W artykule:
Planujesz założyć gastronomiczny biznes? Jeśli chcesz prowadzić restaurację czy food trucka, przygotuj się na spore inwestycje, np. w niezbędny sprzęt kuchenny, samochód czy wyposażenie lokalu. Nie masz dużego kapitału na start? Możesz w takim przypadku skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Sprawdź, jakie masz możliwości.
Co warto wiedzieć przed założeniem biznesu w gastronomii?
Własna firma w branży gastronomicznej może przynosić spore dochody. Zanim ją zarejestrujesz w danej lokalizacji, upewnij się wcześniej, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie na usługi, które chcesz oferować. Możesz przygotować biznesplan i w jego ramach wykonać analizę rynku – w tym konkurencji, popytu, sezonowości czy barier wejścia na rynek. Nie zapomnij o prognozie skalowania biznesu oraz analizie przychodów i kosztów.
Aby biznes okazał się sukcesem, warto poszukać rynkowej niszy. Wprowadź do menu dania, których nie oferują restauracje w najbliższym otoczeniu. Mogą być to np. potrawy wegetariańskie, bezglutenowe czy przygotowane z ekologicznych produktów. Pamiętaj, że każdy punkt gastronomiczny powinien spełniać wymagania sanepidu.
Nie musisz przywiązywać się do jednej lokalizacji. Strzałem w dziesiątkę może okazać się otwarcie food trucka, czyli mobilnej restauracji na kółkach. Posiłki będziesz w tym przypadku serwować w przyczepie gastronomicznej lub samochodzie dostawczym/ciężarowym. Unikniesz dzięki temu płacenia czynszu za lokal.
Inwestycje niezbędne w działalności gastronomicznej
Aby otworzyć i rozwinąć firmę w branży gastronomicznej, potrzebujesz wielu kosztownych inwestycji. Niezbędny jest zwłaszcza nowoczesny sprzęt kuchenny. Do przykładowych zakupów zaliczają się m.in.:
- kuchenka,
- piec,
- chłodziarko-zamrażarka,
- robot kuchenny,
- mikser,
- kruszarka do lodu,
- blender,
- kuchenka mikrofalowa,
- zmywarka,
- frytkownica,
- gofrownica,
- grill,
- opiekacz,
- szafa chłodnicza,
- okap.
W każdej działalności gastronomicznej potrzebny jest również zestaw naczyń kuchennych, system wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenie lokalu. Przydać może się też agregat prądotwórczy, komputer, oprogramowanie do obsługi klientów, router Wi-Fi, myjka do szyb czy mop elektryczny.
Zarówno do prowadzenia typowej restauracji, jak i food trucka, będziesz potrzebować samochodu, najlepiej dostawczego.
Sprawdź, jak sfinansować zakup niezbędnych przedmiotów
Nie masz dużego kapitału własnego na start działalności? A może nie chcesz go zamrażać? Nie musisz więc kupować niezbędnych przedmiotów za gotówkę. Możesz skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Do wyboru masz m.in. leasing urządzeń gastronomicznych, kredyt, wynajem długoterminowy, finansowanie społecznościowe czy różnego rodzaju dotacje.
Kredyt
Jeśli chcesz od razu po zakupie mieć przedmioty na własność, możesz sfinansować je kredytem. Jest on jednak trudno dostępny dla nowych firm, które nie zdążyły jeszcze zbudować historii kredytowej. Aby uzyskać kredytowanie, trzeba przejść przez czasochłonną procedurę weryfikacyjną, wnieść wysoki wkład własny i zapewnić zabezpieczenie umowy, np. w formie hipoteki czy poręczenia. Niektóre banki oferują kredyt obrotowy w rachunku bieżącym na rozpoczęcie działalności.
Leasing
Leasing jest znacznie łatwiej dostępny w porównaniu do kredytu – nawet dla nowych firm. Właścicielem przedmiotu przez cały okres umowy jest firma leasingowa, a leasingobiorca może go wykupić na korzystnych warunkach po zapłaceniu ostatniej raty. Warunki umowy są elastyczne, m.in. pod względem okresu spłaty, wysokości rat czy harmonogramu ich opłacania. Ta forma finansowania nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy. W leasing można wziąć zarówno nowe, jak i używane przedmioty.
Wynajem długoterminowy
Jeśli potrzebujesz samochodu w swojej działalności gastronomicznej, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy. W odróżnieniu od leasingu nie możesz w tym przypadku wykupić pojazdu na własność. W cenie raty znajdzie się pakiet dodatkowych usług, w tym serwis, przeglądy, wymiana płynów i części eksploatacyjnych czy ubezpieczenie. Umowa zakłada limit kilometrów – jeśli go przekroczysz, wtedy poniesiesz wyższe koszty finansowania.
Finansowanie społecznościowe
Możesz zaprezentować swój pomysł biznesowy na platformie crowdfundingowej. Jeśli zainteresuje on potencjalnych inwestorów, będą wpłacać niewielkie kwoty na realizację przedsięwzięcia.
Dofinansowania
Możesz też postarać się o dotację na otwarcie i rozwój firmy gastronomicznej, np. z urzędu pracy czy programów unijnych. W tym celu trzeba przygotować biznesplan, spełnić wszystkie wymagania formalne oraz uzasadnić inwestycje, które chcesz sfinansować.