Co wiesz o WordPressie, zanim zaczniesz go używać? Wiedziałem, że to “za darmo”, wiedziałem różnicę między wtyczką a motywem i myślałem, że wszystko brzmiało dość łatwo w użyciu. W zasadzie myślałem, że jest to strona internetowa, której można użyć do budowy innych stron internetowych – i tak wylądowałem na WordPress.com…

Ponieważ w przeszłości korzystałem z innych platform CMS, myślałem, że Szybkie skanowanie artykułu lub dwóch było wszystkim, czego potrzebowałem, aby przyspieszyć działanie WordPressa.

Myliłem się.

WordPress.com zawsze będzie na szczycie Wykresów Google w porównaniu do WordPress.org, ponieważ WordPress ma komercyjny interes w promowaniu. com. oznaczało to, że byłem na WordPress.com i w połowie tworzenia konta, zanim będziesz mógł powiedzieć “ale trzeba płacić za korzystanie z wtyczek!”

Nie miałem pojęcia, że istnieją dwie “wersje” WordPressa i szybko stało się jasne, że po prostu zacząłem używać niewłaściwej dla moich potrzeb.

Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie różnicy między tymi dwoma, a także odpowiedź na kilka rzeczy, które możesz się zastanawiać po drodze (jak czy WordPress.org zarobić jakieś pieniądze, jeśli jest za darmo??)

Mam nadzieję, że pomogę ci uniknąć tego samego losu co ja…

Zanim jednak przejdziemy dalej, większość użytkowników WordPressa(mamy nadzieję !) poznaj różnicę między tymi dwoma, więc jeśli jacyś miłośnicy WordPressa natknęli się na ten artykuł, polecam sprawdzenie jednego z naszych wielu innych postów na blogu “musisz to wiedzieć”.

Jeśli nadal czytasz, prawdopodobnie oznacza to, że jesteś nowy w WordPressie i chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, co jest świetne!

Zacznijmy więc od podstaw-dlaczego warto wybrać WordPress do budowy witryny?

WordPress, Król CMS

Istnieją dwa główne sposoby budowania strony internetowej.

Pierwszym z nich jest stworzenie go od podstaw z serią plików tekstowych w HTML / CSS / JS, a następnie opublikowanie go na serwerze internetowym, który ma być hostowany. Ta trasa wymaga znajomości tych języków kodowania, więc byłaby odpowiednia tylko dla kogoś z odpowiednimi umiejętnościami.

Jeśli nie chcesz zostać web developerem w najbliższym czasie, a twoim celem jest wyłącznie stworzenie strony internetowej dla Twojego hobby lub firmy, druga opcja jest prawdopodobnie bardziej na Twojej ulicy – System Zarządzania Treścią (CMS).

CMS zmniejsza potrzebę wiedzy technicznej podczas tworzenia strony internetowej-ma interfejs i narzędzia, które pozwalają tworzyć i organizować treści bez potrzeby pisania jednej linii kodu.

Istnieje wiele CMS, których możesz użyć do stworzenia swojej strony internetowej, ale WordPress jest zdecydowanie wyraźnym faworytem. Oferuje ponad 60% udziału w rynku stron CMS i jest mądrym wyborem dla początkujących.

Poniżej kilka powodów, dla których WordPress jest kremem CMS:

 • Możesz stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej, od małego bloga po kwitnącą witrynę eCommerce
 • WordPress nie obchodzi, czy Twoja witryna odwiedza 10 miesięcznie lub 10,000,. org zawsze będzie bezpłatny, A. com nie obciąży Cię żadnymi dodatkowymi opłatami
 • Istnieje tak wiele przewodników, zasobów i samouczków otaczających WordPress, dzięki czemu łatwo jest nauczyć się podstaw
 • Motywy i wtyczki mogą dodać mnóstwo stylu i funkcjonalności do twojej witryny za pomocą kilku kliknięć
 • Ma ogromną społeczność z wieloma forami, co oznacza, że są tysiące ekspertów WordPress, których możesz poprosić o radę, jeśli napotkasz problem.

Ale wspomniałeś o dwóch wersjach WordPressa?

