Kategorie zapewniają łatwy sposób sortowania treści WordPress. Jest jednak o wiele więcej, co możesz zrobić z kategoriami, aby Twoja witryna była bardziej przyjazna dla użytkownika i wyszukiwarek. W tym artykule pokażemy Ci niektóre z najbardziej poszukiwanych kategorii hacki i wtyczki do WordPress.

1. Kanały RSS kategorii

Czy wiesz, że każda kategoria w Twojej witrynie WordPress ma swój własny kanał RSS? Po prostu dodaj kanał na końcu adresu URL kategorii w ten sposób:

https://www.wpbeginner.com/category/news/feed/

To wszystko, możesz dodać ten link do szablonów kategorii. Nie martw się, pokażemy Ci, jak tworzyć szablony kategorii w dalszej części tego artykułu.

Kolejną wielką zaletą kanałów kategorii jest to, że możesz zezwolić użytkownikom na subskrybowanie kategorii. Dzięki temu użytkownicy mogą subskrybować tylko interesujące ich tematy.

2. Lista kategorii z linkami RSS

Domyślny widżet kategorii w WordPress nie pozwala na wyświetlanie łącza kanału RSS obok nazw kategorii. Jeśli chcesz wyświetlić linki do kanałów obok nazw kategorii, Dodaj ten kod do funkcji szablonu.plik php lub wtyczka WordPress specyficzna dla witryny.


function wpb_categories_with_feed () { 
	$args = array(
		'orderby' = > 'nazwa',
		'feed' = > 'RSS', 
		'echo' = > false, 
		'title_li'=> ",
	); 
	$ string .= "<ul>",;
	$ string .= wp_list_categories ($args); 
	$ string .= "</ul>",; 

	return $ string; 

}

// add shortcode
add_shortcode ('categories-feed', 'wpb_categories_with_feed'); 

// Add filter to execute shortcodes in text widgets
add_filter ('widget_text', 'do_shortcode'); 

Musisz dodać [kategorie-feed] shortcode wewnątrz widżetu tekstowego do listy kategorii z linkami kanału obok nich.

3. Dodawanie ikon kategorii w WordPress

Obrazy sprawiają, że sieć jest bardziej interesująca. Możesz użyć obrazów, aby wyróżnić strony kategorii. Aby powiązać obrazy z kategoriami, musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Taxonomy Images. Po aktywacji musisz odwiedzić Ustawienia ” Obrazy Taksonomii aby włączyć obrazy dla kategorii.

Enabling images for categories in WordPress

Aby skojarzyć zdjęcia z kategoriami wystarczy odwiedzić Post ” Kategorie i kliknij ikonę miniatury, aby przesłać obrazy kategorii.

Adding category icons

Zobacz nasz przewodnik, jak dodawać obrazy taksonomii w WordPress, aby uzyskać więcej informacji.

4. Włącz kategorie dla stron

Domyślnie kategorie są dostępne tylko dla postów w WordPress. Możesz jednak powiązać je z dowolnym typem postu, w tym ze stronami. Po prostu zainstaluj i aktywuj tagi i Kategorie postów dla wtyczki Pages. Działa po wyjęciu z pudełka i nie ma żadnych ustawień do skonfigurowania. Po prostu kliknij strony, a zobaczysz kategorie i tagi pod menu strony. Zapoznaj się z naszym samouczkiem na temat dodawania kategorii i tagów dla stron WordPress, aby uzyskać więcej informacji.

Categories for pages in WordPress

5. Włącz Sticky posty dla archiwum kategorii

W WordPress możesz tworzyć posty lepkie, aby umieszczać je na swojej stronie głównej. Aby dodać sticky posts dla stron kategorii, po prostu zainstaluj i aktywuj wtyczkę Category Sticky Posts. Po aktywacji wtyczka dodaje kategorię sticky metabox na ekranie edycji postu. Zobacz nasz samouczek na temat dodawania lepkich postów dla kategorii WordPress, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Category sticky metabox on post edit screen in WordPress

6. Tworzenie szablonów kategorii w WordPress

WordPress jest wyposażony w potężny silnik motywów. Domyślnie szuka szablonów o określonych nazwach w Twoim motywie, aby wyświetlić określone strony. Na przykład Kategoria.php szablon w temacie służy do wyświetlania wszystkich stron kategorii.

Podobnie można tworzyć szablony dla określonych kategorii, nazywając szablon nazwą kategorii. Na przykład, aby utworzyć szablon dla kategorii filmy, nazwiesz plik szablonu Kategoria-Film.php.

