Więc chcesz zbudować stronę internetową. Super! Teraz musisz tylko wymyślić, jak zacząć. Na szczęście trafiłeś we właściwe miejsce.

Jeśli nigdy wcześniej nie zbudowałeś strony internetowej, prawdopodobnie czujesz się przytłoczony. Bez wątpienia słyszałeś o WordPressie i chcesz dowiedzieć się więcej, ale nie wiesz, co robić dalej.

Ten obszerny samouczek przeprowadzi Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć, aby skonfigurować swoją pierwszą witrynę WordPress. I wiesz co? Nawet jeśli nie masz geeky kości w swoim ciele, do czasu ukończenia wszystkich kroków w tym artykule, będziesz miał swoją własną stronę internetową i działa.

Przewodnik dla początkujących do budowy strony internetowej WordPress

Jeśli jesteś gotowy, oto, co zaplanowaliśmy dla Ciebie w tym samouczku:

 1. Hosting i budowanie strony internetowej WordPress-przegląd wideo
 2. Jak wybrać Hosting www
 3. Jak zarejestrować nazwę domeny
 4. Jak zainstalować WordPress
 5. Jak znaleźć motyw
 6. Jak dostosować swój motyw
 7. Jak dostosować ustawienia witryny
 8. Jak dostosować swój Blog za pomocą wtyczek
 9. Jak napisać pierwszy wpis na blogu
 10. Jak dodawać obrazy do treści
 11. Jak dodać strony do swojej witryny
 12. Jak utworzyć Menu

Kroki od 4 do 12 wymagają użycia WordPressa do skonfigurowania witryny. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z WordPressa, nie denerwuj się całą “pracą” opisaną powyżej. WordPress to niezwykle intuicyjna i przyjazna dla użytkownika platforma, a ten przewodnik zawiera wiele zrzutów ekranu, które poprowadzą Cię przez każdy krok.

Dobra, zaczynajmy!

Pierwsze kroki z WordPress? Zbuduj swoją pierwszą stronę internetową Od początku do końca z tym przewodnikiem krok po kroku.Pobierz bezpłatną listę kontrolną

1. Hosting i budowanie strony internetowej WordPress-przegląd wideo

Aby proces był szybki i łatwy, stworzyliśmy niezawodną czteroczęściową serię filmów o tym, jak uzyskać konto hostingowe i uruchomić witrynę WordPress w mgnieniu oka.

Zalecamy obejrzenie filmów, a następnie ukończenie naszego samouczka krok po kroku poniżej.

Część 1 przedstawia serię, a część 2 omawia różne rodzaje dostępnych opcji hostingu, w tym hosting współdzielony, VPS, dedykowany, w chmurze i zarządzany WordPress. Część 2 wyjaśnia również, na czym polega hosting i zapewnia krok po kroku instrukcje dotyczące rejestracji konta hostingowego.

Część 3 Szczegóły Jak zainstalować WordPress za pomocą instalacji 1-Click dostępne z wielu hostów internetowych.

How to host a website WPMU DEV playlist
Ta czteroczęściowa seria zawiera wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania się z hostem internetowym i uruchomienia witryny WordPress.

Część 4 wyjaśnia, jak uzyskać dostęp do witryny i panelu administracyjnego WordPress po skonfigurowaniu wszystkiego.

Oprócz serii przygotowaliśmy również słynny 5-minutowy samouczek instalacji WordPress, w którym opisano, jak zainstalować WordPress od zera, gdy nie chcesz używać instalacji jednym kliknięciem. Ten poradnik jest bardzo wygodny dla każdego, kto planuje zainstalować WordPress po raz pierwszy lub po prostu ma problemy z jego konfiguracją.

Kto Powinien Oglądać Ten Serial?

Wszyscy! Ale dokładniej, ta seria jest idealna dla tych, którzy:

 • Chcesz dowiedzieć się, jak zarejestrować konto u hosta internetowego
 • Jest zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować WordPress za pomocą instalacji 1-Click
 • Potrzebujesz pomocy w wyborze opcji hostingu dla witryny WordPress
 • Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co zapewnia hosting
 • Nie wiesz, jak zainstalować WordPress

Każdy uczy się inaczej, a wspaniałą rzeczą w tej serii jest to, że nie tylko wyjaśnia, jak korzystać z hostingu, to pokazy w jasny i zwięzły sposób, co musisz zrobić, aby WordPress współpracował z dowolnym hostem.

WPMU Dev kanał YouTube funkcje ponad 150 filmów, zapewniając fantastyczny zasób samouczka do nauki, jak lepiej korzystać z WordPress i WPMU DEV.

2. Jak wybrać Hosting www

Październik 2020: przetestowaliśmy wszystkie najlepsze hosty WordPress! Dowiedz się, jak się porównujemy.Zobacz Wyniki

Hosting lub dostawca usług hostingowych to firma, która zapewnia technologię i usługi potrzebne do przeglądania witryny w Internecie.

Hosty internetowe zarządzają specjalnymi komputerami zwanymi serwerami. Te serwery są tam, gdzie przechowywane są strony internetowe-takie jak ta, którą zamierzasz zbudować. Następnie, gdy odwiedzający z całego Internetu przechodzą do twojego adresu URL, mogą uzyskać dostęp do witryny z serwera hosta.

