WordPress 4.8 został wydany zaledwie kilka godzin temu. Jest to pierwsza duża wersja 2017, z długo oczekiwanymi nowymi funkcjami i ulepszeniami. W tym artykule pokażemy, co nowego w WordPress 4.8 i jakie funkcje należy wypróbować po aktualizacji witryn.

What's new in WordPress 4.8

4.8 to główne wydanie WordPress i jeśli nie korzystasz z zarządzanej usługi hostingowej WordPress, musisz ręcznie zainicjować aktualizację.

Ważne: Nie zapomnij utworzyć kompletnej kopii zapasowej WordPress przed rozpoczęciem aktualizacji.

Wszystkie Nowe Widżety Multimedialne

Istnieją trzy nowe domyślne widżety w WordPress 4.8. Użytkownicy pytali o te widżety od dłuższego czasu i w końcu są tutaj.

Widżet Obrazu

The new image widget in WordPress 4.8

Wcześniej, jeśli użytkownicy chcieli dodać obraz do paska bocznego WordPress, musieli użyć wtyczki lub napisać niestandardowy HTML.

Dzięki WordPress 4.8 możesz po prostu przeciągnąć i upuścić widżet obrazu na pasek boczny. Wystarczy kliknąć przycisk “Dodaj obraz” w Ustawieniach widżetu, a wyświetli się znajomy WordPress media uploader.

Możesz przesłać obraz z komputera lub wybrać wcześniej przesłany obraz z biblioteki multimediów. Po przesłaniu kliknij przycisk “Dodaj do widżetu”, a zobaczysz obraz w podglądzie widżetu. Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać ustawienia widżetu.

Image widget preview

Widżet Wideo

New video widget in WordPess 4.8

Podobnie jak widżet obrazu, WordPress 4.8 zawiera również widżet wideo. Umożliwia łatwe przesyłanie filmów na pasek boczny WordPress lub wyświetlanie dowolnych filmów z YouTube, Vimeo lub dowolnego innego dostawcy oEmbed.

UWAGA: Zalecamy, aby nigdy nie przesyłać filmów do witryny WordPress. Zamiast tego powinieneś użyć dostawcy hostingu wideo, takiego jak YouTube lub Vimeo.

Widżet wideo ułatwia osadzanie filmów od popularnych dostawców hostingu wideo. Musisz kliknąć przycisk “Dodaj wideo” w widżecie. Spowoduje to wyświetlenie wyskakującego okienka Media uploader.

Następnie kliknij “Wstaw z adresu URL”, a następnie wklej adres URL filmu. Jak tylko wkleisz adres URL, WordPress pobierze miniaturę wideo i wyświetli ją.

Insert your video URL

Kliknij przycisk “Dodaj do widżetu”, a zobaczysz miniaturę wideo w obszarze widżetu. Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz, aby zapisać ustawienia widżetu.

Widget Audio

Audio widget in WordPress 4.8

Podobnie jak widżety wideo i obrazu, widżet Audio pozwala łatwo dodawać pliki audio do paska bocznego WordPress. Wystarczy kliknąć przycisk “Dodaj dźwięk”, aby przesłać plik audio.

Widżet ładnie osadzi plik audio w odtwarzaczu audio HTML5. Obsługuje formaty plików audio MP3, OGG i WAV.

Edytor wizualny w widżecie tekstowym

Text widget with visual and text editors in WordPress 4.8

Wcześniej domyślny widżet tekstowy był tylko zwykłym obszarem tekstowym, w którym trzeba było dodać własny HTML nawet do bardzo podstawowego formatowania. WordPress 4.8 jest dostarczany z nowym i ulepszonym widżetem tekstowym z obsługą edytora wizualnego.

Jest to lekka wersja tego samego edytora wizualnego, którego używasz do pisania postów i stron. Zawiera przyciski do pogrubienia lub kursywy tekstu, dodawania list i linków. Zaawansowani użytkownicy nadal mogą przełączyć się na edytor tekstu, aby ręcznie pisać HTML.

