Jeśli chodzi o przesyłanie filmów online, YouTube i Vimeo to dwie najpopularniejsze platformy na rynku. Dlatego często jesteśmy pytani o YouTube vs Vimeo – który z nich jest lepszy? Obie są świetnymi platformami z ich zaletami i wadami. W tym artykule porównamy YouTube vs Vimeo i podzielimy się ich zaletami i wadami, aby pomóc Ci zdecydować się na platformę wideo.

YouTube vs Vimeo - choosing the best platform for WordPress videos

Dlaczego warto wybrać YouTube lub Vimeo dla filmów WordPress

Jeśli chcesz założyć bloga, to WordPress jest najpopularniejszą platformą blogową polecaną przez ekspertów.

Chociaż możesz bezpośrednio przesyłać swoje filmy do WordPress, nie jest on przeznaczony do przesyłania strumieniowego filmów.

Filmy to duże pliki, a większość dostawców hostingu WordPress nie oferuje serwerów zoptymalizowanych do przesyłania strumieniowego wideo. Jeśli wielu użytkowników uzyskuje dostęp do filmów w Twojej witrynie jednocześnie, może to spowodować awarię serwera.

Ponadto każdy użytkownik ma inny rodzaj połączenia z Internetem. Twoje wysokiej jakości filmy będą ładować się na wolniejsze połączenia internetowe.

Video static

Z drugiej strony Platformy hostingowe wideo, takie jak YouTube i Vimeo, są przeznaczone do wyświetlania filmów. Mają zasoby serwera i technologię oferującą znacznie lepsze wrażenia z przesyłania strumieniowego wideo niż WordPress.

Co najważniejsze, możesz łatwo osadzić te filmy w WordPress.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz nasz przewodnik, dlaczego nigdy nie należy przesyłać filmów do WordPress.

Mając to na uwadze, rzućmy okiem na YouTube vs Vimeo i który z nich jest lepszy dla Twoich filmów WordPress.

1. Cennik

Zarówno YouTube, jak i Vimeo są firmami nastawionymi na zysk. Ich opcje cenowe są oparte na tym, jak zarabiają pieniądze w Internecie.

YouTube:

YouTube jest bezpłatny. Głównie dlatego, że zarabiają na wyświetlaniu reklam. Reklamy te są wyświetlane w odtwarzaczu wideo, na pasku bocznym i w aplikacji YouTube.

YouTube oferuje również płatną subskrypcję o nazwie YouTube Red dla widzów. Usługa ta pozwala widzom pozbyć się reklam, a także uzyskać dostęp do oryginalnych programów YouTube.

YouTube Red

Jednak jako twórca treści będziesz mógł przesłać dowolną liczbę filmów za darmo.

Początkowo nie będzie można przesyłać filmów dłuższych niż 15 minut. Możesz jednak zwiększyć ten limit, weryfikując swoje konto.

Vimeo:

Model biznesowy Vimeo jest zupełnie inny niż YouTube. Zarabiają pieniądze, sprzedając usługę hostingu wideo, więc wydawcy i firmy mogą zaoferować swoim użytkownikom oglądanie bez reklam.

Oferują szereg planów cenowych, począwszy od planu bezpłatnego, który jest ograniczony do 500 MB miejsca na tydzień i 25 GB rocznie.

Następnie możesz dołączyć do planów Vimeo Plus, Pro lub Business. Każdy z nich oferuje różne limity i funkcje przesyłania.

Vimeo Plans

Darmowy plan jest dość ograniczony pod względem miejsca i funkcji. Możesz zacząć od Vimeo Plus, kosztuje 7 USD miesięcznie i daje 5 GB miejsca na tydzień.

2. Limity Wysyłania

Obie platformy mają różne zasady dotyczące ilości treści wideo, które można przesłać.

YouTube:

Domyślnie możesz przesyłać nieograniczoną liczbę filmów, ale każdy film powinien być krótszy niż 15 minut. Jednak po zweryfikowaniu konta możesz przesyłać filmy z maksymalnie 12 godzinami odtwarzania lub rozmiarem pliku 128 GB.

Jest to bardzo hojne i dość rozsądne dla wszystkich typów twórców treści.

Vimeo:

Vimeo ma różne ograniczenia dotyczące rozmiaru przesyłania dla każdego planu.

  • Bezpłatne: 500 MB tygodniowo do 25 GB rocznie.
  • Plus: 5 GB tygodniowo do 250 GB rocznie
  • Pro: 20 GB tygodniowo do 1 TB rocznie
  • Biznes: brak tygodniowych limitów I całkowita pamięć masowa do 5 TB

Zobacz szczegółowe porównanie wszystkich planów Vimeo.