Aby znaleźć rozwiązanie hostingowe, które jest odpowiednie dla ciebie, musisz wykonać następujące kroki:

Krok 1: Wybierz hosta

Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego dostawcy usług hostingowych dla swojej witryny, masz wiele opcji.

Przetestowaliśmy niektóre z największych hostów WordPress w Internecie i podzieliliśmy się metodologią i wynikami, dzięki czemu możesz je samodzielnie badać i testować.

Będzie wiele rzeczy do rozważenia przed podjęciem współpracy z firmą hostingową, takie jak:

 • Cena: Zależy to od tego, jakiego typu plan zakupisz,ile miejsca i przepustowości potrzebujesz, dodatków i innych.
 • Osiągi: Jest to kluczowy element trwałego sukcesu każdej witryny. Oznacza to, że witryna musi działać szybko i musi pozostać online (co jest znane jako “uptime”).
 • Bezpieczeństwo: Chociaż są inne rzeczy, które musisz zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej witryny, Twój host sieciowy powinien zapewnić Ci bezpieczną infrastrukturę, która chroni Twoją witrynę przed szkodami fizycznymi, a także przed hakerami.
 • Zarządzanie: W zależności od wielkości witryny lub liczby obsługiwanych witryn, możesz potrzebować kogoś do zarządzania zapleczem. Wiele hostów oferuje to jako usługę i nazywa się ” zarządzany hosting WordPress.”

Zanim zdecydujesz się na jednego hosta internetowego, wykonaj badania i upewnij się, że mogą zapewnić Twojej witrynie bezpieczną i stabilną podstawę, na którą zasługuje.

Ważne jest również, aby rozważyć, czy warto w ogóle kupić hosting. Jeśli planujesz po prostu prowadzić mały blog, który jest lekki w ruchu, to WordPress.com to najlepsza opcja dla ciebie. Założenie konta jest bezpłatne i łatwe, a od razu możesz zacząć blogować.

Krok 2: Wybierz plan hostingowy

Następnie musisz wybrać rodzaj planu hostingowego. Chociaż może się to wydawać zbyt skomplikowane (w końcu dlaczego nie możesz po prostu wybrać hosta i zrobić to?), różne plany hostingowe oferują różne rodzaje bezpieczeństwa, wydajności i kontroli dla Twojej witryny.

Oto różne rodzaje planów, które możesz rozważyć:

 • Hosting Współdzielony: Hosting współdzielony jest najtańszym rodzajem hostingu, ale to dlatego, że musisz udostępniać zasoby innym stronom internetowym. Zasadniczo host internetowy przydziela pewną przestrzeń na swoim serwerze do grupy stron internetowych. Jeśli utkniesz z takim, który jest kosmicznym Wieprzem, Twoja witryna może mieć negatywny wpływ. Nie oznacza to, że zdarza się to często, ale jest to coś, czego należy być świadomym.
 • Hosting W Chmurze: Ta opcja jest podobna do hostingu współdzielonego, ponieważ Twoja witryna będzie znajdować się na serwerze z innymi witrynami. Ponieważ jednak Twoja witryna znajduje się w chmurze, oznacza to, że nie ma jednego stałego domu. Jeśli coś się stanie, gdy zasoby staną się niedostępne na jednym serwerze, Twoja witryna automatycznie przejdzie na inny serwer i będzie zasilana przez inny serwer.
 • Hosting VPS: Virtual private server (VPS) hosting jest dla, gdy chcesz wynająć część zasobów serwera wyłącznie dla siebie; bez udostępniania. Oznacza to, że będzie droższy niż hosting współdzielony, ale będziesz miał większą kontrolę nad pojemnością i wydajnością witryny. Nadal istnieją jednak ograniczenia dotyczące przepustowości lub pamięci masowej, z którą musisz pracować.
 • Hosting Dedykowany: To jest, gdy masz cały serwer dla siebie. Jeśli nie zamierzasz uruchomić strony internetowej z tysiącami odwiedzających każdego dnia lub zarządzasz siecią dziesiątek witryn od razu, nie będziesz potrzebował tego typu hostingu. Tak, to uosobienie Prywatności i kontroli, ale wymaga dużo pracy i prawdopodobnie nie jest to coś, czego teraz potrzebujesz.

Krok 3: Zarejestruj się na Hosting

Czas się zapisać. Do celów tego samouczka użyjemy Bluehost, abyś mógł poczuć, jak łatwo jest to zrobić, a także rzucić okiem na interfejs pulpitu nawigacyjnego.

1. Przejdź do strony Bluehost.

Strona internetowa Bluehost

2. Przejdź do Hosting zakładka u góry strony. Wybierz preferowany hosting Typ. W tym samouczku wybierzemy Wspólne.

Plany hostingowe Bluehost

3. Wybrany plan zależy od liczby stron internetowych, których chcesz zarządzać, potrzebnej przestrzeni, a także przepustowości. Jak widać, zawierają one inne elementy, takie jak certyfikat SSL (jeśli jest bezpłatny, weź go! Przeczytaj więcej o SSL tutaj: Jak skonfigurować darmowy SSL za pomocą Let ‘ s Encrypt i Certbot), domen i poczty e-mail. Jeśli są dla Ciebie ważne, Uwzględnij je w swojej decyzji.