Pewnie, że tak.

Istnieje wiele różnic między tymi dwoma wersjami, ale zanim przyjrzymy się osobno ich zaletom i wadom, poniżej pomaga umieścić go w perspektywie:

Używanie WordPress.com to jak rezerwacja pakietów wakacyjnych. Otrzymasz loty, transfer na lotnisko i hotel w cenie. Hotel jest ładny, ale szkoda, że nie ma basenu i być może lepszej wieczornej rozrywki. Lot również wygląda dobrze, ale chciałbyś mieć większy limit bagażu.

To może nie być idealne, ale to była dobra cena, i masz spokój ducha wiedząc, że wszystko jest pod opieką w jednym miejscu.

To jest WordPress.com.

Cartoon showing Dev Man arriving at a less-than-perfect hotel
. COM Dev Man był smutny, gdy dowiedział się, że jego umowa pakietowa nie zawierała nawet niektórych podstaw.

Z drugiej strony, WordPress.org to bardziej jak planowanie własnych wakacji. Możesz uzyskać tanią cenę w Airbnb, wybrać własny czas lotu i dostać się autobusem lub taksówką do hotelu.

Cartoon showing Dev Man on a nice beach
. ORG Dev Man zorganizował własny hotel i podróż-z wystarczającą ilością bagażu, aby zabrać zlewozmywak!

Jeśli zdecydujesz się stworzyć swoją stronę z WordPress.com, hostują go dla Ciebie, obsługują kopie zapasowe i aktualizacje. Musisz jednak zapłacić, jeśli chcesz użyć wtyczek lub niestandardowej nazwy domeny. Mają również kontrolę nad Twoją witryną, w tym możliwość wyświetlania reklam innych firm-i możliwość usunięcia witryny.

Z WordPress.org, sam pozyskujesz różne aspekty. Możesz porównać plany hostingowe, znaleźć dobrą wtyczkę do tworzenia kopii zapasowych i kupić nazwę domeny. To więcej wysiłku, ale prawdopodobnie będzie działać taniej na dłuższą metę, a otrzymasz o wiele większą kontrolę nad efektem końcowym.

Czym Jest WordPress.com?

WordPress.com jest młodszą siostrą niezwykle popularnej WordPress.org.

Oba są połączone, ponieważ jeden z twórców samego oprogramowania WordPress (Matt Mullenweg) jest współzałożycielem Automattic, która jest firmą stojącą za WordPress.com. ale, istnieją pewne ogromne różnice między nimi.

WordPress.com to przede wszystkim platforma hostingowa, która umożliwia użytkownikom tworzenie stron internetowych i blogów za pomocą open-source WordPress.org oprogramowanie.

Ponieważ jest prowadzony jako firma nastawiona na zysk, jest szerzej sprzedawany i pojawia się na szczycie każdej wyszukiwarki Google “WordPress” dzięki ich reklamom.

Oferują płatne plany, które umożliwiają dostęp do niektórych funkcji (o których wkrótce się dowiemy), jednak możesz łatwo utworzyć prostą stronę blogową za darmo.

Dlaczego Ludzie Używają WordPress.com?

Zanim przejdziemy do plusów i minusów, ważne jest, aby ostrzec, że lista minusów będzie znacznie większa niż plusy.

To dlatego, że jest przeciwko WordPress.org, Co, ponieważ jest open-source, pozwala Ci mieć o wiele większą kontrolę nad tym, co tworzysz za jego pomocą.

To powiedziawszy, WordPress.com jest bardzo udany platform…WordPress.com blogi mają na początek ponad 400 milionów miesięcznie widzów!

Bez zbędnych ceregieli: powód numer jeden…

Podstawowe Domeny I Hosting Są Darmowe

Kiedy mówię “podstawowa” domena, mam na myśli domenę kończącą się na .WordPress.com.

Wcale nie jest tak źle, jeśli prowadzisz bloga, ale na pewno nie jest idealny do przedsięwzięcia biznesowego.