Użyj kategorii tematu.plik php jako punkt wyjścia dla szablonu pojedynczej kategorii, a następnie wprowadź potrzebne zmiany. Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, zapoznaj się z naszym samouczkiem na temat tworzenia szablonów kategorii w WordPress.

7. Wyklucz konkretne kategorie z kanału RSS

Domyślnie wszystkie Twoje posty pojawiają się w kanale RSS Twojej witryny. Jeśli chcesz ukryć niektóre kategorie z głównego kanału RSS witryny, po prostu zainstaluj i aktywuj wtyczkę Ultimate Category Excluder. Po aktywacji wystarczy odwiedzić Ustawienia ” Wykluczenie Kategorii aby wybrać Kategorie, które chcesz ukryć z kanałów RSS.

Exclude specific categories from RSS feed in WordPress

8. Pokaż ostatnie posty z określonych kategorii

Głównym zastosowaniem kategorii jest pomoc w sortowaniu treści i pomoc użytkownikom w łatwym znajdowaniu treści. Jeśli użytkownik znajdzie post w określonej kategorii interesujący, prawdopodobnie przeczyta podobne posty w tej samej kategorii. Aby wyświetlić ostatnie posty z kategorii, użyj tego kodu w szablonie, w którym mają się pojawiać ostatnie posty z kategorii.

$the_query = new WP_Query( 'category_name=news' );

if ($the_query->have_posts() ) {
	echo ' <ul>';
	while ($the_query->have_posts() ) {
		$the_query->the_post();
		echo '<li>' . get_the_title() . "</li>";
	}
	echo ' < /ul>';
} else {
	// nie znaleziono postów
}
/ * Przywróć oryginalne dane postu */
wp_reset_postdata();

Zastąp wartość category_name nazwą kategorii, której chcesz użyć.

9. Przypisywanie autora do konkretnych kategorii

Podczas zarządzania witryną WordPress dla wielu autorów możesz przypisać autorów do publikowania tylko w określonych kategoriach przypisanych do nich. Po prostu zainstaluj i aktywuj wtyczkę Restrict Author Posting. Po aktywacji przejdź do Użytkownicy i edytuj użytkownika, którego chcesz przypisać do kategorii. Na ekranie edycji użytkownika zobaczysz Ogranicz autor post do kategorii sekcja, w której możesz wybrać kategorię przypisaną do danego użytkownika.

Restrict author to a category

10. Pokaż fragmenty na stronach kategorii

Zalecamy naszym użytkownikom wyświetlanie fragmentów na stronach archiwum i kategorii. Wyświetlanie fragmentów skraca tylko czas ładowania strony, co jest dobre dla SEO. Poza tym chroni cię również przed duplikatem treści w Twojej witrynie. Aby zastąpić pełną treść fragmentami na stronach kategorii, po prostu dodaj ten kod do funkcji szablonu.plik php lub wtyczka specyficzna dla witryny.


function my_excerpts ($content = false) {
if(is_category()) :
	global $post;
	$content = $post - > post_excerpt;
// Jeśli post ma wyraźnie ustawiony fragment użyj tego
	if ($content) :
		$content = apply_filters ('the_excerpt', $content);
// If no excerpt is set
	else :
		$content = $post - > post_content;
		$excerpt_length = 55;
		$words = explode (' ' , $content, $excerpt_length + 1);
		if (count ($words) > $excerpt_length) :
			array_pop ($words);
			array_push ($words, '...');
			$content = implode ( '' , $words);
		endif;
		$content = '<P>' . $content . "</p>";
	endif;
endif;
return $ content;
}
add_filter ('the_content', 'my_excerpts');

Możesz również zastąpić zawartość fragmentem, edytując kategorię motywu.plik php i zastąpienie the_content przez the_excerpt. Aby uzyskać więcej instrukcji, zobacz ten samouczek, jak wyświetlać fragmenty postów w motywach WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się nowych hacków i wtyczek do WordPress. Więcej wskazówek dotyczących najlepszych praktyk znajdziesz w naszym przewodniku dotyczącym kategorii i tagów (Best Practices).

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Możesz nas również znaleźć na Twitterze i Google+.

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

Jak zainstalować WordPress lokalnie na komputerze Mac za pomocą MAMP

W artykule: Jak zainstalować MAMP na komputerze MacInstalacja WordPress na komputerze MacWypróbowanie…