4. Na następnej stronie Bluehost poprosi Cię o nazwę domeny. Jeśli jeszcze go nie masz, nie martw się. Pojawi się wyskakujące okienko, które pozwala ominąć ten krok. Zajmiemy się tym później.

Wybór domeny w Bluehost

5. Na koniec musisz utworzyć konto i przesłać informacje o płatności do Bluehost. Możesz zalogować się za pomocą Google i wypełnić swoje dane lub wypełnić je od zera. Kiedy będziesz gotowy, Zaakceptuj ich warunki, a następnie naciśnij Kontakt guzik.

Tworzenie konta w Bluehost

6. Po zakończeniu procesu rejestracji zostaniesz przeniesiony do Pulpitu nawigacyjnego Bluehost. Wygląda ładnie i dobrze zorganizowane, prawda?

Bluehost dashboard

Możesz poszperać, jeśli chcesz. Istnieją pewne obszary Pulpitu nawigacyjnego, z którymi nie będziesz w stanie nic zrobić, ponieważ są one przeznaczone dla programistów (takich jak cPanel i FTP) lub dlatego, że są płatnymi obszarami ogrodzonymi.

Na razie przejdźmy dalej i skonfiguruj nazwę domeny.

2. Jak zarejestrować nazwę domeny

Gdy twój hosting jest gotowy do pracy, potrzebujesz następnej nazwy domeny. Ogólnie rzecz biorąc, nazwa Twojej firmy lub bloga będzie nazwą Twojej domeny lub adresu URL. Jeśli jednak jest to wystarczająco popularna nazwa, może już zostać podjęta.

Po zakupie hostingu rejestracja nazwy domeny będzie łatwa—o ile żądana nazwa jest dostępna. Ponownie, do celów tego samouczka, będziemy używać Bluehost jako usługi rejestracji domen.

Oto, co musisz zrobić:

1. Przejdź do pulpitu hostingowego.

2. Na górze strony znajduje się zakładka z napisem Domeny. Kliknij.

Zakładka domeny

3. Istnieje kilka różnych opcji tutaj. Jeśli uruchamiasz zupełnie nową witrynę internetową i nigdy wcześniej nie kupowałeś nazwy domeny, wybierz Zarejestruj się.

4. W tym następnym kroku musisz wyszukać żądaną nazwę domeny. To powie Ci, czy jest on obecnie dostępny.

Domain name Bluehost
Wprowadzanie nowej nazwy domeny.

5. Na następnej stronie zobaczysz, czy żądany adres URL jest dostępny. Dostępne będą również alternatywne opcje pokazujące dostępność twojego adresu URL przy użyciu różnych słów lub rozszerzeń (takich jak .info, .org itp.). Znajdź ten, który chcesz i dodaj go do koszyka. Następnie uderz w Następny guzik.

Wyniki domeny

6. Wykonaj pozostałe kroki, zaakceptuj Warunki korzystania z usługi i kup swoją domenę.

Rejestracja domeny

Teraz, gdy kupiłeś hosting i domenę, jesteś gotowy do skonfigurowania WordPress.

4. Jak zainstalować WordPress

Jeśli budujesz stronę internetową po raz pierwszy, nie możesz zrobić nic lepszego niż wybór WordPress. Dlaczego? Bo to jest niesamowite, dlatego! Nie, poważnie, jednak WordPress to świetny system zarządzania treścią, ponieważ jest intuicyjny, skalowalny i darmowy. I nie musisz wiedzieć, jak kodować, aby z niego korzystać. To duża sprawa.

Ważne jest, aby wiedzieć o WordPress przed skokiem w jest to, że istnieją dwie wersje oprogramowania: WordPress.com oraz WordPress.org. podczas gdy oba są bezpłatne, każdy z nich służy szalenie różnym celom. Jeśli nie jesteś pewien, który jest odpowiedni dla ciebie, możesz wziąć ten quiz, aby dowiedzieć się.

W skrócie, jeśli wszystko, co chcesz zrobić, to uruchomić mały osobisty blog lub stronę internetową, powinieneś użyć WordPress.com. bez zamieszania, bez szumu i nawet nie będziesz musiał kupować hostingu, ponieważ WordPress dba o to za Ciebie.

This the WordPress.com interfejs blogowania:

WordPress.com

Jeśli jesteś zainteresowany dawaniem WordPress.com przejdź, Przejdź na stronę internetową, Zarejestruj się i zacznij.

Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, jak twoja strona wygląda i działa, to WordPress.org prawdopodobnie dla Ciebie. To jest WordPress.org interfejs edycji postów:

WordPress.org

Od teraz skupimy się na WordPress.org. bądź pewny, na pierwszy rzut oka może to wyglądać na skomplikowane, ale zapewniam cię, że jest bardzo cienka krzywa uczenia się.

