Niedawno czytelnik zapytał nas, jak tworzyć podkategorie w WordPress.

W WordPress Twoje posty można podzielić na różne kategorie i tagi. Możesz nawet tworzyć podkategorie dla dalszej organizacji.

Ważne jest, aby poprawnie używać kategorii i podkategorii, aby pomóc czytelnikom znaleźć najbardziej interesujące ich treści. Odpowiednia Kategoryzacja treści może również poprawić rankingi SEO Twojej witryny.

W tym artykule pokażemy, jak krok po kroku dodawać kategorie i podkategorie w WordPress.

Adding categories and subcategories to WordPress

Zrozumienie kategorii rodziców i dzieci w WordPress

Kategorie to potężne narzędzie. To nie tylko sposób sortowania treści. Pomagają również w opracowaniu odpowiedniej struktury witryny, która jest znacząca i semantyczna. To jest Świetne dla Twojego WordPress SEO.

Ważne: Jeśli nie jesteś pewien różnicy między kategoriami a tagami, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat kategorii vs tagów. To wyjaśnia, dlaczego kategorie i Tagi są różne i jak ich używać poprawnie.

Teraz możesz się zastanawiać, dlaczego i kiedy ktoś musiałby używać kategorii podrzędnych (podkategorii) na swojej stronie WordPress?

Załóżmy, że tworzysz blog podróżniczy dla różnych miejsc na całym świecie. Możesz chcieć, aby użytkownicy mogli znaleźć artykuły według kraju i miasta.

Na przykład możesz mieć artykuł o najlepszych parkach wodnych w Stanach Zjednoczonych. Sensowne byłoby użycie “Stany Zjednoczone” jako kategorii dla tego postu.

Ale możesz również mieć artykuły o najlepszych miejscach do jedzenia w Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago i innych.

Tutaj możesz używać kategorii podrzędnych lub podkategorii. “Stany Zjednoczone” mogą stać się kategorią nadrzędną, a miasta mogą stać się kategoriami podrzędnymi.

Child and parent categories in WordPress

Post złożony w kategorii dziecko nie musi być również złożony w kategorii rodzica. W naszym przykładzie mogliśmy pozostawić “Stany Zjednoczone” niezaznaczone i po prostu umieścić post w kategorii “Nowy Jork”.

Jeśli umieścisz post w kategorii dziecko, ale nie w kategorii nadrzędnej, twój post pojawi się tylko na stronach archiwalnych kategorii Dziecko. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz uniknąć powielania treści.

Powiedziawszy to, rzućmy okiem na to, jak dodać zarówno zwykłe kategorie, jak i Kategorie dzieci w WordPress.

Dodawanie kategorii w WordPress

Możesz łatwo dodać nową kategorię w WordPress podczas pisania postu. W Panelu dokument po prawej stronie otwórz kartę kategorie.

Następnie możesz po prostu kliknąć link “Dodaj nową kategorię”, aby utworzyć nową kategorię.

Adding a new category in the document settings of a post

Po kliknięciu w link pojawią się dwa nowe pola, w których możesz dodać swoją kategorię. W przypadku zwykłej kategorii nie trzeba wybierać niczego z rozwijanego menu kategorii nadrzędnej.

The boxes to add your new category are now visible

Po wpisaniu nazwy kategorii kliknij przycisk “Dodaj nową kategorię”.

Pole dla tej kategorii zostanie automatycznie zaznaczone dla bieżącego postu. Możesz to odznaczyć, jeśli chcesz.

The new category has now been added to your site

Możesz również dodać nową kategorię bez edytowania posta.

Po prostu przejdź do Posty ” Kategorie i dodaj nową kategorię. Jest to przydatne, jeśli chcesz utworzyć wszystkie kategorie przed dodaniem zawartości.

Ta metoda pozwala również edytować slug (URL) dla kategorii. Tutaj również możesz usuwać i zmieniać nazwy kategorii. Możesz nawet dać im opis. Zobacz jak dodać słowa kluczowe i opisy SEO w WordPress.

Adding a new category under Posts - Categories in WordPress

Dodawanie kategorii potomnej (podkategorii) w WordPress

Kategorie podrzędne można dodawać i edytować dokładnie w ten sam sposób, w jaki dodano kategorie nadrzędne.

Gdy edytujesz post, otwórz kartę kategorie i wpisz nazwę kategorii dziecka. Wybierz kategorię, której chcesz użyć jako rodzica z listy rozwijanej.

Adding a new child category while creating a post

Podobnie, można również przejść do Posty ” Kategorie aby dodać kategorie potomne. Wystarczy wpisać nazwę kategorii dziecka i wybrać kategorię rodzica z rozwijanego menu.

Adding a new child category under Posts - Categories

Kategorie dzieci mogą również mieć własne kategorie dzieci, jeśli chcesz. Na przykład, możemy zdecydować się na stworzenie struktury kategorii, która używałaby kontynentów, krajów i miast, takich jak ten:

A list of child categories with their own children

Tutaj Europa jest kategorią, z Wielką Brytanią i Hiszpanią jako kategoriami dzieci. Mają one wtedy własne kategorie dzieci: York i Londyn dla Wielkiej Brytanii oraz Barcelona i Madryt dla Hiszpanii.

