Co nadchodzi w WordPress 5.5 z funkcjami i zrzutami ekranu

WordPress 5.5 beta jest już dostępny, a jego premiera zaplanowana jest na Sierpień 11, 2020. Będzie to drugie Główne wydanie WordPress roku i zawiera wiele nowych funkcji i ulepszeń.

Uważnie śledziliśmy rozwój gry i testowaliśmy pierwszą wersję beta, aby wypróbować nowe funkcje, które są w drodze.

W tym artykule pokażemy, co nadchodzi w WordPress 5.5 z funkcjami i zrzutami ekranu.

What's coming in WordPress 5.5 with features and screenshots

Uwaga: Możesz wypróbować wersję beta na swoim komputerze lub w środowisku testowym za pomocą wtyczki Beta Tester WordPress.

WordPress 5.5 jest nadal w fazie rozwoju, co oznacza, że funkcje mogą się nadal zmieniać i mogą nie zostać wprowadzone do ostatecznej wersji.

Powiedziawszy to, rzućmy okiem na to, co nadchodzi w WordPress 5.5.

Video Tutorial

Subskrybuj WPBeginner

Jeśli wolisz pisemne instrukcje, po prostu czytaj dalej.

Nowe funkcje i ulepszenia w edytorze bloków

Pod koniec 2018 r. WordPress wprowadził nowe doświadczenie w pisaniu z WordPress 5.0. Ten nowy interfejs pisania nazywa się edytor bloków (aka Gutenberg).

Od tego czasu każde nowe wydanie WordPress przynosi mnóstwo aktualizacji do edytora. WordPress 5.5 będzie pochodzić z wielu takich ulepszeń i nowych funkcji, które zwiększą swoje doświadczenie pisania kilka fałd.

Oto tylko niektóre z ulepszeń, które możesz wypróbować.

Ulepszenia interfejsu użytkownika w edytorze bloków

WordPress 5.5 będzie dostarczany z głównymi ulepszeniami interfejsu użytkownika do edytora bloków. Zauważysz obramowania wokół pasków narzędzi i przycisków, nowe ikony i podświetlanie ostrości podczas poruszania się po blokach podczas pisania.

Block Editor UI changes in WordPress 5.5

Przycisk ( + ) do dodawania nowego bloku również się zmienił i jest teraz bardziej zauważalny i wygląda bardziej jak przycisk.

Nowy Katalog Blokowy

WordPress 5.5 ożywi nowy katalog blokowy. Są to tylko wtyczki WordPress, które dodają nowe bloki do edytora bloków, a dostępnych jest już kilkadziesiąt nowych bloków.

Katalog bloków jest również wbudowany w wyszukiwarkę “Dodaj nowy blok”. Możesz po prostu wyszukać funkcję, a jeśli nie ma bloku, który pasuje do twojego Wyszukiwania, automatycznie wyświetli pasujące wyniki z katalogu bloków.

Search block directory

Katalog block zawiera poszczególne bloki. Nie zawiera wtyczek biblioteki bloków, które są dostarczane z wieloma użytecznymi blokami, które można zainstalować.

Block Patterns coming in WordPress 5.5

WordPress 5.5 wprowadzi wzorce blokowe. Są to gotowe do użycia bloki z powszechnie używanymi ustawieniami, które pomagają szybko dodawać je do układów.

Block patterns

Obecnie dostępnych jest już kilka wzorów. Będzie to rosło, gdy wtyczki, motywy WordPress, a rdzeń nadal rejestruje więcej wzorców.

Usprawniona Nawigacja i ruch bloków

WordPress 5.5 ułatwi również przenoszenie bloków wewnątrz edytora treści. Możesz po prostu kliknąć uchwyt bloku i przeciągnąć go w górę iw dół.

Moving blocks around in WordPress 5.5

Kolejnym ulepszeniem jest możliwość wybierania bloku nadrzędnego w blokach zagnieżdżonych, takich jak blok grupy lub kolumny.