Oto jak pobrać WordPress:

1. Wróć do pulpitu hostingowego Bluehost.

2. Przewiń w dół do sekcji oznaczonej etykietą Strona internetowa. Powinieneś zobaczyć przycisk z napisem Zainstaluj WordPress. Kliknij.

Zainstaluj WordPress

3. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji dostarczonymi przez hosta internetowego. Nie martw się o motywy lub wtyczki w tej chwili. Ponadto zlekceważyć wszelkie zalecenia, aby pro zainstalować GO dla ciebie. Jest to niezwykle prosty proces, który nie różni się od instalowania innego oprogramowania online.

4. Po zainstalowaniu WordPress Twój host wyśle Ci dane logowania, więc sprawdź swój e-mail i zanotuj swoją nazwę użytkownika, hasło i link logowania do nowo zainstalowanej witryny wordPress. Powinno wyglądać mniej więcej tak, www.example.com/wp-admin, ale zastąp przykład nazwą domeny.

5. Zaloguj się do swojej witryny WordPress.

Teraz jesteś gotowy, aby rozpocząć tworzenie swojej strony internetowej!

WordPress login screen
Ekran logowania WordPress.

5. Jak zainstalować motyw WordPress

Teraz zaczyna się część zabawy-dostosowywanie witryny WordPress!

Oto jak WordPress będzie wyglądał po zalogowaniu, mniej więcej:

WordPress dashboard
Pulpit nawigacyjny WordPress podczas pierwszego logowania.

Zmiana wyglądu i samopoczucia bloga jest jedną z najbardziej zabawnych i ekscytujących rzeczy na temat tworzenia strony internetowej. W końcu chcesz, aby Twoja strona pasowała do Twojego stylu.

To, czego potrzebujesz przede wszystkim, to motyw przewodni. Motyw to tylko fantazyjny sposób na powiedzenie gotowego projektu, szablonu lub skórki. Profesjonalni projektanci WordPress stworzyli te motywy i często są tworzone z myślą o konkretnym typie witryny. Możesz znaleźć motywy do portfolio, blogów, stron internetowych restauracji, profesjonalnych usług, e-commerce i wielu innych.

Dostępne są dosłownie tysiące motywów WordPress, zarówno za darmo, jak i za opłatą. Gdzie można je znaleźć? Cóż, jeśli jesteś na stronie WPMU DEV, zawsze możesz zacząć od jednego z naszych motywów.

Jeśli jednak chcesz poznać szeroki, wspaniały świat motywów WordPress, istnieje wiele innych dróg, które możesz podjąć:

 • Podstawowe motywy znajdziesz za darmo w WordPress.org Katalog tematyczny.
 • Możesz znaleźć te premium na rynku tematycznym, takim jak ThemeForest. Musisz je tam kupić, pobrać spakowane pliki i zainstalować motyw na swojej stronie internetowej.
 • Lub możesz je kupić bezpośrednio ze strony internetowej projektanta stron internetowych.

Ostrzegamy: naprawdę jest zbyt wiele tematów, aby samodzielnie je uporządkować. Szybko stanie się przytłaczająca i frustrująca. Sugerujemy, abyś sprawdził te tematyczne posty na blogu. WPMU DEV zebrał podsumowania najlepszych darmowych motywów WordPress, najlepszych premium (płatnych) motywów WordPress i wszystkiego pomiędzy. Użyj ich jako miejsca początkowego, aby uzyskać poczucie tego, co tam jest i czego ostatecznie chcesz użyć w swojej witrynie.

I nie zapomnij się z nimi pobawić! Każdy napotkany motyw umożliwia podgląd i demo przed pobraniem lub zakupem, więc skorzystaj. Poszperaj po różnych stronach. Kliknij na przyciski. Zobacz, jakie dodatkowe funkcje są zawarte (jak animacja, portfolio itp. Upewnij się, że to jest dokładnie to, czego chcesz.

Po znalezieniu motywu, z którym chcesz pracować, oto, co musisz zrobić, aby go uruchomić:

1. Na pulpicie WordPress przejdź do Wygląd zakładkę na pasku bocznym i kliknij Tematy.

WordPress themes
Przejście do sekcji Motywy w WordPress.

2. Jeśli masz zamiar użyć motywu z WordPress.org, wybierz Dodaj Nowy na górze strony. Poszukaj tematu na Dodaj Tematy strony i po znalezieniu takiej, której chcesz użyć, Kliknij Zainstaluj.

Zainstaluj darmowy motyw z WordPress.org.

Jeśli zamiast tego używasz motywu zakupionego od WordPress theme Market lub dewelopera, musisz go przesłać .plik zip kupiony na Dodaj Tematy strona. Na górze strony obok “Dodaj motywy” kliknij Upload Theme i prześlij swój motyw .plik zip.

Prześlij motyw

3. Strony motywów zostaną odświeżone, a zainstalowany motyw wyświetli teraz przycisk “Aktywuj”. Kliknij, aby aktywować, a motyw zostanie zastosowany w Twojej witrynie.

4. W górnej części strony kliknij tytuł swojej witryny, w moim przypadku “moja niesamowita strona internetowa”, aby wyświetlić front-end swojej witryny. Powinieneś zobaczyć swój nowy motyw.

