Gałki do mebli

Uchwyty meblowe w znaczący sposób wpływają na komfort użytkowania mebli. To jednak niejedyna funkcja tych dodatków. Ich rodzaj, kształt oraz kolor wpływają także na wystrój wnętrza. Idealnie dobrane poprawiają jego estetykę, dopełniając panujący w nim styl. Są drobnym elementem, który można w każdej chwili wymienić, a dzięki temu zmienić wystrój oraz charakter danego pomieszczenia. 

Styl wnętrza a dodatki

Gałki i uchwyty meblowe są jednym z wielu rodzai dodatków wpływających na wygląd danej przestrzeni. Te niepozorne, małe elementy muszą pasować do całej aranżacji. Konieczne jest, aby komponowały się zarówno ze stylem, jak i innymi dodatkami. Ważny jest ich odpowiedni dobór kolorystyczny. W tym przypadku nie zawsze chodzi o podobne kolory poszczególnych dodatków. W ostatnim czasie bardzo modne stało się przełamywanie jasnych, a nawet pastelowych przestrzeni, ciemnymi i ciężkimi elementami stałymi, między innymi klamkami, uchwytami do mebli.

Innym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, dobierając dodatki do danego pomieszczenia, jest ich ilość. Lepiej prezentują się one w wersji ograniczonej niż w nadmiarze.  Jeśli w danym pokoju znajduje się duża ilość różnego rodzaju bibelotów, poduszek, ozdób ściennych itp., to należy zminimalizować okazałość pozostałych elementów dekoracyjnych. W przypadku uchwytów i gałek meblowych można z nich całkiem zrezygnować lub wybrać te o klasycznych kształtach i neutralnych kolorach.

 W jaki sposób dopasować uchwyty meblowe do planowanej aranżacji wnętrza?

Każde wnętrze można zmienić, dokonując jedynie wymiany elementów dodatkowych. Nowe uchwyty i gałki meblowe dodatkowo sprawią, że meble znajdujące się w danym pomieszczeniu dostosują swój wygląd do jego całokształtu. Elementy te występują w kilku formach. Pierwszą, najbardziej popularną są uchwyty do szafek w wersji klasycznej. Mogą one mieć kształt kółek, kwadratów lub zwykłych podłużnych uchwytów. Odnajdą się w każdym wnętrzu urządzonym w stylu minimalistycznym i skandynawskim. Tego typu uchwyty i gałki meblowe w kształcie kul z pewnością nie będą rzucały się zbytnio w oczy, nawet gdy znajdą się we wnętrzu o innej stylizacji.

Uchwyty i gałki meblowe przeznaczone do wnętrz urządzonych w stylu glamour muszą kojarzyć się z luksusem, blaskiem oraz elegancją. Bardzo często wykorzystywane są tu uchwyty kryształowe lub w kolorze złota. Gałki z kolei, mogą mieć postać gładkiej kuli lub kanciastego wielościanu.

Innym rodzajem uchwytów są te przeznaczone do wnętrz w stylu retro lub rustykalnym. To rzadziej spotykane stylizacje, wymagające także odpowiedniego rodzaju mebli. Uchwyty definiujące ten styl powinny posiadać określony wzór. Dopuszczalne są zdobienia w kształcie roślin lub wzorów geometrycznych. Niestety, nie będą one pasowały do każdego rodzaju mebli. Z pewnością nie jest to możliwe w przypadku białych lub kolorowych lakierowanych szafek.

Mając w planach częste zmiany aranżacji wnętrza z wykorzystaniem nowych dodatków, w tym uchwytów do szafek, warto zdecydować się na meble w naturalnych drewnianych  kolorach. Wówczas, dokonując wymiany tych elementów, możliwe jest uzyskanie praktycznie każdego efektu. Sposób ten, chociaż jest rzadko praktykowany, cechuje się niskim kosztem oraz małą pracochłonnością.

You May Also Like

Co zrobić, aby odpocząć mimo braku urlopu? Podpowiadamy

W artykule: Gdzie na krótki urlop?Co, jeśli nie wędkarstwo? Aż 59 proc.…

Jak stworzyć ogród smart?

W artykule: Elektroniczny zawór wodyPo drugie oświetleniePo trzecie  – akcesoriaOgród Smart to…

11 rzeczy, które powinieneś zrobić podczas dziedziczenia witryny WordPress

W artykule: 1. Zdobądź wszystkie hasła 2. Zmień całe hasło administratora i…

Jak dodać forum na WordPress za pomocą bbPress

W artykule: Co to jest bbPress? Czego potrzebujesz, aby utworzyć forum online…