Inline Image Editing

WordPress pozwala wykonać kilka podstawowych edycji obrazu, takich jak przycinanie, zmiana rozmiaru, obracanie i skalowanie. Aby to zrobić, musisz otworzyć obraz w bibliotece multimediów.

WordPress 5.5 pozwoli Ci edytować obrazy w linii bez opuszczania edytora bloków. Będziesz mógł skalować, kadrować, obracać i zmieniać rozmiar obrazu na miejscu.

Inline image editing in WordPress 5.5

Automatyczne aktualizacje wtyczek i motywów WordPress

WordPress jest wyposażony w potężny system zarządzania aktualizacjami. Pozwala również włączyć automatyczne aktualizacje wtyczki i motywów WordPress, zmieniając konfigurację WordPress lub używając wtyczki innej firmy.

WordPress 5.5 pozwoli Ci włączyć automatyczne aktualizacje wtyczek i motywów za pośrednictwem panelu administracyjnego. Będziesz mógł przejść do strony wtyczek i kliknąć “Włącz automatyczną aktualizację” obok wtyczek, które chcesz automatycznie aktualizować.

Enabling auto-updates for plugins in WordPress 5.5

Możesz także włączyć automatyczne aktualizacje motywów. Wystarczy kliknąć na motyw na Wygląd ” Tematy stronę, a następnie kliknij link “Włącz automatyczne aktualizacje”.

Auto updates for themes

Nowy domyślny WordPress XML Sitemaps

Mapa witryny XML to plik, który wyświetla całą zawartość witryny w formacie XML. Pomaga to wyszukiwarkom takim jak Google w łatwym wykrywaniu i indeksowaniu treści.

Odgrywa bardzo istotną rolę w konfiguracji WordPress SEO. Wszystkie najlepsze wtyczki WordPress SEO mają wbudowaną funkcję XML sitemap.

WordPress 5.5 będzie dostarczany z wbudowaną funkcją map witryn włączoną domyślnie. Utworzy nowy plik indeksu mapy witryny o nazwie wp-sitemap.xml, który będzie zawierał łącza do wszystkich innych plików sitemap, które wygeneruje.

Default WordPress generated sitemaps in WordPress 5.5

Domyślna funkcja mapy witryny obsługuje wszystkie typy postów, taksonomie (kategorie, tagi i niestandardowe taksonomie) oraz archiwa autorów. Jednak nadal będzie dostarczać tylko podstawową wymaganą funkcjonalność protokołu XML sitemap protocol.

Jeśli już korzystasz z wtyczki SEO WordPress, która zawiera własne mapy witryn XML, nie musisz nic robić. Dwie największe wtyczki SEO w jednym pakiecie SEO i Yoast SEO zdecydowały się nadal dostarczać własne mapy witryn, ponieważ oferują zaawansowane funkcje dostosowywania, które pomogą ci uzyskać wyższe rankingi.

Domyślne leniwe ładowanie obrazów w WordPress

Pobieranie obrazów trwa dłużej niż zwykły tekst, co zwiększa czas ładowania strony. Optymalizacja obrazów w Internecie może pomóc zwiększyć szybkość i wydajność witryny WordPress.

Jedną z najczęściej stosowanych technik jest leniwe ładowanie obrazów. Ta technika pobiera tylko obrazy, które są widoczne na ekranie przeglądarki użytkownika. Inne obrazy są pobierane podczas przewijania strony przez użytkownika.

WordPress 5.5 sprawi, że będzie to domyślna opcja dla wszystkich witryn, dodając atrybut “ładowanie” do img tag. Ten atrybut jest obsługiwany przez wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe (z wyjątkiem Safari).

Lazy loading images in WordPress 5.5

Jest to ważny wzrost wydajności nie tylko dla witryny WordPress, ale dla całego Internetu. WordPress jest najpopularniejszym kreatorem stron internetowych i jest używany przez ponad 35% wszystkich stron internetowych w Internecie.