3. Wielkość i zasięg odbiorców

Obie platformy oferują opcje udostępniania wideo, mają dedykowane społeczności i funkcje społecznościowe wprowadzone do ich produktu.

YouTube:

Jeśli chodzi o wielkość i zasięg odbiorców, YouTube ma oczywistą przewagę.

YouTube Stats

Jest własnością Google, więc jest zauważalnie bardziej widoczny we wszystkich innych produktach. Prawie wszystkie telefony z Androidem na świecie są wyposażone w preinstalowaną aplikację YouTube.

YouTube ma społeczność ponad 1 miliarda użytkowników, to jedna trzecia Internetu. Jest to również druga najczęściej używana wyszukiwarka na świecie.

Vimeo:

Vimeo ma znacznie mniejszą bazę użytkowników niż YouTube, ale jest naprawdę dość ogromny. Vimeo ma ponad 170 milionów użytkowników i rośnie w znaczącym tempie. Vimeo jest domem dla jednych z najbardziej kreatywnych twórców treści na świecie.

Vimeo Stats

Oprócz kanałów, posiada również funkcję grup, gdzie użytkownicy mogą tworzyć i uczestniczyć w grupach. Użytkownicy mogą również ograniczyć zawartość grupy widoczną tylko dla jej członków.

Vimeo ma całkiem przyzwoitą funkcję wyszukiwania, która pozwala użytkownikom wyszukiwać filmy, ludzi, kanały i grupy. Ich funkcja wykrywania zawartości wyświetla odpowiednie filmy na pasku bocznym. Jednak z założenia nie są tak zauważalne, jak na YouTube.

4. Kontrola Prywatności

Nie wszyscy wydawcy chcą, aby ich treści były widoczne dla wszystkich. Na przykład, jeśli sprzedajesz kursy online lub prowadzisz witrynę członkowską, chcesz ograniczyć dostęp do wideo tylko do płacących subskrybentów.

Sprawdźmy, w jaki sposób obie platformy umożliwiają wydawcom kontrolowanie prywatności swoich filmów.

YouTube:

YouTube video privacy settings

YouTube oferuje trzy ustawienia prywatności dla przesyłanych filmów.

  • Publiczne-te filmy są publicznie dostępne dla każdego. Można je wyszukiwać, wymieniać i wyświetlać na platformie YouTube.
  • Unlisted-te filmy mogą być dostępne dla każdego, kto ma adres URL. Nie pojawią się jednak w wyszukiwarce YouTube ani w powiązanych filmach
  • Prywatne-te filmy są widoczne tylko dla Ciebie i wybranych użytkowników.

Oprócz tych ustawień możesz także wyłączyć komentarze do swoich filmów. YouTube pozwala uniemożliwić osadzanie filmów na dowolnych stronach internetowych, ale zablokuje to również osadzanie filmów na własnej stronie WordPress.

YouTube nie jest idealną platformą, jeśli chcesz hostować prywatne filmy.

Vimeo:

Vimeo video privacy

Vimeo oferuje więcej opcji prywatności niż YouTube. Ich ustawienia prywatności pozwalają na tworzenie filmów publicznych, prywatnych lub niepublicznych. Możesz także udostępniać wideo tylko obserwowanym użytkownikom.

Użytkownicy płatnego planu mogą również ograniczyć Osadzanie wideo tylko do własnych stron internetowych. Mogą nawet uniemożliwić oglądanie swoich filmów na Vimeo.com siebie.

Możesz także chronić filmy hasłem, a użytkownicy będą musieli wprowadzić to hasło, aby wyświetlić film. Następnie możesz dodać te filmy do chronionych hasłem postów w swojej witrynie WordPress.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, kto ogląda Twoje filmy, Vimeo jest znacznie lepszą platformą dla ciebie.

5. Edycja Wideo

Obie platformy oferują świetne narzędzia do przesyłania, edycji i zarządzania filmami.

YouTube:

YouTube video editing

YouTube oferuje zaawansowane funkcje edycji wideo. Oferują edytor wideo, który pozwala tworzyć filmy z wcześniej przesłanych filmów, zdjęć, tytułów i innych.

Możesz także tworzyć filmy za pomocą filmów i zdjęć w Zdjęciach Google. Ich internetowe narzędzia do edycji wideo oferują prosty i łatwy proces tworzenia wideo.