Niestety, za korzystanie z niestandardowej domeny trzeba zapłacić (nie martw się-to jest na liście minusów!), ale jeśli szukasz miejsca wolnego na prowadzenie prostego bloga, WordPress.com powinien zaspokoić Twoje potrzeby.

Kopie Zapasowe I Aktualizacje Są Pod Opieką

WordPress jest rozwijającą się platformą-ulepszenia i poprawki błędów są zawsze w przygotowaniu, więc nie chodzi tylko o budowanie witryny i pozostawienie jej do uruchomienia – musisz ją zaktualizować, gdy pojawią się nowe wersje.

Nie zawsze jest to łatwe, gdy używasz WordPress.org i mają wiele różnych wtyczek, jednak z WordPress.com to coś, o co nigdy nie musisz się martwić.

Obsługuje wszystkie aktualizacje, a także zapewnia regularne tworzenie kopii zapasowych witryny.

Minusem tego jest to, że mogą usunąć Twoją witrynę w dowolnym momencie, jeśli uważają, że narusza ona ich Warunki korzystania z usługi. Ponieważ kopie zapasowe są przechowywane na ich końcu i nie masz dostępu, byłoby miażdżącym doświadczeniem, gdyby Twoja witryna została usunięta i nie miałeś kopii.

AAAA i tyle.

Chociaż istnieje wiele powodów do korzystania z WordPress w ogóle, powody, aby wybrać WordPress.com nad swoją starszą siostrą, WordPress.org, są nieliczne.

WordPress.com w końcu to biznes komercyjny, więc nie będą rozdawać wszystkich dobrych rzeczy za darmo.

Wady WordPress.com

Ostrzegałem cię, że ta lista będzie dłuższa niż profesjonaliści, więc mam nadzieję, że jesteś przywiązany.

Jeśli WordPress.com była samodzielną jednostką i nie była stale porównywana do WordPress.org (wiem, Wiem – to jest dosłownie to, co teraz robię) może nie byłoby tak trudno.

Ale prawda jest taka, że ma wiele ograniczeń w porównaniu do WordPress.org dlatego zawsze, gdy ludzie mówią “WordPress”, prawie zawsze odnoszą się do .org.

Oto tylko kilka:

Musisz Zapłacić Za Korzystanie Z Niestandardowej Domeny

Więc absolutnie nie jesteś w porządku z adresem URL witryny kończącym się na .WordPress.com -i to jest w porządku!

Nazwy domen są obecnie stosunkowo tanie, więc łatwo jest kupić taki, który pasuje do Twoich potrzeb.

Masz dwie opcje, jeśli chodzi o korzystanie z własnej domeny za pośrednictwem WordPress.com

Jeśli posiadasz już domenę, możesz ją zmapować lub przenieść, jednak w tym celu musisz subskrybować jeden z ich planów.

Jeśli nie posiadasz jeszcze domeny, WordPress.com sprawia, że zakup jednego z nich jest naprawdę łatwy w części procesu konfiguracji witryny.

Screenshot from wordpress.com showing where you can create a domain.
WordPress może oferować sugestie dotyczące adresu URL na podstawie wprowadzanych słów kluczowych.

Nadal możesz jednak rozejrzeć się – zdecydowanie warto porównać innych dostawców domen.

Wpisałem “kirstanblog” jako słowo kluczowe i zaoferowano. com TLD (domena najwyższego poziomu-bit, który przychodzi po “kropce”) za £15 rocznie przez WordPress.com.

Showing the domain being offered for £15
Wiem, jestem Anglikiem. Brakuje tylko 18 dolarów.

Szybkie wyszukiwanie tego samego słowa kluczowego na GoDaddy, dało mi ofertę 11.99 za hosting pierwszego roku i oferują zniżki, jeśli zobowiązujesz się do wielu lat.

Showing domain from GoDaddy at $14.21
14,21 zł…

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się zdobyć domenę, nadal będziesz musiał zapłacić, aby z niej korzystać. Tylko własne domeny WordPressa są darmowe na ich stronie, więc kiedy musisz kupić domenę, a następnie zapłacić opłatę za korzystanie z niej, WordPress.org zaczyna wyglądać o wiele bardziej atrakcyjnie.

