WordPress vs Joomla vs Drupal

Podczas gdy WordPress zasila ponad 41% wszystkich stron internetowych w Internecie, nie jest to jedyny system zarządzania treścią o otwartym kodzie źródłowym (CMS) na rynku. Istnieją inne popularne opcje oprogramowania dostępne jak Joomla i Drupal.

Wszystkie trzy z nich mają wiele wspólnego i wiele znaczących różnic. Każdy z nich to unikalny Kreator stron internetowych z zaletami i wadami.

W tym artykule porównamy WordPress vs Joomla vs Drupal, aby dowiedzieć się, który z nich jest najlepszym wyborem dla ciebie.

WordPress vs Joomla vs Drupal

Uwaga: Porównujemy WordPress.org, a nie WordPress.com usługi hostingowe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat różnicy między WordPress.org oraz WordPress.com.

Co jest powszechne w WordPress, Joomla i Drupal

Wszystkie trzy najpopularniejsze systemy CMS w sieci mają wiele wspólnego pod względem technologii, filozofii i społeczności.

WordPress, Joomla, and Drupal are released under GNU GPL license

  • WordPress, Joomla i Drupal są wolne i otwarte oprogramowanie na licencji GPL. Zobacz nasz artykuł o tym, dlaczego WordPress jest darmowy, aby dowiedzieć się więcej o wolnym oprogramowaniu.
  • Wszystkie trzy z nich są napisane głównie w PHP.
  • Wszystkie obsługują MySQL jako system zarządzania bazami danych. WordPress obsługuje wyłącznie MySQL, podczas gdy Joomla i Drupal obsługują inne systemy zarządzania bazami danych.
  • Wszystkie trzy z nich używają motywów i szablonów do wizualnego wyglądu witryn oraz wtyczek, modułów lub rozszerzeń do rozszerzania funkcji.
  • Jako oprogramowanie open source, wszystkie są projektami społecznościowymi.

Chociaż istnieje wiele podobieństw, różnią się one pod wieloma względami.

Na przykład mają różne zasady dotyczące tego, co należy uwzględnić w podstawowym oprogramowaniu, jak obsługiwać moduły i szablony, jak radzić sobie z bezpieczeństwem itp.

Różnice te mają duży wpływ na użytkowników i sposób, w jaki budują swoje strony internetowe.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak WordPress, Joomla i Drupal porównują się ze sobą, dzięki czemu możesz wybrać najlepszą platformę do tworzenia stron internetowych dla swojej firmy.

Łatwość obsługi i przyjazność dla początkujących

Większość osób tworzących swoje strony internetowe nie jest programistami, projektantami ani programistami. Są to przeciętni użytkownicy, którzy po prostu chcą zbudować stronę internetową. Łatwość obsługi jest najważniejszym czynnikiem dla większości użytkowników.

WordPress

WordPress jest wyposażony w słynną pięciominutową instalację. Większość dostawców hostingu WordPress oferuje również instalację WordPress jednym kliknięciem. Ułatwia to nowemu użytkownikowi rozpoczęcie bloga lub strony internetowej WordPress w ciągu kilku minut, a nie godzin.

WordPress dashboard

Doświadczenie użytkownika po instalacji WordPress jest o wiele lepsze niż Joomla lub Drupal. Użytkownik widzi prosty, przejrzysty interfejs użytkownika z menu, aby tworzyć posty, strony lub rozpocząć dostosowywanie wyglądu i motywów.

Joomla

Instalacja Joomla może nie wyglądać tak szybko jak WordPress, ale ma bardzo podobne kroki. Oprócz tego wielu współdzielonych dostawców hostingu oferuje również pakiety instalacyjne jednym kliknięciem dla Joomla.

Joomla dashboard after a fresh install

Po instalacji użytkownik ląduje na panelu sterowania, który nie jest tak prosty jak WordPress. Jest zbyt wiele menu, aby kliknąć i dostosować swoją witrynę.

Fani Joomla powiedzieliby, że to dlatego, że Joomla jest o wiele potężniejsza niż WordPress, ale nie wierzymy, że to prawda.

Drupal

Instalacja Drupala jest podobna zarówno do Joomla, jak i WordPress. Wystarczy pobrać i przesłać pakiet oraz uruchomić skrypt instalacyjny.

Drupal admin

Drupal oferuje również dystrybucje. Są to wstępnie zapakowane Pakiety Drupal z modułami i konfiguracjami do tworzenia określonych typów stron internetowych.