YouTube pozwala również dodawać linki, adnotacje, podpisy i napisy do filmów. Oferuje również funkcję przesyłania strumieniowego na żywo, w której można transmitować wydarzenia NA ŻYWO, wiadomości lub po prostu zwykłe vlogi.

Vimeo

Vimeo video settings

Vimeo nie oferuje tak wielu funkcji edycji wideo jak YouTube. Jednak oferuje wszystkie podstawy, których potrzebujesz.

Pozwala dodać tytuł wideo, opis, kategorię, tagi, licencję i ocenę publiczności. Możesz także przesyłać podpisy i napisy do swoich filmów. Vimeo nie ma funkcji adnotacji, więc nie możesz dodawać klikalnych linków do swoich filmów.

Najlepszą częścią Vimeo jest to, że możesz zastąpić swój film nowszą wersją bez konieczności zmiany adresu URL lub statystyk wideo. Jest to coś, czego nie można zrobić na YouTube bez przesłania nowego filmu na zupełnie nowy adres URL.

Ta specyficzna funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ jeśli popełniłeś błąd lub po prostu potrzebujesz zaktualizować zrzuty ekranu w samouczkach, możesz to łatwo zrobić, zachowując liczbę wyświetleń i te same adresy URL wideo w całej witrynie członkowskiej.

6. Opcje Monetyzacji

Obie platformy pozwalają swoim użytkownikom zarabiać pieniądze online na swoich filmach.

YouTube:

Make money from videos on YouTube

YouTube pozwala twórcom treści dołączyć do programu partnerskiego YouTube, rejestrując się w Google Adsense, aby zarabiać na swoich filmach. Twórcy wideo otrzymują cięcie za reklamy wyświetlane na ich filmach.

Jednak najpierw musisz zgromadzić co najmniej 10 000 wyświetleń swojego kanału, zanim będziesz mógł dołączyć do programu.

YouTube umożliwia również twórcom treści Korzystanie z innych opcji zarabiania. Wydawcy mogą sprzedawać produkty w swoich filmach, dodawać płatne recenzje, dołączać do programów partnerskich, pozyskiwać sponsorów do swoich filmów, prosić o darowizny i nie tylko.

Wielu z najpopularniejszych twórców treści YouTube korzysta z platform takich jak Patreon, gdzie widzowie mogą bezpośrednio wspierać swój kanał darowiznami.

Vimeo:

Vimeo on Demand

Vimeo szczyci się oferowaniem platformy wideo bez reklam. Nie mają programu reklamowego, do którego możesz dołączyć.

Jednak oferują “Vimeo na żądanie”. Platforma, na której możesz sprzedawać filmy bezpośrednio widzom. Aby dołączyć do programu, musisz mieć co najmniej konto Vimeo Pro. Pomyśl o tym jak o własnej wersji Netflixa.

Vimeo pozwala również wspominać sponsorów w swoich filmach, dodawać linki w opisie wideo i prosić użytkowników o wsparcie kanału na platformach takich jak Patreon.

Wniosek

YouTube i Vimeo to doskonałe platformy do filmów WordPress. W zależności od tego, co próbujesz zrobić ze swoimi filmami, jedna platforma może być dla ciebie lepsza niż druga.

Jeśli jesteś blogerem lub małą firmą, która chce korzystać z filmów, aby zbudować bazę subskrybentów i dotrzeć do znacznie większej grupy odbiorców, YouTube będzie lepszy dla Twoich celów.

Jeśli tworzysz stronę internetową z opcjami członkostwa lub sprzedajesz kursy, Potrzebujesz więcej Prywatności i najwyższej jakości oglądania. Wtedy Vimeo jest lepszym wyborem.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o YouTube vs Vimeo i który z nich jest lepszy dla Twoich filmów WordPress. Możesz również zobaczyć nasz przewodnik SEO krok po kroku WordPress dla początkujących.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

14 Najlepsze wtyczki WordPress SEO i narzędzia, których powinieneś używać

W artykule: Rzeczy, które musisz wiedzieć o wtyczkach i narzędziach WordPress SEO1.…

Jak dodać nagłówki bezpieczeństwa HTTP w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Czym są nagłówki bezpieczeństwa HTTP?Dodawanie nagłówków bezpieczeństwa HTTP w WordPress1.…

Czeka nas rozwój sportów motorowych

W artykule: Jaki jest związek między popularyzacją sportów motorowych a poprawą kultury…

Jak sprawdzić ruch w witrynie dla dowolnej witryny (Najlepsze Narzędzia 7)

W artykule: Dlaczego Warto Sprawdzić Ruch W Witrynie?Dlaczego warto sprawdzić ruch na…