Kategorie na tym samym poziomie w ramach kategorii nadrzędnej są czasami nazywane kategoriami “rodzeństwa”. Na przykład Wielka Brytania i Hiszpania są tutaj kategoriami rodzeństwa.

Kategorie mogą mieć tylko jednego rodzica. Nie można dodać jednej podkategorii do dwóch różnych kategorii nadrzędnych.

SEO korzyści ze struktury witryny opartej na kategorii

Adresy URL kategorii będą wyglądać mniej więcej tak:

http://example.com/category/united-states/new-york-city/

Ma to znaczenie i pomaga wyszukiwarkom i odwiedzającym zrozumieć, o czym jest Twoja strona. Masz również możliwość dodania słów kluczowych do adresu URL. Słowa kluczowe pomagają ludziom znaleźć treści w wyszukiwarkach.

WordPress pozwala również łatwo zmienić/ Kategoria / prefiks adresów URL kategorii. Możesz nawet całkowicie go usunąć, jeśli chcesz.

Po prostu przejdź do Ustawienia ” Permalinks stronę i przewiń w dół do sekcji “baza kategorii”.

Changing category base section

Tutaj możesz wprowadzić prefiks, którego chcesz użyć i kliknąć przycisk Zapisz zmiany, aby zapisać zmiany.

Prefiks “kategoria” w adresach URL kategorii nie dodaje żadnych korzyści do SEO. Możesz się go pozbyć, instalując wtyczkę kategorii najwyższego poziomu FV. Po prostu zainstaluj wtyczkę, a usunie ona słowo “Kategoria” z adresów URL stron archiwum kategorii. Zamiast tego będą wyglądać tak:

http://example.com/united-states/new-york-city/

Ważne: Jeśli zdecydujesz się zmienić bazę kategorii na istniejącej witrynie WordPress, musisz skonfigurować przekierowania, aby uniknąć błędów 404 dla odwiedzających Wyszukiwarki. Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, jak zmienić prefiks bazy kategorii w WordPress.

Jak wyświetlić kategorie i Kategorie dzieci na pasku bocznym WordPress

Możesz dodać widżet do paska bocznego lub stopki WordPress, aby wyświetlić listę kategorii. W panelu WordPress przejdź do Wygląd ” Widgety.

Adding a new widget to your sidebar

Jeśli nie zmieniłeś widżetów z tych, które domyślnie umieszcza WordPress, powinieneś zobaczyć widżet kategorii już na swoim miejscu. Jeśli nie, możesz go przeciągnąć i upuścić z listy dostępnych widżetów po lewej stronie.

Dragging and dropping the categories widget into place on your sidebar

Domyślnie widżet wyświetli wszystkie kategorie na płaskiej liście, w kolejności alfabetycznej:

A flat list of categories

Tip: Kategorie będą wyświetlane na liście tylko wtedy, gdy przypisałeś do nich co najmniej 1 opublikowany post.

Możesz go zmienić, aby wyświetlać kategorie podrzędne (podkategorie) pod kategoriami nadrzędnymi, jeśli chcesz. Po prostu zaznacz pole “Pokaż hierarchię” w widżecie w ten sposób. Nie zapomnij kliknąć przycisku Zapisz.

Check the 'Show hierarchy' box to list child categories beneath their parents

W witrynie powinny być teraz wyświetlane kategorie nadrzędne z kategoriami podrzędnymi zagnieżdżonymi pod nimi.

A hierarchical list of categories in WordPress

Tip: Jeśli zmiany na pasku bocznym nie pojawiają się, może być konieczne wyczyszczenie pamięci podręcznej WordPress.

Oprócz domyślnego widżetu kategorii możesz również tworzyć niestandardowe linki menu kategorii za pomocą menu nawigacyjnego WordPress. Następnie możesz dodać to menu do menu nagłówka, paska bocznego, stopki lub innych lokalizacji menu.

Mamy nadzieję, że ten samouczek pomógł Ci dowiedzieć się, jak dodawać kategorie i Kategorie dzieci w WordPress. Możesz również zapoznać się z naszym artykułem na temat tworzenia biuletynu e-mailowego, aby zwiększyć ruch w witrynie, a także z naszym porównaniem najlepszych kreatorów stron WordPress do tworzenia niestandardowych układów.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak automatycznie publikować na Facebooku z WordPress?

W artykule: Dlaczego automatycznie udostępniać posty WordPress na Facebooku?Automatycznie Publikuj na Facebooku…

Jak zmienić schemat kolorów Administratora w WordPress (Quick & Easy)

W artykule: Po co zmieniać schemat kolorów Administratora w WordPress?Jak zmienić schemat…

Ile kosztuje uruchomienie witryny członkowskiej? (Edycja 2021)

W artykule: Jak obliczyć koszt strony członkowskiej?Członkostwo Hosting i koszty konfiguracjiKoszty przetwarzania…

Com vs Net-Jaka jest różnica między rozszerzeniami domen

W artykule: Czym są rozszerzenia nazw domen. Com I. Net?Różnica między nazwami…