Porównanie Wix vs WordPress

Czy próbujesz zdecydować między Wix a WordPress, aby zbudować swoją stronę? Podczas gdy WordPress jest najpopularniejszym kreatorem stron internetowych na świecie, nie jest to jedyna opcja.

Po obejrzeniu reklam telewizyjnych dla Wix, niektórzy z naszych użytkowników poprosili nas o szczegółowe porównanie Wix vs WordPress, aby dowiedzieć się, który jest lepszym wyborem.

W tym artykule porównamy Wix vs WordPress i podkreślimy zalety i wady. Mamy nadzieję, że dzięki tej recenzji I porównaniu Wix będziesz w stanie zdecydować, która platforma jest odpowiednia dla Twoich potrzeb.

Comparing Wix vs WordPress

Uwaga: Ten artykuł porównuje Wix vs Self Hosted WordPress.org Nie WordPress.com. zobacz różnicę między self-hosted WordPress.org vs WordPress.com miejsca.

Podzieliliśmy to porównanie na 7 kategorii:

 • Koszty Wix vs WordPress
 • Porównanie łatwości użytkowania
 • Opcje projektowania w Wix vs WordPress
 • Wtyczki i aplikacje
 • Wix vs WordPress – który jest lepszy do blogowania?
 • ECommerce porównanie
 • Przenoszenie danych
 • Ostateczny werdykt: Wix vs WordPress – który jest lepszy?
 • Najczęściej zadawane pytania-Wix vs WordPress

Zobaczmy, jak Wix i WordPress układają się w każdą z tych kategorii.

1. Ceny i koszty

Koszt budowy strony internetowej jest ważnym czynnikiem przy wyborze platformy do tworzenia witryn. Całkowite koszty rozwoju i utrzymania witryny będą całkowicie zależeć od twoich potrzeb. Naszym celem jest upewnienie się, że możesz zrobić wszystko, czego potrzebujesz w ramach swojego budżetu.

Porównajmy ceny Wix i WordPress, aby dowiedzieć się, który z nich daje więcej kasy.

Porównanie Cen Wix:

Wix oferuje podstawowy Kreator stron internetowych za darmo. Istnieją jednak dwie główne wady.

Po pierwsze, dodaje reklamy marki Wix na górze i na dole witryny. Po drugie, nie można użyć niestandardowej nazwy domeny dla swojej witryny, więc adres witryny będzie: username.wix.com/sitename

Poza tym podstawowy plan nie oferuje niezbędnych dodatków, takich jak Google Analytics, Favicons, eCommerce itp. Aby usunąć reklamy i uzyskać dodatkowe funkcje z rynku aplikacji, musisz przejść na jeden z oferowanych przez nie planów premium.

Każdy plan Wix premium ma inne ograniczenia pamięci masowej i przepustowości. Możesz płacić miesięcznie lub wybrać roczny plan.

Wix Pricing Plan

Najlepsze plany wartości na Wix to plan nieograniczony ($12.50 / miesiąc).

Jeśli potrzebujesz funkcji eCommerce i business, musisz wybrać plan Business & Ecommerce.

Wix eCommerce and business plans

Ceny dla witryn dla małych firm i planów eCommerce zaczynają się od $17 / miesiąc.

Niezależnie od wybranego planu, koszt ten nie obejmuje żadnych aplikacji, które później zdecydujesz się kupić z Wix app market do wykorzystania w swojej witrynie.

Porównanie Cen WordPress:

Oprogramowanie WordPress jest open source i jest dostępne za darmo dla każdego.

Często jesteśmy pytani o to, dlaczego WordPress jest darmowy i jaki jest haczyk?

Cóż, największym haczykiem jest to, że potrzebujesz własnej nazwy domeny i hostingu, aby go zainstalować.

Istnieje kilku dostawców hostingu WordPress, z których możesz wybierać. Zobacz nasz przewodnik, jak wybrać najlepszą firmę hostingową WordPress.