Leniwe ładowanie obrazów pozwoli zaoszczędzić dużo przepustowości i poprawić wydajność serwerów hostingowych WordPress. Sprawi również, że strony internetowe będą szybsze, co zawsze jest dobrą rzeczą.

Aktualizuj motywy i wtyczki za pomocą pliku Zip

Czasami aktualizacje wtyczki lub motywu WordPress mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami, w takim przypadku musisz ręcznie zaktualizować motyw lub wtyczkę. Obecnie można to zrobić za pomocą klienta FTP.

WordPress 5.5 pozwoli Ci to zrobić wewnątrz pulpitu WordPress. Będziesz mógł udać się do Wtyczki ” Dodaj Nowy strony i kliknij przycisk Prześlij.

Upload plugin zip file

Teraz śmiało i prześlij plik zip pobrany do aktualizacji wtyczki. WordPress automatycznie wykryje, że ta wtyczka jest już zainstalowana i da ci opcję “Zastąp prąd przesłanym”.

Replace current with updated version

Podobnie można również zainstalować aktualizacje dla motywów WordPress. Po prostu przejdź do Wygląd ” Tematy stronę i kliknij przycisk “Dodaj nowy”. Następnie kliknij przycisk Prześlij motyw, aby przesłać plik zip motywu.

Upload theme file

WordPress wykryje, że masz już zainstalowany ten motyw i da ci opcję “Zastąp bieżącą wersją przesłaną”.

Replace theme with new version

Pod maską zmiany w WordPress 5.5

WordPress 5.5 przyniesie również wiele zmian dla programistów do eksploracji i wykorzystania we własnych motywach, wtyczkach i projektach.

WordPress 5.5 zostanie dostarczony z kilkoma zaktualizowanymi bibliotekami zewnętrznymi, takimi jak phpMailer, SimplePie, Twemoji i inne. (Zobacz szczegóły). Jeśli korzystasz z naszej wtyczki WP Mail SMTP, jest ona już zaktualizowana o nową bibliotekę phpMailer.

Programiści mogą kontrolować opcje automatycznej aktualizacji, wyłączając, włączając lub selektywnie blokując je dla określonych wtyczek lub motywów. (Zobacz szczegóły)

Dashicons zostanie zaktualizowany i będzie zawierał 65 nowych ikon. (Zobacz szczegóły)

WordPress 5.5 będzie miał możliwość skuteczniejszego skanowania w poszukiwaniu problemów ze zgodnością PHP. (Zobacz szczegóły)

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dobrze zorientować się, co nadchodzi w wersji WordPress 5.5. Daj nam znać, jakie funkcje uważasz za interesujące i co chciałbyś zobaczyć w przyszłej wersji WordPress.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Co nowego w WordPress 4.5

W artykule: Obsługa Logo MotywuLepsze podglądy dla ikon witrynyResponsywne podglądy w CustomizerzeZoptymalizowana…

21 najlepsze motywy WordPress dla Organizacji Non-Profit

W artykule: Wykonanie strony internetowej dla Organizacji Non-Profit1. Astra2. OceanWP3. Outreach Pro4.…

26 najlepszych przyjaznych dla Gutenberga motywów WordPress

W artykule: Jak znaleźć najlepsze tematy przyjazne Gutenbergowi?1. Astra2. Hestia Pro3. Divi4.…

Optymalizacja Wydajności WooCommerce: Wskazówki I Najlepsze Praktyki 14

Tworzenie sklepu WooCommerce jest bardzo proste: zainstaluj wtyczkę WooCommerce, dodaj produkt lub dwa, Ustaw ceny i gotowe–sklep WooCommerce. Ale prowadzenie udanego sklepu WooCommerce znacznie się różni. Planowanie i optymalizacja witryny ecommerce nie jest łatwym zadaniem, ale istnieje wiele wskazówek i najlepszych praktyk dotyczących optymalizacji WooCommerce…