Ponieważ istnieje kilka minusów korzystania WordPress.com, łatwiej będzie rozbić resztę na łatwe do strawienia punkty:

Rzeczy, Które Możesz Zrobić Tylko Wtedy, Gdy Subskrybujesz

 • Użyj niestandardowego CSS. Tylko kilka opcji dostosowywania witryny jest dostępnych z bezpłatnym kontem.
 • Użyj wtyczek. Niektóre wtyczki są dołączone, ale potrzebujesz biznesplanu ($23 miesięcznie), aby zainstalować inne.
 • Usuń reklamy. WordPress.com wyświetla reklamy innych firm na wszystkich darmowych stronach internetowych. Nie widzisz żadnych przychodów z reklam i jedynym sposobem, aby się ich pozbyć, jest uaktualnienie do płatnego planu.
 • eCommerce. Możesz korzystać z funkcji e-commerce tylko po uaktualnieniu.
 • Umieść reklamy generujące przychody w swojej witrynie. Możesz przejść na Premium lub Business, aby uzyskać dostęp do Wordadków, które będą umieszczać reklamy w Twojej witrynie. Nie masz kontroli nad tym, jakie reklamy są wyświetlane i musisz dzielić się przychodami z Automattic. Nie sprzedaję, prawda?
 • Użyj motywów premium. Uzyskujesz dostęp do około standardowych motywów 20 na bezpłatnym koncie i są one zazwyczaj najłatwiejsze w użyciu. Jeśli jednak chcesz korzystać z motywów premium, musisz uaktualnić.
 • Śledź swoje statystyki. OK, można, ale tylko z własnej wbudowanej analizy. Za korzystanie z Google analytics trzeba zapłacić.

Rzeczy, których w ogóle nie możesz zrobić:

 • Prześlij własne motywy lub wtyczki. WordPress to raj dla programistów. Ponieważ samo oprogramowanie jest open source, możliwości projektowania wtyczek i motywów są nieograniczone. Jedynym problemem jest to, że nie możesz przesłać niczego, co utworzyłeś do WordPress.com -będziesz potrzebował .org do tego.
 • Swobodnie edytuj swoje pliki. Używam tutaj luźno słowa “twój” – nie możesz uzyskać dostępu do wszystkich, a WordPress ma nad nimi dużą kontrolę, więc technicznie są to pliki WordPress. Z WordPress.org możesz zmienić pliki tekstowe, aby dodać dodatkową funkcjonalność do swojej witryny lub wprowadzić istotne zmiany w swoim motywie. Wiele z tych opcji nie jest możliwe z WordPress.com
 • Dostęp do pełnej biblioteki motywów. Jest tak wiele tematów dostępnych na WordPress.org, jak każdy może zrobić i wgrać. Niektóre są premium, ale jest mnóstwo darmowych. Jednak dostęp do ograniczonego wyboru można uzyskać tylko poprzez wWordPress.com, nawet jeśli uaktualnisz do planu.
 • Unikaj ich klauzuli licencyjnej. Zasadniczo wszelkie treści na twojej stronie mogą być powielane lub modyfikowane przez Automattic, a zgadzając się na ich Warunki korzystania z usługi, pozwalasz im również przekazywać dane twojej witryny stronom trzecim w celu “analizy i dystrybucji”. Brzmi złowieszczo.

Wiem-to dużo ” nie możesz zrobić tego czy tamtego, dopóki nie zapłacisz!”

Niewiele w życiu jest za darmo, więc jeśli korzystasz z usługi, zwykle za nią płacisz.

WordPress.com zawsze będzie doskonałym wyborem dla blogerów, ponieważ jest darmowy i łatwy do opanowania.

Jednak wiele osób i firm na całym świecie korzysta WordPress.com płatne plany i uruchamianie udanych stron internetowych z platformy.

Jeśli zaczniesz od WordPress.com i zdecyduj, że jesteś gotowy na zanurzenie się i uwolnienie wolności, jaką daje .org, z całego serca popieramy tę decyzję.