6. Jak dostosować swój motyw

Po zainstalowaniu motywu możesz go ponownie znaleźć, przechodząc do Wygląd > Motywy na pasku bocznym w WordPress.

Gdy będziesz gotowy, aby zwariować i zacząć dostosowywać swój motyw, przejdź jedną kartę w dół do Dostosuj.

Dostosowywanie motywów pozwala na wprowadzenie wielu zmian w witrynie, w tym:

 • Tytuł strony
 • Logo
 • Czcionka
 • Kolory
 • Stopka
 • Media społecznościowe
 • Informacje ogólne
 • Menu i nawigacja
 • I więcej (dodatkowe ustawienia dostosowywania zależy od używanego motywu)
WordPress Theme Customizer
WordPress Theme Customizer w akcji.

Możesz również użyć narzędzia dostosowania, aby wprowadzić niestandardowe zmiany CSS na swojej stronie internetowej, ale jest to przeznaczone tylko dla zaawansowanych użytkowników.

Przeanalizujmy przykład za pomocą domyślnego motywu WordPress Twenty Seventeen. Powiedz, że chcesz zaktualizować obraz nagłówka używany w Twojej witrynie. Wykonaj następujące czynności:

1. Po otwarciu modułu dostosowywania motywu kliknij Nagłówek Media.

2. Na tej karcie możesz zastąpić obraz nagłówka, a nawet wybrać wyświetlanie wideo w formacie .mp4 lub wpisując adres URL filmu w YouTube.

Twenty Seventeen header media

Na razie zamienimy obrazek, więc kliknij Dodaj nowy obrazek wybierz nowy obraz z biblioteki multimediów lub prześlij nowy.

Po wybraniu motywu i prostych dostosowaniach istnieje tylko kilka kroków, a następnie możesz utworzyć swój pierwszy post na blogu.

7. Jak dostosować ustawienia witryny

Oprócz dostosowania wyglądu fizycznego witryny, możesz również dostosować podstawowe ustawienia w swojej witrynie. Zazwyczaj domyślne ustawienia w WordPress są w porządku, ale mogą również wymagać drobnych ulepszeń.

1. Aby uzyskać dostęp do ustawień witryny, przejdź do zakładki Ustawienia w WordPress.

The WordPress Settings tab
Zakładka Ustawienia WordPress.

Na tej karcie zobaczysz wiele opcji do wyboru. Skupmy się na tych najważniejszych.

2. Kliknij na Ogólne. Pod tą zakładką znajdują się ustawienia związane z:

 • Nazwa i slogan Twojej witryny
 • Adres URL
 • Twoje dane kontaktowe
 • Ustawienia czasu i daty
 • Domyślne preferencje językowe

Oprócz adresu URL (którego nie powinieneś zmieniać), możesz zaktualizować resztę informacji znajdujących się na tej karcie. Jeśli prowadzisz witrynę w języku innym niż Angielski i wiesz, że twoja grupa docelowa mieszka poza USA, dolna połowa ustawień tej strony będzie ważna do aktualizacji.

3. Następnie sekcja pisania w Ustawieniach oferuje pewne zaawansowane opcje publikowania na swoim blogu za pośrednictwem poczty e-mail. Na razie nie będziemy się martwić tą sekcją.

4. Kliknij na Czytanie w zakładce Ustawienia. Jeśli uruchamiasz witrynę bloga, ustawienia te będą szczególnie ważne, aby zwrócić na nie uwagę, ponieważ zapewnią lepszą kontrolę nad wyświetlaniem bloga.

WordPress Reading settings
Ustawienia czytania WordPress.

Na tej stronie możesz zaktualizować:

 • Pierwsza strona twojej witryny (jeśli masz wiele stron do wyboru)
 • Główna Strona rolki bloga (którą WordPress określa jako “stronę postów”)
 • Maksymalna liczba blogów, które będą wyświetlane na Twoim blogu
 • Niezależnie od tego, czy chcesz dołączyć cały post, czy tylko jego podsumowanie do swojego kanału

Możesz także wybrać, czy chcesz, aby wyszukiwarki takie jak google indeksowały Twoją witrynę, aby wyświetlała się w wynikach wyszukiwania.

5. Pod Dyskusja na karcie Ustawienia możesz kontrolować komentarze na swoim blogu.

Na razie pomiń domyślne ustawienia artykułu. Zamiast tego powinieneś skupić się na tym, jak chcesz moderować komentarze, które pojawiają się w Twojej witrynie. Na tej stronie:

 • Możesz zmusić ludzi do logowania się przed wysłaniem komentarza.
 • Kontroluj, ile komentarzy pojawia się pod każdym postem.
 • Ustaw Zasady moderacji, które dają Ci pełną kontrolę nad każdym komentarzem, który się pojawi.
 • Włącz awatary, aby komentatorzy mogli personalizować swoją tożsamość.

6. W sekcji Media możesz określić, jak WordPress zmienia rozmiar obrazów przesłanych do Twojego bloga. Pozostaw rozmiary obrazów takie, jakie są, ponieważ na razie nie musisz ich zmieniać.

