryn w mojej sieci do samodzielnej witryny?

Pewnie, że możesz. To jak importowanie, ale na odwrót. Postępuj zgodnie z tym samouczkiem, aby uzyskać instrukcje.

Multisite dla społeczności

Pytanie # 20: używam członkostwa 2 Pro, aby ograniczyć dostęp do BuddyPress i społeczności bbPress na mojej stronie głównej, i zastanawiam się, czy to przesada. Chcę zaoferować” prywatną społeczność ” jako wartość dodaną.

To chyba przesada. Osobiście, chciałbym podejść do tego poprzez umieszczenie mojej społeczności BuddyPress na podstronie i ograniczenie dostępu do tego. Możesz użyć przekierowań, aby całość czuła się bezproblemowo, wraz z tym samym motywem dla strony głównej i witryny BuddyPress. Ale możesz być w stanie korzystać z BuddyPress w sposób, który utrzymuje wszystkie treści społeczności prywatne dla członków i tak – polecam eksperymentowanie z ustawieniami BuddyPress.

Biznes i SEO

Pytanie # 21: Czy Mogę używać Multisite z witryn e-commerce?

Jest na to szybka odpowiedź: Tak! Hostuję sklepy klientów w sieci Multisite i działa płynnie. Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa będziesz potrzebować protokołu SSL dla każdej witryny e-commerce. Polecam użycie mapowania domen i uzyskanie certyfikatu SSL dla domeny, którą mapujesz. Wtedy nie będziesz potrzebował protokołu SSL dla swojej sieci (chyba że go potrzebujesz/chcesz).

Pytanie # 22: Jak korzystanie z wielu witryn wpływa na SEO?

To pytanie jest często zadawane. Odpowiedź zależy od tego, jak korzystasz z domen:

 • Jeśli używasz podkatalogów, wyszukiwarki będą traktować całą sieć tak, jakby była to jedna strona.
 • Jeśli używasz subdomen, wyszukiwarki będą indeksować każdą witrynę oddzielnie, traktując każdą subdomenę jako oddzielną witrynę.
 • Jeśli używasz mapowania domen, Wyszukiwarki nawet nie będą wiedzieć, że używasz wielu witryn – będą traktować każdą witrynę jako oddzielną witrynę w swojej własnej domenie. To samo dotyczy konfiguracji sieci przy użyciu subdomen lub podkatalogów.

Pytanie # 23: czy wtyczki SEO są kompatybilne z Multisite?

Z mojego doświadczenia wynika, że główne wtyczki SEO grają ładnie z Multisite, chociaż niektórzy komentatorzy na blogu powiedzieli inaczej. Jeśli korzystasz z naszej wtyczki SmartCrawl, możesz być pewien, że będzie ona kompatybilna z wieloma witrynami, ponieważ właśnie w tym się specjalizujemy.

Pytanie # 24: chcę użyć Multisite, aby stworzyć platformę dla doświadczonych technologicznie osób do wykorzystania w całej komunikacji biznesowej/osobistej / rodzinnej. Coś jak Facebook spotyka LinkedIn spotyka wordpress.com Jak mogę to zrobić?

Woah, Wstrzymaj konie! Ważne jest, aby przeprowadzić badania i zidentyfikować niszowy rynek i docelowy produkt, który dobrze spełnia ich potrzeby. Porozmawiaj z potencjalnymi klientami i dowiedz się, czego chcą – nie wskakuj, zanim nie dowiesz się, że masz rynek. Uwolnij swój produkt tak szybko, jak to możliwe (nigdy nie będzie doskonały) i przygotuj się na dostosowanie do potrzeb klientów. Kurs Jamesa farmera na temat marketingu pomoże Ci zidentyfikować swoją niszę. Jeśli celujesz zbyt szeroko i nie masz miliardowego budżetu marketingowego, zawiedziesz. Trudne, ale prawdziwe.

Masz Jeszcze Jakieś Pytania?

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na palące pytanie, które miałeś na myśli, gdy zacząłeś czytać ten post. Nie omówiłem wszystkiego, ponieważ wiele zajmuje się moją serią na WordPress Multisite. Więc jeśli nadal chcesz wiedzieć więcej, polecam sprawdzić serię:

 • WordPress Multisite Masterclass: Pierwsze Kroki
 • WordPress Multisite Masterclass: Aktywacja i konfiguracja
 • WordPress Multisite Masterclass: tworzenie stron i użytkowników
 • WordPress Multisite Masterclass: witryny klientów i mapowanie domen
 • WordPress Multisite Masterclass: tworzenie społeczności
 • WordPress Multisite Masterclass: Zarządzanie Siecią
Masz pytanie, na które nie odpowiedziałem? Albo wskazówka, która może pomóc innym czytelnikom? Daj nam znać! Ale jeśli masz dziwne i wspaniałe pytanie, o którym nie pomyślałem, pytaj!

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…