Mamy świetny przewodnik pokazujący dokładnie, w jaki sposób możesz przenieść swoją witrynę, a jeśli zdecydujesz się zostać członkiem WPMU DEV, aby uzyskać dostęp do naszego planu hostingowego i pakietu wtyczek, nasi eksperci będą pod ręką, aby przeprowadzić Cię przez przełącznik.

Co jest takiego dobrego w WordPress.org?

Wiele rzeczy, mój przyjacielu … wiele, wiele rzeczy.

Przejdźmy od razu – oto niektóre z funkcji, które sprawiają, że WordPress.org so great:

Wolne I Otwarte Źródło

Jedną z głównych różnic między dwiema wersjami WordPressa jest to, że WordPress.org jest naprawdę darmowy i open-source.

Kod może zmienić każdy, kto sobie tego życzy – w rzeczywistości, WordPress.org polega na ludziach wnoszących kod w celu naprawiania błędów i wydawania aktualizacji.

Oznacza to również, że łatwo jest tworzyć wtyczki i motywy.

WordPress.org nie byłoby go tam, gdyby ich repozytoria nie były wypełnione po brzegi niesamowitymi wtyczkami i motywami od utalentowanych twórców z całego świata.

Co prowadzi mnie do następnej funkcji…

Więcej Wtyczek I Motywów Niż Można Potrząsnąć Kijem W

Każdy może spróbować stworzyć wtyczkę lub motyw, więc twoje wybory są nieograniczone WordPress.org.

Muszą przejść proces weryfikacji i być sprawdzane przez wolontariuszy WordPress, co pomaga odfiltrować te ze złym kodem-nikt nie chce, aby wtyczka złamała ich stronę!

Teraz, gdy masz swobodę instalowania wtyczek, możesz uruchomić sklep internetowy…

Sprzedawaj Swoje Produkty Lub Usługi

Wtyczka eCommerce, taka jak WooCommerce (ponad 5 milionów aktywnych instalacji-muszę powiedzieć więcej), pozwala sprzedawać swoje towary w witrynie WordPress-a jeśli robisz to za pośrednictwem WordPress.org nie zapłacisz im ani centa.

Google Analytics Jest Darmowy

Jeśli prowadzisz witrynę eCommerce, prawdopodobnie będziesz chciał śledzić swoje statystyki w pewnym momencie.

Google Analytics to podstawowy zestaw, którego potrzebujesz do tego, a jednocześnie musisz zapłacić, aby z niego korzystać WordPress.com, jest całkowicie darmowy z WordPress.org.

Zarabiaj Na Swojej Stronie

Reklamy to kolejny sposób na zarabianie pieniędzy z WordPress.

Masz pełną kontrolę nad reklamami podczas korzystania WordPress.org i są bardzo łatwe do zarządzania za pomocą wtyczki.

Reklamy zewnętrzne za pośrednictwem Google Adsense to łatwy sposób na uzyskanie dodatkowych przychodów, jeśli prowadzisz witrynę o dużym natężeniu ruchu, ale zawsze możesz sprzedawać własne reklamy, jeśli chcesz nieco więcej powiedzieć o tym, co jest wyświetlane w Twojej witrynie.

Możesz w ogóle nie chcieć reklam w swojej witrynie, ale jeśli to zrobisz, jesteś szefem.

Mówiąc o byciu szefem…

Twoja Strona, Twoje Zasady

Z WordPress.org, nie musisz zgadzać się na długie i skomplikowane Warunki Świadczenia Usług, instalujesz oprogramowanie i jesteś zdany na siebie. Nie ma większej mocy, która mogłaby udostępniać Twoje treści stronom trzecim lub usuwać Twoją witrynę do woli.

Masz również pełny dostęp do swoich plików, dzięki czemu możesz wprowadzać dowolne zmiany w swoich plikach.

Jesteś bardzo ograniczony WordPress.com i musi być co najmniej klientem biznes planu, aby móc uzyskać dostęp do plików za pośrednictwem klienta SFTP.

Ale Jak To Wszystko Jest Za Darmo?

Kod jest łatwiejszy do dzielenia niż dobra materialne.