7. Ostatni, ale nie mniej ważny, przejdź do swojej Permalinks ustawienia. Tutaj możesz ustawić podstawowe reguły struktury adresów URL dla swojej witryny.

Na przykład, załóżmy, że piszesz post na blogu o nazwie ” 5 Sposobów Na Sprzedaż butów.”Domyślnie WordPress prawdopodobnie uporządkuje adres URL tak, aby wyglądał tak:

Spis treści

Na początek, ten adres URL nie wygląda zbyt ładnie. Co robi”?p=123 ” nawet znaczy?!

Po drugie, to nie odzwierciedla tego, co napisałeś. Większość użytkowników online przyzwyczaiła się do adresów URL, które zawierają przynajmniej fragment tytułu bloga. Podczas gdy WordPress daje opcje włączenia daty publikacji w tytule, najlepiej zachować to proste i przejść do formatu nazwy postu, aby wyglądał tak:

http://yourwebsite.com/5-ways-to-sell-shoes

Więc śmiało i wybierz Nazwa postu opcja i kliknij Zapisz Zmiany.

8. Jak dostosować swój Blog za pomocą wtyczek

Wtyczki pozwalają dodać wielką funkcjonalność do witryny WordPress bez konieczności zadzierać z kodem lub zapytać programistę (lub znajomego geeky!), aby pomóc w witrynie. Podczas gdy podstawowe oprogramowanie WordPress – i często Twój motyw-zapewnia podstawowy element do tworzenia witryny, wtyczki to fragmenty oprogramowania, które możesz dodać.

Istnieją wtyczki do prawie wszystkiego, takie jak dodawanie formularza kontaktowego lub mediów społecznościowych, tworzenie galerii zdjęć, a nawet śledzenie, kto odwiedza twój blog.

Obecnie istnieje ponad 48 000 za darmo wtyczki dostępne do pobrania w oficjalnym katalogu wtyczek WordPress. Przeszukaj repozytorium, a dowiesz się, jakie funkcje możesz dodać do swojego bloga.

Na razie przeanalizujmy przykład jak skonfigurować wtyczkę Smush.

1. Przejdź do Wtyczki zakładkę w WordPress i kliknij na Dodaj Nowy.

2. Podobnie jak w przypadku szukania motywu, użyj tej strony, aby wyszukać nowe wtyczki. Jeśli znasz nazwę wtyczki, której chcesz użyć, wpisz ją w pasku wyszukiwania po prawej stronie. Możesz również wyszukiwać na podstawie funkcji, które chcesz dodać (np. “popup”, “analytics”, “ecommerce”). Lub, jeśli kupiłeś wtyczkę od strony trzeciej, możesz użyć Prześlij wtyczkę, aby dodać ją do swojej witryny.

Na razie skupmy się na poszukiwaniu wtyczki Smush.

Searching for WordPress plugins.
Wyszukiwanie wtyczek WordPress.

Zobaczysz, że WordPress oferuje również inne powiązane wtyczki w wynikach wyszukiwania-coś, co przyda się, jeśli żądana wtyczka jest niedostępna lub nie działa tak, jak chciałeś.

3. Po znalezieniu wtyczki, którą chcesz, kliknij na Zainstaluj Teraz. Po zakończeniu instalacji zobaczysz, że przycisk zmienił się na ” Aktywuj.”Kliknij przycisk, aby uzyskać wtyczkę i uruchomić ją na swojej stronie.

4. Zazwyczaj nie ma potrzeby aktualizowania ustawień wtyczek, chyba że są to narzędzia, które pomogą Ci utworzyć nowy element projektu w witrynie (np. formularz).

Jeśli jednak jesteś ciekawy, jakie ustawienia zawiera twoja wtyczka, po prostu przejdź do wtyczek i kliknij Zainstalowane Wtyczki. Wtyczki wymienione na niebiesko są aktywne; te na biało nie. Każdy z nich będzie zawierał Ustawienia, Dezaktywuj, oraz Edycja guzik.

Lekceważyć Edycja przycisk, który przeniesie Cię do edytora kodu wtyczki (nie chcesz tego zmieniać!)

Dezaktywacja umożliwi usunięcie wtyczki z witryny, jeśli zmienisz zdanie na jej temat. Warto jednak zauważyć, że powinieneś instalować tylko wtyczki, z których planujesz korzystać. Pozostawienie nieużywanych wtyczek w witrynie nie tylko spowalnia witrynę, ale może również mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Ustawienia to miejsce, w którym możesz dostosować swoją wtyczkę.

Może to być raczej zniechęcająca praca z wtyczkami po raz pierwszy i decydowanie, czego potrzebuje Twoja witryna (lub nie potrzebuje!). Sugerowałbym przyjrzenie się temu krótkiemu przewodnikowi, jak określić jakość darmowej wtyczki przed dodaniem czegokolwiek nowego do twojej witryny. WPMU DEV ma również świetny zestaw blogów z wtyczkami, które warto sprawdzić. Gdy Twoja witryna działa płynnie, mogą one służyć jako inspiracja do tego, co chcesz z nią zrobić!

