Wyjaśnienie typowych warunków układu WordPress dla początkujących

Czy próbujesz zrozumieć, co oznaczają warunki układu WordPress?

Wielu początkujących natrafia na warunki układu WordPress i słownictwo podczas pracy na swojej stronie internetowej. Są to słowa używane przez projektantów i programistów, a przeciętni użytkownicy mogą je uznać za mylące.

W tym przewodniku wyjaśnimy niektóre z najczęściej używanych terminów układu WordPress. Pomoże Ci to zrozumieć żargon używany do układów witryny WordPress i pracować na swojej stronie jak total pro.

Explaining the common WordPress layout terms for beginners

Dlaczego Warto Nauczyć Się Warunków Układu WordPress?

Motywy WordPress kontroluj wygląd swojej witryny. Możesz je dostosować, odwiedzając Wygląd ” Customizer strona.

WordPress theme customizer

Wszystkie najlepsze motywy WordPress zawierają opcje modyfikacji projektu witryny za pomocą ustawień dostosowywania, ale twoje opcje są ograniczone w zależności od motywu.

Aby uzyskać jeszcze większą elastyczność, możesz użyć wtyczek do tworzenia stron WordPress, takich jak SeedProd.

The SeedProd page builder interface

SeedProd pozwala łatwo tworzyć własne niestandardowe układy za pomocą prostych narzędzi przeciągnij i upuść bez pisania kodu.

Zawiera również dziesiątki szablonów, których możesz użyć jako punktu wyjścia. Ponadto obsługuje WooCommerce, który pomaga tworzyć układy dla Twojego sklepu internetowego.

Jednak podczas tworzenia układu witryny możesz natknąć się na warunki projektowania stron internetowych, które mogą nie być ci znane.

Nauka tych warunków układu witryny pomoże Ci zrozumieć elementy składowe projektu witryny WordPress, dzięki czemu możesz łatwiej tworzyć dowolny projekt, jaki możesz sobie wyobrazić.

Mając to na uwadze, przeanalizujmy te wspólne warunki układu WordPress, aby dowiedzieć się, co oznaczają i jak z nich korzystać.

Oto krótka lista pojęć i terminów, które wyjaśnimy w tym artykule.

Zrozumienie typowego układu WordPress

 • Nagłówek
 • Własny Nagłówek
 • Własne Tło
 • Obszar Zawartości
 • Paski boczne
 • Stopka

Inne typowe elementy układu WordPress

 • Menu Nawigacyjne
 • Widgety
 • Bloki
 • Polecane Zdjęcia
 • Zdjęcia Na Okładce
 • Wzory
 • Przyciski
 • Custom CSS

Warunki układu w kreatorach stron WordPress

 • Szablony
 • Bloki i moduły
 • Sekcje

Zrozumienie typowego układu WordPress

Większość stron internetowych używa bardzo znanego układu. Wygląda mniej więcej tak:

Common WordPress layout

Górny obszar witryny nazywa się nagłówkiem, następnie obszarem zawartości, a następnie stopką na dole strony.

W zależności od tego, którą stronę przegląda użytkownik, układ może się różnić. Na przykład na stronie bloga WordPress może zawierać pasek boczny obok obszaru zawartości.

Blog page layout

Ten podstawowy układ jest następnie wypełniony innymi elementami, o których porozmawiamy w dalszej części tego artykułu.

Najpierw porozmawiajmy o każdej z tych głównych sekcji bardziej szczegółowo.

Nagłówek w układzie WordPress

Nagłówek w układzie WordPress jest górną sekcją każdej strony. Zwykle zawiera logo Twojej witryny, tytuł, menu nawigacyjne, formularz wyszukiwania i inne ważne elementy, które chcesz, aby użytkownicy zobaczyli jako pierwsi.

Oto jak sekcja nagłówka wygląda na WPBeginner.

Header layout on WPBeginner website

Custom Header in WordPress Theme Customizer

Wiele popularnych motywów WordPress zawiera dodatkowe funkcje, aby dostosować obszar nagłówka układu WordPress. Ta funkcja jest czasami nazywana niestandardowym nagłówkiem.