Ulepszenia Edytora Wizualnego

Better link editing in WordPress 4.8

Podczas korzystania z edytora wizualnego do pisania postów wielu początkujących miało trudności z przesunięciem kursora od łącza. WordPress 4.8 Naprawiono ten problem, a teraz użytkownicy mogą po prostu nacisnąć klawisze strzałek w prawo lub w lewo, aby przesunąć kursor od łącza.

WordPress Aktualności i wydarzenia Dashboard Widget

WordPress events and news widget

WordPress 4.8 wprowadził również nowy widżet pulpitu nawigacyjnego “wiadomości i wydarzenia WordPress”. Pojawia się na ekranie pulpitu nawigacyjnego w obszarze administracyjnym WordPress i wyświetla wiadomości WordPress, a także wydarzenia WordPress w pobliżu Twojej lokalizacji.

Jeśli masz wielu użytkowników w swojej witrynie, każdy użytkownik zobaczy wydarzenia w pobliżu swojej lokalizacji. Widżet automatycznie próbuje odgadnąć lokalizację użytkownika, wysyłając jego adres IP, strefę czasową i ustawienia regionalne do api.wordpress.org. Jeśli korzystasz z usługi VPN, zobaczysz zdarzenia na podstawie lokalizacji serwera, z której korzystasz.

Możesz również ręcznie zmienić lokalizację, aby zobaczyć wydarzenia w Twojej okolicy lub z dowolnego innego miejsca na świecie.

Zmiany Pod Maską

WordPress 4.8 przynosi również ekscytujące zmiany dla programistów. Oto niektóre z tych ulepszeń pod maską.

Zmiany w API edytora

Nowe api dla edytora TinyMCE, które ma być dynamicznie tworzone przez js. (#35760)

Zmienna szerokość dostosowywania

Jeśli używałeś Live theme customizer na dużych ekranach, być może zauważyłeś, że pasek boczny wygląda zbyt wąsko. WordPress 4.8 sprawia, że szerokość paska bocznego dostosowywania jest proporcjonalna do rozmiaru ekranu użytkownika. (#32296)

Nazwa użytkownika wyświetlana w widocznym miejscu na ekranie edycji użytkownika

Od WordPress 4.8, edytuj ekran użytkownika będzie teraz w widocznym miejscu wyświetlać nazwę użytkownika w nagłówku. (#28182)

Widżet chmury tagów nie będzie używał tagu title

Poprzednio widżet Chmura tagów pokazywał liczbę postów złożonych pod tagiem w tytule popover. Znacznik title w kodzie jest teraz zastąpiony bardziej dostępnym atrybutem Aria-label. (#35566)

Mamy nadzieję, że ten artykuł zaoferował Ci dobry zakres tego, co nowego w WordPress 4.8. Jesteśmy szczególnie podekscytowani nowymi widżetami multimedialnymi. Czym się cieszysz?

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Co nowego w WordPress 4.5

W artykule: Obsługa Logo MotywuLepsze podglądy dla ikon witrynyResponsywne podglądy w CustomizerzeZoptymalizowana…

21 najlepsze motywy WordPress dla Organizacji Non-Profit

W artykule: Wykonanie strony internetowej dla Organizacji Non-Profit1. Astra2. OceanWP3. Outreach Pro4.…

26 najlepszych przyjaznych dla Gutenberga motywów WordPress

W artykule: Jak znaleźć najlepsze tematy przyjazne Gutenbergowi?1. Astra2. Hestia Pro3. Divi4.…

Optymalizacja Wydajności WooCommerce: Wskazówki I Najlepsze Praktyki 14

Tworzenie sklepu WooCommerce jest bardzo proste: zainstaluj wtyczkę WooCommerce, dodaj produkt lub dwa, Ustaw ceny i gotowe–sklep WooCommerce. Ale prowadzenie udanego sklepu WooCommerce znacznie się różni. Planowanie i optymalizacja witryny ecommerce nie jest łatwym zadaniem, ale istnieje wiele wskazówek i najlepszych praktyk dotyczących optymalizacji WooCommerce…