9. Jak napisać pierwszy wpis na blogu

Tak! Udało się! Twoja strona wygląda dobrze, czuje się dobrze, więc teraz nadszedł czas, aby napisać swój pierwszy post na blogu. Oto jak opublikować swój pierwszy kawałek treści:

1. Przejdź do zakładki Posts na pasku bocznym WordPress i kliknij na Dodaj Nowy.

Post tab WordPress sidebar
Dodaj nowy post WordPress

2. Pojawi się nowy ekran. Jest to interfejs edytora tekstu WordPress.

The WordPress post editor.
Edytor postów WordPress.

To na tej stronie skomponujesz swój post na blogu.

Jedna szybka uwaga dotycząca pisania bloga: jeśli wolisz pracować w edytorze wizualnym WYSIWYG (co oznacza “to, co widzisz, co dostajesz”), w którym nie musisz się martwić o kodowanie, upewnij się, że karta w prawym górnym rogu pola tekstowego jest ustawiona na “wizualny.”Zapewni to, że to, co wpisujesz w polu, będzie wyświetlane na twojej stronie internetowej.

Pole tekstowe edytora wizualnego jest świetne, ponieważ robi to, co zrobi Każde dobre narzędzie do edycji tekstu (pomyśl o Microsoft Word). Dlatego zobaczysz opcje dla:

 • Rozmiar tekstu
 • Pogrubienie
 • Kursywa
 • Lista Bulletpoint
 • Lista numerowana
 • Blockquote
 • Wyrównanie tekstu
 • Wstawianie lub usuwanie hiperłącza
 • Tagi “Czytaj więcej”
 • Przełącznik paska narzędzi, aby wyświetlić więcej opcji formatowania

3. Masz teraz wolne panowanie, aby utworzyć swój post według własnego uznania.

 • Wpisz tytuł na górze strony.
 • Wpisz swój post na blogu w polu edytora tekstu.
 • Zaktualizuj resztę ustawień postu – takich jak Kategorie i tagi, SEO (jeśli dodałeś wtyczkę All in One SEO Pack z wcześniej) i więcej. Albo zostaw to na razie i skup się na pisaniu.

4. Kiedy skończysz pisać swój post, masz kilka opcji zapisywania swojej pracy. Można je znaleźć po prawej stronie ekranu.

The publishing settings in WordPress

Jeśli chcesz zobaczyć, jak twój post pojawi się w Twojej witrynie po jego opublikowaniu, kliknij Podgląd. Spowoduje to otwarcie nowej karty z podglądem na żywo postu na blogu w Twojej witrynie. Daje to szansę, aby upewnić się, że twój blog jest w najlepszej formie, zanim wciśniesz go na żywo.

Jeśli nie jesteś gotowy, aby opublikować swój post, kliknij Zapisz Projekt a to zapisze kopię Twojego posta na blogu w WordPress. Możesz zapisać swoją wersję roboczą tyle razy, ile chcesz. Po wyjściu z WordPressa zawsze możesz wrócić do postu odwiedzając Posty > Wszystkie Posty na pasku bocznym.

Możesz także wybrać, kiedy chcesz opublikować swój post. Zobacz gdzie jest napisane Publikuj natychmiast? Kliknij Edycja i wybierz datę i godzinę, w której chcesz, aby twój post na blogu został uruchomiony.

Gdy będziesz gotowy, aby świat zobaczył twój post na blogu, kliknij Publikuj.

10. Jak dodawać obrazy do treści

Każdy dobry wpis na blogu zasługuje na co najmniej jeden dobry obraz. (To samo dotyczy każdej innej strony, którą tworzysz dla swojej witryny.) Obrazy pomagają rozbić duże kawałki tekstu, dać czytelnikom dodatkowy kontekst i po prostu wyglądać fajnie.

Jeśli więc chcesz dodać obraz do swojego postu, oto jak to zrobić:

1. Otwórz post, do którego chcesz dodać obraz. Umieść kursor w edytorze tekstu, w którym ma się pojawić obraz. Następnie kliknij Dodaj Media przycisk w lewym górnym rogu nad narzędziem edytora tekstu.

Dodaj Media

2. Pojawi się nowe okno modalne, na które możesz przeciągnąć i upuścić swój obraz lub kliknąć Wybierz Pliki i znajdź plik na swoim komputerze.

Wstaw Multimedia, aka obrazy i inne pliki.

3. Po przesłaniu obrazu do biblioteki możesz nadać mu tytuł, podpis i tekst alternatywny (jest to opcjonalne). Możesz również zaktualizować Rozmiar obrazu, sposób, w jaki ma być wyrównany na stronie, a także to, czy ma być łączony w dowolnym miejscu.

Nowy obraz w Bibliotece

Po zakończeniu aktualizacji ustawień kliknij Wstaw do posta. Teraz zobaczysz obraz pojawiający się w edytorze postów wizualnych.

11. Jak dodać strony do swojej witryny

Po Pierwsze, miejmy coś z drogi: strony vs posty.

Post to wpis treści wymieniony w odwrotnej kolejności chronologicznej na stronie głównej bloga. Ze względu na tę odwrotną kolejność posty mają być terminowe. Możesz sortować posty według kategorii i tagów.