W zależności od budżetu możesz zacząć od podstawowego planu z dostawcą hostingu WordPress, takim jak Bluehost, który będzie Cię kosztował $2.75 miesięcznie i zawiera bezpłatną niestandardową nazwę domeny.

Bluehost WordPress hosting

Jeśli twój budżet na to pozwala, możesz użyć zarządzanego dostawcy hostingu WordPress, takiego jak WP Engine, który kosztuje $29 miesięcznie.

Koszt witryny WordPress wzrośnie, jeśli zdecydujesz się użyć premium WordPress motywy lub wtyczki (podobne do aplikacji w WordPress).

Istnieją jednak tysiące darmowych motywów i wtyczek WordPress, których możesz użyć, aby obniżyć koszty. Możesz dodać dowolną funkcję do swojej witryny WordPress za pomocą wtyczki bez aktualizacji planu hostingowego.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat tego, ile kosztuje zbudowanie witryny WordPress.

WordPress jest dostarczany z pełnym wsparciem dla e-commerce od razu po wyjęciu z pudełka. Możesz zainstalować wtyczkę WooCommerce, aby utworzyć sklep internetowy na swojej stronie. Podobnie jak WordPress, sam WooCommerce jest darmowy i opensource.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat kosztów budowy witryny eCommerce.

Wniosek:

WordPress bije Wix dzięki elastycznym planom dostępnym w różnych firmach hostingowych. Koszt zależy od tego, ile zasobów używasz i możesz swobodnie korzystać z witryny WordPress w dowolny sposób.

2. Łatwość użycia

Większość początkujących wybiera Wix lub WordPress, ponieważ nie chcą zatrudniać projektanta stron internetowych. Zarówno Wix, jak i WordPress pozwalają tworzyć strony internetowe bez nauki kodowania.

Rzućmy okiem, który z nich jest łatwiejszy w użyciu dla początkujących bez doświadczenia w kodowaniu.

Wix:

Wix zawiera potężne i łatwe w użyciu narzędzia do tworzenia własnej strony internetowej. Oferuje prosty interfejs przeciągania i upuszczania, w którym można wybrać dowolny element w witrynie i rozpocząć edycję w interfejsie WYSIWYG.

Wix Editor

Możesz przeciągać i upuszczać elementy w dowolnym miejscu witryny, zmieniać ich układ na stronach, pisać treści i dodawać multimedia w przyjaznym dla użytkownika środowisku. Wielu początkujących uznałoby tę funkcję za błogosławieństwo, ponieważ ratuje ich przed radzeniem sobie z kodem.

WordPress:

WordPress jest wyposażony w niezwykle potężny edytor bloków WordPress, który pozwala edytować strony za pomocą Podglądu na żywo.

Pozwala to na tworzenie oszałamiających wizualnie układów poprzez dodawanie bloków. Istnieją bloki dla wszystkich popularnych elementów, takich jak tekst, nagłówki, przyciski, obrazy tła, galerie i inne.

WordPress editor

WordPress zapewnia również dostęp do tysięcy motywów (szablonów stron internetowych) do wykorzystania w Twojej witrynie. Każdy z nich jest również w pełni konfigurowalny za pomocą Live theme customizer.

WordPress customizer

Potrzebujesz jeszcze więcej sposobów na wizualną edycję swojej strony bez kodu? WordPress ma jedne z najbardziej intuicyjnych wtyczek kreatora stron typu przeciągnij i upuść. Te edytory typu “przeciągnij i upuść” zapewniają jeszcze więcej narzędzi do tworzenia profesjonalnie wyglądających stron internetowych bez pisania kodu.

Na przykład możesz użyć Kreatora Stron, takiego jak SeedProd lub Divi, który pozwala budować całkowicie niestandardowe strony internetowe bez pisania kodu.

SeedProd Page Builder

Wszystkie te opcje dają o wiele więcej opcji i narzędzi do edycji witryny.

Wniosek:

Istnieje remis, jeśli chodzi o łatwość użycia między Wix i WordPress. Oba oferują łatwe, wolne od kodu sposoby pisania treści, tworzenia stron i zarządzania witrynami biznesowymi i e-commerce.