Custom header in a WordPress theme

W zależności od motywu WordPress możesz dodać obraz o pełnej szerokości do nagłówka za pomocą sloganu lub przycisku wezwania do działania. Niektóre motywy WordPress mogą pozwolić na zmianę położenia logo, menu nawigacji i obrazu nagłówka.

Niestandardowe tło w WordPress Theme Customizer

Podobnie jak w przypadku funkcji niestandardowego nagłówka, niektóre motywy WordPress mogą pozwolić na ustawienie niestandardowego koloru tła lub obrazu w całej witrynie WordPress.

Background image option in WordPress theme customizer

Zazwyczaj możesz znaleźć tę opcję w module dostosowywania motywów. Jednak czasami jest zakopany w innych kartach. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak dodać obraz tła w WordPress lub jak zmienić kolor tła w WordPress.

Obszar treści w WordPress

Obszar zawartości znajduje się zaraz po części nagłówka układu. Tutaj wyświetlana jest główna zawartość strony.

W przypadku niestandardowego układu strony głównej sekcja treść może zawierać wezwanie do działania, a następnie usługi lub produkty, referencje i inne ważne informacje.

Homepage layout example

Sklepy internetowe zazwyczaj wykorzystują ten obszar do promowania bieżącej sprzedaży, polecanych produktów, najlepiej sprzedających się przedmiotów i innych.

Blog WordPress może korzystać z Układu o dużej zawartości z fragmentami i obrazami z ostatnich artykułów, formularzem rejestracji do Newslettera i nie tylko.

Oto jak wygląda układ strony głównej Wpbeginnera. Jest to strona bogata w treść i dlatego najnowsze artykuły zajmują cały obszar treści.

WPBeginner homepage

Domyślnie WordPress używa układu bloga pokazującego najnowsze posty na blogu jako stronę główną witryny. Możesz to jednak zmienić i użyć dowolnej strony jako strony głównej.

Po prostu przejdź do Ustawienia ” Czytanie strona i wybierz “stronę statyczną” pod opcją “wyświetlanie strony głównej”.

Using a static front page

Następnie możesz wybrać stronę, której chcesz użyć jako strony głównej i inną na stronie bloga. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik, Jak utworzyć osobną stronę dla swoich postów na blogu w WordPress.

Nie zapomnij kliknąć przycisku “Zapisz zmiany”, aby zapisać swoje ustawienia.

Teraz możesz edytować stronę, którą wybierzesz jako stronę główną i utworzyć niestandardowy układ strony głównej.

Paski boczne w układach WordPress

Jak sama nazwa wskazuje, paski boczne zwykle pojawiają się po prawej lub lewej stronie obszaru zawartości.

Sidebar example

W WordPress paski boczne są również obszarami gotowymi do widgetów. Oznacza to, że możesz dodawać widżety do tego obszaru i wyświetlać takie elementy, jak archiwa, formularze subskrypcji newslettera, kategorie, popularne treści i inne.

Obszar stopki w układach WordPress

Obszar stopki jest wyświetlany u dołu układu strony pod obszarem zawartości. Zwykle zawiera obszar widżetu stopki, w którym można wyświetlać linki do ważnych stron, takich jak polityka prywatności, Warunki, informacje o stronie i inne.

Footer example

Zastanawiasz się, co umieścić w stopce witryny? Zobacz tę listę rzeczy do dodania do stopki witryny WordPress.

Inne elementy układu WordPress

Następnie przyjrzymy się niektórym elementom układu WordPress, które możesz dodać do sekcji nagłówka, treści, paska bocznego lub stopki. Są to elementy konstrukcyjne, które pomagają stworzyć działający układ.

Menu nawigacyjne lub menu są poziomymi lub pionowymi listami linków. Większość witryn ma co najmniej jedno główne menu nawigacyjne wyświetlane na górze w obszarze nagłówka.

Navigation menus

Jednak niektóre strony internetowe używają wielu menu nawigacyjnych w obszarze nagłówka.

WordPress umożliwia również wyświetlanie menu nawigacji jako widżetu. Menu te są wyświetlane jako pionowa lista łączy i można je umieścić w paskach bocznych lub obszarach widżetu stopki.