Doświadczenie po instalacji dla początkujących jest nieco skomplikowane. Użytkownikom będzie trudno dowiedzieć się, jak zmienić rzeczy na swojej stronie. Drupal sprawia, że dodawanie treści jest bardzo oczywiste, ale zmiana wyglądu i dodawanie elementów innych niż treści nie jest zbyt oczywiste.

/ Zwycięzca: WordPress

Motywy i Dodatki

Wszystkie trzy z tych popularnych CMS pochodzą z motywów i wtyczek / modułów jako sposób na rozszerzenie funkcji i wyglądu oprogramowania.

Motywy kontrolują wygląd witryny i jej wygląd dla użytkowników. Wtyczki lub moduły są jak aplikacje dla Twojego CMS.

Zobaczmy, jak te trzy główne oprogramowanie CMS działają w tej kategorii.

WordPress

WordPress umożliwia użytkownikom zmianę wyglądu witryny za pomocą motywów. WordPress ma wstępnie zainstalowane kilka domyślnych motywów.

W dowolnym momencie możesz kliknąć przycisk Dodaj nowy na swojej stronie wyglądu i zainstalować darmowe motywy WordPress z oficjalnego WordPress.org Katalog tematyczny.

Wordpress themes

Oprócz darmowych motywów znajdziesz wiele innych motywów premium WordPress opracowanych przez sklepy z motywami innych firm, takie jak StudioPress, motyw Astra, eleganckie motywy i inne. Są to płatne motywy i są dostarczane z opcjami wsparcia premium.

Prawdziwa moc WordPress leży w wtyczkach. Istnieje ponad 58,000 wtyczek WordPress dostępnych za darmo w oficjalnym katalogu wtyczek WordPress. Możesz także kupić wtyczki premium, które są dostarczane z płatną obsługą zapewnianą przez twórców wtyczek. Sprawdź naszą listę niezbędnych wtyczek WordPress, aby zobaczyć, jak wtyczki sprawiają, że WordPress jest niesamowity.

Joomla

Podobnie jak WordPress, Joomla zawiera również szablony i rozszerzenia. Istnieją świetne rozszerzenia do zrobienia prawie wszystkiego, od tworzenia sklepu eCommerce po zarządzanie pocztą e-mail.

Joomla extensions

Jednak ilość tych szablonów i rozszerzeń nie jest tak wysoka jak WordPress. Może to utrudnić znalezienie idealnego szablonu i doskonałych rozszerzeń.

Domyślnie Joomla nie ma funkcji, która pozwoliłaby użytkownikom wyszukiwać i instalować rozszerzenia lub szablony z obszaru administracyjnego. Istnieje rozszerzenie, które pozwala dodać funkcję “install from web” dla rozszerzeń. Ale w przypadku szablonów użytkownicy nadal będą musieli ręcznie wyszukiwać szablony, a następnie instalować je, dodając adres URL.

Drupal

Drupal ma ten sam problem z dostępnością motywów i modułów. Użytkownicy będą musieli opuścić swoją witrynę, wyszukać moduł i motyw, który chcą dodać, a następnie zlokalizować adres URL pliku zip projektu. Na koniec mogą wprowadzić adres URL na stronie Moduły lub motywy, aby je zainstalować.

Drupal Modules

Istnieją moduły do zrobienia prawie wszystkiego, a nowe są dodawane regularnie. Mimo to brakuje ogólnej ilości modułów w porównaniu z WordPress.

/ Zwycięzca: WordPress.

Opcje Wsparcia

Dostępność opcji pomocy i wsparcia jest bardzo ważna dla początkujących użytkowników. Na pewno będą pewne przeszkody, gdy próbujesz nowego oprogramowania. W porządku, o ile możesz uzyskać pomoc.

WordPress

WordPress ma silną społeczność użytkowników. Możesz znaleźć pomoc WordPress na oficjalnych forach wsparcia, dokumentach, podręcznikach, Kodeksie, kanałach Slack, giełdzie Stack, grupie WPBeginner Engage na Facebooku i prawie każdym forum w Internecie na temat projektowania i rozwoju stron internetowych.

WordPress support forums

Istnieją strony takie jak WPBeginner, zawierające setki samouczków, samouczków wideo i Artykułów dla początkujących użytkowników WordPress. Istnieje wiele sposobów, aby poprosić o bezpłatną pomoc techniczną WordPress i ją uzyskać.