Wix wykonuje świetną robotę z interfejsem edytora, ale brakuje mu zaawansowanych możliwości. WordPress oferuje łatwość użycia, którą można rozszerzyć o trochę krzywej uczenia się, która jest świetna na dłuższą metę.

3. Projekt i układ

Projekt i układ witryny odgrywają ważną rolę w Twoim sukcesie. Każdy właściciel witryny potrzebuje strony internetowej, która jest nie tylko atrakcyjna, ale także przyjazna dla użytkownika i wyróżnia ich markę.

Wix:

Wix zawiera ponad 900 gotowych szablonów do wyboru. Wszystkie projekty Wix są w pełni responsywne i napisane w HTML5. Za pomocą wbudowanych narzędzi można jeszcze bardziej dostosować projekt witryny, zmienić układ i zmienić układ elementów według własnego uznania.

Wix website templates

Dostępne są projekty dla każdego rodzaju witryny. Szablony są podzielone na kategorie, takie jak biznes, e-commerce, hobby, Sztuka i rzemiosło, osobiste itp.

Dużą wadą jest to, że po wybraniu szablonu nie można go zmienić. Możesz go modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb, używając tylko wbudowanych narzędzi, ale nie możesz przełączyć się na inny szablon.

WordPress:

Istnieją tysiące darmowych i płatnych motywów dostępnych dla WordPress. Darmowe motywy mają ograniczone wsparcie, ale przechodzą również rygorystyczny proces przeglądu. Płatne motywy zazwyczaj oferują więcej funkcji i są dostarczane z opcjami wsparcia premium.

WordPress themes

Motywy WordPress wahają się od małych witryn osobistych do pełnoprawnych witryn eCommerce. Większość motywów ma wbudowane opcje dostosowywania. Możesz również użyć jednej z wielu wtyczek do stylizacji, aby jeszcze bardziej stylować lub dostosować motywy WordPress.

Użytkownicy mogą pobrać darmowe motywy z WordPess.org katalog. W przypadku płatnych motywów istnieje kilka motywów i sklepów z motywami WordPress, takich jak Astra, StudioPress, Themify, CSSIgniter i inne. Zobacz naszą listę najlepszych komercyjnych sklepów z motywami WordPress.

Ponadto możesz zatrudnić programistę lub nauczyć się tworzyć całkowicie niestandardowy motyw dla swojej firmy.

Istnieją również wtyczki, takie jak SeedProd, wtyczka do tworzenia stron docelowych, która pozwala szybko wdrożyć stronę internetową, stronę sprzedaży, stronę produktu, a nawet stronę w najbliższym czasie, niezależnie od używanego motywu.

Co ważniejsze, możesz zmienić swój motyw WordPress w dowolnym momencie i użyć innego motywu. Dzięki temu Twój projekt strony internetowej może się rozwijać i ewoluować wraz z Twoją firmą.

Wniosek:

WordPress ma znacznie większy zakres motywów i układów projektowych niż Wix. Użytkownicy WordPress mogą również łatwo przełączać motywy lub dostosowywać je tak bardzo, jak chcą, bez żadnych ograniczeń.

4. Wtyczki i aplikacje

Wtyczki i aplikacje są jak rozszerzenia innych firm, które można używać z platformą, aby dodać więcej funkcji.

Wix nazywa je aplikacjami, aw ekosystemie WordPress nazywane są wtyczkami.

Porównajmy aplikacje i wtyczki dostępne na obu platformach i co możesz z nimi zrobić.

Wix:

Wix zawiera prawie 200 + aplikacji, które możesz dodać do swojej witryny. Te aplikacje oferują szeroką gamę funkcji, takich jak dodawanie formularzy kontaktowych, galerii, komentarzy, przycisków mediów społecznościowych, e-mail marketingu i tak dalej.

Wix App Marketplace

Wiele aplikacji jest darmowych lub ma wersję lite. Inne aplikacje wymagają miesięcznych płatności i różnią się cenami. Mimo że istnieje ograniczona kolekcja aplikacji, obejmują one najczęściej wymagane funkcje przez właścicieli witryn.