Vertical links

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik, Jak dodać menu nawigacji w WordPress.

Korzystanie z widżetów w układzie WordPress

Widżety to elementy, które możesz dodać do obszarów lub pasków bocznych Twojej witryny WordPress. Większość motywów WordPress zawiera wiele obszarów gotowych do widżetów, w których można dodawać widżety.

WordPress jest wyposażony w kilka wbudowanych widżetów, których możesz użyć. Wiele popularnych wtyczek WordPress ma również własne widżety. Możesz na przykład używać widżetów do dodawania popularnych list postów, formularzy kontaktowych, banerów reklamowych, kanałów mediów społecznościowych i innych.

Możesz zobaczyć wszystkie te widżety, odwiedzając Wygląd ” Widgety strona w obszarze administracyjnym WordPress.

Adding widgets in WordPress

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat dodawania i używania widżetów w WordPress.

Korzystanie z bloków w układach WordPress

WordPress jest wyposażony w potężny edytor treści o nazwie edytor bloków. Ten edytor został zaprojektowany, aby pomóc ci tworzyć piękne układy dla postów i stron WordPress za pomocą bloków.

Using blocks to create layouts in WordPress

Istnieją różne rodzaje bloków dla najczęstszych elementów dowolnej treści. Możesz na przykład dodawać akapity, nagłówki, obrazy, galerie, osadzenia wideo, kolumny, tabele i inne.

Pozwala to na tworzenie różnych układów dla każdego postu lub strony w witrynie WordPress bez instalowania wtyczki lub zmiany motywu.

Polecane obrazy w układach WordPress

Jeśli odwiedzisz stronę główną WPBeginner, zauważysz miniatury obrazów obok każdego tytułu artykułu. Są to tzw. polecane obrazy.

Featured images in WordPress

WordPress pozwala ustawić polecane obrazy dla swoich postów i stron. Twój motyw WordPress wykorzystuje te obrazy w różnych obszarach Twojej witryny. Aby dowiedzieć się więcej, Zobacz nasz przewodnik, jak dodawać polecane obrazy w WordPress.

Okładka zdjęć w WordPress

Obraz okładki to zwykle szeroki obraz używany jako zdjęcie okładki dla nowej sekcji w poście na blogu lub stronie.

Możesz dodać go do swojego posta lub strony za pomocą bloku “okładka”. Blok okładki pozwala również na użycie koloru tła zamiast obrazu.

Cover image in WordPress block editor

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem na temat różnicy między obrazem okładki a obrazem polecanym.

Korzystanie z szablonów w edytorze WordPress

Wzorce zostały wprowadzone do edytora bloków WordPress w WordPress 5.5. Każdy wzór jest zbiorem bloków ułożonych w określonej kolejności dla powszechnie stosowanych układów.

Block patterns in WordPress

Możesz wybierać spośród przycisków, stylów nagłówka, galerii, kolumn i innych. Ułatwia to początkującym szybkie tworzenie układów przy użyciu popularnych wzorów.

Jest to stosunkowo nowa funkcja, więc dostępny jest ograniczony zestaw wzorów. Jednak więcej wzorców stanie się dostępnych, ponieważ więcej motywów i wtyczek WordPress dodaje własne wzorce do edytora bloków.

Dodawanie przycisków w układzie WordPress

Przyciski odgrywają ważną rolę w nowoczesnym designie i układzie strony internetowej. Zapewniają użytkownikom wyraźne wezwanie do działania, co pomaga rozwijać firmę i konwersje.

Domyślny edytor bloków ma własne przyciski, których można użyć w dowolnym poście lub stronie WordPress.

Adding buttons in WordPress

Twój motyw WordPress może również zawierać ustawienia przycisku wezwania do działania w module dostosowywania motywu. Najpopularniejsze wtyczki do tworzenia stron WordPress są również wyposażone w przyciski w różnych stylach, których możesz użyć.

Możesz nawet dodać przyciski click-to-call w WordPress za pomocą wtyczki.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat dodawania przycisków call to action w WordPress.