Na przykład, jeśli macie jabłko, to biorę je od was, ja mam teraz jabłko, ale wy nie. z drugiej strony, jeśli macie oprogramowanie i dzielicie się nim ze mną, oboje mamy oprogramowanie.

Powyższa analogia została skradziona z naszego artykułu, który wyjaśnia znacznie bardziej szczegółowo, dlaczego WordPress jest darmowy, więc jeśli jesteś naprawdę zainteresowany, Polecam to sprawdzić.

Jeśli napiszesz jakiś świetny kod, a następnie zdecydujesz się go udostępnić, inni ludzie mają korzyści z pracy z kodem – i nie jesteś gorszy.

Pragnienie pomocy “większemu dobru” jest tym, co napędza założycieli WordPress do dalszego oferowania tej niesamowitej platformy za darmo.

Współpracownicy WordPress zarabiają pieniądze w inny sposób, rozwijając wtyczki lub motywy, oferując usługi doradcze … niektórzy nawet udają się do udanych przedsiębiorstw(Weźmy na przykład Matta Mullenwega, współzałożyciela Automattic.)

Więc gdzie jest haczyk?

Uwierzyłbyś, gdybym ci powiedział, że go nie ma?

Ustaliliśmy już, że musisz zabezpieczyć swój własny hosting-jest to dość łatwe, zwłaszcza dzięki przewodnikowi porównawczemu, który stworzyliśmy. Nigdy nie zgadniesz, kto wyszedł na szczyt 😉

Będziesz także musiał zarządzać własnymi kopiami zapasowymi … lub możesz pozwolić wtyczce zrobić to za Ciebie. Snapshot Pro jest jednym z wielkich powodów, aby stać się członkiem WPMU DEV – Twoje kopie zapasowe będą zautomatyzowane, bezpieczne i wygodne.

Będziesz także musiał zaktualizować swoją witrynę, ale gdy nauczysz się, jak to zrobić skutecznie, nie ma się czym martwić.

All ‘ S Not Lost

Jeśli tak jak ja, zbudujesz swoją stronę na wp.com a potem uświadamiamy sobie po przeczytaniu tego, że powinno się to zrobić na wp.org, nie martw się, po prostu postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym przenoszenia witryny z wp.com na wp.org.

Trzy Zgadywanki, Którą Platformę Preferujemy…

WordPress.org zdecydowanie ma preferowany stosunek pro do con.

Jeśli uważasz, że WordPress jest odpowiednią platformą do budowania witryny, zdecydowanie polecam zrobienie jak największej ilości badań, zanim zaczniesz nurkować.

Sprawdź artykuł WordPress dla początkujących i upewnij się, że masz dobre pojęcie o tym, co to oznacza, zanim kupisz domenę lub hosting.

Jeśli uważasz, że jest to poza sferą Twoich umiejętności technicznych, istnieją tysiące agencji i programistów, którzy pracują z WordPress, które mogą pomóc Ci stworzyć witrynę Twoich marzeń.

Oczywiście będzie to kosztować więcej, ale zarządzanie własną witryną nie jest dla wszystkich.

Jeśli zdecydujesz, że WordPress jest platformą dla Ciebie i masz zamiar spróbować, zdecydowanie zalecamy WordPress.org podziękujesz nam później, obiecaj!

Czy ten post pomógł Ci lepiej zrozumieć WordPress? Podziel się swoimi przemyśleniami i komentarzami poniżej.
You May Also Like

Jak naprawić nieprawidłowy błąd JSON w WordPress (Przewodnik dla początkujących)

W artykule: Co powoduje błąd “nieprawidłowa odpowiedź JSON” w WordPress?1. Sprawdź adresy…

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress (krok po kroku)

W artykule: Co To jest błąd krytyczny w WordPress?Co powoduje krytyczny błąd…

Jak zmienić kolor linku w WordPress (poradnik dla początkujących)

W artykule: Dlaczego Linki Są Ważne?Jak dodawać linki w postach i stronach…

9 Najlepsze Darmowe Wtyczki WordPress Author Bio Box

W artykule: 1. Simple Author Box2. Branda3. Autor postu WP4. Author Bio…