Strona jest statyczna i nie jest wymieniona według daty. Niektóre typowe przykłady obejmują informacje i strony kontaktowe, które można znaleźć na stronie internetowej.

Dla tych z Was, którzy chcą stworzyć stronę internetową dla swojej firmy lub którzy po prostu chcą dodać więcej stron niż tylko blog, masz szczęście. Ponieważ dodanie strony do witryny nie różni się niczym od dodania posta.

Możesz znaleźć strony witryny WordPress w zakładce strony. Jeśli chcesz utworzyć nowy, po prostu kliknij Dodaj Nowy.

Add new page WordPress
Dodaj nową stronę.

Następnie zobaczysz interfejs, który jest prawie identyczny z tym, którego użyłeś do utworzenia pierwszego posta na blogu.

Nie ma potrzeby powielania tutaj kroków dotyczących budowania nowej strony, ponieważ Proces jest taki sam, jak w przypadku postów. Dodaj treść-Tytuł, tekst pojawiający się na stronie i obrazy—a następnie odpowiednio zaktualizuj ustawienia. Będziesz nawet używać tych samych ustawień zapisu wersji roboczej, podglądu i publikowania.

Należy jednak pamiętać, że naciśnięcie przycisku Publikuj niekoniecznie popycha nową stronę do twojej witryny. Dzieje się tak dlatego, że Twoje strony muszą istnieć w strukturze nawigacyjnej lub menu. Zajmiemy się tym w następnym kroku.

12. Jak utworzyć Menu

Ostatni krok! Gotowy?

OK, więc menu WordPress. Możesz również usłyszeć te określane jako nawigacja. Niezależnie od tego, jest to zaufane narzędzie, którego potrzebuje każda strona internetowa. Nie chcesz, aby odwiedzający się zgubili, gdy poruszają się po twojej witrynie, prawda? Pomyśl o nawigacji jako o ich przewodniku. To także twój sposób na powiedzenie im, co jest najważniejsze.

Nawigacja strony

Jeśli zaczynasz od bloga na jednej stronie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował menu. Jednak gdy już to zrobisz, zrobisz to. I tak go tworzycie.

1. Utwórz strony, które chcesz udostępnić w swojej witrynie i upewnij się, że są publikowane. (Patrz # 10 powyżej.)

2. Istnieją dwie lokalizacje, w których możesz utworzyć menu dla swojej witryny WordPress. Możesz wrócić do # 5 i utworzyć menu w Ustawieniach dostosowywania motywu. Lub możesz udać się do Wygląd zakładkę w WordPress i kliknij na Menu. (Preferujemy te ostatnie.)

WordPress menu settings
Ustawienia menu WordPress.

3. Na tej stronie możesz skonfigurować swoje menu.

Tworzenie menu

Po lewej stronie znajduje się widżet, który zawiera wszystkie strony, posty, linki, kategorie i inne treści istniejące w Twojej witrynie. Wyszukaj strony, które chcesz uwzględnić w nawigacji i kliknij pole wyboru obok każdej z nich, którą chcesz uwzględnić.

Hit the Dodaj do Menu przycisku, a zobaczysz swoją stronę(y) pod Struktura Menu w polu po prawej stronie.

4. Struktura menu każdej strony będzie inna, ale jeśli chcesz uzyskać wskazówki, jak uzyskać idealną nawigację dla swojej witryny, przeczytaj to. Gdy już wiesz, co chcesz zrobić, użyj tego Ustawienia Menu narzędzie do przeciągania i upuszczania stron menu w dowolnej kolejności i hierarchii.

Hit the Zapisz Menu przycisk po sfinalizowaniu struktury nawigacyjnej, a następnie menu i nowe strony będą aktywne w Twojej witrynie.

Gratulacje!

Skonfigurowałeś swoją pierwszą stronę WordPress i opublikowałeś post na blogu. Dobra robota!

W powyższym ostatecznym Przewodniku po konfiguracji witryny WordPress omówiliśmy tylko podstawy. W pewnym momencie może się okazać, że to, co stworzyłeś tutaj dzisiaj, nie wystarczy—i to jest fantastyczne! Jeśli twój blog stał się zaufanym źródłem wiadomości, Jeśli twój katalog produktów jest gotowy do rozbudowy lub jeśli Twoje profesjonalne usługi wymagają bardziej dopracowanej witryny, zawsze możesz osiągnąć więcej dzięki WordPress. To właśnie piękno pracy z tą platformą!

Nawet jeśli zdecydujesz, że ta podstawowa struktura jest wystarczająco dobra dla Twojej witryny, zawsze sugerujemy, aby użytkownicy WordPress regularnie sprawdzali swoją witrynę, aby sprawdzić, czy są jakieś małe poprawki w celu poprawy ogólnej wydajności. Oczywiście, twoja witryna wygląda teraz dobrze, ale trendy projektowe i preferencje konsumentów zmieniają się tak szybko, że dobrze jest zawsze być gotowym do adaptacji.

Do ciebie: jakie było twoje największe wyzwanie w pracy z WordPressem do tej pory? Chcielibyśmy usłyszeć wszelkie porady i wskazówki, które opracowałeś, aby ominąć te przeszkody.

Tagi:

You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…