Używanie niestandardowego CSS w układach WordPress

CSS jest językiem stylizacji używanym do tworzenia stron internetowych. Twój motyw WordPress i wtyczki mają własne reguły CSS, ale od czasu do czasu możesz zmienić małe rzeczy, takie jak kolor tekstu, rozmiar czcionki lub kolor tła.

Tutaj pojawia się Niestandardowy CSS. WordPress ułatwia zapisywanie własnych niestandardowych reguł CSS. Po prostu przejdź do Wygląd ” Dostosuj stronę, a następnie kliknij na dodatkową kartę CSS.

Opening the theme customizer to add custom CSS

W tym miejscu możesz dodać własne reguły CSS, a zobaczysz je zastosowane w podglądzie na żywo. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz nasz pełny przewodnik na temat dodawania niestandardowego CSS w WordPress.

Warunki układu w kreatorach stron WordPress

Najprostszym sposobem na zbudowanie niestandardowych układów WordPress dla stron docelowych jest użycie WordPress page builder.

Zalecamy stosowanie SeedProd. Jest to najbardziej przyjazna dla początkujących wtyczka do tworzenia stron WordPress na rynku.

Inne kreatory stron używają podobnych terminów dla popularnych narzędzi i funkcji.

Korzystanie z szablonów w kreatorach stron WordPress

Szablony to najszybszy sposób na stworzenie layoutu strony internetowej. Wszystkie popularne wtyczki do tworzenia stron są dostarczane z gotowymi do użycia szablonami, których możesz użyć jako punktu wyjścia.

SeedProd templates

Na przykład SeedProd ma szablony dla różnych typów stron, które mogą być potrzebne, w tym stron docelowych, stron sprzedaży, stron 404, stron wkrótce i innych.

Moduły i bloki w kreatorach stron WordPress

Podobnie jak bloki w domyślnym edytorze WordPress, wtyczki do tworzenia stron również używają bloków. Niektóre kreatory stron mogą nazywać je modułami lub elementami, ale zasadniczo są to te same rzeczy.

Jednak wtyczki kreatora stron mają więcej bloków niż domyślny edytor. Na przykład SeedProd zawiera bloki dla referencji, bloków WooCommerce, Map Google, formularzy kontaktowych, osadzeń na Facebooku i innych.

SeedProd blocks

Możesz używać bloków, aby tworzyć własne układy, przenosić je i bawić się, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej dla Twojej firmy.

Korzystanie z sekcji w układach WordPress

Podobnie jak funkcja “Wzorki” w domyślnym edytorze, sekcje są zestawem bloków zgrupowanych razem, aby natychmiast utworzyć wspólne obszary witryny. Na przykład sekcja nagłówka, obraz bohatera, tabele cen i inne.

Reusable sections in SeedProd

Różne wtyczki do tworzenia stron WordPress mogą używać dla nich różnych terminów. Na przykład w SeedProd są one nazywane sekcjami, a Beaver Builder nazywa je zapisanymi wierszami i kolumnami.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać terminy używane w układach WordPress. Możesz również sprawdzić nasz przewodnik, Jak nauczyć się WordPress za darmo w ciągu tygodnia, lub nasze porównanie najlepszych firm hostingowych WordPress.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zasubskrybuj nasz kanał YouTube dla samouczków wideo WordPress. Znajdziesz nas również na Twitterze i Facebooku.

You May Also Like

Jak automatycznie publikować na Facebooku z WordPress?

W artykule: Dlaczego automatycznie udostępniać posty WordPress na Facebooku?Automatycznie Publikuj na Facebooku…

Jak zmienić schemat kolorów Administratora w WordPress (Quick & Easy)

W artykule: Po co zmieniać schemat kolorów Administratora w WordPress?Jak zmienić schemat…

Ile kosztuje uruchomienie witryny członkowskiej? (Edycja 2021)

W artykule: Jak obliczyć koszt strony członkowskiej?Członkostwo Hosting i koszty konfiguracjiKoszty przetwarzania…

Com vs Net-Jaka jest różnica między rozszerzeniami domen

W artykule: Czym są rozszerzenia nazw domen. Com I. Net?Różnica między nazwami…