WordPress:

W momencie pisania tego artykułu, istnieje ponad 58,000 + darmowe wtyczki dostępne w WordPress.org sam katalog wtyczek. Nie wspominając o wtyczkach premium dostępnych na innych rynkach.

WordPress plugins

Powiedzenie brzmi: jeśli możesz pomyśleć o funkcji, prawdopodobnie istnieje Wtyczka WordPress, która to czyni.

Niezależnie od tego, czy chcesz utworzyć formularz kontaktowy, zainstalować Google Analytics, zbudować witrynę członkowską, czy sprzedawać kursy online, istnieje do tego wtyczka.

Dzięki WordPress możesz zrobić wszystko, co chcesz. Istnieje wiele wtyczek, zarówno darmowych, jak i płatnych, których możesz użyć do zbudowania strony internetowej swoich marzeń.

Wniosek:

WordPress łatwo bije Wix w tej dziedzinie, jak również. Mimo że biblioteka Aplikacji Wix rośnie, nadal jest ograniczona w porównaniu z ogromnym wyborem dostępnym dla użytkowników WordPress.

5. Wix vs WordPress – który jest lepszy do blogowania?

Wielu użytkowników szuka łatwiejszej platformy do rozpoczęcia blogowania. Zarówno Wix, jak i WordPress mogą być używane do tworzenia blogów. Zobaczmy, który z nich robi to lepiej.

Blogowanie z Wix

Wix pozwala łatwo dodać sekcję bloga do swojej witryny. Ma wszystkie podstawowe funkcje blogowania, z których często korzystasz. Na przykład kategorie i tagi, Zdjęcia i filmy, archiwa itp.

Blogging with Wix

Komentarze na blogach Wix są powolne i nie są tak łatwe do zarządzania jak WordPress. Wielu użytkowników kończy instalowanie systemów komentowania innych firm, takich jak Facebook lub Disqus, oba wymagają od użytkowników tworzenia kont.

Brakuje mu również kilku funkcji, takich jak backdowanie postów, tworzenie prywatnych postów i wiele innych.

Interfejs pisania postów na blogu nie jest taki sam jak Kreator Witryn Wix. Zamiast tego używa zwykłego edytora tekstu, który jest bardzo ograniczony pod względem opcji formatowania.

Blogowanie z WordPress

WordPress rozpoczął działalność jako platforma blogowa i przekształcił się w Pełnowymiarowy Kreator stron internetowych. Dziś zasila ponad 40% wszystkich stron internetowych.

Posiada wszystkie funkcje blogowania, których potrzebujesz, takie jak natywny system komentowania i wszystkie inne zaawansowane funkcje, których brakuje w Wix.

Editing blog posts in WordPress

Jest wyposażony w potężny edytor bloków Gutenberg, który pozwala tworzyć piękne układy dla postów na blogu.

Co najważniejsze, możesz rozszerzyć swój blog za pomocą wtyczek i dodać dowolną funkcję, o której możesz pomyśleć.

Wniosek

WordPress całkowicie przyćmiewa Wix jako platformę blogową. Blogi Wix są zbyt proste i brakuje kilku ważnych funkcji. Jeśli myślisz o założeniu bloga, Wix nawet nie zbliża się do WordPressa.

6. Wix vs WordPress eCommerce porównanie

Sprzedaż rzeczy online to kolejna ważna cecha, której szuka większość początkujących. Zobaczmy, jak WordPress i Wix porównują się w eCommerce.

Wix:

Wix oferuje e-commerce z płatnymi planami. Oznacza to, że użytkownicy z bezpłatnym planem nie mogą uruchomić swojego sklepu eCommerce na Wix bez aktualizacji do płatnego planu.

Wix eCommerce

Dzięki Wix Stores możesz akceptować płatności za pomocą własnego natywnego systemu płatności lub używać aplikacji innych firm do łączenia różnych bramek płatności, w tym PayPal, Authorize.net i nie tylko.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z Wix Payments, naliczają one 2,9% kwoty transakcji + 0,30 USD dla regionu USA. W miarę jak sprzedajesz więcej produktów, ta opłata manipulacyjna staje się znaczną kwotą.