Oprócz darmowych opcji pomocy technicznej istnieją sposoby na uzyskanie płatnej pomocy technicznej dla WordPress.

Platformy internetowe, takie jak Codeable, UpWork, Fiverr itp. to tylko niektóre z miejsc, w których możesz zatrudnić specjalistów WordPress, którzy ci pomogą. Ze względu na ogromną popularność WordPress, znalezienie programistów WordPress jest łatwe i niedrogie dla małych firm i osób prywatnych.

Joomla

Joomla, podobnie jak WordPress ma dużą i bardzo pomocną społeczność. Na stronie Joomla znajduje się obszerna dokumentacja, która jest cennym źródłem informacji dla początkujących. Aby uzyskać bardziej interaktywne wsparcie, użytkownicy mogą dołączać do forów, list dyskusyjnych, grup użytkowników itp.

Joomla support forum

Oprócz wsparcia społeczności, istnieją zasoby stron trzecich, płatne szkolenia i agencje rozwoju, które mogą być pomocne.

W przeciwieństwie do WordPressa znalezienie niedrogiej pomocy eksperckiej jest dość trudne dla Joomla. Zatrudnienie programisty lub eksperta w zakresie rozwoju Joomla, rozwiązywania problemów lub pomocy może kosztować znacznie więcej niż WordPress.

Drupal

Drupal ma bardzo aktywną społeczność fanów i użytkowników. Znajdziesz wszystkie opcje wsparcia społeczności dla Drupal, podobnie jak WordPress i Joomla. Istnieje obszerna dokumentacja, forum wsparcia, listy dyskusyjne, grupy użytkowników, czaty irc. Wszystkie dobre miejsca, aby uzyskać porady i bezpłatną pomoc.

Drupal community support

Drupal stara się połączyć użytkowników z deweloperami i firmami oferującymi profesjonalne usługi Drupala. Możesz je znaleźć w Drupal Marketplace.

Jednak Drupal developer podobny do Joomla są bardzo drogie w porównaniu do WordPress.

/ Zwycięzca: WordPress

Lokalizacja I Wielojęzyczne Wsparcie

Duży odsetek stron internetowych tworzonych każdego dnia To strony nieanglojęzyczne lub wielojęzyczne. Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że wielu początkujących prawdopodobnie szuka CMS, który może obsługiwać wiele języków lub ma wsparcie dla różnych lokalizacji i języków.

WordPress

WordPress wykonuje doskonałą pracę oferując dobrą platformę do budowy wielojęzycznej witryny. Nie obsługuje wielu języków po wyjęciu z pudełka, ale istnieje kilka doskonałych wtyczek, które pozwalają łatwo stworzyć wielojęzyczną witrynę WordPress.

WordPress jest dostępny w ponad 57 językach. Nowe języki można zainstalować za pomocą jednego kliknięcia z obszaru administracyjnego WordPress.

Select language in WordPress

Najpopularniejsze motywy i wtyczki są również dostępne w wielu językach. Twórcy motywów i wtyczek aktywnie poszukują pomocy w tłumaczeniu swoich pakietów na inne języki.

Wszystkie te wysiłki sprawiają, że WordPress jest świetną platformą do budowy nie-Angielskiej lub wielojęzycznej strony internetowej.

Joomla

Joomla pochodzi z out of the box możliwość obsługi wielojęzycznej strony internetowej bez instalowania rozszerzenia. Po prostu przejdź do menedżera języka, Dodaj język treści i zacznij tworzyć wielojęzyczne treści na swojej stronie.

Adding language support in Joomla

Tłumaczenia są również dostępne dla interfejsu administratora w wielu językach i można je łatwo zainstalować z obszaru administratora.

Drupal

Drupal jest wyposażony we wbudowaną obsługę obsługi witryn nieanglojęzycznych lub wielojęzycznych. Musisz włączyć Moduły tłumaczenia ustawień regionalnych i treści. Następnie możesz dodać języki interfejsu witryny i administratora z sekcji konfiguracji Drupala.

Drupal multilingual support

/ Zwycięzca: Tie-wszystkie trzy z nich obsługują wielojęzyczne witryny i są dostępne w wielu językach.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze CMS dla swojej strony internetowej. Prawie każda strona internetowa w Internecie jest narażona na zagrożenia bezpieczeństwa.