Istnieje kilka aplikacji innych firm, których możesz użyć, aby promować swój sklep i sprzedawać rzeczy w Internecie. Ogólne funkcje platformy eCommerce są również ograniczone.

WordPress:

WordPress sprawia, że bardzo łatwo stworzyć swój sklep internetowy za pomocą WooCommerce, która jest najpopularniejszą platformą eCommerce na świecie.

WooCommerce

Istnieje również wiele innych wtyczek e-commerce dostępnych dla WordPress, których możesz użyć do sprzedaży fizycznych lub cyfrowych towarów, usług, wydarzeń, subskrypcji i innych.

WordPress jest również najlepszą platformą do sprzedaży cyfrowych subskrypcji za pomocą MemberPress. Pozwala na sprzedaż kursów online, treści pay per view i planów członkowskich dla społeczności online.

Większość wtyczek e-commerce do WordPress ma nawet własne dedykowane motywy i dodatkowe wtyczki. Zobacz naszą listę najlepszych motywów WooCommerce, aby uzyskać kilka doskonałych przykładów.

Wniosek:

Jeśli chcesz zbudować odpowiedni sklep internetowy i być gotowym na rozwój, WordPress + WooCommerce oferuje znacznie większą elastyczność, swobodę i wybory w porównaniu z Wix.

7. Opcje przenoszenia danych w Wix vs WordPress

Przenoszenie danych pozwala na swobodne przenoszenie treści w razie potrzeby. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób Wix i WordPress pomagają Ci przenosić treści i używać ich gdzie indziej.

Opcje przenoszenia danych w Wix

Wix ma bardzo ograniczone opcje przenoszenia treści na inną platformę. Możesz eksportować swoje posty na blogu tylko w formacie XML. Musisz ręcznie pobrać strony, obrazy, filmy i inne treści.

Zgodnie z dokumentacją Wix, cała twoja zawartość jest hostowana wyłącznie na serwerach Wix i nie może być eksportowana gdzie indziej.

Sprawia to, że w razie potrzeby przeniesienie treści na inną platformę jest nieco trudne. Jednak nadal możesz przenieść witrynę Wix. Zobacz nasz artykuł, Jak przełączyć się z Wix na WordPress, aby uzyskać więcej informacji.

Opcje przenoszenia danych w WordPress

WordPress jest odpowiednim systemem zarządzania treścią i sprawia, że bardzo łatwo eksportować treści. Jest dostarczany z eksporterem jednym kliknięciem, który umożliwia pobieranie treści w formacie XML.

Exporting your WordPress site

Ponieważ jest to samodzielna Platforma, możesz również tworzyć kompletne kopie zapasowe WordPress, pobierać pliki multimedialne, a nawet ręcznie eksportować bazę danych WordPress.

Następnie możesz łatwo przenieść swoją witrynę WordPress na nowego hosta, jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej firmy hostingowej WordPress.

Wniosek:

WordPress jest o wiele lepszy, jeśli chodzi o pobieranie i przenoszenie danych. Z drugiej strony Wix sprawia, że przenoszenie treści jest dość trudne.

Ostateczny werdykt: Wix vs WordPress – który jest lepszy?

WordPress jest znacznie lepszy od Wix jako platforma do publikowania stron internetowych dla każdego rodzaju witryny. Podczas gdy Wix oferuje łatwy w użyciu Kreator stron internetowych, możesz osiągnąć znacznie więcej dzięki WordPress na dłuższą metę.

Zobacz nasz przewodnik, jak zrobić stronę internetową za pomocą WordPress, aby uzyskać instrukcje krok po kroku.

Najczęściej zadawane pytania-Wix vs WordPress

Masz jeszcze kilka pytań? Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które zadawali nam użytkownicy przy podejmowaniu decyzji między Wix a WordPress.