WordPress

Będąc najpopularniejszym CMS na świecie, strony oparte na WordPress są często kierowane przez hakerów. Jednak WordPress jest zbudowany na bardzo bezpiecznym kodzie i bardzo szybko reaguje na luki w zabezpieczeniach.

WordPress ma również mechanizm automatycznej aktualizacji, który pozwala witrynom WordPress automatycznie aktualizować, gdy pojawi się nowa poprawka bezpieczeństwa.

Witryny WordPress można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą automatycznych kopii zapasowych, uwierzytelniania dwuskładnikowego i innych najlepszych praktyk bezpieczeństwa WordPress.

Istnieje również wbudowany mechanizm wyświetlania aktualizacji dla motywów i wtyczek WordPress. Pozwala to twórcom motywów i wtyczek szybko reagować na wszelkie luki w zabezpieczeniach.

Joomla

Joomla jest bardzo podobny do WordPress, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Aktywnie reagują na wszelkie luki w zabezpieczeniach i bardzo szybko je łatają. Jednak utrzymanie strony internetowej i instalowanie aktualizacji nadal zależy od użytkownika.

Istnieją rozszerzenia dostępne do tworzenia kopii zapasowych witryny Joomla. Możesz również wzmocnić bezpieczeństwo witryny Joomla, postępując zgodnie z tymi samymi najlepszymi praktykami, co WordPress.

Drupal

Drupal ma bardzo poważne podejście do bezpieczeństwa. Publikują luki w zabezpieczeniach we własnej witrynie po ich wykryciu i załataniu. Istnieje przekonanie, że Drupal jest bezpieczniejszy, ponieważ nie słychać o witrynach Drupal włamuje się tak często, ale to może dlatego, że nie jest tak popularny Joomla lub WordPress.

/ Zwycięzca: Tie – wszystkie trzy przestrzegają odpowiednich standardów bezpieczeństwa.

Wniosek:

Drupal, Joomla i WordPress to fantastyczne systemy zarządzania treścią. Drupal i Joomla mają o wiele więcej wbudowanych funkcji niż WordPress.

Jednak WordPress bije je dzięki łatwości użycia, ogromnej globalnej społeczności, wtyczkom i motywom. Uważamy, że większość użytkowników nie będących programistami byłaby znacznie łatwiejsza do zbudowania za pomocą WordPress niż Joomla lub Drupal.

Dzięki ponad wtyczkom 55,000 WordPress możesz dodać prawie każdą funkcję lub zbudować dowolny rodzaj witryny, który Ci się podoba (bez pisania kodu).

Łączny Zwycięzca: WordPress

Jak zacząć z ulubionym CMS

Niezależnie od tego, czy wybierzesz WordPress, Joomla, czy Drupal, będziesz potrzebować nazwy domeny i hostingu witryny, aby stworzyć stronę internetową.

Na szczęście wszystkie trzy z tych najlepszych programów CMS mają dość podobne wymagania, co oznacza, że wspierają je wszystkie najlepsze firmy hostingowe.

Zalecamy korzystanie z Bluehost lub SiteGround. Są jednymi z największych firm hostingowych na świecie i specjalizują się w hostingu witryn WordPress, Joomla i Drupal.

Aby uzyskać więcej zaleceń, zobacz nasz kompletny przewodnik po hostingu dla początkujących.

Jeśli zaczynasz z WordPress, zapoznaj się z naszym Przewodnikiem dla początkujących, jak zrobić stronę internetową z instrukcjami krok po kroku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci porównać WordPress vs Joomla vs Drupal, aby znaleźć najlepszy CMS dla Twojej witryny. Możesz również zobaczyć nasze porównanie najlepszych usług e-mail marketingowych i najlepszego oprogramowania do czatu na żywo dla małych firm.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak napisać dobry komentarz na blogu i ominąć filtr antyspamowy w WordPress

W artykule: Video Tutorial1. Dlaczego chcesz komentować?2. Bądź pełen szacunku i uprzejmy3.…

Jak edytować wp-config.plik php w WordPress

W artykule: Co to jest wp-config.plik php?Video TutorialPierwsze KrokiZrozumienie wp-config.plik phpUstawienia MySQL…

Czy należy usunąć “linki” Blogroll na rzecz menu WordPress?

Wczoraj na naszej stronie na Facebooku zadaliśmy pytanie: “gdybyś mógł pozbyć się…

Przewodnik dla początkujących, aby naprawić swoją Zhakowaną witrynę WordPress

W artykule: Kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniemyKrok 0-poproś profesjonalistę, aby…