1. Który z nich jest tańszy Wix vs WordPress?

Wix ma bezpłatne plany z własną markową nazwą domeny i reklamami. Ich płatne plany pozwalają usunąć markę i używać własnej nazwy domeny i zaczynają się od $4.50 miesięcznie z bardzo ograniczoną pamięcią masową i funkcjami. Koszty rosną, jeśli chcesz przejść na bardziej rozbudowane plany.

Z drugiej strony WordPress potrzebuje tylko hostingu i nazwy domeny. Na przykład możesz zacząć korzystać z Bluehost za $ 2.75 miesięcznie z bezpłatną nazwą domeny i certyfikatem SSL. Biorąc pod uwagę, że zapewnia również elastyczność dodawania dowolnej funkcji do swojej witryny, WordPress staje się znacznie tańszy na dłuższą metę.

2. Czy mogę przenieść domenę z Wix?

Tak, możesz przenieść swoją domenę z Wix. Jednak Wix sprawia, że przenoszenie plików i treści witryny jest nieco trudne. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł o tym, jak przenieść witrynę z Wix na WordPress.

3. Jakie są plusy i minusy korzystania z Wix?

Dla szybkiego porównania, oto niektóre z zalet i wad korzystania z Wix nad WordPress.

Plusy:

 • Nie musisz instalować oprogramowania ani zarządzać aktualizacjami na Wix
 • Oferuje prostszy i łatwy w użyciu interfejs do edycji stron internetowych
 • Wix to hostowane rozwiązanie, więc nie musisz się martwić o kopie zapasowe i bezpieczeństwo

Wady:

 • Wix jest droższy niż WordPress na dłuższą metę
 • Jest bardzo ograniczony pod względem funkcjonalności w porównaniu do WordPress
 • Ma mniej opcji projektowania i integracji stron trzecich
 • Funkcje e-commerce i biznesowe nie są bliskie temu, co oferują inne platformy, takie jak Shopify i WooCommerce

4. Która platforma oferuje więcej pamięci masowej i przepustowości?

Większość firm hostingowych WordPress oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową i przepustowość. W porównaniu z Wix, który ogranicza przestrzeń dyskową w zależności od wybranego planu. Na przykład ich podstawowy plan zapewnia użytkownikom tylko 500 MB pamięci masowej, przepustowość 1 GB i brak godzin wideo.

5. Który z nich jest lepszy dla SEO: Wix vs WordPress?

WordPress jest lepszy dla SEO, ponieważ możesz użyć wtyczek i narzędzi SEO, których możesz użyć do robienia takich rzeczy, jak dodawanie metatagów open graph, zaawansowane mapy witryn XML, Analiza SEO na miejscu i wiele innych.

Zalecamy korzystanie z wtyczki all in One SEO (AIOSEO), aby poprawić ranking WordPress.

Wix oferuje pewne funkcje optymalizacji pod kątem wyszukiwarek wbudowane w ich platformę. Pozwala to na wykonanie podstawowego SEO dla Twojej witryny.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci porównać Wix vs WordPress i poznać ich zalety i wady. Możesz również zobaczyć nasz artykuł na łatwe do rozpoczęcia pomysłów biznesowych online i jak zwiększyć ruch w witrynie, nie wydając zbyt dużo pieniędzy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Czy należy usunąć “linki” Blogroll na rzecz menu WordPress?

Wczoraj na naszej stronie na Facebooku zadaliśmy pytanie: “gdybyś mógł pozbyć się…

Jak napisać dobry komentarz na blogu i ominąć filtr antyspamowy w WordPress

W artykule: Video Tutorial1. Dlaczego chcesz komentować?2. Bądź pełen szacunku i uprzejmy3.…

Przewodnik dla początkujących, aby naprawić swoją Zhakowaną witrynę WordPress

W artykule: Kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniemyKrok 0-poproś profesjonalistę, aby…

Jak edytować wp-config.plik php w WordPress

W artykule: Co to jest wp-config.plik php?Video TutorialPierwsze KrokiZrozumienie wp-config.plik phpUstawienia MySQL…